Zavrieť

Porady

pracujúci dôchodca od 1.1.2008

Dobrý deň,chcem sa spýtať či môíže poberateľ starob.a predčasného dôchodku pracovať ? Aké odvody platí?
Usporiadat
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

Áno môže, pri prac. pomere platí :starob.poist., zdravot.poistenie, nemoc.poistenie.
Ak je dôchodcom k 1.1.2008 nemá nárok na NČZD.
0 0
Fali Fali

Fali je offline (nepripojený) Fali

Áno pracovať môže. Odvody platí podľa toho na základe akého pracovného vzťahu je uzavretá zmluva.
Ak je to dohoda zamestnanec odvody neplatí a zamestnávateľ platí odvody 0,8 % na UP a 0,25 na GP.
Ak je uzavretá PZ zamestnanec neplatí SDS, IP, UP, PvN, GP, RF a platí ZP, NP a DP
0 0
vema vema

vema je offline (nepripojený) vema

Prosím Vás máme dôchodcu na trvalý prac.pomer. On neplatí do fond nezamestnanosti a invalidný a zamestnávateľ tak isto? Nemôžem sa dopracovať k úplnej istote. Ďakujem.
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

vema Pozri príspevok
Prosím Vás máme dôchodcu na trvalý prac.pomer. On neplatí do fond nezamestnanosti a invalidný a zamestnávateľ tak isto? Nemôžem sa dopracovať k úplnej istote. Ďakujem.
O akého dôchodcu sa jedná - o starobného? SD neplatí IP, PvN- takisto z-ľ.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

vema Pozri príspevok
Prosím Vás máme dôchodcu na trvalý prac.pomer. On neplatí do fond nezamestnanosti a invalidný a zamestnávateľ tak isto? Nemôžem sa dopracovať k úplnej istote. Ďakujem.
Tak. Ak má dôchodok, nebude už nezamestnaný ani mu nmôže vzniknúť invalidita.

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
§ 19<o:p></o:p>
(3) Poistenie v nezamestnanosti sa nevzťahuje na<o:p></o:p>
b) fyzickú osobu, ktorej bol priznaný starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
§ 128<o:p></o:p>
(4) Poistné na invalidné poistenie neplatí poistenec, ktorý je dôchodkovo poistený po priznaní starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku. Poistné na invalidné poistenie neplatí zamestnávateľ za zamestnanca, ktorý je poistenec podľa prvej vety.<o:p></o:p>
0 0
nikolett007 nikolett007

nikolett007 je offline (nepripojený) nikolett007

Ahojte, potrebovala by som radu: náš zamestnanec sa stal dôchodcom 3. apríla 2008, ale naďalej pracoval. Keď som robila jeho výplatu, neuplatnila som nezdaniteľné min. ani za mesiac apríl, ani za máj. Až teraz som sa dozvedela, že ak sa niekto stane dôchodcom v priebehu roka, a nie k 1.1., tak má nárok na nezdan. min. No moja otázka je, ako to teraz mám vyriešiť za tie dva mesiace. Musím to opraviť, alebo stačí, keď ten dotičný podám v 2009 daňové priznanie, a tam mu to DÚ vráti?
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

nikolett007 Pozri príspevok
Ahojte, potrebovala by som radu: náš zamestnanec sa stal dôchodcom 3. apríla 2008, ale naďalej pracoval. Keď som robila jeho výplatu, neuplatnila som nezdaniteľné min. ani za mesiac apríl, ani za máj. Až teraz som sa dozvedela, že ak sa niekto stane dôchodcom v priebehu roka, a nie k 1.1., tak má nárok na nezdan. min. No moja otázka je, ako to teraz mám vyriešiť za tie dva mesiace. Musím to opraviť, alebo stačí, keď ten dotičný podám v 2009 daňové priznanie, a tam mu to DÚ vráti?
V ročnom zúčtovní dane.
0 0
nikolett007 nikolett007

nikolett007 je offline (nepripojený) nikolett007

Ďakujem krásne
0 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
Prosím o vysvetlenie " aké odvody do ZP a SP musí platiť pracujúci invalidný dôchodca"?

