Zavrieť

Porady

Pevné palivo a spoločenstvo

Prosím o radu k problému:
Sme spoločenstvo so 4 bytmi. Všetky sú v osobnom vlastníctve. Pôvodné kúrenie v bytoch bolo na pevné palivo. 3 byty sú prerobené na individuálne el. kúrenie. Nakoľko jeden z vlastníkov má stále sporák aj kúrenie na pevné palivo a značne nám znepríjemňuje život ( neporiadok, používa odpadové chemikáliami nasiaknuté palety, poškodzovanie spoločných priestorov, rozoberanie paliet na dvore, štiepanie dreva v bytovke... ), uvítali by sme rekonštrukciu kúrenia aj v tomto byte. Existujú nejaké zákonné možnosti, ako ho k tomu donútiť? Komíny nechceme rušiť, radi by sme ich v budúcnosti využívali napr. pre príležitostné dokurovanie krbovými kachľami.
Ďakujem za všetky rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    peton je offline (nepripojený) peton

    peton
    Nuž, ten jeden vlastník asi nemá na to, aby si dokázal prerobiť kúrenie. Možno keby ste mu ponúkli varianty riešenia a vysvetlili mu výhody a nevýhody elekt. príp. iného kúrenia, prípadne ponúkli pomoc pri prerábaní tak verím, že by ste sa určite dohodli. A "zabijete" tak dve muchy jednou ranou. Je to len na dohode s ním. Držím palce.

    Fanka111 je offline (nepripojený) Fanka111

    Fanka111
    Vďaka za odpoveď, ale uvedený vlastník nemá problém s príjmami, skôr zle smeruje výdavky :0(

    peton je offline (nepripojený) peton

    peton
    Tak mu musíte ukázať ten pravý smer... a poučiť ho, že kde je vôľa tam je cesta....xixi.

    Fanka111 je offline (nepripojený) Fanka111

    Fanka111
    Mala som skôr na mysli nejakú radu typu: hlasovanie o spoločných priestoroch sa týka aj kúrenia. Alebo ak niekto riešil podobný problém, ako to dopadlo. Keď je v bytovke vlastník ktorý nemieni investovať ani korunu, ťažko mu ukážem smer. A nie som zástancom násilných foriem. Radšej sa držím zákona. Nemôžeme tú zmenu odhlasovať nadpolovičnou väčšinou?

    majkii je offline (nepripojený) majkii

    majkii
    Fanka111 Pozri príspevok
    Mala som skôr na mysli nejakú radu typu: hlasovanie o spoločných priestoroch sa týka aj kúrenia. Alebo ak niekto riešil podobný problém, ako to dopadlo. Keď je v bytovke vlastník ktorý nemieni investovať ani korunu, ťažko mu ukážem smer. A nie som zástancom násilných foriem. Radšej sa držím zákona. Nemôžeme tú zmenu odhlasovať nadpolovičnou väčšinou?
    V žiadnom prípade nemôžete na schôdzi vlastníkov rozhodúť o uložení povinnosti prerobiť kúrenia v byte jedného vlastníka. Môžte síce rozhodnúť o použití prostriedkov z FPOaU, ale len na schôdzi a len na účel, ktorý ustanovuje zákon. Ten okrem iného ustanovuje že FPOaU je možné použiť na opravu a údržbu spoločných častí domu, čo vo vašom prípade sa netýka kúrenia, nakoľko používate nezávislé individuálne kúrenie v každom byte samostatne.

    O kúrení, aby som to uviedol na správnu mieru, o spôsobe rozúčtovania tepla, rozhodujete na schôdzi vtedy, ak nemáte individuálne vykurovanie, inak o kúreni vo vašom prípade nehlasujete.

    Čo sa týka neporiadku, tu môžete na schôdzi rozhodnúť, akým spôsobom sa budú využívať spoločné priestory, príslušenstvo a pozemok k domu. Tam môžete určiť pravidla - domový poriadok aké budú platiť pre váš dom.

    Ak máte pocit, že spalovaním chemicky ošetrených paliet vám bráni v riadnom užívaní bytov, nedajbože vás ohrozuje na zdraví, máte možnosť ho vyzvať aby sa tohoto konaia zdržal, a ak bude v tomto konaí pokračovať môže hociktorí z vlastníkov podať návrh na súd o odpredaj jeho bytu §11 ods. 5) zákona o bytoch.

    peton je offline (nepripojený) peton

    peton
    Napísal som niečo podobné, avšak mi to 2x nezobralo, a už som bol lenivý to písať tretíkrát. Tak prepáč Fanka.

    veronko je offline (nepripojený) veronko

    veronko
    Ja tiež bývam v bytovke so štyrmi bytmi, preto zdieľam tvoje trápenie so susedmi, ktorí stále žijú v tom roku kedy boli postavené tieto bytovky, preto aj problémy v týchto svb sú odlišné ako v bežných panelákoch, moji susedia sa naštastie už umúdrili a každý byt má el. kúrenie...

    Pevné palivo a spoločenstvo

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.