Zavrieť

Porady

materska a rod. prispevok

Dobrý den, chcela by som sa opýtať na DNP a meterskú.Od 1.3.08 som si začala platiť DNP z najvyššej sumy, ale otehotnela som skor ako sme planovali, tak mi nevyjde 270dní, ale bude mi mesiac chýbat, tak som si DNP znížila. V r.2007 som pracovala v čechách.Na materskú dov.by som mala nastúpiť 11/08, z čoho mi bude vypočítaná?
A rodičovský príspevok dáva soc.poisť, alebo úrad práce?
Ďakujem pekne ak mi niekto odpovie, budem Vám vďačná
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    kikinna Pozri príspevok
    Dobrý den, chcela by som sa opýtať na DNP a meterskú.Od 1.3.08 som si začala platiť DNP z najvyššej sumy, ale otehotnela som skor ako sme planovali, tak mi nevyjde 270dní, ale bude mi mesiac chýbat, tak som si DNP znížila. V r.2007 som pracovala v čechách.Na materskú dov.by som mala nastúpiť 11/08, z čoho mi bude vypočítaná?
    A rodičovský príspevok dáva soc.poisť, alebo úrad práce?
    Ďakujem pekne ak mi niekto odpovie, budem Vám vďačná
    Pokiaľ nesplníš tých 270 dní poistenia, tak ti nebude vypočítaná žiadne materské.

    RP vypláca úrad práce.

    A v ČR si bola sociálne poistená? Skú si zistiť v ČR, či náhodou nebudeš mať nárok na materské z českej soc. poisťovne. Potom by si ale nemohla poberať RP na SK.

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    kikinna Pozri príspevok
    Dobrý den, chcela by som sa opýtať na DNP a meterskú.Od 1.3.08 som si začala platiť DNP z najvyššej sumy, ale otehotnela som skor ako sme planovali, tak mi nevyjde 270dní, ale bude mi mesiac chýbat, tak som si DNP znížila. V r.2007 som pracovala v čechách.Na materskú dov.by som mala nastúpiť 11/08, z čoho mi bude vypočítaná?
    A rodičovský príspevok dáva soc.poisť, alebo úrad práce?
    Ďakujem pekne ak mi niekto odpovie, budem Vám vďačná
    Ohľadom toho DNP, ešte to podľa mňa nie je stratené. Nastúpiť na MD by si mala v 11/08, ale pre splnenie podmienky 270 dní je rozhodujúci deň pôrodu. O materskú nemusíš SP požiadať hneď pri vypísaní na MD, stačí až po splnení podmienky 270 dní, samozrejme, musí to byť pred dňom pôrodu. V tom prípade, ak by si platila DNP z maxima 26 týždňov pred požiadaním o materské, čo by si teoreticky mala stíhať ak máš termín pôrodu niekedy v 12/08, materká by potom bola maximálna. Bolo by treba sa teraz odhlásiť z DNP z minimálneho VZ a následne hneď prihlásiť s maximálnym VZ, z ktorého budeš platiť až do priznania materskej. Takže porozmýšľaj či by Ti to ešte nevyšlo.

    Čo sa týka zamestnania, myslím, že tu niekedy bolo písané, že poistenie v Čechách by sa mohlo brať do počtu 270 dní. Potom by stačilo napr. aj sa zamestnať pár dní pred nástupom na MD s maximálnym VZ. Ale to neviem určite, možno nám to niekto potvrdí.

    piere25 je offline (nepripojený) piere25

    piere25
    Dobry den, nechcem zakladat nove vlakno, tak sa opytam tu, s manzelkou planujeme prve dieta, manzelka zaraba v priemere 11000Skk v cistom, chcem sa spytat ako postupovat ked chceme co najvyssiu matersku? Mame v plane dobrovolne nemocenske poistenie, ale informacie ktore sme doteraz nasli, boli ratane bud s inou sumou resp. mzdou, alebo boli vysvetlene len tak povrchne, prosim o radu v nasom pripade, co treba urobit, kolko je treba platit, pripadne ako dlho atd., jednoducho vsetko potrebne, aby to vyslo. Vdaka

    kikinna je offline (nepripojený) kikinna

    kikinna
    Dobry den, chcela by som sa este opytat,ak som pracovala v cechach od r.2005 do 31.12.2007 a mam tam splnenzch 270 dni poistenia a na matersku pojdem 12/08, mozem poziadat o matersku aj z ceskej republiky? Bude mi este patrit?Dakujem...

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    kikinna Pozri príspevok
    Dobry den, chcela by som sa este opytat,ak som pracovala v cechach od r.2005 do 31.12.2007 a mam tam splnenzch 270 dni poistenia a na matersku pojdem 12/08, mozem poziadat o matersku aj z ceskej republiky? Bude mi este patrit?Dakujem...
    No o tom dosť pochybujem. Keďže tvoj PP bol skončený 31.12.2007, kedy si ešte ani nebola tehotná, tak určite nie. U nás je napr. ochranná lehota pre tehotné 6 mesiacov. Čiže keby si skončila PP ako tehotná, a na MD nastúpiš do 6 mesiacov, tak máš nárok na materské zo zamestnania za splnenia ostatných podmienok.
    A čo sa týka tých 270 dní poistenia, to platí u nás, neviem či zákon v ČR je rovnaký ako náš.

    Ale myslím, že doba zamestnania v ČR sa počíta pre splnenie podmienky 270 dní NP aj na Slovensku. Takže o materské môžeš požiadať u nás. Ak by si chcela maximum, tak sa stačí pár dní pred nástupom na MD zamestnať u niekoho so mzdou vo výške maximálneho VZ.

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    kikinna Pozri príspevok
    tam je tiez 270 dni poistenia, ale maju 69% z denneho vym.zakladu. Dakujem
    Naozaj? Tak to je super. Mohli by to zmeniť už aj u nás, lebo cca. naša polovica hrubého platu nie je nič moc.
    No skús ešte zistiť ako je to s tou ochrannou lehotou, ale veľkú šancu Ti nedávam. Možno ešte jedine, že sa tam pred materskou zamestnať, ak to tam funguje podobne ako u nás.

    kikinna je offline (nepripojený) kikinna

    kikinna
    nenasla som nic o ochr. lehote, ale link na jednu stranku,ale nemozem ju napisat, kym nebudem mat aspon 15 prispevkov. Ale najdete to na adr.w.czech.cz,a zadate do vyhladavaca na str.materska, a je to. Ak to niekomu pomoze budem rada. Jankasm diky

    materska a rod. prispevok

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.