Zavrieť

Porady

Ako získa dobrovoľne nemocensky poistený čo najvyššie dávky?

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Príspevok podávajúci návod ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba pri čo najnižšom poistnom získa čo najvyššie nemocenské dávky, nájdete tu:

http://mihal.blog.sme.sk/clanok.asp?cl=68021&bk=89307
Naposledy upravil Jozef Mihál : 10.11.06 at 14:01
Usporiadat
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

malenka3 Pozri príspevok
Ďakujem Vám za rady. Takže myslíte, že má ešte význam prihlásiť sa na DNP a ukončiť PP dohodou, aby sa mi zrátali dni z DNP+obdobia prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky, len v tom prípade splním podmienku 270 dní. Samostatne DNP by som už nesplnila. Neverím totiž tomu, že sa so zamestnávateľom dohodnem a náhradné zamestnanie veľmi vo výhľade nemám žiadne.
.. nuž sama sa musíš rozhodnúť ...
podľa mňa by sa teba nejako novinky nemali ešte dotknúť ... ale ber to tak, že som kukla do mojej sklenenej gule ... a ja by som sa na to dala..
Ale pouvažuj nad tou prvou radou, čo som ti písala ... ak by ti pri nástupe z materske do práce mohol dať plat okolo tisíc evri (aspoň do konca roka) ... to by bolo najistejšie.
... A vlastne si ani nepísala, aký máš plat?
0 0
malenka3 malenka3

malenka3 je offline (nepripojený) malenka3

Plat som mala ešte pred nástupom na MD v roku 2007 minimálnu mzdu + prémie každý mesiac (môžu byť a nemusia samozrejme). Dohromady to bolo cca 15 000 Sk. Dosť mám obavy, že by mi dal teraz viacej, pretože som už spominala, že by sme boli na 1 pracovnom mieste dve ženy a obe na odchode na MD. Uvidím, čo mi povie keď sa stretneme, ale asi to risknem s tým DNP.
0 0
BartosovaKatka BartosovaKatka

BartosovaKatka je offline (nepripojený) BartosovaKatka

Dobry den, prosim o radu:
minuly rok v juni som skončila vysoku školu (denne študium). Pracovala som len brigadne. V tomto istom juni 2009 som však otehotnela. Nebola som nemocensky poistena kedže som sa o svojej gravidite dozvedela až v druhom mesiaci tehotenstva. Dieta sa mi narodilo v marci 2010, takže poberam len rodičovsky prispevok 164 eur. Dobrovolne som sa nemocensky poistila vo februari 2010 (4,4% z min. mzdy 14eur). Chcela by som vediet či v pripade očakavania dalšieho prirastku mam narok na matersku kedže som na trvaly pracovny pomer nikdy nepracovala a ak ano akym sposobom by som si ju mohla zvyšit. Hlavne ma zaujima ak chcem mat matersku najvyššiu ako sa da...či si musim platit dobrovolne nemocenske poistenie z maximalnej mzdy cele dva roky alebo celých 9 mesiacov...

Velmi pekne vam dakujem za radu

Velmi pe
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

BartosovaKatka Pozri príspevok
Dobry den, prosim o radu:
minuly rok v juni som skončila vysoku školu (denne študium). Pracovala som len brigadne. V tomto istom juni 2009 som však otehotnela. Nebola som nemocensky poistena kedže som sa o svojej gravidite dozvedela až v druhom mesiaci tehotenstva. Dieta sa mi narodilo v marci 2010, takže poberam len rodičovsky prispevok 164 eur. Dobrovolne som sa nemocensky poistila vo februari 2010 (4,4% z min. mzdy 14eur). Chcela by som vediet či v pripade očakavania dalšieho prirastku mam narok na matersku kedže som na trvaly pracovny pomer nikdy nepracovala a ak ano akym sposobom by som si ju mohla zvyšit. Hlavne ma zaujima ak chcem mat matersku najvyššiu ako sa da...či si musim platit dobrovolne nemocenske poistenie z maximalnej mzdy cele dva roky alebo celých 9 mesiacov...

Velmi pekne vam dakujem za radu

Velmi pe
.. takto - za predpokladu, že bude platiť terajšie znenie zákona, prípadne prechodné ustanovenia. A narodenie bábätka plánujete v budúcom roku:

Teraz sa odhlásiť z DNP .. o taký mesiac dva (najneskoršie okamžite, len čo zistíš, že si tehotná) sa prihlásiš na DNP z max VZ. Po šiestich mesiacoch môžeš aj znížiť VZ - ak by si dovtedy nenastúpila na materskú (pre rok 2011 bude platiť tohtoročný VZ - od začiatku nového poistenia)
Pozor na druhú podmienku - do nástupu na MD musí byť minimálne 26 týždňov!

ALE!!! treba sledovať zmeny v zákone (už je to tu spomínané) - či to tak bude v budúcom roku ??? ... a čo bude v roku 2012 .. to už naozaj ani srnky netušia...?
0 0
BartosovaKatka BartosovaKatka

BartosovaKatka je offline (nepripojený) BartosovaKatka

Katy a R Pozri príspevok
.. takto - za predpokladu, že bude platiť terajšie znenie zákona, prípadne prechodné ustanovenia. A narodenie bábätka plánujete v budúcom roku:

Teraz sa odhlásiť z DNP .. o taký mesiac dva (najneskoršie okamžite, len čo zistíš, že si tehotná) sa prihlásiš na DNP z max VZ. Po šiestich mesiacoch môžeš aj znížiť VZ - ak by si dovtedy nenastúpila na materskú (pre rok 2011 bude platiť tohtoročný VZ - od začiatku nového poistenia)
Pozor na druhú podmienku - do nástupu na MD musí byť minimálne 26 týždňov!

ALE!!! treba sledovať zmeny v zákone (už je to tu spomínané) - či to tak bude v budúcom roku ??? ... a čo bude v roku 2012 .. to už naozaj ani srnky netušia...?
Ak by som sa znova prihlasila na DNP z max. VZ ktory sa teraz od 1.7.2010 menil na 1116,75 eur a začala by som si ho platit hned ako by som zistila že som tehotna..teda do nastupu na matersku..s tym že som bola 7 mesiacov dobrovolne nemocensky poistena na DNP z min. ako som uviedla..aka by bola moja materska...maximalna nie..
Stale nerozumiem tomu...aku dlhu dobu musim platit DNP z max VZ aby aj materska bola maximalna...stačí tych 26 tyždnov? albo to musi byt 270 dni z max VZ? dakujem velmi pekne

Stale si DNP platim z min. VZ...kedy ho mam teda ukončit a prihlasit sa na DNP z max VZ ked dieta chceme počat pribl v juni 2011?
Mam sa odhlasit a znovu prihlasit ešte tento rok 2010?
0 0
BartosovaKatka BartosovaKatka

BartosovaKatka je offline (nepripojený) BartosovaKatka

Ak by som sa znova prihlasila na DNP z max. VZ ktory sa teraz od 1.7.2010 menil na 1116,75 eur a začala by som si ho platit hned ako by som zistila že som tehotna..teda do nastupu na matersku..s tym že som bola pred tym 7 mesiacov dobrovolne nemocensky poistena na DNP z min. ako som uviedla..aka by bola moja materska..

Stale nerozumiem tomu...aku dlhu dobu musim platit DNP z max VZ aby aj materska bola maximalna v mojom pripade...stačí tych 26 tyždnov? albo to musi byt 270 dni z max VZ? dakujem velmi pekne

Stale si DNP platim z min. VZ...kedy ho mam teda ukončit a prihlasit sa na DNP z max VZ ked dieta chceme počat pribl v juni 2011?
Mam sa odhlasit a znovu prihlasit ešte tento rok 2010?

prosim odpiste mi...červenym vyznačeniam nerozumiem...dakujem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

BartosovaKatka Pozri príspevok
Ak by som sa znova prihlasila na DNP z max. VZ ktory sa teraz od 1.7.2010 menil na 1116,75 eur a začala by som si ho platit hned ako by som zistila že som tehotna..teda do nastupu na matersku..s tym že som bola pred tym 7 mesiacov dobrovolne nemocensky poistena na DNP z min. ako som uviedla..aka by bola moja materska..

Stale nerozumiem tomu...aku dlhu dobu musim platit DNP z max VZ aby aj materska bola maximalna v mojom pripade...stačí tych 26 tyždnov? albo to musi byt 270 dni z max VZ? dakujem velmi pekne ANO - ale to platí teraz!!!

Stale si DNP platim z min. VZ...kedy ho mam teda ukončit a prihlasit sa na DNP z max VZ ked dieta chceme počat pribl v juni 2011?
Mam sa odhlasit a znovu prihlasit ešte tento rok 2010?

prosim odpiste mi...červenym vyznačeniam nerozumiem...dakujem
.. pozri zákon o SP .. hlavne o RO a VZ..

Ale ak uvažujete o počatí až v júni 2011 .... tak to určite už bude zákon v inom znení ... a teraz ti ozaj nik neporadí ... (aj keď kuknem do mojej zázračnej gule - aj tak to nejde.)
0 0
BartosovaKatka BartosovaKatka

BartosovaKatka je offline (nepripojený) BartosovaKatka

Dakujem velmi pekne. Cenim si to
0 0
zuzi12 zuzi12

zuzi12 je offline (nepripojený) zuzi12

Dobrý deň, chcem Vás veľmi pekne poprosiť o radu.
Mam 5 ročného chlapčeka s vrodenou chybou nožičky a v 12/2010 by mal ísť na operáciu a v roku 2011 tiež na dve takže budem často OČR som začínajúca SZCO chcem sa DNP od septembra z max. VZ 1116,75 Eur. Nemocensky poistená som bola len pred narodením syna takže do 270 dni sa mi nič nezapočítava
Moje otázky sú
1, Správne tomu rozumiem že keď budem do konca roku 2010 platiť z maxima tak v roku 2011 (po 26. týždňoch od začiatku DNP budem dostavať maximálnu dávku počas OCR lebo rozhodujúcim obdobím pre mňa bude 9,10,11,12 mesiac/ 2010?
2,Môžem 1/2011 zmeniť VZ na minimálny bez prerušenia poistenia len zmenou vymeriavacieho základu a budem mať stále nárok na maximálnu dávku počas OČR?
Viem že tento rok v dec keď budem OCR budem dostavať dávky ako keby som platila minimum keďže nieje splnená lehota 26 týždňov skôr chcem vyriešiť to aby som mala nárok na max. dávky v roku 2011. Čítala som vaše príspevky aj články kde sa o tom píše dúfam že som to správne pochopila v prípade že by sa nemenil zákon
Moc vám ďakujem za rady a Váš čas
0 0
zuzi12 zuzi12

zuzi12 je offline (nepripojený) zuzi12

Moc Vás prosím poraďte mi niekto dakujem
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Zuzka,
pri OČR nie je podmienka 270 dní NP, takže toto Ťa trápiť nemusí. To len v prípade, že by si ty sama išla na PN.
Poistné musíš zo stanoveného základu platiť 6 mesiacov, aby si mohla urobiť zmenu, takže v 1/2011 ešte nemôžeš urobiť zmenu. Z maxima budeš musieť platiť ešte do konca februára a zmenu môžeš urobiť až od 1.3. na minimum.
Ostatné veci si pochopila správne. V r.2011 bude rozhodujúcim obdobím r.2010, takže Ti dávku budú vyplácať z maxima. Samozrejme to všetko za predpokladu, že DNP bude platiť tak, ako v súčasnej dobe.
0 0
zuzi12 zuzi12

zuzi12 je offline (nepripojený) zuzi12

Ďakujem Ti pekne alušik pomohla si mi
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

V návrhu zákona, čo ide do pripomienkového konania je uvedené v bode 28, že pri čerpaní OČR z DNP bude potrebné byť nemocensky poistení 270 dní v posledných dvoch rokoch - takže už nebude možné čerpať OČR hneď po prihlásení sa na DNP.

Pri určovaní rozh. obdobia (bod 34-37) bude potrebné, aby poistenie trvalo najmenej 31 dní, inak bude rozh. obdobie predchádzajúci rok - chápem to správne, že pre výpočet dávky v roku 2011 z poistenia, ktoré bolo prihlásené ešte v roku 2010 sa bude dávka počítať z roku 2010?

Posudzovanie pri súbežnom platení zo zamestnania a DNP zostáva zachovaná?
Naposledy upravil saskia26 : 23.08.10 at 21:00
0 0
cervotocka cervotocka

cervotocka je offline (nepripojený) cervotocka

Dobrý deň, chcela by som vás poprosiť o radu, už som toho veľa prečítala, ale mám z toho nejaký chaos a na sociálnej poisťovni mi "ochotné" pani nechceli poradiť.. Keďže sme od januára plánovali bábätko, začala som si od 8.1. 2010 platiť dobrovoľné nemoc. poistenie z max. vymer. základu. Predtým som študovala a potom pracovala len na dohody. Hneď za tým, ako som si začala platiť DNP som otehotnela a termín pôrodu mi vychádza na 9.10.2010, čo vychádza 276 dní platenia nemoc. poistenia. Keď mi to vychádzalo takto natesno, rozhodla som si znížiť platbu na minimum tak, že som sa na 1 den odhlásila a na druhý den znova prihlásila, kedze sa zmena mohla vykonať az po 6. mesiacoch. Ak by sa bábätko narodilo v predpokladaný deň pôrodu, najskôr však o 5 dní skôr, čo sa počíta za rozhodujúce obdobie? Ide mi o to, že ak by som si tento posledný mesiac (september) začala platiť DNP z max. vymer. základu, budem dostávať max. materskú? alebo sa všetky platby za tých 270 dní spriemerujú? Neviem či som to dostatočne zrozumiteľne napísala.. Ešte jedna vec, od 21.8. 2010 som nastúpila na MD a pani na sociálke mi povedala, že ak mi ten termín vyjde, materská sa mi spätne vyplatí.. Ďakujem za odpoveď
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

cervotocka Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som vás poprosiť o radu, už som toho veľa prečítala, ale mám z toho nejaký chaos a na sociálnej poisťovni mi "ochotné" pani nechceli poradiť.. Keďže sme od januára plánovali bábätko, začala som si od 8.1. 2010 platiť dobrovoľné nemoc. poistenie z max. vymer. základu. Predtým som študovala a potom pracovala len na dohody. Hneď za tým, ako som si začala platiť DNP som otehotnela a termín pôrodu mi vychádza na 9.10.2010, čo vychádza 276 dní platenia nemoc. poistenia. Keď mi to vychádzalo takto natesno, rozhodla som si znížiť platbu na minimum tak, že som sa na 1 den odhlásila a na druhý den znova prihlásila, kedze sa zmena mohla vykonať az po 6. mesiacoch. Ak by sa bábätko narodilo v predpokladaný deň pôrodu, najskôr však o 5 dní skôr, čo sa počíta za rozhodujúce obdobie? Ide mi o to, že ak by som si tento posledný mesiac (september) začala platiť DNP z max. vymer. základu, budem dostávať max. materskú? alebo sa všetky platby za tých 270 dní spriemerujú? Neviem či som to dostatočne zrozumiteľne napísala.. Ešte jedna vec, od 21.8. 2010 som nastúpila na MD a pani na sociálke mi povedala, že ak mi ten termín vyjde, materská sa mi spätne vyplatí.. Ďakujem za odpoveď
.. no tak to si urobila zleeeee!!! Prečo si sa odhlasovala ?????
No čo už ... zvýšenie by trošku pomohlo ... ale asi ešte neprešlo šesť mesiacov ?
Materská bude minimálna..
Naposledy upravil Katy a R : 24.08.10 at 12:39
0 0
cervotocka cervotocka

cervotocka je offline (nepripojený) cervotocka

Odhlásila som sa preto, lebo som si chcela znížiť vymeriavací základ na ten minimálny, lebo keby mi to celé nevyšlo, tak radšej obetujem 14 eur mesačne počas tých 270 dní ako 49.. ale tým odhlásením som stratila len jeden deň v podstate a odvtedy už ubehlo 6 mesiacov.. mám si teda od septembra zvýšiť vymeriavací základ na maximum?
0 0
Oerter Oerter

Oerter je offline (nepripojený) Oerter

Dobrý deň! Chcel by som Vás poprosiť o radu, resp. ubezpečiť sa či som urobil všetko dobre ako som mal.
Manželka bola zamestnaná bez prestávky od októbra 1998 do 30.6.2009. Potom bola na úrade práce.
Potom nastúpila do práce 25.8.2009 a pracovala 30.6.2010.
Dňa 20.11.2009 sa prihlásila na DNP a začala platiť toľko aby jej to spolu s tým čo za ňu odvádzal zamestnávateľ dávalo maximum. Od 1.7. si zvýšila vymeriavací základ na nové maximum a začala platiť 49,10 eur. Od toho istého dňa sa prihlásila na úrad práce, kde má ešte nárok na dovyplácanie podpory. Od mája 2010 je tehotná. Termín pôrodu lekár stanovil na 27.2.2011. Otázka znie: Keď by od 1.9.2010 išla na PN bude dostávať maximálne nemocenské? A keď pôjde potom vo februári na materskú, bude dostávať aj tú maximálnu? Je to možné takto dostávať oboje? Ďakujem.
0 0
adika123 adika123

adika123 je offline (nepripojený) adika123

w
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

cervotocka Pozri príspevok
Odhlásila som sa preto, lebo som si chcela znížiť vymeriavací základ na ten minimálny, lebo keby mi to celé nevyšlo, tak radšej obetujem 14 eur mesačne počas tých 270 dní ako 49.. ale tým odhlásením som stratila len jeden deň v podstate a odvtedy už ubehlo 6 mesiacov.. mám si teda od septembra zvýšiť vymeriavací základ na maximum?
.. no pozerám, že nástu na materskú je v auguste ..... tak už je zbytočné čokoľvek robiť ... materská bude minimálna - ak vôbec bude.
Keby si sa nebola odhlásila - tak by bola materská maximálna
0 0
IvetaH IvetaH

IvetaH je offline (nepripojený) IvetaH

Dobrý deň, prosím vás poradiť, čo je výhodnejšie.
Mamička nezamestnaná teraz na RD, malý bude mať v novembri 3 roky. Od 1.9.nastupuje do škôlky, štátnej. Podľa mňa, mamička môže pracovať a nepríde o rodičovský.
CCa rok si platí DNP z maxima, pretože plánujú miminko. Ešte nie je tehotná. Otázka je, či platiť to poistenie z maxima aj naďalej, alebo kým otehotnie nech sa zamestná, alebo nech sa prihlási na úrade práce. Len neviem ako je to s tým poistením, aby mala potom maximálnu materskú.
Ďakujem za každý názor.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať