Zavrieť

Porady

Ako získa dobrovoľne nemocensky poistený čo najvyššie dávky?

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Príspevok podávajúci návod ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba pri čo najnižšom poistnom získa čo najvyššie nemocenské dávky, nájdete tu:

http://mihal.blog.sme.sk/clanok.asp?cl=68021&bk=89307
Naposledy upravil Jozef Mihál : 10.11.06 at 14:01
Usporiadat
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

cathyka1 Pozri príspevok
Nik mi neodpovedal, tak skusim znova...
Som zivnostnicka, som povinne poistena v Socialnej poistovni od 1.7.2009 (89,70 eur mesacne) a dobrovolne nemocensky poistena od 1.6.2009 (30,80 eur). Som tehotna, termin mam na 7.5.2010.
<!--[if !supportLists]-->1.<!--[endif]-->Kedze pocas PN sa odvody do SP (povinne aj dobrovolne) neplatia, mozem ist na dlhsiu PN (napr. odteraz do materskej) bez toho, aby to malo vplyv na vysku materskej?
<!--[if !supportLists]-->2.<!--[endif]-->Som bez akehokolvek prijmu. Na urad prace ist nechcem, pretoze od januara ma vyjst zakon o zvyseni rodicovskeho prispevku pre pracujuce matky (zo 164,22 eur na 256 eur). Ak budem teda na PN a nebudem si platit odvody, bude sa to povazovat za to, ze som pracujuca alebo nepracujuca? Nechcem, aby som mala kvoli PN nizsi rodicovsky prispevok…
Dakujem za odpoved.
Na nemocenské dávky budeš mať teraz nárok len ako szčo, z DNP by si mala len v tom prípade, ak máš nejaké iné ukončené poistenie a v súčte by bolo 270 dní poisteni 2 roky dozadu.
len nie je jednotný postup na pobočkách, či vtedy, keď nie je nárok na dávku z DNP treba, alebo netreba platiť poistné (ja by som radšej platila .. pre istotu)
PNka nárok na materské neovplyvní.
.. a Rod príspevok budeš poberať až po skončení poberania materského
0 0
Janka Kočišová Janka Kočišová
Nevie mi nikto poradiť? V máji idem na matersku. Viem že DNP už mi materskú nezvýši ale kedˇsi ho dám teraz ako sa dá využiť?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Janka Kočišová Pozri príspevok
Nevie mi nikto poradiť? V máji idem na matersku. Viem že DNP už mi materskú nezvýši ale kedˇsi ho dám teraz ako sa dá využiť?
Teraz Ti DNP nepomôže nijako, na PN z neho môžeš ísť až po uplynutí 270 dní. Akurát ak máš malé dieťa momentálne tak na OCR môžeš ísť z DNP.

Ináč to nevyužiješ na nič.
0 0
norikal norikal

norikal je offline (nepripojený) norikal

20.11 09 som si dal DNP.Vera mi maly ochorel som s nim na OCR.Dostanem uz vyplatenu orc uz aj z DNP ( doniesla som do soc.poist. dve ocr),ze a to ma nejako prejednavat,cico?Viete mi poradit?Dakujem
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Ja som mala tiež dve OČR -jednu z DNP a druhú zo zamestn.16.11.2009- a nič mi v SP nehovorili, tak neviem.
0 0
31Jankal 31Jankal

31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

Dobrý den, ja som sa dala poistiť na DNP /30,80€ mesačne/ 18.marca 2009 s malým som bola na OCR 5.10. 2009 a už vtedy mi prišla zvýšená. Nieje to ani 270 dní. Je to v poriadku? Nebudú to chcieť odo mna naspať?
A čo teraz mám pokračovať v platení alebo je tam aj nejaká prestávka?
Dakujem
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

31Jankal Pozri príspevok
Dobrý den, ja som sa dala poistiť na DNP /30,80€ mesačne/ 18.marca 2009 s malým som bola na OCR 5.10. 2009 a už vtedy mi prišla zvýšená. Nieje to ani 270 dní. Je to v poriadku? Nebudú to chcieť odo mna naspať?
A čo teraz mám pokračovať v platení alebo je tam aj nejaká prestávka?
Dakujem
Od marca 2009 prešlo 26 týždňov, teraz Ti vyplácali OCR s reálneho VZ ( teda z tej výšky, z akej platíš odvody ).

Nebudú to chcieť späť neboj sa
0 0
31Jankal 31Jankal

31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

A mám pokračovať dalej v platení v plnej výške alebo dá sa to znížiť? ale aby som o to neprišla xixi
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Ja by som platila nadalej v plnej výške. Minimálne do 31.12.09 a potom by som možno požiadala o zníženie na minimum k 1.1.2010.
0 0
viktora viktora

viktora je offline (nepripojený) viktora

Ahojte, chcem sa poradiť. V marci mi končí RD. DNP si platím odkedy som zistila že som tehotná, čiže cca 3 roky.
Momentálne si platím dnp z minima. Neviem ako mám postupovať s platením, ak by som budúci rok chcela využiť dnp napr. na očr s drobcom-mám si začať platiť z maxima? V marci mi končí rd, prácu zatiaľ nemám..ale obzerám sa po nej..ak sa nič nenájde..kludne sa s polovičkou pustíme do dalšieho bába :-) Teraz mám trošku zmätky z platenia-min.rok som ku koncu roka robila nejaké zmeny-max. a od 1.1.09 na min.-tak nejak-aby som pol roka nemusela platiť maximum..-da sa to tak aj tento rok? (dufam, že ma pochopíte:-))
Dakujem vopred za odpoved
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

viktora Pozri príspevok
Ahojte, chcem sa poradiť. V marci mi končí RD. DNP si platím odkedy som zistila že som tehotná, čiže cca 3 roky.
Momentálne si platím dnp z minima. Neviem ako mám postupovať s platením, ak by som budúci rok chcela využiť dnp napr. na očr s drobcom-mám si začať platiť z maxima? tuším na to je neskoro, zdá sa že len zrušiť a založiť nové z max. VZ, aby bol pre rok 2010 braný VZ z decembra 2009, ale pozor teraz to nejde prehodiť ako predrokom, teraz treba platiť minimálne 26 týždňov. po tomto období dostaneš OCR, PN i materskú z max. VZ.

Až po 26 týždni môžeš znova znížiť na minimum.
V marci mi končí rd, prácu zatiaľ nemám..ale obzerám sa po nej..ak sa nič nenájde..kludne sa s polovičkou pustíme do dalšieho bába :-) Teraz mám trošku zmätky z platenia-min.rok som ku koncu roka robila nejaké zmeny-max. a od 1.1.09 na min.-tak nejak-aby som pol roka nemusela platiť maximum..-da sa to tak aj tento rok? nedá (dufam, že ma pochopíte:-))
Dakujem vopred za odpoved
odpoved v texte
0 0
Manli Manli

Manli je offline (nepripojený) Manli

Ahojte, potrebovala by som poradiť. Od 2.12.2009 som sa prihlásila na DNP. Končí mi v decembri RD a zatiaľ nemám prácu, teda nemala som, teraz to vyzerá tak, že od januára môžem nastúpiť. Chcela by som vedieť, či môžem zrušiť DNP alebo musím ho 1/2 roka platiť, keďže mi na soc. poisťovni povedali, že sa so sumou nedá pol roka hýbať. podpísala som im tam aj nejaké tlačivo, že to beriem na vedomie. Ďakujem
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

To Manli
Zrušiť ho môžeš kedykoľvek, len VZ nemôžeš meniť, až po pol roku.
Ale si rozmysli, či ho nevyužiješ na OČR, keď ideš do práce, dieťatko pôjde do škôlky?
Záleží aj aky si si dala VZ, lebo keby si bola zamestnaná,tak može byť iba rozdiel medzi VZ zamestnanca a maximom. Vtedy veru neviem ako to urobiť...
OČR z DNP môžeš poberať hneď od prvého dňa poistenia,aj teraz ,keď si na RD a dieťatko by bolo choré,tam nie je podmienka 270 dní poistenia.
0 0
Manli Manli

Manli je offline (nepripojený) Manli

Ďakujem za odpoveď.:-)
0 0
Jašterka Jašterka

Jašterka je offline (nepripojený) Jašterka

Dobrý deň,
Prosím o radu, pre určenie výšky materskej:
V roku 2005 som nastúpila na rodičovskú dovolenku, predtým som mala materskú a pracovala viac ako 2 roky. Nakoľko mám postihnutú dcérku – rodičovská dovolenka mi trvá do septembra 2010.
V decembri 2009 som sa dobrovolne nemocensky pripoistila z najvyššieho vymeriavacieho základu.
Ide mi o lehotu 270 dní. Počíta sa zvlášť pre dobrovolné poistenie? Ak áno, znamenalo by to, že môžem najskôr porodiť v septembri 2010 – teda 270 dní do pôrodu? A mojím rozhodujúcim obdobím, pre určenie by bol len december 2010? A po pol roku, by som mohla znížiť vymeriavaci základ na minimum, aby mi ostala najvyššia materská?
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
A ak nie, teda, že 270 dní spĺňam, lebo z dôvodu čerpania RD mám prerušené povinné poistenie, a to platí aj pre dobrovolné poistenie. Ktoré obdobie, by bolo rozhodujúcim obdobím (ak by bol pôrod napr. v septembri 2010) –celý rok 2009 – ale neviem, aké sú tam vymeriavacie základy, až na ten december 2009.
Moc krát ďakujem a prajem pohodové dni.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Áno, lehota 270 dní sa počíta zvlášť pre DNP.

Ak pôjdete na materskú v roku 2010, rozhodujúce obdobie pre výpočet materskej z DNP bude december 2009, teda môžete po polroku znížiť VZ na DNP na minimum.
0 0
aknelh aknelh

aknelh je offline (nepripojený) aknelh

Od decembra 2008 som bola dobrovoľne nemocensky poistená z rozdielu mzdy a maxima, od júna 2009 si platím z minima DNP. Stále som zamestnaná. Ako to mám riešiť, ak náhodou (možno plánovanou) otehotniem, aby som dostala maximum? Ak sa to stane na začiatku roka, je lepšie zrušiť DNP a založiť nové z maxima, resp. rozdielu mzdy, alebo stačí zmena? Pokiaľ by som otehotnela v lete, stačí zmeniť DNP na maximum, resp. na rozdiel medzi mzdou a maximom? Čo znamená ukončené iné poistné spomínané v predchádzajúcich príspevkoch?

Ďakujem.
0 0
31Jankal 31Jankal

31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

Dobrý den, ja si platím z maxima od marca 2009 a teraz by som si od 1.1.2010 chcela začať platiť z minima. Je to možné? Budem mať vyplácané ND a OCR z maxima? Dokedy si to potom mám platiť z minima aby som neprišla o maximum? Dakujem
0 0
nadenka8 nadenka8

nadenka8 je offline (nepripojený) nadenka8

Dobrý deň, poprosila by som Vás o radu. Do augusta 2009 som poberala matersku. Vďaka Vám v plnej výške. Mylne som sa domnievala,že poberaním rodičovského príspevku stále znamená, že nadalej neplatim DNP. Upomienkou ma opravili. Teraz neviem čo mám spraviť. Mám sa uplne odhlásiť z DNP a pred nástupom na dalšiu matersku si to znova začať platiť. Alebo si to mam znížiť na minimum a dalej platiť. Dalšie bábo by sme chceli až tak o rok a pol až 2, či to nebudem platiť dovtedy zbytočne. Ďakujem
0 0
31Jankal 31Jankal

31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

Prosim poradte na príspevok č.178
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať