Zavrieť

Porady

Vypočítat daň?

Dobrý deň,

mám dojem, že som sa asi nenarodila pre účtovníctvo, už toľkú dobu som členkou porady a stále niečo neviem....

Prosím Vás, potrebujem to počuť (čítať) od niekoho skúseného:

Robím účtovnú uzávierku za rok 2007, mám vytlačený výkaz ziskov a strát pred zdanením, mám:

Výsledok hospodárenia z finančnej činnosti: 40.000,- Sk
Výsledok hospodárenia z bežnej činnnosti: 260.000,- Sk
Položky o ktoré sa upravuje základ dane: -200.000,- Sk (rozdiel účtovných a daňových odpisov)

MOŽNOSŤ A
Ako mám vypočítať daň, čo účtujem do výkazu ziskov a strát?
Výsledok hospodárenia z fin. činnosti 40.000,- x 19% = 7.600,- Sk
Výsledok hospodárenia z bež. činnosti 260.000,- x 19% = 49.400,- Sk
Spolu daň: 57.000,- Sk

MOŽNOSŤ B
Výsledok hospodárenia z fin. činnosti 40.000,- x 19% = 7.600,- Sk
Výsledok hospodárenia z bež. činnosti 260.000 - 200.000 (položky znižujúce ZD) = 60.000 x 19% = 11.400,- Sk
Spolu daň: 19.000,- Sk

Pretože keď urobím daňové priznanie PO vyjde mi daň na úhradu 19.000,- Sk.

Som už z toho taká dopletená, že normálne už ani skoro neviem, ako sa volám, poraďte mi prosím niekto.

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    matalenka je offline (nepripojený) matalenka

    matalenka
    Braňo Pozri príspevok
    Neviem, či účtuješ aj o odloženej dani. Ale v každom prípade do výpočtu splatnej dane vstupujú aj pripočítateľné a odpočítateľné položky. Samozrejme skontroluj preddavky a úroky z kreditných úrokov.
    Preddavky neplatíme, ale neviem, ako si myslel, že si mám skontrolovať tie úroky s krediných úrokov....

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Daň počítaš z daňového základu zníženého o odpočítateľné položky, čiže možnosť B a daň 19.000,- Sk.

    Braňo je offline (nepripojený) Braňo

    Braňo
    Neviem, či účtuješ aj o odloženej dani. Ale v každom prípade do výpočtu splatnej dane vstupujú aj pripočítateľné a odpočítateľné položky. Samozrejme skontroluj preddavky a úroky z kreditných úrokov.

    Braňo je offline (nepripojený) Braňo

    Braňo
    Do účtovníctva potrebuješ vyrátať splatnú daň a zaúčtovať na účet 591. Daňovú povinnosť "očistíš" o preddavky a zrazenú daň z kreditných úrokov, ktorú máš na MD 341. Splatná daň k 31/12 by Ti mala sedieť na priznanie.
    Splatnú daň ovplyvňuje viacej vecí ako si len uviedla, podľa môjho názoru, máš aj nejaké nedaňové náklady...

    Vranová je offline (nepripojený) Vranová

    Vranová
    matalenka Pozri príspevok
    Preddavky neplatíme, ale neviem, ako si myslel, že si mám skontrolovať tie úroky s krediných úrokov....
    Napíšem Ti to polopate. Tiež sa prikláňam k spôsobu B, ktorý si uviedla. Takže ak Ti daň vyšla 19.000 Sk tak ju zaúčtuješ 591/341. Kolegovia mysleli daň z úrokov, ktorú si zaplatila počas roka ..napr.bankám, lebo tu si účtovala 341/221.
    Takže aj keď Ti vyšla splatná daň 19000, tak odvedieš štátu len rozdiel: (19000 - daň z úrokov).
    Ďalej ťa upozorňovali, aby si správne vypočítala základ dane, treba dať pozor na pripočítateľne a odpočítateľne položky , lebo ty si uviedla len odpočítateľnu položku a z praxe viem, že tých pripočítateľných položiek je vždy viac ako odpočítateľných.
    Neboj, nebuď zúfala....daj si pauzičku a verím, že to všetko v pohode zvládneš a potom sa len pousmeješ ako si zbytočne stresovala a chaosila.
    Ak sa mýlim, prosím opravte ma.

    Mery977 je offline (nepripojený) Mery977

    Mery977
    Vranová Pozri príspevok
    Napíšem Ti to polopate. Tiež sa prikláňam k spôsobu B, ktorý si uviedla. Takže ak Ti daň vyšla 19.000 Sk tak ju zaúčtuješ 591/341. Kolegovia mysleli daň z úrokov, ktorú si zaplatila počas roka ..napr.bankám, lebo tu si účtovala 341/221.
    Takže aj keď Ti vyšla splatná daň 19000, tak odvedieš štátu len rozdiel: (19000 - daň z úrokov).
    Ďalej ťa upozorňovali, aby si správne vypočítala základ dane, treba dať pozor na pripočítateľne a odpočítateľne položky , lebo ty si uviedla len odpočítateľnu položku a z praxe viem, že tých pripočítateľných položiek je vždy viac ako odpočítateľných.
    Neboj, nebuď zúfala....daj si pauzičku a verím, že to všetko v pohode zvládneš a potom sa len pousmeješ ako si zbytočne stresovala a chaosila.
    Ak sa mýlim, prosím opravte ma.
    ahojte poraďáci

    mám otázku k účtovaniu splatnej dane,

    ak mám základ dane vrátane pripočítateľných položiek kladný a idem si umorovať stratu na celú výšku, vtedy účtujem o splatnej dani? mám v tomto zmätky, prosím poraďte mi
    Ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.