Zavrieť

Porady

preradenie zamestnanca

Dobry den, potrebovala by som poradit ohladom preradenia na inu pracu. zamestnavatel nema objednavku na pracu na ktoru ma prijal a navrhuje mi neplatene volno, s cim ja nesuhlasim nakolko mam zavazky ktore treba plnit Dalsi jeho navrh je aby sme isli pracovat na 8 hod.prac. pomer (momentalne mame 12 hod.prac.dobu) v inom meste a uplne inu pracu na ktoru nemam kvalifikaciu,s tým ze na jesen by sa mozno mala obnovit nasa vyroba. Dalsi jeho navrh je cerpat dovolenku popr. PN - nesuhalsim. Potrebovala by som poradit ako sa mam zachovat, mne doterajsia praca vyhovovala aj platovo aj casovo. Co moze zamestnavatel spravit ak nepristupim ani na jednu z jeho podmienok?

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    kekisha Pozri príspevok
    Dobry den, potrebovala by som poradit ohladom preradenia na inu pracu. zamestnavatel nema objednavku na pracu na ktoru ma prijal a navrhuje mi neplatene volno, s cim ja nesuhlasim nakolko mam zavazky ktore treba plnit Dalsi jeho navrh je aby sme isli pracovat na 8 hod.prac. pomer (momentalne mame 12 hod.prac.dobu) v inom meste a uplne inu pracu na ktoru nemam kvalifikaciu,s tým ze na jesen by sa mozno mala obnovit nasa vyroba. Dalsi jeho navrh je cerpat dovolenku popr. PN - nesuhalsim. Potrebovala by som poradit ako sa mam zachovat, mne doterajsia praca vyhovovala aj platovo aj casovo. Co moze zamestnavatel spravit ak nepristupim ani na jednu z jeho podmienok?

    Ďakujem
    S neplateným voľnom nesúhlas, je to prekážka na strane zamestnávateľa, kedy ti musí platiť náhradu mzdy v zmysle § 142 ZP buď priemerkou alebo v najhoršom prípade 60%:

    (1) Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu pre prechodný nedostatok spôsobený poruchou na strojovom zariadení, v dodávke surovín alebo pohonnej sily, chybnými pracovnými podkladmi alebo inými podobnými prevádzkovými príčinami (prestoj) a nebol po dohode preradený na inú prácu, patrí mu náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

    (2) Ak zamestnanec nemohol vykonávať prácu pre nepriaznivé poveternostné vplyvy, poskytne mu zamestnávateľ náhradu mzdy najmenej 50 % jeho priemerného zárobku.

    (3) Ak nemohol zamestnanec vykonávať prácu pre iné prekážky na strane zamestnávateľa, ako sú uvedené v odsekoch 1 a 2, zamestnávateľ mu poskytne náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

    (4) Ak zamestnávateľ vymedzil v písomnej dohode so zástupcami zamestnancov vážne prevádzkové dôvody, pre ktoré zamestnávateľ nemôže zamestnancovi prideľovať prácu, ide o inú prekážku v práci na strane zamestnávateľa, pri ktorej patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume určenej dohodou najmenej 60 % jeho priemerného zárobku. Dohodu podľa prvej vety nemožno nahradiť rozhodnutím zamestnávateľa.


    Preradiť na inú prácu ťa môže len s tvojím súhlasom a to najmä, pokiaľ by si bola preradená do iného mesta. Takisto zmeniť pracovné podmienky môže len s tvojím súhlasom.

    Pokiaľ si pre neho nadbytočná, tak by ti to mal písomne oznámiť, ponúknuť inú pozíciu a ak ju nepríjmeš, tak ti môže dať výpoveď z dôvodu nadbytočnosti s 2 (3) mesačnou výpovednou dobou a 2 (3) mesačným odstupným.

    Pokiaľ bude na jeseň znovu práca, môže ťa prijať naspäť. Ale ak ťa prijme naspäť do 2 mesiacov po skončení, budeš musieť vrátiť alikvótnu časť odstupného.

    Neviem, ako si pre neho dôležitá, či v prípade terajšieho prepustenia je ochotný ťa znovu zobrať späť. Skús sa s ním dohodnúť na tých 60% mzdy, nebudeš nič robiť, len čakať a pôjde ti aspoň 60%. Inak by si mohla prísť o prácu úplne.

    kekisha je offline (nepripojený) kekisha

    kekisha
    Ďakujem, takto nejak som si to aj ja nastudovala ale nechcela som ist na neho zakonmi on sa vsetobecne radsej dohodne, no v tomto pripade tam ziadnu cestu dohody nevidim.

    pekny den

    preradenie zamestnanca

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.