Zavrieť

Porady

Účtovanie úveru

Prečítala som množstvo príspevkov, ale som z toho ešte viac zmätená. Podnikateľ účtujúci v JU má úver, na ktorý mu banka zriadila úverový účet, a zasiela výpisy. Z podnikateľského účtu previedol platbu na úverový, na zaplatenie poplatku. Z úverového mu preúčtovali hotovosť na podnikateľský.

1. Treba účtovať o oboch účtoch ? /na DÚ mi povedali, že áno/
2. Zapísať úver do záväzkov a splátky likvidovať cez knihu záväzkov?
3. Úver je cca 200.000, Sk, ale zostatok po prevedení na podnikateľský účet je je na úverovom zostatok úveru 200.039,- Sk /39,-Sk sú úroky akumulované neúčtované , ako to viesť v knihe záväzov ?

Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

EkoMax Pozri príspevok
Prečítala som množstvo príspevkov, ale som z toho ešte viac zmätená. Podnikateľ účtujúci v JU má úver, na ktorý mu banka zriadila úverový účet, a zasiela výpisy. Z podnikateľského účtu previedol platbu na úverový, na zaplatenie poplatku. Z úverového mu preúčtovali hotovosť na podnikateľský.

1. Treba účtovať o oboch účtoch ? /na DÚ mi povedali, že áno/
2. Zapísať úver do záväzkov a splátky likvidovať cez knihu záväzkov?
3. Úver je cca 200.000, Sk, ale zostatok po prevedení na podnikateľský účet je je na úverovom zostatok úveru 200.039,- Sk /39,-Sk sú úroky akumulované neúčtované , ako to viesť v knihe záväzov ?

1. áno
2. áno
3. úroky sú POZD, ak sú na podnik. účte, ak na úverovom je to VOZD.
Naposledy upravil Tweety : 04.06.08 at 17:07 Dôvod: oprava a doplnenie
0 0
EkoMax EkoMax

EkoMax je offline (nepripojený) EkoMax

Ešte mám otázku k bodu 3.

Ak pôvodný zápis v knihe záväzkov je 200.000,- Sk, ale stav 30.4. tam mám na výpise ešte úrok 39, Sk opraviť sumu aj v knihe záväzkov ?
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Nie. Nejedná sa o zvýšenie úveru ale o úroky z neho.
0 0
EkoMax EkoMax

EkoMax je offline (nepripojený) EkoMax

Ešte jedna otázka, ak úver zaúčtujem v knihe záväzkov, ale zároveň budem účtovať výpisy z úverového účtu, tak vo výkaze mi bude figurovať úver v záväzkoch, ale zároveň budem mať stav finančných prostriedkov ponížený o úver.

Treba to opraviť vo výkaze ?
Nechať skutočný stav účtov a neuviesť úver v záväzkoch, alebo úver uviesť, ale upraviť stav finančných prostriedkov ?
Naposledy upravil EkoMax : 05.06.08 at 11:16
0 0
EkoMax EkoMax

EkoMax je offline (nepripojený) EkoMax

Vie mi niekto poradiť ?
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Stav úverového účtu je 0. Keď si stiahnu splátku z bežného účtu, bude tam kladný zostatok. Po zaúčtovaní splátky istiny, úrokov a poplatku za vedenie účtu tam zostane zasa 0.
Úver v knihe záväzkov treba znižovať o splátky istiny.
Splátky úrokov a poplatky za vedenie účtu sú VOZD.
Malo by to sedieť.
Naposledy upravil ego.mc : 06.06.08 at 12:47 Dôvod: oprava
0 0
EkoMax EkoMax

EkoMax je offline (nepripojený) EkoMax

Veľmi pekne ďakujem, už sa mi to podarilo spracovať v programe.
0 0
kirtida kirtida

kirtida je offline (nepripojený) kirtida

Dobrý den. Prosím pomožte mi už som uplne zufala.
živnostník kupil auto na uver. akontácia 100 000,---kam to mám zaučtovať ak sa to účtuje samostatne, dalej spláca úver 36 mesiacov.
účtovníčka minulý rok účtovala vlastne aj kúpu aj splátky, akontáciu vraj nijako vraj je to v istine započítane, no mne to nesedí. možno to nechápem. splátky účtovala jednorazovo, na konci roka spočitať istinu za 12 mesiacov daneho roka a zaučtovať, no neviem kam. a zvlášť spočítať úrok a za rovnaké obdobie. a zaučtovať, no neviem aký dátum a kam a ako. ešte som úver neučtovala, tak neviem ako sa to má robiť a či je tento spôsob správny.
Vrela vdaka za odpoved.
Naposledy upravil kirtida : 08.06.08 at 15:34
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

Poprosím Vás o radu, SZČO, JU dostal úver v EUR.

1. Mám úverový účet kde dňa 5.6. bol pripísaný úver 16 200 EUR, ktoré banka previedla na náš korunový účet vo výške 486 000,- . Mám vytvoriť záväzok kurzom NBS zo dňa 5.6. alebo tak ako nám previedla banka 16 200 * 30 = 486 000?

2. Splátka úveru: z nášho korunového účtu si banka prevedie splátku istiny, úrokov a poplatkov na úverový účet a z úverové účtu odídu splátky. Akým kurzom mám účtovať prevod a akým splátku?
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

Nikto nerobí EUR úver v JU? Prosím
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Dobrý deň, prosím Vás musí sa účtujovať výpis z úverového účtu? Nemôže sa zaúčtovať len výpis z podnikateľského účtu a úverový len priložiť? A ak sa musí, účtuje sa cez prieb.položky? Ďakujem.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Iwett Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím Vás musí sa účtujovať výpis z úverového účtu? Nemôže sa zaúčtovať len výpis z podnikateľského účtu a úverový len priložiť? A ak sa musí, účtuje sa cez prieb.položky? Ďakujem.
Postupy účtovania v JU:

§ 2
Deň uskutočnenia účtovného prípadu


(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov2) alebo z povahy účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.


Obsahové vymedzenie účtovných kníh
§ 3


(3) Účtovné zápisy v účtovných knihách sa vykonávajú v časovom slede na základe účtovných dokladov podľa § 10 zákona tak, aby účtovnými knihami bolo možné preukázať
a) stav majetku a záväzkov ku dňu podľa § 16 ods. 3 zákona,
b) mesačne prírastok a úbytok majetku a záväzkov účtovaný priebežne počas účtovného obdobia,
c) zostatok a stav majetku a záväzkov ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.

§ 4
Peňažný denník


(1) V peňažnom denníku sa účtujú
a) príjmy a výdavky v hotovosti, vrátane prijatých a vydaných šekov a cenín (ďalej len „peňažné prostriedky v hotovosti“),
b) príjmy a výdavky na účtoch v bankách alebo pobočkách zahraničných bánk (ďalej len „banka“) vrátane úverov a termínovaných vkladov bez ohľadu na dobu ich splatnosti,
c) priebežné položky,
d) uzávierkové účtovné operácie, ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.

(2) Pohyb peňažných prostriedkov v pokladniciach sa účtuje v peňažnom denníku v prehľade peňažných prostriedkov v hotovosti na základe pokladničných dokladov. Pohyb peňažných prostriedkov na účtoch v bankách sa účtuje v peňažnom denníku v prehľade peňažných prostriedkov na účtoch v bankách podľa výpisov z účtov v bankách. V peňažnom denníku sa účtuje v slovenskej mene.

(3) Priebežné položky sa účtujú pri prevodoch peňažných prostriedkov medzi pokladnicou a účtom v banke, pri prevodoch medzi pokladnicami a pri prevodoch medzi účtami v bankách. Priebežné položky sa členia na príjem a výdavok. Ako príjem sa účtuje priebežná položka pri výdavku peňažných prostriedkov, pri ktorom nie je účtovný doklad o príjme účtovnej jednotke doručený, ako výdavok sa účtuje priebežná položka pri príjme peňažných prostriedkov, pri ktorom nie je účtovný doklad o výdavku.

(10) Účtovné zápisy sa v peňažnom denníku vykonávajú tak, aby sa zabezpečila nadväznosť na zostatky jednotlivých účtov v banke alebo zostatky jednotlivých pokladníc.

§ 5
Kniha pohľadávok a kniha záväzkov

(3) V knihe záväzkov sa účtujú záväzky z obchodných vzťahov za uskutočnené dodávky výrobkov, tovaru a služieb voči dodávateľom, záväzky z finančných vzťahov napríklad z úveru, záväzky voči zamestnancom z pracovnoprávnych vzťahov. V knihe záväzkov sa účtujú aj záväzky z prijatých preddavkov.


Záver: Ano, treba účtovať o oboch účtoch. Učtujeme cez priebežné položky, kde na jednej strane sa mi znižujú PP na BU (znižuje sa mi majetok v UJ) a na druhej strane sa mi znižujú cudzie zdroje krytia majetku (UU)


UU ma informuje o výške úveru (závazok v knihe závazkov), o počiatočnom zostatku, o jednotlivých splátkach, a konečnom zostatku, kt. vykazujeme v MaZ v závazkoch.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Ďakujem za odpoveď, takže napr. bank.poplatky na úverovom účte pp príjem, a na bežnom účte pp výdaj + réžia?
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

betka Pozri príspevok

Záver: Ano, treba účtovať o oboch účtoch. Učtujeme cez priebežné položky, kde na jednej strane sa mi znižujú PP na BU (znižuje sa mi majetok v UJ) a na druhej strane sa mi znižujú cudzie zdroje krytia majetku (UU)


UU ma informuje o výške úveru (závazok v knihe závazkov), o počiatočnom zostatku, o jednotlivých splátkach, a konečnom zostatku, kt. vykazujeme v MaZ v závazkoch.
Určite?
Práve že Úverový účet - výpis - ma informuje o výške úveru. Ak by sme o ňom účtovali, zníži tento účet stav majetku.
napr. Stav na bežnom účte +50000,-
stav na úverovom účte -60000,-
Konečný stav na účte vo výkaze o MaZ je -10000,-.

Účtovanie v knihe záväzkov mi je jasné.
0 0
Alena Šimová Alena Šimová

Alena Šimová je offline (nepripojený) Alena Šimová

Monika Kováčová Pozri príspevok
Určite?
Práve že Úverový účet - výpis - ma informuje o výške úveru. Ak by sme o ňom účtovali, zníži tento účet stav majetku.
napr. Stav na bežnom účte +50000,-
stav na úverovom účte -60000,-
Konečný stav na účte vo výkaze o MaZ je -10000,-.

Účtovanie v knihe záväzkov mi je jasné.
ja mám úver evidovaný len v knihe záväzkov. Splátky účtujem z podnikateľského účtu, tiež splátky úrokov a bankové poplatky. Výpis z úveru mi slúži na odsúhlasenie zostatku v evidencii záväzkov.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Dobrý deň, presunula som otázku do výstižnejšej témy, prosím:
môžem zaúčtovať do VOZD úrok z úveru, zaplatený v roku 2009, keď podľa splátkového kalendára má byť zaplatený až v 2010? Ďakujem
0 0
Alena Šimová Alena Šimová

Alena Šimová je offline (nepripojený) Alena Šimová

Iwett Pozri príspevok
Dobrý deň, presunula som otázku do výstižnejšej témy, prosím:
môžem zaúčtovať do VOZD úrok z úveru, zaplatený v roku 2009, keď podľa splátkového kalendára má byť zaplatený až v 2010? Ďakujem
úrok z úveru je výdavkom v JU vtedy, keď je zaplatený, teda môžeš.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Ďakujem, ja už som úplne dopletená, nad samozrejmými vecami sa zamyslím...leasingovka mi poslala nedanový doklad, kde bola splátka už v decembri, a daňový, kde je splátka až v januári, pravdaže do nákladov pôjde úrok v roku 2009, ale čo s DPH-čkou? Musím dať dodatočné DP, keď nemám daňový doklad za december, ale splátka bola uhradená?
0 0
Alena Šimová Alena Šimová

Alena Šimová je offline (nepripojený) Alena Šimová

Iwett Pozri príspevok
Ďakujem, ja už som úplne dopletená, nad samozrejmými vecami sa zamyslím...leasingovka mi poslala nedanový doklad, kde bola splátka už v decembri, a daňový, kde je splátka až v januári, pravdaže do nákladov pôjde úrok v roku 2009, ale čo s DPH-čkou? Musím dať dodatočné DP, keď nemám daňový doklad za december, ale splátka bola uhradená?
daňová povinnosť vznikla v januári, teda nárok na odpočet je tiež najskôr január.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Aj keď je splátka zaplatená v decembri?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať