Zavrieť

Porady

Nákup poukážok RelaxPass - čerpanie sociálneho fondu

Dobrý deň prajem všetkým,
chcela by som sa poradiť ako je to so zakúpením poukážok RelaxPass z prostriedkov sociálneho fondu. Sociálny fond je tvorený na samostatnom bankovom účte, čiže došlú faktúru za poukážky uhradím z tohto účtu a zaúčtujem tento výdavok ako čerpanie sociálneho fondu, províziu ako nedaňový výdaj s odpočtom DPH. Každý zamestnanec dostane rovnaký počet poukážok. Lenže ako je to z pohľadu zamestnanca? Keďže sa jedná o nepeňažný príjem formou poukážok a považuje sa za príjem zo závislej činnosti, čiže tento príjem musí byť zdanený. Lenže ako? Napr. zamestnanec dostane v mesiaci júl poukážku v hodnote 500,-Sk, zvýšim základ o týchto 500,-Sk, pričom vymeriavací základ na zdravotné a sociálne poistenie sa nezvyšuje? Prosím poradte ako to zdaním zamestnacom. Používam ES Pohoda. Vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

    Petra29
    Zuzana B. Pozri príspevok
    Dobrý deň prajem všetkým,
    chcela by som sa poradiť ako je to so zakúpením poukážok RelaxPass z prostriedkov sociálneho fondu. Sociálny fond je tvorený na samostatnom bankovom účte, čiže došlú faktúru za poukážky uhradím z tohto účtu a zaúčtujem tento výdavok ako čerpanie sociálneho fondu, províziu ako nedaňový výdaj s odpočtom DPH. Každý zamestnanec dostane rovnaký počet poukážok. Lenže ako je to z pohľadu zamestnanca? Keďže sa jedná o nepeňažný príjem formou poukážok a považuje sa za príjem zo závislej činnosti, čiže tento príjem musí byť zdanený. Lenže ako? Napr. zamestnanec dostane v mesiaci júl poukážku v hodnote 500,-Sk, zvýšim základ o týchto 500,-Sk, pričom vymeriavací základ na zdravotné a sociálne poistenie sa nezvyšuje? Prosím poradte ako to zdaním zamestnacom. Používam ES Pohoda. Vopred ďakujem.
    Veď vieš ako na to :-), hodnotu poukážok pripočítaš ku mzde, táto hodnota nevstúpi do VZ na ZP a SP. Ja fa za relaxpass-y /resp. universalpass-y/ uhrádzam v hotovosti, hodnotu poukážok zaúčtujem ako čerpanie SF 472 Ae, keďže v danej spoločnosti tiež majú SF na osobitom b.ú., prevediem túto čiastku /hodnoty poukážok/ do pokladne. Poukážky zdaňujem v najbližšej mzde. /Pozn.Manipulačný poplatok neúčtujem ako čerpanie SF/

    Modroocko je offline (nepripojený) Modroocko

    Nerobím druhým to, čo nechcem, aby robili mne. ...viac Modroocko
    Zuzana B. Pozri príspevok
    Dobrý deň prajem všetkým,
    chcela by som sa poradiť ako je to so zakúpením poukážok RelaxPass z prostriedkov sociálneho fondu. Sociálny fond je tvorený na samostatnom bankovom účte, čiže došlú faktúru za poukážky uhradím z tohto účtu a zaúčtujem tento výdavok ako čerpanie sociálneho fondu, províziu ako nedaňový výdaj s odpočtom DPH. Každý zamestnanec dostane rovnaký počet poukážok. Lenže ako je to z pohľadu zamestnanca? Keďže sa jedná o nepeňažný príjem formou poukážok a považuje sa za príjem zo závislej činnosti, čiže tento príjem musí byť zdanený. Lenže ako? Napr. zamestnanec dostane v mesiaci júl poukážku v hodnote 500,-Sk, zvýšim základ o týchto 500,-Sk, pričom vymeriavací základ na zdravotné a sociálne poistenie sa nezvyšuje? Prosím poradte ako to zdaním zamestnacom. Používam ES Pohoda. Vopred ďakujem.
    Musím povedať, že na tejto otázke ma prekvapuje hneď niekoľko vecí:
    1. Že hradíte fa za stravné lístky z účtu sociálneho fondu. Mám tomu rozumieť tak, že prispievate na stravu zamestnancom v plnej výške ceny stravného lístka len a len a výhradne zo sociálneho fondu - teda, že si neuplatňujete 55 % z ceny lístka do nákladov a zamestnanec za lístky nezaplatí ani korunu ?????? Klobúk dole pred výškou vášho vytvoreného sociálneho fondu.
    2. Že sa pýtaš na zdaňovanie hodnoty poskytnutého stravného lístka, keď Zákon o dani z príjmov hovorí, že:
    "Okrem príjmov oslobodených od dane podľa § 9 sú od dane oslobodené aj príjmy poskytnuté ako:
    b) hodnota stravy poskytovanej zamestnávateľom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku alebo v rámci stravovania zabezpečovaného prostredníctvom iných subjektov."

    Prosím ťa, ujasni si, či skutočne je pre vás výhodné, a hlavne, či to aj robíte, že plnú výšku stravy hradíte zo Sociálneho fondu, lebo to sa mi nezdá normálne.
    Úhrada fa by za normálnych okolností mala byť realizovaná s bežného účtu.
    Firma by si mala zúčtovať do nákladov 55 % hodnoty stravného lístka, maximálne do výšky stravného od 5 do 12 hodín platného v danom čase podľa Zákona o cestovných náhradách.
    Podľa možností firmy a výšky sociálneho fondu ( najlepšie, ak je pre jeho predpokladané čerpanie urobený aj nejaký ročný plán) môže firma zamestnancovi nejakou tou korunou prispieť na stravu zo sociálneho fondu. V tejto výške potom bude zúčtované aj použitie sociálneho fondu a táto suma sa prevedie z účtu sociálneho fondu na bežný účet. Takto poskytnutú sumu zamestnancovi nezdaňuješ.
    Zvyšok do ceny stravného lístka si zaplatí zamestnanec. Úhrada od zamestnanca bude v tomto prípade Iný nezdaniteľný príjem.

    Nepoznám systém Pohoda, nepracujem s ním, ale v akomkoľvek programe jednoduchého účtovníctva by som to robila tak, že zúčtujem záväzok (predpis do knihy došlých faktúr - záväzkov) na faktúru za stravné lístky. Jej úhradu by som účtovala ako nedaňový výdaj. A skutočný daňový výdavok v zmysle zákona by som potom zúčtovala cez interný doklad. Presuny medzi sociálnym a bežným účtom klasicky - cez priebežné položky.
    Je možné to urobiť aj tak, že úhradu časti faktúry zúčtuješ ako prevádzkovú réžiu v tej výške, v akej si môžeš uplatniť nákladovú položku a zvyšnú časť úhrady zúčtuješ ako položku neovplyvňujúcu základ dane - ale toto ja považujem za dosť nešťastné - neprehľadné riešenie, ktoré spôsobuje guláš v účtovníctve.
    Naposledy upravil Modroocko : 20.06.08 at 12:20

    GABAZ je offline (nepripojený) GABAZ

    GABAZ
    Pre Modroočko - RelaxPass nie sú stravné lístky. Sú to vlastne šeky, ktoré slúžia na úhradu služieb ako napr. sauna, návšteva kúpaliska a pod. Niektoré firmy prispievajú takouto formou zamestnancom v rámci sociálneho programu.

    Modroocko je offline (nepripojený) Modroocko

    Nerobím druhým to, čo nechcem, aby robili mne. ...viac Modroocko
    GABAZ Pozri príspevok
    Pre Modroočko - RelaxPass nie sú stravné lístky. Sú to vlastne šeky, ktoré slúžia na úhradu služieb ako napr. sauna, návšteva kúpaliska a pod. Niektoré firmy prispievajú takouto formou zamestnancom v rámci sociálneho programu.
    Aha, tak potom pardón, zle som to pochopila. Ale aj tak - sme v sekcii jednoduché účtovníctvo, baviť sa tu o nejakých účtoch je asi zbytočné.

    Zuzana B. je offline (nepripojený) Zuzana B.

    Zuzana B.
    Petra29 Pozri príspevok
    Veď vieš ako na to :-), hodnotu poukážok pripočítaš ku mzde, táto hodnota nevstúpi do VZ na ZP a SP. Ja fa za relaxpass-y /resp. universalpass-y/ uhrádzam v hotovosti, hodnotu poukážok zaúčtujem ako čerpanie SF 472 Ae, keďže v danej spoločnosti tiež majú SF na osobitom b.ú., prevediem túto čiastku /hodnoty poukážok/ do pokladne. Poukážky zdaňujem v najbližšej mzde. /Pozn.Manipulačný poplatok neúčtujem ako čerpanie SF/
    Ďakujem pekne za radu, nechcem, aby to vyznelo hlúpo, lenže nie som v účtovníctve zbehlá, a tak by som sa rada opýtala ešte na niečo. Kedže manipulačný poplatok nebudem účtovať ako čerpanie SF, bude najjednoduchšie keď faktúru za RelaxPass-y uhradím na dvakrát? To znamená, že hodnotu poukážok z bankového účtu sociálneho fondu a manipulačný poplatok z firemného účtu ako nedaňový výdaj s odpočtom DPH. Takto dosiahnem úbytok na bankovom účte sociálneho fondu a viem aj správne zaúčtovať manipulačný poplatok. Alebo je aj jednoduchšia možnosť? Resp. tento postup je správny?

    Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

    Petra29
    Zuzana B. Pozri príspevok
    Ďakujem pekne za radu, nechcem, aby to vyznelo hlúpo, lenže nie som v účtovníctve zbehlá, a tak by som sa rada opýtala ešte na niečo. Kedže manipulačný poplatok nebudem účtovať ako čerpanie SF, bude najjednoduchšie keď faktúru za RelaxPass-y uhradím na dvakrát? To znamená, že hodnotu poukážok z bankového účtu sociálneho fondu a manipulačný poplatok z firemného účtu ako nedaňový výdaj s odpočtom DPH. Takto dosiahnem úbytok na bankovom účte sociálneho fondu a viem aj správne zaúčtovať manipulačný poplatok. Alebo je aj jednoduchšia možnosť? Resp. tento postup je správny?
    Môžeš to urobiť aj takto, ale je to zbytočne komplikované,
    môžeš zaplatiť v hotovosti alebo z bežného účtu plnú sumu a potom vybrať peniažky z účtu SF /vo výške relaxpass-ov/ do pokladne. Manipulačný popl. je daňovým výdavkom /len nie je čerpaním SF/.
    Naposledy upravil Petra29 : 11.07.08 at 20:43

    Nákup poukážok RelaxPass - čerpanie sociálneho fondu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.