Zavrieť

Porady

Ako získa dobrovoľne nemocensky poistený čo najvyššie dávky?

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Príspevok podávajúci návod ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba pri čo najnižšom poistnom získa čo najvyššie nemocenské dávky, nájdete tu:

http://mihal.blog.sme.sk/clanok.asp?cl=68021&bk=89307
Naposledy upravil Jozef Mihál : 10.11.06 at 14:01
Usporiadat
dejna28 dejna28

dejna28 je offline (nepripojený) dejna28

Dobrý deň, p. Mihál, chcem sa spýtať ohľadne DNPO, dňa 5.12.2006 som sa prihlásila ako nemocensky dobrovoľne poistená FO, pričom vymeriavaci základ tohto poistného som si, podľa Vašich inštrukcií, vypočítala ako rozdiel max. 25 911 Sk a mojej hrubej mzdy. Od 1.1.2007 som si tento vymeriavaci základ zmenila na 7600 Sk.
Nie som si však istá, či som zvolila správny postup, nakoľko p. pracovníčka v soc. poisťovni, bola dosť neochotná poradiť mi. V skratke: k 31.12.2006 som sa ako DNPO s pôvodným VZ, cca 10.000,- Sk odhlásila a následne som sa od 1.1.2007 opätovne prihlásila ako DNPO s VZ 7600,- Sk.
Nie som si istá, či som mala podať odhlášku a následne prihlášku, alebo na tlačive len vyznačiť ZMENU. V soc. poisť. mi totiž boli poskytnuté protichodné informácie a tak neviem, či v prípade PN po uplynutí 270 dní v r. 2007 bude pre mňa RO 5.12. - 31.12.2006 ?
V prípade, že som urobila chybu, akým spôsobom by sa to ešte dalo "napraviť" ?
Za odpoveď Vám veľmi pekne ďakujem.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Urobili ste chybu. Škoda.

Správny postup bol neodhlasovať sa, ale odovzdať registračný list typu "Zmena" s vyznačenou zmenou, a to zmenou VZ na 7600 Sk.

Ak ste sa odhlásili a znovu prihlásili od 1.1.2007, tak v prípade poberania dávok v roku 2007 vám rozhodujúce obdobie vychádza ako obdobie od 1.1.2007 do konca mesiaca predchádzajúceho mesiacu, v ktorom vznikne nárok na dávku. A tým pádom dávku dostanete (zjednodušene) z VZ 7600 Sk a nie z VZ 10000 Sk.

Ak ide o prípravu na materské, dá sa to zachrániť takto.

Napr. na materské nastupujete 15.9.2007. K 31.8.2007 sa z DNP odhlásite a prihlásite dajme tomu k 10.9.2007 (pár dní pred nástupom na materské) so základom najvyšším možným ako sa len dá. Rozhodujúce obdobie bude obdobie od 10.9. do 14.9. a materské Vám vypočítajú z VZ za toto obdobie.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Manžel zmeškal možnosť sa poistiť v decembri - je PN a má nem. dávky, že to nestojí za reč. Je žiaľ predpoklad, že bude PN čoraz častejšie....Je inak zamestnaný, HM cca 10000 Sk.
Ak sa prihlási dobrovoľne až v januári (povedzme 15.1. a zaplatí z maxima,
potom zahlási zmenu a bude platiť nejaké minimálne príspevky -
povedzem pri aprílovej PN-ke sa mu to neprejaví. Musí však platiť, lebo inak sa mu "nenazbiera tých 270 dní.
Čiže od prihlásenia do DNP stačí platiť minimum, odhlásiť sa po splnení
270 dní, počkať na uplynutie ochrannej doby... cca to vychádza tak, že potom v polovici dcembra 2007 sa znova prihlási a zaplatí z maxima a podá zmenu od 1.1.2008 zasa bude platiť minimum..... potom v roku 2008 sa mu PN dávky zvýšia, že?
Je to tak?
Predpokladám však, že dovtedy tú dieru niekto zapláta....
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Druhá otázka ...

ak manželka pracuje, stihla sa nemocensky dobrovolne poistiť, čo predloží do SP, aby získala dávky - ošetrovné? Stačí manželova PN-ka?
On ju však musí odovzdať zamestnávateľovi, ten vypláca 10 dní PN, prípadne ju pošle pobočke podľa sídla firmy. A to je iná pobočka ako je poistená manželka..... ako to riešiť?
Ďakujem ............... a veselého Silestra želám.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ad KEJKA 1.:

Toto je dobrý plán:

Ak sa prihlási dobrovoľne až v januári - povedzme 15.1. a... platí minimum, odhlási sa po splnení 270 dní, počká na uplynutie ochrannej doby... cca to vychádza tak, že potom v polovici dcembra 2007 sa znova prihlási a zaplatí z maxima a podá zmenu od 1.1.2008 zasa bude platiť minimum..... potom v roku 2008 sa mu PN dávky zvýšia - áno.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ad 2.: Na ošetrovné musí mať ona sama papier od lekára, že manžel vyžaduje osobnú starostlivosť atď., podobne, ako je to pri deťoch, kedy lekár vypíše doklad rodičovi.

Nestačí samotný fakt, že manžel je PN.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Veľmi pekne ďakujem za odpovede.
Prajem všetko najlepšie do Nového roka, dovolím si osobitne vašej konateľke.....
0 0
Ľubomír Ľubomír

Ľubomír je offline (nepripojený) Ľubomír

Dobrý deň, p. Mihaľ.

Pracujem ako SZČO. Odvody do SP som platil z minimálnej mzdy. Dopočul som sa však, že nemocenské poistenie sa dá zvýšiť na maximum. Chcem vás poprosiť o vysvetlenie. Zaujímalo by ma, či aj ostatné položky sa dajú zvýšiť samostatne. Mám na mysli dôchodkové poistenie. To zamená, že moja predstava by bola takáto: Nemocenské aj dôchodkové platiť z maxima a zbytok z minima. Je to takto možné? Ďakujem.
0 0
tulinko tulinko

tulinko je offline (nepripojený) tulinko

Pekný deň, prosím o radu:
Manželka je DNP od 19.12.2006. Má v prípade OČR nárok na ošetrovné, a keď, tak odkedy a v akej výške?
Ďakujem.
0 0
Simonab Simonab

Simonab je offline (nepripojený) Simonab

áno má nárok na OČR hneď od prvého dňa poistenia. V akej výške, to vám nepoviem, musíte napísať bližšie skutočnosti. ( z akého VZ si platí DNP)
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Simonab
áno má nárok na OČR hneď od prvého dňa poistenia. V akej výške, to vám nepoviem, musíte napísať bližšie skutočnosti. ( z akého VZ si platí DNP)
Má nárok na ošetrovné vo výške 55% z vymeriavacieho základu, ktorý môže byť ľubovoľná suma od 7600 do 25911 Sk. Ošetrovné dostáva 10 dní.
0 0
Simonab Simonab

Simonab je offline (nepripojený) Simonab

ajobs
Má nárok na ošetrovné vo výške 55% z vymeriavacieho základu, ktorý môže byť ľubovoľná suma od 7600 do 25911 Sk. Ošetrovné dostáva 10 dní.
Jasné, na to som nepomyslela. Som myslela, že chce vedieť presnú sumu. Ďakujem.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Jozef Mihál Pozri príspevok
Ad KEJKA 1.:

Toto je dobrý plán:

Ak sa prihlási dobrovoľne až v januári - povedzme 15.1. a... platí minimum, odhlási sa po splnení 270 dní, počká na uplynutie ochrannej doby... cca to vychádza tak, že potom v polovici dcembra 2007 sa znova prihlási a zaplatí z maxima a podá zmenu od 1.1.2008 zasa bude platiť minimum..... potom v roku 2008 sa mu PN dávky zvýšia - áno.
To znamená, že doby dobrovoľného poistenia sa sčítavajú - aj keď poistenie ukončí a potom sa trebárs o dva mesiace znovu prihlási - stačí, že bude mať v súčte 270 dní?
Nechystajú sa nejaké zmeny?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Katy a R Pozri príspevok
To znamená, že doby dobrovoľného poistenia sa sčítavajú - aj keď poistenie ukončí a potom sa trebárs o dva mesiace znovu prihlási - stačí, že bude mať v súčte 270 dní?
Nechystajú sa nejaké zmeny?
Áno, doby dobrovoľného poistenia sa sčítavajú. Nemusí to byť súvisle, ale musí byť splnená podmienka 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch.
O žiadnych zmenách sa zatiaľ nehovorí, ale nikde nie je napísané, že nebudú.
0 0
renkulka renkulka

renkulka je offline (nepripojený) renkulka

Môžem dostavať OČR na dieťa alebo marodku na seba, keď poberam materske a neskôr rodičovský príspevok? Platím si DNP a splňam podmienku poistenia 270 dní. Nechapalo by sa to ako dve davky zo štatu, čo nemôže byť? Som aj zamestnana, ale len v evidencii, nakoľko som na materskej. V tom pripade by sa na marodny listok neuviedlo zamestnanec, ale dobrov.nemocensky poistená osoba? Dakujem za radu.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Katy a R Pozri príspevok
To znamená, že doby dobrovoľného poistenia sa sčítavajú - aj keď poistenie ukončí a potom sa trebárs o dva mesiace znovu prihlási - stačí, že bude mať v súčte 270 dní?
Nechystajú sa nejaké zmeny?
Pokiaľ ide o DNP, žiadne zmeny (predpokladané) sa nechystajú.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
renkulka Pozri príspevok
Môžem dostavať OČR na dieťa alebo marodku na seba, keď poberam materske a neskôr rodičovský príspevok? Platím si DNP a splňam podmienku poistenia 270 dní. Nechapalo by sa to ako dve davky zo štatu, čo nemôže byť? Som aj zamestnana, ale len v evidencii, nakoľko som na materskej. V tom pripade by sa na marodny listok neuviedlo zamestnanec, ale dobrov.nemocensky poistená osoba? Dakujem za radu.
Keď poberáš materské, nemôžeš dostávať ani nemocenské ani ošetrovné. Ak poberáš iba rodičovský príspevok, môžeš poberať buď ošetrovné (napr. na dieťa) alebo nemocenské (na seba). Nie sú to 2 dávky od štátu, pretože iba RP je štátna sociálna dávka, ošetrovné a nemocenské sú dávky z nemocenského poistného systému, ak splníš podmienky.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

renkulka Pozri príspevok
Môžem dostavať OČR na dieťa alebo marodku na seba, keď poberam materske a neskôr rodičovský príspevok? Platím si DNP a splňam podmienku poistenia 270 dní. Nechapalo by sa to ako dve davky zo štatu, čo nemôže byť? Som aj zamestnana, ale len v evidencii, nakoľko som na materskej. V tom pripade by sa na marodny listok neuviedlo zamestnanec, ale dobrov.nemocensky poistená osoba? Dakujem za radu.
Súhlasím s odpoveďou od ajobs, len doplním, že na maródny lístok sa neuvedie zamestnanec, pretože tú dávku budeš poberať z DNP poistenia a nie z poistenia zamestnanca, ktoré máš počas RD prerušené.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Má význam pre osobu asi rôčik pred dôchodkom dobrovolne sa poistiť (na NP), aby získala potrebnú dobu poistenia (270 dní), aby potom v prípade PN aj počas dôchodku poberala nemocenské z titulu DPO?
Ak sa príhlási ako DPO, bude platiť "nič" (kým je zamestnaná), keď teraz ako zamestnanec platí z max. VZ. Alebo sa vôbec nemôže prihlásiť?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Katy a R Pozri príspevok
Má význam pre osobu asi rôčik pred dôchodkom dobrovolne sa poistiť (na NP), aby získala potrebnú dobu poistenia (270 dní), aby potom v prípade PN aj počas dôchodku poberala nemocenské z titulu DPO?
Ak sa príhlási ako DPO, bude platiť "nič" (kým je zamestnaná), keď teraz ako zamestnanec platí z max. VZ. Alebo sa vôbec nemôže prihlásiť?
Má význam - celé obdobie počas dôchodku môže byť aj " PN ", takže je to jednoznačné zvýšenie príjmu. Ak teraz ako zamestnanec platí z maxima, bude vlastne platiť 0 Sk,
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať