Zavrieť

Porady

Pomoc poraďáci

Dobrý deň prajem.
Potrebovala by som poradiť, ako je to lebo už neviem.
Živnostníčka mala príjem na daň z príjmu 85000,-, z čoho bolo asi 76000,- Sk príspevok na vytvorenie chráneného pracoviska. Ide o to, že teraz jej vychádza platiť sociálne odvody, pričom skutočný príjem z podnikania nedosiahol minimálny vymeriavací základ. Všade mi hovoria inak. Niekto hovorí aby som podala dodatočné DP a dala to do nezdaniteľného príjmu, iní mi vravia, že to musí byť zdaniteľný príjem a stačí aby som na SP v Bardejove, dala rozhodnutie o poskytnutí príspevku. Lenže u nás v Bardejove povedali, že odvody platiť musí a v Bratislave zasa že nie. Tak aký je Váš názor?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Martina, dotácie z verejných prostriedkov by mali byť daňovo neutrálne. A klientka dostala príspevok (zrejme neinvestičný), dostala ho na úhradu nákladov. Príspevok je síce zdaniteľným príjmom, ale v období, kedy sa čerpú náklady, takže základ dane by mal byť nula. Podľa mňa je nejaká chyba v účtovaní, treba to pozrieť a dať dodatočné priznanie.

    rene je offline (nepripojený) rene

    rene
    A keby sa ten príspevok preúčtoval ako príjem neovplyvňujúci DZ a všetky k nemu prislúchajúce výdavky ako výdavky neovplyvňujúce DZ ? ... daňový základ by ostal nezmenený...
    A vo výpise pre SP a ZP by boli len skutočné príjmy z podnikania ?

    Ale neviem, či sa to tak môže zaúčtovať, skúste aj ostatní.

    slnko je offline (nepripojený) slnko

    slnko
    rene
    A keby sa ten príspevok preúčtoval ako príjem neovplyvňujúci DZ a všetky k nemu prislúchajúce výdavky ako výdavky neovplyvňujúce DZ ? ... daňový základ by ostal nezmenený...
    A vo výpise pre SP a ZP by boli len skutočné príjmy z podnikania ?

    Ale neviem, či sa to tak môže zaúčtovať, skúste aj ostatní.
    tak ako píše andrej_rv príspevok je zdaniteľným príjmom v tom v období, kedy sa čerpali náklady. To znamená tú časť príspevku, ktorá bola premenená na výdavky (náklady) zaúčtuješ ako zdaniteľný príjem a zároveň výdavky ako ovplyvňujúce základ dane (pokiaľ to neboli náklady na majetok, ktorý sa odpisuje, v tom prípade len do výšky odpisov, prislúchajúcich na dané učt. obdobie).
    Tú časť príspevku, ktorá nebola premenená na výdavky(náklady) zaúčtuješ ako príjem neovplyvňujúci základ dane. Až v tom roku, kedy budú náklady preúčtuješ na príjem ovplyv. základ dane.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Súhlasím s Andrejom a so Slniečkom. Pozri, ako máš zaúčtované a daj dodatočné DP!

    martina 11 je offline (nepripojený) martina 11

    martina 11
    Oky doky.

    Tak som to aj urobila, čiže všetko celých 76000,- je v PZD aj VZD, pretože NÚP dalo obmedzenie že to musí byť všetko majetok do 30000,-, takže všetko je použité. Ale ide mi práve o tie sociálky, že tá živnostníčka chúďa začala podnikať, nemá dostatočný príjem, zatiaľ, (ale aspoň nieje na NUP) a musí platiť sociálky, na ktoré jej to veľmi nevychádza. A naša Soc. poisťovňa v BJ povedali, že musí platiť a v Bratislave - čiže ústredí mi povedali, že u nich stači potvrdenie, že jej bol príspevok poskytnutý a nemusí. Lenže písomne mi to samozrejme nikto nedá, veď každý sa boji.

    Tak takto je to na tom našom slovensku. A že vraj podpora malých a stredných podnikateľov, keby neišlo o známu tak sa tomu zasmejem.

    margitkar je offline (nepripojený) margitkar

    margitkar
    A čo vy na takýto prípad:

    Živnostník dostal príspevok na samozamestnanie.
    Celý príspevok použil na nákup pracovného náradia.
    Daňové priznanie spravil tak, že ignoroval príspevok ako zdaniteľný príjem a výdavok na náradie do výšky príspevku. Výdavky z podnikania vypočítal ako 25 % z príjmov a podal daňové priznanie.
    Je to O.K. ?

    ata111 je offline (nepripojený) ata111

    ata111
    Myslím, že nie. Pokiaľ ja viem, príspevok do výšky nákladov sa zdaňuje a výdaje výdavkujú - výjde nula, ale vytvára to obrat na strane príjmov. Ak švihol 78000, tak je povinný sa prihlásiť a platiť do soc.poisť. od 1.7.05. Z tohto pohľadu si myslím, že to nie je správne a ďalej tými 25% je to už prešpekulované a skombinované dve formy vykazovania DZ. Neuznala by som tieto percentuálne výdaje. Mal by ísť v reálnych číslach. Som zvedavá na názor ostatných.

    martina 11 je offline (nepripojený) martina 11

    martina 11
    Tak ja podľa najnovších informácií od rôznych úradov konštatujem.

    V DP museli byť zahrnuté aj tieto príjmy z NUP a musia sa platiť sociálky. Je to proste svinstvo na malých a stredných podnikateľoch, tak čo už narobíme, môžeme si akurát vybaviť marodku na rok, a bude po problémoch. (Ak sa to samozrejme dá).

    K tým 25% výdajom: Určite to tak nemôže byť, ale bolo by to fajn, ak by to tak šlo. Škoda. Už len dúfať že Vám nepríde daň. kontrola. Veľa šťastia. Adios

    mv66 je offline (nepripojený) mv66

    mv66
    Martina11, prosim ta, nazyvaj prispevok inak, takto by sa mohol nazyvat kazdy prispevok, to nevies do pol riadku sformulovat svoj problem a tak oznacit svoj prispevok?

    Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

    Zuziana
    martina 11
    Oky doky.

    Tak som to aj urobila, čiže všetko celých 76000,- je v PZD aj VZD, pretože NÚP dalo obmedzenie že to musí byť všetko majetok do 30000,-, takže všetko je použité. Ale ide mi práve o tie sociálky, že tá živnostníčka chúďa začala podnikať, nemá dostatočný príjem, zatiaľ, (ale aspoň nieje na NUP) a musí platiť sociálky, na ktoré jej to veľmi nevychádza. A naša Soc. poisťovňa v BJ povedali, že musí platiť a v Bratislave - čiže ústredí mi povedali, že u nich stači potvrdenie, že jej bol príspevok poskytnutý a nemusí. Lenže písomne mi to samozrejme nikto nedá, veď každý sa boji.

    Tak takto je to na tom našom slovensku. A že vraj podpora malých a stredných podnikateľov, keby neišlo o známu tak sa tomu zasmejem.
    Tak by to malo byť z daňového hľadiska správne. Ak ti povedali v Bratislave, že stačí potvrdenie aby neplatila o dotácii, aby neplatila odvody, daj písomný dotaz na Sociálnu poisťovňu - ústredie. Sú povinní ti odpovedať. Máš na to ešte dva mesiace, tažže by sa to dalo stihnúť.

    martina 11 je offline (nepripojený) martina 11

    martina 11
    Martina11, prosim ta, nazyvaj prispevok inak, takto by sa mohol nazyvat kazdy prispevok, to nevies do pol riadku sformulovat svoj problem a tak oznacit svoj prispevok?
    MV 66
    Pri prvom zadaní do témy som predsa uviedla, že je to príspevok na vytvorenie chráneného pracoviska. A v ďalšom príspevku som napísala, že to musia byť všetko veci do 30000,-. Prepáč, ale nechápem čo som napísala nezrozumiteľne.Sorry

    mv66 je offline (nepripojený) mv66

    mv66
    Myslim nie pomoc poradaci, ale prispevok na vytvorenie chraneneho pracoviska sa to tu cele malo volat

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    mv66
    Myslim nie pomoc poradaci, ale prispevok na vytvorenie chraneneho pracoviska sa to tu cele malo volat
    Súhlasím s mv66 . Ale Martinka to len preto , aby tieto témy boli prehľadnejšie a nabudúce , ak by mal niekto ten istý problém ako Ty , tak ľahšie sa k tomu určitému problému prepracuje . Všetci sme tu začínali , tak aj Ty sa to naučíš , neboj .

    martina 11 je offline (nepripojený) martina 11

    martina 11
    Jaaaj, teraz už chápem, prepáčte všetci. Ešte sa len učím. Nabudúce to už nespravím. Pekný deň

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.