Zavrieť

Porady

Orava ZD alebo chyba

Prosím Vás poraďte mi.
V apríli sa vystavila faktúra pre tuzemského odberateľa. Dodanie a vystavenie apríl, už aj uhradili faktúru, daňové priznanie za apríl už bolo urobené. V máji sa zistilo, že faktúra bola vystavená nesprávne, jednotkové ceny sú zle uvedené /duplovane/. Odviedla sa vyššia daň.
Ako mám postupovať pri riešení:
1. Je to oprava základu dane podľa §25 Zákon o DPH? Čiže mám vystaviť dobropis, a následne novú faktúru s dobrými cenami /daň. prizn. do obdobia máj/? - keď v tomto paragrafe je vrátenie tovaru, a zníženie ceny v príprade poskytnutia zliav, ale v našom prípade sme zľavu neposkytli, chybne sa uviedla JC;
2. Vystavenie opravnej faktúry, daň.priz. do obdobia apríl, na faktúre uviesť pôvodné dátumi z apríla?
Vopred Vám ďakujem za každú pomoc!
Naposledy upravil Denda : 31.05.08 at 06:21 Dôvod: oprava názvu témy
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    becu Pozri príspevok
    Prosím Vás poraďte mi.
    V apríli sa vystavila faktúra pre tuzemského odberateľa. Dodanie a vystavenie apríl, už aj uhradili faktúru, daňové priznanie za apríl už bolo urobené. V máji sa zistilo, že faktúra bola vystavená nesprávne, jednotkové ceny sú zle uvedené /duplovane/. Odviedla sa vyššia daň.
    Ako mám postupovať pri riešení:
    1. Je to oprava základu dane podľa §25 Zákon o DPH? Čiže mám vystaviť dobropis, a následne novú faktúru s dobrými cenami /daň. prizn. do obdobia máj/? - keď v tomto paragrafe je vrátenie tovaru, a zníženie ceny v príprade poskytnutia zliav, ale v našom prípade sme zľavu neposkytli, chybne sa uviedla JC;
    2. Vystavenie opravnej faktúry, daň.priz. do obdobia apríl, na faktúre uviesť pôvodné dátumi z apríla?
    Vopred Vám ďakujem za každú pomoc!
    Riešil by som to dobropisom na rozdiel. Dátum zdaň.plnenia máj (vtedy sa zistili rozdiely). A na základe dobropisu vrátiť peniaze odberateľovi.
    Naposledy upravil Zoltán Kovács : 28.05.08 at 04:28

    Luba je offline (nepripojený) Luba

    Luba
    Lenže keď to bola vlastná chyba, tak tá by sa mala opraviť v tom období, keď vznikla, čiže cez dodatočné daň.priznanie. Tam nejde o dodatočné uznanie zľavy alebo niečo podobné, čo by bolo opravou základu dane v aktuálnom období, ale o opravu chybného dokladu.

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    Luba Pozri príspevok
    Lenže keď to bola vlastná chyba, tak tá by sa mala opraviť v tom období, keď vznikla, čiže cez dodatočné daň.priznanie. Tam nejde o dodatočné uznanie zľavy alebo niečo podobné, čo by bolo opravou základu dane v aktuálnom období, ale o opravu chybného dokladu.
    Pre Vás nie je podstatné koho chybou, ale podľa §25 ods.3 sa rozdiel medzi pôvodným a opraveným základom dane uvedie v tom zdaňovacom období, v ktorom sa vyhotovil doklad o oprave základu dane. Zároveň platiteľ si opraví odpočítanú daň v období kedy dostal doklad o oprave základu dane - §53 Zákona o dani z pridanej hodnoty.

    Luba je offline (nepripojený) Luba

    Luba
    Áno, lenže zas v §25 (1) sa hovorí, kedy sa opraví základ dane - neuvádza sa tam, že aj keď pochybím a vystavím zlú faktúru, ktorú chcem opraviť, že to môžem pokladať za opravu základu dane. Oprava základu dane je, keď sa zruší dodávka alebo sa zníži/zvýši cena, nie keď uvediem chybné veci do faktúry. Vtedy by som mala opraviť faktúru a vystaviť ju so správnymi údajmi - a to si myslím, že je vec dodatočného DP.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.