Dana 22
0 0
slavomira.dobrotova slavomira.dobrotova
áno môže. nemá nárok však už na nezdaniteľnú časť ZD na daňovníka a odvody do SP a ZP platí ako normálny zamestnanec
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

slavomira.dobrotova Pozri príspevok
áno môže. nemá nárok však už na nezdaniteľnú časť ZD na daňovníka a odvody do SP a ZP platí ako normálny zamestnanec
ID nemá nárok na nezdaniteľnú časť ZD? Má.
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

slavomira.dobrotova Pozri príspevok
áno môže. nemá nárok však už na nezdaniteľnú časť ZD na daňovníka a odvody do SP a ZP platí ako normálny zamestnanec
Pokiaľ bol pracovníkovi priznaný starobný alebo predčasný starobný dôchodok od 2.1.2008, má nárok na nezdaniteľnú časť po celý rok 2008. Odvody neplatí na nezamestnanosť a invalidné poist.
0 0
nicolette nicolette

nicolette je offline (nepripojený) nicolette

Mária27 Pozri príspevok
Tak. Ak má dôchodok, nebude už nezamestnaný ani mu nmôže vzniknúť invalidita.

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
§ 19<o:p></o:p>
(3) Poistenie v nezamestnanosti sa nevzťahuje na<o:p></o:p>
b) fyzickú osobu, ktorej bol priznaný starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
§ 128<o:p></o:p>
(4) Poistné na invalidné poistenie neplatí poistenec, ktorý je dôchodkovo poistený po priznaní starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku. Poistné na invalidné poistenie neplatí zamestnávateľ za zamestnanca, ktorý je poistenec podľa prvej vety.<o:p></o:p>
Podla uvedeneho je zrejme, ze IP neplati zamestnanec-starobny dochodca, ani jeho zamestnavatel. Lenze pri PvN je uvedene, ze poistne neplati zamestnanec, ako postupovat v pripade zamestnavatela? Vie mi niekto poradit, kde najdem nejake usmernenie?
0 0
Iveta1 Iveta1

Iveta1 je offline (nepripojený) Iveta1

chcem sa spýtať na invalidného dôchodcu, zákonom 663/2007 bol zrušený zákon 90/1996 o minimálnej mzde, teda aj 50% a 75% pre inval.dôchodcov?
Minimálna mzda pre všetkých invalidných dôchodcov je 8100,- Sk a platí od 1.2.2008.
Správne?
0 0
Iveta1 Iveta1

Iveta1 je offline (nepripojený) Iveta1

Iveta1 Pozri príspevok
chcem sa spýtať na invalidného dôchodcu, zákonom 663/2007 bol zrušený zákon 90/1996 o minimálnej mzde, teda aj 50% a 75% pre inval.dôchodcov?
Minimálna mzda pre všetkých invalidných dôchodcov je 8100,- Sk a platí od 1.2.2008.
Správne?

nik mi to neodsuhlasi, alebo nevyvrati?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Správne .
0 0
Iveta1 Iveta1

Iveta1 je offline (nepripojený) Iveta1

dakujem pekne
0 0
Roland Roland

Roland je offline (nepripojený) Roland

Dobrý den.

Chcem sa informovat. Od 18.01.2008 som poberatelkou predcasného dochodku, zároven som aj zamestnaná. Mám nárok na nezdanitelnú cast ? Dakujem za odpovede.
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Roland Pozri príspevok
Dobrý den.

Chcem sa informovat. Od 18.01.2008 som poberatelkou predcasného dochodku, zároven som aj zamestnaná. Mám nárok na nezdanitelnú cast ? Dakujem za odpovede.
V tomto roku máš nárok na nezdaniteľnú časť, nakoľko nie si predčasným starobným dôchodcom celý roku. Viď príspevok č. 13 a predchádzajúce.
Naposledy upravil VERONIKA6 : 06.10.08 at 06:28
0 0
Roland Roland

Roland je offline (nepripojený) Roland

Dakujem pekne
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať