Zavrieť

Porady

príjem z Rakúska

Ahojte, nevie mi prosím niekto pomôcť? Potrebujem spraviť DP, pre daňovníka, ktorý min. roka pracoval v Rakúsku /pracovná zmluva/. Na Slovensku nemal žiadne príjmy. Viem, že je to vyňaté, to urobiť viem, ale neviem sa vysomáriť z tých podkladov. Potrebovala by som preložiť zopár slov. spojení.Vôbec neviem, čo je hrubá, čistá, soc. poistenie, daň. Nemá niekto preklad. Volá sa to Lohnzettel Beitragsgrundlagennachweis.
Sú tam také výrazy: Allgemeine Beitragszeitraum, Beitragsgrundlage, Sonderzahlung, Mitarbeitervorsorgekasse, MV- Beitragsgrundlage inkl. SZ Eingezahler Betrag an MV, Bruttobezuge gemäs, Steuerfreie Bezuge gemäs, no je toho proste veľa, nemá niekto s týmto skúsenosť? Neposlal by mi niekto vzor, alebo aspoň, čo z toho sú veci pre mňa dôležité: Hrubá, soc,,zdrav.,daň?
ďakujem za pomoc
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

    ludmilla
    Inguska i všetci ostatní chcem len upozorniť, že Mitarbeitervorsorgekasse vôbec nie je dôchodkové pripoistenie , hovorí sa mu zamestnanecké preventívne poistenie. Zamestnávateľ odvádza určité percento zo mzdy do poisťovne a zamestnávateľ si tak sporí na odstupné.
    Tento zákon sa vzťahuje na všetkých, ktorý uzavreli pracovný pomer po 31.12. 2002 zamestnávateľ odvádza 1,53% z hrubého príjmu vrátane 13. a 14. platu. Toto platí i počas práceneschopnosti, civilnej služby alebo vzdelávania a taktiež počas opatrovania dieťaťa ide tento príspevok z fondu na vyrovnamie majetkových strát v rodine.
    Tento príspevok bude vyplatený v týchto prípadoch:
    - rozviazanie pomeru zamestnávateľom
    - po vzájomnej dohode
    - pri oprávnenom rozviazaní pomeru
    - pri neoprávnenom prepustení
    - pri vstupe do penzie (odpracované roky nie sú potrebné)
    - pri smrti - platí dedičské konanie
    Odstupné sa dá vyplácať po častiach alebo naraz, pričom z jednorázového vyplatenia sa platí 6 % -ná daň
    Ak zamestnanec podá sám výpoveďa nepríde k dohode so zamestnávateľom, táto čiastka ide do pomyselného ruksaku a priráta sa k čiastkam u nového zamestnávateľa.

    inguska08 je offline (nepripojený) inguska08

    inguska08
    Dík za cenné informácie. Ešte sa chcem opýtať, keďže je Rakúsko vyňaté, tak vlastne daňová povinnosť bude vždy 0,-SK, keď daňovník pracoval iba tam, v tuzemsku vôbec? Čo ak má tam trvalé bydlisko, aj tak musí podať daňové priznanie?

    zanetth je offline (nepripojený) zanetth

    zanetth
    inguska08 Pozri príspevok
    Dík za cenné informácie. Ešte sa chcem opýtať, keďže je Rakúsko vyňaté, tak vlastne daňová povinnosť bude vždy 0,-SK, keď daňovník pracoval iba tam, v tuzemsku vôbec? Čo ak má tam trvalé bydlisko, aj tak musí podať daňové priznanie?
    Ak mal príjmy len z Rakúska a má tam dokonca aj trvalé bydlisko, tak nechápem prečo by mal podávať daňové priznanie na Slovensku.
    DP na Slovensku podľa mňa podávať nemusí.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.