Zavrieť

Porady

dobrovoľné nemocenské poistenie

Som nezamestnaná, mám 54 rokov a chcela by som sa dobrovoľne nemocensky poistiť. Čo by bolo pre mňa najvýhodnejšie. Som už nezamestnaná 1,5 roka a zatiaľ som si neplatila DNP. (Kedy a koľko platiť). Dá mi niekto dobrú radu? Vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Gabriela555 Pozri príspevok
    Som nezamestnaná, mám 54 rokov a chcela by som sa dobrovoľne nemocensky poistiť. Čo by bolo pre mňa najvýhodnejšie. Som už nezamestnaná 1,5 roka a zatiaľ som si neplatila DNP. (Kedy a koľko platiť). Dá mi niekto dobrú radu? Vopred ďakujem.
    No škoda, že nemáš medzeru medzi poisteniami len nejakých 14-15mesiacov, mala by si nárok na nemocenské z DNP hned, lebo by si splnila podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred uplatnovaním nároku na nemocenské.
    Takto budeš mať nárok na PN= nemocenské až po uplynutí 270dní DNP.
    Podla mna ak to vyzerá tak, že si ju ťažko nájdeš, sa prihlás z minima VZ 8100,- (mesačne 357Sk =4,4% z 8100,-). Po cca 88dnoch platenia sa môžeš rozhodnúť.

    1. Bud sa môžeš odhlásiť z DNP a znovu prihlásiť z maxima VZ 30219 (mesačne 1330,- = 4,4% z 30219) príp. z VZ nižšieho, podla tvojich možností. Po uplynutí 270dní NP a 26týždnov (182dní) od toho druhého prihlásenia budeš mať nárok na maximálne nemocenské (cca 536Sk od 4-tého dna PN).

    2. Tiež môžeš spraviť tak, že z minima budeš platiť cca do decembra. Potom sa odhlásiš a nanovo prihlásiš z maxima - len pár dní pred koncom roka 2008, potom od 1.1.09 dáš zmenu (pozor už nie odhlášku!) na minimum aktuálne k 1.1.09. Nárok na nemocenské ti vznikne od splnenia 270dní. Ale v tomto prípade do uplynutia 182dní od druhého prihlásenia na DNP by bola nemocenská len minimálna (aktuálna min.mzda :30 x 55%) a len ak ti vznikne nárok na PN po 182dnoch, až potom sa bude rátať z maxima plateného pár dní pred koncom roka 2008.

    No ak by si si medzitým našla prácu=PP, to už by bolo trochu komplikovanejšie. Od 1.1.09 budú možno nejaké zmeny v zákone, potom to treba sledovať!

    Treba si prečítať viac o DNP a dobre si to premyslieť, podla okolností a konkrétnej situácie.
    Naposledy upravil brčko : 23.06.08 at 12:03

    dobrovoľné nemocenské poistenie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.