Zavrieť

Porady

Zverejnenie nedoplatkov

Nedopusti sa bytove spolocenstvo porusenia zakona o ochrane osobnych udajov ak zverejni vysku nedoplatkov a mena dlznikov na vyvesnej tabuli vo vestibule domu?
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

mixaela Pozri príspevok
Nedopusti sa bytove spolocenstvo porusenia zakona o ochrane osobnych udajov ak zverejni vysku nedoplatkov a mena dlznikov na vyvesnej tabuli vo vestibule domu?
V zmysle zákona o ochrane osobných údajov by sa to nemalo. Ale kedysi to bolo bežné, takto pranierovať neplatičov. V tomto prípade vyhlásenie zákona bolo kontraproduktívne, lebo chráni tých, čo porušujú iné pravidlá.

Ale dá sa to obísť tak, že uvediete zoznam platičov. Alebo tento zoznam rozmnožíte a dáte priamo do schránok každému vlastníkovi. Vtedy neide o poskytovanie osobných údajov tretej strane, lebo vlastníci domu majú právo vedieť o hospodárení domu.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

Chobot Pozri príspevok
V zmysle zákona o ochrane osobných údajov by sa to nemalo. Ale kedysi to bolo bežné, takto pranierovať neplatičov. V tomto prípade vyhlásenie zákona bolo kontraproduktívne, lebo chráni tých, čo porušujú iné pravidlá.

Ale dá sa to obísť tak, že uvediete zoznam platičov. Alebo tento zoznam rozmnožíte a dáte priamo do schránok každému vlastníkovi. Vtedy neide o poskytovanie osobných údajov tretej strane, lebo vlastníci domu majú právo vedieť o hospodárení domu.
Súhlasím s Chobotom v tom, že vyvesenie zoznamu neplatičov na mieste prístupnom tretím osobám je porušenie zákona o osobných údajoch, dokonca môže ´to mať aj trestnoprávny charakter (§374 TZ).
Trochu by som ale polemizoval o tom či zverejnenie zoznamu platičov nie je zverejnenie osobných údajov, nakoľko či som platič alebo neplatič je tiež len osobný údaj.
S poslednou vetou súhlasím.
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

To je na dlhú polemiku. Ja osobne som zástancom zverejňovania neplatičov vo forme č. bytu - výška nedoplatku. A nemyslím si, že som niečo porušil.
Chobot, nemyslíš, či taký zoznam alebo onaký zoznam stále je to porušovanie (ak to teda je porušovanie)?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

peton Pozri príspevok
To je na dlhú polemiku. Ja osobne som zástancom zverejňovania neplatičov vo forme č. bytu - výška nedoplatku. A nemyslím si, že som niečo porušil.
Chobot, nemyslíš, či taký zoznam alebo onaký zoznam stále je to porušovanie (ak to teda je porušovanie)?
Pri vylepení zoznamu platičov som predpokladal, že platiči na zverejnenie mena, že je platič dajú súhlas. To som zabudol napísať.

Inak je pravda, že bez súhlasu sa nemôže zverejniť ani jeden ani druhý zoznam.

Inak s tým číslom bytu to nie je zlé, to by bolo priechodné - číslo bytu - nedoplatok. Tam nie je žiadny osobný údaj.

Ale s neplatičmi to aj tak nepohne. Treba postupvať výzvami, platobný rozkazom prípadne exekúciou. A na schôdzi vlastníkov ich verejne pranierovať. Tam ba som to nepovažoval za porušenie zákona o ochrane OÚ.
0 0
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

peton Pozri príspevok
To je na dlhú polemiku. Ja osobne som zástancom zverejňovania neplatičov vo forme č. bytu - výška nedoplatku. A nemyslím si, že som niečo porušil.
peton neviem, neviem, či číslo bytu a výška nedoplatku nie je osobný údaj. Osobnými údajmi sú údaje týkajúce sa určenej alebo určiteľnej fyzickej osoby, pričom takou osobou je osoba, ktorú možno určiť priamo alebo nepriamo, najmä na základe všeobecne použiteľného identifikátora alebo na základe jednej či viacerých charakteristík alebo znakov.

Ja som v tejto otázke postupujem dosť opatrne. V každom vchode na výveske zverejňujem iba sumu nedoplatkov za daný vchod a ich podiel na nedoplatkoch za celý dom. Keď sa ma niekto pýta na meno neplatičov odkážem ich na zákon o vlastníctve bytov §11 ods. 6) "Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo nahliadať do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv."
0 0
ebenova@zoznam.sk ebenova@zoznam.sk

ebenova@zoznam.sk je offline (nepripojený) ebenova@zoznam.sk

Spoločenstvo vlastníkov bytov ..........................
Dobrý deň.
Sme spoločenstvo vlastníkov bytov(ďalej len ,,SVB´´).
Vlastníci bytov v našom bytovom dome nám dali písomný súhlas v zmysle
zákona č.428/2002 Z.z. v znení neskorších predpisov na spracovanie
osobných údajov, čo je vzor prílohy tohto listu.
Chceme sa opýtať či môžem ako predsedníčka SVB zverejniť na nástenke v
bytovke ročné vyúčtovanie každého vlastníka bytu koľko mal spotreby tepla,
vody, zálohové platby a koľko mal preplatok alebo nedoplatok na týchto
službách viď vzor listu.
Ďakujem Vám za odpoveď s pozdravom
...........predsedníčka SVB ....
Tentol list som zaslala na úrad pre ochranu osbných údajov v Bratislave som zvedavá aká mi príde odpoveď. Doteraz sme zverejňovali na nástenke v bytovom dome kto koľko mal zalohovej platby, spotreba vody ,tepla a pod. a preplatok - nedoplatokpodľa bytu a mena vl.bytu.
Osobný údaj v zmysle zákona je rodné číslo a nie meno alebo č.bytu, alebo spotreba!

Príloha:
Udelenie s ú h l a s u
v zmysle zákona č.428/2002 Z.z. o ochrane osobných údajov


Súhlasím, aby boli spracúvané a zverejňované v bytovom dome ...................., moje osobné údaje spojené s agendou bytová evidencia.
Zároveň oznamujem aktuálny stav mojich osobných údajov, potrebných k zabezpečeniu účelu ich spracovania:



Meno, priezvisko,titul vlastníka bytu:
Meno, priezvisko, titul manžela/ky - spoluvlastníka bytu:

Adresa trvalého pobytu:
Adresa prechodného pobytu:
Rodné číslo:
Dátum narodenia:
Stav:
Počet členov domácnosti:
Číslo bytu:
Telefónne číslo - mobil:


Vo ............., dňa



vlastnoručný podpis vlastnoručný podpis
vlastníka bytu vlastníka bytu
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

[quote=ebenova@zoznam.sk;758290]
Osobný údaj v zmysle zákona je rodné číslo a nie meno alebo č.bytu, alebo spotreba!

ebenova - toto bola odpoveď z úradu? Fajn, problém vyriešený.


chobot - s niektorými pohne, s niektorými nepohne ani začínajúca exekúcia. Ja v týchto zoznamoch vidím psychologický efekt. Málokto totižto znesie pohľad na svoje meno, kde je uvedený ako neplatič. A preto rýchlo zaplatí. Vďaka zoznamu, čiže verejnému prianerovaniu v dome u nás v dome nie sú neplatiči.

Majkii - takto je to asi najčistejšie, ale nič to nerieši. A popravde, ak si mám ja osobne vybrať medzi zverejňovaním neplatičov s tým, že možno porušujem zákon alebo medzi tým, že nezverejňovať neplatičov aby som zákon dodržal, tak jednoznačne som za prvú voľbu teda porušovanie zákona, žiaľ. Veď vlastník tiež porušuje zákon, tým že neplatí zálohové faktúry - tak sme si fifty-fifty.
Naposledy upravil peton : 20.06.08 at 05:35
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
Vysvetlite mi, ako je potom možné, že na svojich internetových stránkach si daňový úrad aj sociálna poisťovňa zverejňuje verejne svojich neplatičov, s adresou a dlžnou sumou? Oni neporušujú zákon ?
0 0
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

[QUOTE=peton;758343]
ebenova@zoznam.sk Pozri príspevok
Osobný údaj v zmysle zákona je rodné číslo a nie meno alebo č.bytu, alebo spotreba!

... A popravde, ak si mám ja osobne vybrať medzi zverejňovaním neplatičov s tým, že možno porušujem zákon alebo medzi tým, že nezverejňovať neplatičov aby som zákon dodržal, tak jednoznačne som za prvú voľbu teda porušovanie zákona, žiaľ. Veď vlastník tiež porušuje zákon, tým že neplatí zálohové faktúry - tak sme si fifty-fifty.
peton: samozrejme, že meno ani číslo bytu samo o sebe nie je osobný údaj, ale spojenie jednej alebo viacerých charakteristík alebo znakov vedúcich priamo alebo nepriamo k určiteľnosti fyzickej osoby už osobný údaj je. Ja toto chápem tak, že zoznam nepatičov na ktorom je uvedené číslo bytu a výška nedoplatku vedie k nepriamej určiteľnosti dlžníka.

absulutne nesúhlasím s tým, že odstránenie dlhu by som mal dosiahnúť aj za cenu vedomého porušenia zákona nezákonnosť odstrániť nezákonnosťou nie je vporiadku
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

[QUOTE=majkii;758496]
peton Pozri príspevok

peton: samozrejme, že meno ani číslo bytu samo o sebe nie je osobný údaj, ale spojenie jednej alebo viacerých charakteristík alebo znakov vedúcich priamo alebo nepriamo k určiteľnosti fyzickej osoby už osobný údaj je. Ja toto chápem tak, že zoznam nepatičov na ktorom je uvedené číslo bytu a výška nedoplatku vedie k nepriamej určiteľnosti dlžníka.

absulutne nesúhlasím s tým, že odstránenie dlhu by som mal dosiahnúť aj za cenu vedomého porušenia zákona nezákonnosť odstrániť nezákonnosťou nie je vporiadku
A zároveň sa ako predseda SVB stať nedôveryhodným. To mi nestojí zato, aby som bola sama proti sebe. Dlh sa dá vymôcť aj legálne a nebudem si kvôli tomu robiť nepríjemnosti.
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Jozef I - si ma predbehol. Máš plnú mieru súhlasu. Keď štát nedodržuje podmienky, ktoré kladie, tak prečo mňa núti plniť ich.
Všeobecne si myslím o celom zákone o osobných údajoch svoje, tak ako 98% obyvateľstva. Ale nie o tomto je táto téma. Sorry.

Majkii ja s Tebou samozrejme plne súhlasím, v žiadnom prípade nie som za porušovanie zákona. Som príliš veľký poctivec - či blbec? Ale v tomto prípade by som bol väčší blbec, keby som sponzoroval neplatičov a načieral do vrecka svojho a vrecka platiacich spoluvlastníkov. A druhá vec, kde niet žalobcu, niet vinníka.
Takže každý si môže vybrať, či pôjde zákonnou cestou a bude nepostihnuteľný, alebo nezákonnou cestou so všetkými dôsledkami z toho vyplývajúcimi.
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Elenka, sama proti sebe si tak či onak. :-)
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

)
peton Pozri príspevok
Elenka, sama proti sebe si tak či onak. :-)
Nie, to ja nerobím Peťo. Dá sa to aj v rámci legislatívy a pritom nemusíš byť sám proti sebe. Stačí si vybrať menšie zlo...
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Jozef I Pozri príspevok
Vysvetlite mi, ako je potom možné, že na svojich internetových stránkach si daňový úrad aj sociálna poisťovňa zverejňuje verejne svojich neplatičov, s adresou a dlžnou sumou? Oni neporušujú zákon ?
Pozeral som tú soc. poisťovňu a zdá sa mi, že v tom zozname nie sú fyzické osoby. Sú tam samé firmy a živnostníci. Skoro všetci, čo tam majú mená a adresy, sú aj v živnostenskom registri. Alebo to sú takí, čo skončili živnosť a naďalej dlhujú. A živnostníci a firmy sa nemôžu dožadovať ochrany OÚ, lebo na nich sa zákon o ochrane OÚ nevzťahuje.

Aj z tých dlžných súm vidno, že to nemôže dlhovať fyzická osoba, lebo sú tam samé dlhy nad 100.000 SKK.

Na portáli DR som nenašiel zoznam dlžníkov. Môžeš mi dať link? Pozriem to.

Dopĺňam:

Síce som to ešte nenašiel, ale nevadí. DAňovému riaditeľstvu zverejnenie daňových neplatičov vyplýva priamo zo zákona o správe daní, takže neplatiči daní sa môžu sťažovať, že ich meno je zverejnené akurát tak na lampárni.

Je to v zákone č. 511/1992 § 23b os. 2:


(2) Daňové riaditeľstvo a colné riaditeľstvo na základe postupu podľa odseku 1 vypracujú zoznamy daňových dlžníkov na účely ich zverejnenia; v druhom polroku bežného roka zverejní daňové riaditeľstvo a colné riaditeľstvo príslušný zoznam daňových dlžníkov.


Takže tieto inštitúcie neporušujú zákon o ochrane OÚ.

A možno to bude mať aj soc. poisťovňa niekde v zákone.
Naposledy upravil Chobot : 20.06.08 at 11:43
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

mixaela Pozri príspevok
Nedopusti sa bytove spolocenstvo porusenia zakona o ochrane osobnych udajov ak zverejni vysku nedoplatkov a mena dlznikov na vyvesnej tabuli vo vestibule domu?

Ak napíšeš napríklad, že majiteľ bytu číslo 32 má nedoplatok 50 000.- Sk nič neporušuješ aspoň si to myslím.

On už sa najde niekto kto perom doplní meno, len treba nechať na to dostatok miesta.

Podľa mňa to bude mať ešte väčší vplyv na zapamätovanie. Lebo každý bude zvedavý kto je to a bude zisťovať kto tam býva. Ja väčšinou všetko robím podľa čísla bytu takže u nás skoro všetci poznajú kto kde býva a aké má kto číslo bytu. a vedia to aj ľahko vyrátať.
Naposledy upravil Orim : 23.06.08 at 15:28
0 0
Danetta Danetta

Danetta je offline (nepripojený) Danetta

dôchodkyňa
V našej bytovke sme nevyvesovali zoznam ľudí s nedoplatkami, ale vo vyúčtovaní ako príloha bola tabuľka, kde bolo vidno za celú bytovku /24 bytov/kto mal aké náklady, koľko platil nájomné a tiež aj nedoplatky a preplatky.Z toho sa dalo vyčítať a porovnať si napírklad spotrebu vody v závislosti od počtu členov rodiny. Ale po vydaní Zákona o ochrane os. údajov, sa správkyňa bojí túto tabuľku zverejniť. My si v bytovke myslíme, že pokiaľ to nie je zverejnené vo vchode, kde majú prístup i cudzí ľudia, nie je to porušenie zákona. Prejednávame to skoro na každej schôdzi a stále je to na nulovom bode. Niekedy ani nejde o neplatičov, stačí ak si niekto nezvýši nájomné podľa predpisu správkyne a pri zvýšených nákladoch sa stane, že má veľký nedoplatok. A to podľa mňa nie je porušením zákona.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Danetta Pozri príspevok
V našej bytovke sme nevyvesovali zoznam ľudí s nedoplatkami, ale vo vyúčtovaní ako príloha bola tabuľka, kde bolo vidno za celú bytovku /24 bytov/kto mal aké náklady, koľko platil nájomné a tiež aj nedoplatky a preplatky.Z toho sa dalo vyčítať a porovnať si napírklad spotrebu vody v závislosti od počtu členov rodiny. Ale po vydaní Zákona o ochrane os. údajov, sa správkyňa bojí túto tabuľku zverejniť. My si v bytovke myslíme, že pokiaľ to nie je zverejnené vo vchode, kde majú prístup i cudzí ľudia, nie je to porušenie zákona. Prejednávame to skoro na každej schôdzi a stále je to na nulovom bode. Niekedy ani nejde o neplatičov, stačí ak si niekto nezvýši nájomné podľa predpisu správkyne a pri zvýšených nákladoch sa stane, že má veľký nedoplatok. A to podľa mňa nie je porušením zákona.
TO nie je porušením ZoOOÚ, keď spoluvlastníkov informuje, kto je neplatič. Právo byť informovaný im vyplýva priamo zo zákona o vlastníctve bytov... č. 182/1993 § 8b ods.2:

(2) Pri správe domu je správca povinný

a) ....
f) umožniť vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome na požiadanie nahliadnuť do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv,


Takže kto má záujem, má právo vidieť, kto má na spoločnom majetku nedoplatky. Nesmie to však ale rozširovať po celom okolí (mimo domu), lebo v tom prípade on porušuje ZoOOÚ.
0 0
Soňurka Soňurka

Soňurka je offline (nepripojený) Soňurka

začiatočník v účtovníctve, amatér, nadšenec PORADY ...viac
Rozumiem tomu dobre, že mám právo nahliadnuť do rozúčtovania tepla podľa PRVN všetkých vlastníkov v našom dome?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Soňurka Pozri príspevok
Rozumiem tomu dobre, že mám právo nahliadnuť do rozúčtovania tepla podľa PRVN všetkých vlastníkov v našom dome?
Sú to doklady týkajúce sa správy domu? Tak áno.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Obávam sa že ste na omyle... PRVN nie je tvorba a čerpanie FPOaU. Len k tomuto fondu má právo vlastník nahliadnuť. Takže nerada niekoho uvádzam do omylu ale ja si čerpanie a tvorbu tohto fondu nespájam s vyhodnotením PRVN a už vôbec nie s preplatkami a nedoplatkami ostatných vlastníkov. Správca nie je povinný predkladať veci ohľadom správy domu. Za výkon správy sa platí poplatok a správca vykonáva činnosť podľa mandátnej zmluvy resp. zmluvy o výkone správy. Nič iné tam nie je a správca vykonáva len to čo má určené zmluvou. Tam nie je veľmi čo predkladať. Čo sa týka zverejňovanie neplatičov... je to legislatíne dané a vedome by som zákon nešla porušovať ani obchádzať. Zákon je dobré ovládať, aby som sa ním mohla chrániť. Nedám predsa niekomu proti sebe možnosť uviesť o mne čo i len pochybnosti a nie hrubé porušenie zákona. A ešte k tomu vedome. Čo sa týka nahliadania do účtovníctva... predsa v rámci bytového domu sú tam len platby vlastníkov, nájomcov za služby spojené s bývaním, ktoré sa urovnávajú pri ročnom vyúčtovaní. Ak sa stane niekto neplatičom, správca musí postupovať podľa legislatívy a dlh vymáhať. Tamnie je veľmi čo predkladať. Ak sa rozhodne pre dražobné vymáhanie, na zhromaždení sa musí odsúhlasiť uznesením súhlas k podaniu dlžníka na vymáhanie. Takže kto sa pravidelne zúčastňuje zhromaždení, o tom vie (a pritom využíva svoje právo aj povinnosť).Jedine FPOaU je určený na údržbu bytového domu.
Naposledy upravil Elena Navrátilová : 24.06.08 at 11:58 Dôvod: oprava
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať