Zavrieť

Porady

mineralna voda na pracovisku

to sa v skratke neda,osobnosť ...viac
je možné si dať do nakladov mineralnu vodu,ktoru kupujeme na pracovisku na priamu spotrebu pracovnikom?ako je to s odpočtom DPH?
Usporiadat
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
ja to považujem za občerstvenie - bez nároku odpočtu DPH
0 0
zuzi zuzi

zuzi je offline (nepripojený) zuzi

také celkom obyčajné dievča, čo má rado účtovanie, ale dane nie... ...viac
My máme v Pracovnom poriadku, že pri prekročení teploty 30°C poskytujeme pracovníkom minerálne vody(pitný režim). Uplatňujeme si DPH a aj náklad do dane z príjmu. Mali sme aj komplexnú kontrolu na všetky dane a nebolo to spochybnené.
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

Tieto minerálky sa dajú posudzovať dvojako : ako pohostenie pre návštevy (513 aj s DPH) alebo pitný režim pre pracovníkov, ktorí by to mali maž ošetrené v smernici.
0 0
Luboš Luboš

Luboš je offline (nepripojený) Luboš

Súhlasim so zuzi, presne to isté je i u nás.........
0 0
Luna Luna

Luna je offline (nepripojený) Luna

Zas treba všetko individuálne posúdiť.Ak to dokážete obhájiť pred daňovákmi tak si to môžte dať do nákladov.Napr.Zamestnanci na stavbách,zamestnancom ktorý robia na slnku alebo slabo vetraných halách tak tam by som to zakotvila do Internej smernice,ale v kanceláriach to by bolo na diskusiu.(Aj keď je tu 40 stupňov.)Vlani mi to poradca z nákladov vylúčil,čo sa týka DPH je to ako občerstvenie kde sa DPH neodratáva.
Jeden nealko.nápoj vyplíva zo zákoníka práce je to spomenuté v zabezpečení stravy na pracovisku.
Kdesi som vlani čítala, bolo to v niektorom účtovnom poradcovi,že minerálku si môžte dať do nákladov ak teplota v miestnosti prekročí 31 stupňov,ale treba to dokázať.Neviem ako by som to dokazovala. Baba ktorá takúto otázku napísala, daňovákov ponúkla vodou z vodovodu,ktorá bola úplne čierna,hrdzavá aj tak jej to neuznali v nákladoch. Zas je to len na ľudoch-daňovákoch ako sa k tomu postavia.
0 0
kucyo kucyo

kucyo je offline (nepripojený) kucyo

to sa v skratke neda,osobnosť ...viac
dakujem za info-dohodli sme sa na smernici,asi najschodnejsia cesta....
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Je to možné dať to aj ako hygienické potreby, stačí keď daňovákov nejako presvedčíte, že voda z vodovodu je závadná, nedá sa piť, prípadne nehodí sa ani na iné účely.Je to schválené daňovým úradom- daňový náklad aj odpočet DPH.
0 0
Daniela Daniela

Daniela je offline (nepripojený) Daniela

Presne tak, je to potrebné ošetriť v prac. poriadku, smernici atď. Ak nie sme schopní zabezpečiť zamestnancom nezávadnú pitnú vodu, nakupujeme minerálku a poskytujeme zametnancom 1,4 l v zimných mesiacoch a 2,1 litra v letných mesiacoch. V prípade prekročenia stanovených teplôt tolerujeme aj viac. Do DPH riadne dáme.
Naposledy upravil Daniela : 28.06.04 at 11:38
0 0
Luna Luna

Luna je offline (nepripojený) Luna

Pre M3G,máš niečo kde sa píše ,že minerálka je daňovým nákladom.Mne to 2 auditorky vyhodili z nákladov,jedna keď nám zavádzala účto,druhá keď nám na konci účto. kontrolovala.Potom som aj ja kdesi v účtovnom poradcovi čítala,že to nie je daň.náklad.Ja mám tež veľa nákupov minerálky,oni mi oponovali zákonom o stravnom na pracovisku.
0 0
porfin porfin

porfin je offline (nepripojený) porfin

Myslím, že by si mohla argumentovať zákonníkom práce a tým, že zamestnávateľ je povinný zabezpečiť pre zamestnancov pitný režim.....Aj my / ale iba v letných horúčavách ...a to tiež len 1 minerálku na zamestnanca/deň to robíme takto/
Mali sme veľkú kontrolu a všetko bolo O.K.
Ale ako už bolo uvedené: je dobre si upraviť internú smernicu tak, aby ste mali čím argumentovať.
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

my nakupujeme takuto vodu zo socialneho fondu
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
ja by som sa rada k tejto téme opýtala, či si môžem uplatniť DPH, ak sme kúpili vodný dispenzor + vodu (to sú tie obrátené veľké fľaše). Dispenzor bol v cene 8000,- bez DPH a vodu objednávame podľa potreby. Odpočet DPH na vodu si ošetrím v smernici, ale zaujíma ma ten prístroj pomocou ktorého dostanem vodu do pohára. Mám nárok na odpočet DPH alebo nie?
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Luckasari
my nakupujeme takuto vodu zo socialneho fondu
a nemala by si tento príspevok zdaňovať zamestnancom 19%tami?
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

vladan - podla mna nie, nie je to penazne plnenie - ak sa nemylim, tak len penazne plnenie sa zdanuje (napr. keby som zamestnancovi preplatila listok do kina, dostane cash, a ja mu ho zdanim)
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

este by som chcela dodat zakon o dani z prijmu §5 ods. 7 pis. c): Od dane su oslobodene aj prijmy poskytnute ako hodnota nealkoholickych napojov poskytovanych zamestnavatelom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

O minerálkach ako stravnom sa síce v zákone píše, že je to nedaňový náklad, ale o minerálkach ako hygienickej potrebe sa už píše, že to daňový náklad je. Ale závisí to od uváženia. V prípade obáv odporúčam dať dotaz na daňový úrad, ktorý 9 z 10 daňových úradov schváli a priložiť k účtovaniu. Myslíte si , že audítorka je vyššia právomoc ako daňový úrad??? Audítorky sa Vám nebudú kašlať s nejakou minerálkou za 100 Sk, pre nich je to najjednoduchšie vyhodiť a majú bez problémov!!
0 0
Danielle369 Danielle369

Danielle369 je offline (nepripojený) Danielle369

v Malackach na danovom urade mineralnu vodu vôbec neakceptuju.
0 0
evae evae

evae je offline (nepripojený) evae

mohol by mi niekto poskytnut smernicu, nejaky vzor na zaklade ktorej by som mineralku mohla vyplacat? je dana zakonom nejaka hranica, kolko musi byt vonku stupnov? sme stavebna firma, zacinaju horucavy a chlapi tam nemaju pristup k vode, tym padom mozem preplacat mineralku? a odratat si DPH? snad ano, zda sa mi neferove dat to mimo dan. nakladov. DAKUJEM
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

evae, mnohým sa to zdá neférové, ale podľa zákona je to tak. Neviem, prečo ešte nebola zmena v zákone, veď firmy podľa odbornej tlače to trápi už dlho.

M3G, prečo si myslíš že je to priechodné ako hygienická potreba? Bolo by to fajn, ale ... Niekde to bolo aj takto publikované? Dík.

Mne to ale vychádza, že keď nie minerálky, tak nie ani ten stroj na vodu, nie? A ak si to tam niekto dáva, tak na vlastné riziko. Ale kiežby to bolo inak.
0 0
anto anto

anto je offline (nepripojený) anto

ekonóm
Zákonník práce .zhruba)

- zamestnávateľ zabezpečuje pre svojich pracovníkov jedno teplé jedlo vrátane vhodného nápoja.
- z poskytnutie tohoto jedla a nápoja si zamestnanec platí vo výške 45 %.
Ak poskytnutie nápojov neupravujú iné zákonné predpisy, je poskytnutie nápoja vrátane teplého jedla daňovým výdavkov vo výške 55 % výdavku. Z nápoja pri tomto poskytnutí je možné odpočítať DPH, ale pri výpočte úhrady zamestnanca sa mu toto DPH pripočíta. Výhodnejšie je poskytnúť nápoje zo sociálneho fondu, potom je to ale príjem zamestnanca, ktorý sa musí zdaniť. Ešte jedno riešenie - poskytnutie nápoja z reprezentačného, čo je pripočitateľná položka k dani z príjmu podnikateľa, nie je možné odpočítať DPH. Alebo ak poskytnutie nápoja vyplýva z iného zákonného predpisa, tak potom je to v celej výške daňový výdavok - napríklad práca v horúcom prostredí. K tomu musí byť smernica a stanovisko Úradu verejného zdravotníctva, že sa skutočne jedná o horúce pracovisko. Potom možno poskytnúť nápoje len tým pracovníkom, ktorí tam pracujú. Vlastná smernica o poskytovaní nápojov nerieši nič a to daňovníci neuznávajú.
15_4_110[1].gif  
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať