Zavrieť

Porady

zamestnanecké akcie

Dobrý deň,
manželova firma každý rok dávala svojim zamestnancom opcie na nákup zamestnaneckých akcií. Opciu nám samozrejme zdanili (aj keď toto je jedna z vecí, ktorej veľmi nerozumiem, prečo mi zdaňujú, keď je môj príjem v nedohľadne). Teraz máme v zamestnaneckých akciách celkom slušnú kopu peňazí. Problém nastáva teraz, keď firma odchádza zo slovenska. (skončili sa im daňové prázdniny)
Môže mať manžel zamestnanecké akcie, keď nie je zamestnancom? Predpokladám, že nie. Takže ich musí všetky predať? To nás zase zdania, že budeme zelení. . .
Nemáte niekto skúsenosť, čo treba urobiť s týmito akciami?
ďakujem
Viera
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    viera_j Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    manželova firma každý rok dávala svojim zamestnancom opcie na nákup zamestnaneckých akcií. Opciu nám samozrejme zdanili (aj keď toto je jedna z vecí, ktorej veľmi nerozumiem, prečo mi zdaňujú, keď je môj príjem v nedohľadne). Teraz máme v zamestnaneckých akciách celkom slušnú kopu peňazí. Problém nastáva teraz, keď firma odchádza zo slovenska. (skončili sa im daňové prázdniny)
    Môže mať manžel zamestnanecké akcie, keď nie je zamestnancom? Predpokladám, že nie. Takže ich musí všetky predať? To nás zase zdania, že budeme zelení. . .
    Nemáte niekto skúsenosť, čo treba urobiť s týmito akciami?
    ďakujem
    Viera
    A to sú akcie ktorej firmy? Tej, čo odchádza, alebo jej matky? Ak sú to tejto, tak čo sa deje s touto firmou? Zrušuje sa bez likvidácie? Lebo ak s likvidáciou, tak akcionári budú uspokojení pri likvidácii - dostanú vyplatený svoj akcionársky podiel.

    Bez týchto informácií ti neviem presnejšie poradiť.

    viera_j je offline (nepripojený) viera_j

    finanční účetní Brose CZ viera_j
    Je to americká firma, ktorá tu mala výrobnú prevádzku. Tú presúva do Belgicka.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    viera_j Pozri príspevok
    Je to americká firma, ktorá tu mala výrobnú prevádzku. Tú presúva do Belgicka.
    A tie akcie sú akcie tej americkej firmy?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    viera_j Pozri príspevok
    Ano
    Tak tá americká firma sa neruší, naďalej zostáva existovať, preto nevidím dôvod, prečo by ste mali predávať akcie. Pokiaľ chcete, predať ich môže kedykoľvek neskôr cez obchodníka s CP.

    viera_j je offline (nepripojený) viera_j

    finanční účetní Brose CZ viera_j
    Aha, takze môže mať zamestnanecké akcie aj firmy, ktorej nie je zamestnancom, ano? Myslela som si, že nie.
    Ďakujem

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    viera_j Pozri príspevok
    Aha, takze môže mať zamestnanecké akcie aj firmy, ktorej nie je zamestnancom, ano? Myslela som si, že nie.
    Ďakujem
    V praxi sa pod pojmom "zamestnanecké akcie" rozumejú klasické akcie firmy, ktoré zamestnanec nadobudne za výhodnejšiu cenu - nejakú zrážku, ktorá sa mu dodaní a zároveň sa zaviaže, že tieto akcie nemôže predať po určitú dobu. Ale ide o normálne obchodovateľné akcie firmy.

    Existujú aj iné prípady, kedy firma emituje skutočne zamestnanecké akcie, ktoré môžu nadobúdať len zamestnanci a s ktorými nie sú spojené hlasovacie práva. Dividendy z týchto akcií súžia viac-menej niečo ako ročné odmeny. Tieto akcie ale nie sú obchodovateľné na BCP a môže ich odkúpiť len samotná firma. Má to takto napr. Tatra banka.

    Takže predpokladám, že u teba pôjde o prvý prípad, ale z tvojho popisu sa to nedá jednoznačne povedať.

    viera_j je offline (nepripojený) viera_j

    finanční účetní Brose CZ viera_j
    Sú obchodovateľné. . .
    Doteraz sme ich predavali cez zamestnavatela.
    Ďakujem
    VIera

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Myslím, že pojem "zamestnanecké akcie" bol zo zákona vypustený a teraz ide o riadne akcie.

    tibor je offline (nepripojený) tibor

    práca nie je mojim hobbym-skorej šport a športovanie moje i celej rodiny,cestovanie-ale hlavne autom,popíjanie cinzana s nohami máčanými v mori ...viac tibor
    prosím Vás - má niekto s týmto skúsenosti?

    Firma zvazuje program opcnych schem, kde by zamestanci mali moznost ziskat akcie spolocnosti ak v priebehu 3 rokov zvysia jej ziskovost o 100%. Ak to dosiahnu frima zvysi ZI z nerozdeleneho zisku a akcie preda za 1€. Je spolocnost v priebehu tychto rokov povinna uctovat nejake naklady alebo zmeny v suvahe? (vlastnom imani, naklady buducich obdobi)

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    tibor Pozri príspevok
    prosím Vás - má niekto s týmto skúsenosti?

    Firma zvazuje program opcnych schem, kde by zamestanci mali moznost ziskat akcie spolocnosti ak v priebehu 3 rokov zvysia jej ziskovost o 100%. Ak to dosiahnu frima zvysi ZI z nerozdeleneho zisku a akcie preda za 1€. Je spolocnost v priebehu tychto rokov povinna uctovat nejake naklady alebo zmeny v suvahe? (vlastnom imani, naklady buducich obdobi)
    Podľa mňa, pokiaľ neemitovala tie akcie, tak nie. Ale neviem, či to nebude náhodou nejaký podsúvahový záväzok.

    tibor je offline (nepripojený) tibor

    práca nie je mojim hobbym-skorej šport a športovanie moje i celej rodiny,cestovanie-ale hlavne autom,popíjanie cinzana s nohami máčanými v mori ...viac tibor
    presne tak rozmýšľam i ja. len informatívne do podsúvahy.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.