Zavrieť

Porady

Účtovanie úveru

Prečítala som množstvo príspevkov, ale som z toho ešte viac zmätená. Podnikateľ účtujúci v JU má úver, na ktorý mu banka zriadila úverový účet, a zasiela výpisy. Z podnikateľského účtu previedol platbu na úverový, na zaplatenie poplatku. Z úverového mu preúčtovali hotovosť na podnikateľský.

1. Treba účtovať o oboch účtoch ? /na DÚ mi povedali, že áno/
2. Zapísať úver do záväzkov a splátky likvidovať cez knihu záväzkov?
3. Úver je cca 200.000, Sk, ale zostatok po prevedení na podnikateľský účet je je na úverovom zostatok úveru 200.039,- Sk /39,-Sk sú úroky akumulované neúčtované , ako to viesť v knihe záväzov ?

Usporiadat
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Aj keď bola zaplatená v decembri.
§ 51 ZoDPH :
(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak
a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d).
Naposledy upravil ego.mc : 09.03.10 at 14:38
0 0
evinka33 evinka33

evinka33 je offline (nepripojený) evinka33

Monika Kováčová Pozri príspevok
Určite?
Práve že Úverový účet - výpis - ma informuje o výške úveru. Ak by sme o ňom účtovali, zníži tento účet stav majetku.
napr. Stav na bežnom účte +50000,-
stav na úverovom účte -60000,-
Konečný stav na účte vo výkaze o MaZ je -10000,-.

Účtovanie v knihe záväzkov mi je jasné.
prosím vás ako to teda je resp. ako to účtujete vy? treba úverový účet účtovať osobitne alebo stačí účtovanie v knihe záväzkov?
0 0
Alena Šimová Alena Šimová

Alena Šimová je offline (nepripojený) Alena Šimová

evinka33 Pozri príspevok
prosím vás ako to teda je resp. ako to účtujete vy? treba úverový účet účtovať osobitne alebo stačí účtovanie v knihe záväzkov?
Podľa mňa stačí ho evidovať len v knihe záväzkov. Lebo ak by som ho dala aj cez peňažný denník, majetok sa mi zníži o hodnotu úveru a ak ho ešte dám aj do záväzkov, hodnota majetku vo výkaze o majetku a záväzkoch je znížená 2x.
0 0
evinka33 evinka33

evinka33 je offline (nepripojený) evinka33

ďakujem, tiež mi to tak pripadá že by to bolo duplicitné účtovanie, len som sa chcela uistiť že to bude OK
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

Ja ho účtujem, a nikde nemám nič znížené. V bežnom účte zúčtujem prevod na úverový účet, na úverovom účte prevod (príjem) z bežného účtu a následne aj spátku úveru.
0 0
Alena Šimová Alena Šimová

Alena Šimová je offline (nepripojený) Alena Šimová

Aha, to mi nedošlo, ale výsledok je ten istý.
0 0
evinka33 evinka33

evinka33 je offline (nepripojený) evinka33

Kája. Pozri príspevok
Ja ho účtujem, a nikde nemám nič znížené. V bežnom účte zúčtujem prevod na úverový účet, na úverovom účte prevod (príjem) z bežného účtu a následne aj spátku úveru.
a potom napr. na konci roka ked mam zostatok na uverovom ucte 15000 tak mi to nezniži vo vykaze majetok, konkretne polozku ucty? a zaväzky budu zasa vo vykaze o zostatok uveru vyssie ... akosi mi to stale nedochadza ze ci to ozaj nebude 2x ...
0 0
Alena Šimová Alena Šimová

Alena Šimová je offline (nepripojený) Alena Šimová

evinka33 Pozri príspevok
a potom napr. na konci roka ked mam zostatok na uverovom ucte 15000 tak mi to nezniži vo vykaze majetok, konkretne polozku ucty? a zaväzky budu zasa vo vykaze o zostatok uveru vyssie ... akosi mi to stale nedochadza ze ci to ozaj nebude 2x ...
možno pomôže link, hlavne ak účtuješ v programe Alfa. Ja postupujem podľa neho. http://www.kros.sk/tmp/asset_cache/l...%FD_%FAver.pdf
1 0
evinka33 evinka33

evinka33 je offline (nepripojený) evinka33

Alena Šimová Pozri príspevok
možno pomôže link, hlavne ak účtuješ v programe Alfa. Ja postupujem podľa neho. http://www.kros.sk/tmp/asset_cache/l...%FD_%FAver.pdf
uctujem sice v MRP ale link pomohol, velka vdaka ...
0 0
ani1 ani1

ani1 je offline (nepripojený) ani1

prosím vás, mám otázku, už to študujem celý deň, tie úvery ako sa účtujú.... Do záväzkov si píšem sumu poskytnutého úveru aj s úrokmi, však? Ale ako ja mám vedieť, koľko budú úroky, keď sa to stále mení a poznám ich až po obdržaní výpisu z úverového účtu?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať