Zavrieť

Porady

Ako získa dobrovoľne nemocensky poistený čo najvyššie dávky?

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Príspevok podávajúci návod ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba pri čo najnižšom poistnom získa čo najvyššie nemocenské dávky, nájdete tu:

http://mihal.blog.sme.sk/clanok.asp?cl=68021&bk=89307
Naposledy upravil Jozef Mihál : 10.11.06 at 14:01
Usporiadat
tamci tamci

tamci je offline (nepripojený) tamci

Dobrý deň. Ak si chcem platiť dobrovoľné nemocenské poistenie už aj za január 2011, musím sa prihlásiť na toto DNP už v decembri 2010? Alebo až v januári 2011?
0 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

Ak chceš platiť za celý január 2011, tak sa musíš prihlásiť dopredu, teda koncom decembra 2010.
0 0
tamci tamci

tamci je offline (nepripojený) tamci

Dobrý deň.
Chcem sa opýtať na maximálnu materskú. Som zamestnaná (už vyše 4 rokov) a na budúci rok (koncom budúceho roka) by som chcela ísť na materskú (ak to teda bude možné). Chcela by som si začať platiť dobrovoľné nemocenské poistenie z rozdielu max. VZ na NP a VZ z môjmu príjmu zo zamestnania. Len mi nie je jasné, čo je výhodnejšie – t.j. či mám začať platiť dobrovoľné poistné už za december 2010 z maxima a od januára 2011 z minima (až do odchodu na materské – tj aby bola splnená podmienka 270 dní) alebo začať platiť až od januára 2011 všetky mesiace z maxima?
Je to tak, že ak by som začala platiť už za december 2010, tak by bolo RO tento december a denný vymeriavací základ z DNP by sa vypočítal ako 1 * 450 € (napr.)/31 = 14,50 € ?
A ak by som začala platiť až od januára 2011, tak by bolo RO január – do mesiaca pôrodu a v tomto prípade by sa denný VZ z DNP vypočítal z úhrnu VZ na DNP od januára – mesiaca pôrodu?
Pretože mi vychádza, že by sa oplatil viac ten prvý prípad (teda ak v tom nie je nejaký háčik).
Viete mi niekto poradiť? Ak si ujasním ešte toto, tak už mi bude hádam všetko jasné ohľadom DNP.
0 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

Odporuca si pozriet prispevky p. Mihala, tam su zodpovedane vsetky taketo otazky.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

tamci Pozri príspevok
Dobrý deň.
Chcem sa opýtať na maximálnu materskú. Som zamestnaná (už vyše 4 rokov) a na budúci rok (koncom budúceho roka) by som chcela ísť na materskú (ak to teda bude možné). Chcela by som si začať platiť dobrovoľné nemocenské poistenie z rozdielu max. VZ na NP a VZ z môjmu príjmu zo zamestnania. Len mi nie je jasné, čo je výhodnejšie – t.j. či mám začať platiť dobrovoľné poistné už za december 2010 z maxima a od januára 2011 z minima Tak toto sa už nejakú dobu nedá, platiť musíš minimálne 26 týždňov aby sa Ti materská alebo PN rátala z tvojho plateného VZ. Takže ak sa na DNP prihlásiš z rozdielu maxima a platu v decembri tak najskôr budeš môcť zmeniť na minimum až po 26 týždňoch, teda 1. júna.(až do odchodu na materské – tj aby bola splnená podmienka 270 dní) alebo začať platiť až od januára 2011 všetky mesiace z maxima?
Je to tak, že ak by som začala platiť už za december 2010, tak by bolo RO tento december a denný vymeriavací základ z DNP by sa vypočítal ako 1 * 450 € (napr.)/31 = 14,50 € ?
A ak by som začala platiť až od januára 2011, tak by bolo RO január – do mesiaca pôrodu a v tomto prípade by sa denný VZ z DNP vypočítal z úhrnu VZ na DNP od januára – mesiaca pôrodu?
Pretože mi vychádza, že by sa oplatil viac ten prvý prípad (teda ak v tom nie je nejaký háčik).
Viete mi niekto poradiť? Ak si ujasním ešte toto, tak už mi bude hádam všetko jasné ohľadom DNP.
Ak chceš porodiť v roku 2011 tak je výhodnejšie začať DNP platiť z maxima už tento rok, a potom po 26 týždňoch požiadať o zmenu naminimum. Lebo rozhodujúcim obdobím pre výpočet materskej bude rok 2010. Ak sa však prihlásiť na DNP až od januára 2011 tak až do nástupu na materskú musíš platiť z maxima, lebo keby si znížila tak sa Ti to spriemeruje.

Takže môj názor prihlásiť sa už v roku 2010, platiť 26 týždnov z maxima potom požiadať o zníženie, a materská ak na ňu nastúpiš v r 2011 bude maximálna.

Samozrejme treba sledovať zmeny v sociálnych zákonoch. Nakoľko nová vláda má iné predstavy ako mali staršie vlády.
0 0
nuta nuta

nuta je offline (nepripojený) nuta

Dobrý deň, potrebujem súrne poradiť. Som zamestnaná no od 19.7. budem čerpať neplatené voľno 28 kalendárnych dní. Je mi jasné že ma zamestnávateľ odhlási z nemocenského poistného. Chcem sa počas tohto obdobia neplateného voľna prihlásiť dobrovoľne - pre prípad ochorenia. Lenže netuším akú nemocenskú by som v takom prípade dostala. Oplatí sa mi vôbec sa dobrovoľne prihlásiť a zaplatiť? Ďakujem za rady.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

nuta Pozri príspevok
Dobrý deň, potrebujem súrne poradiť. Som zamestnaná no od 19.7. budem čerpať neplatené voľno 28 kalendárnych dní. Je mi jasné že ma zamestnávateľ odhlási z nemocenského poistného. Chcem sa počas tohto obdobia neplateného voľna prihlásiť dobrovoľne - pre prípad ochorenia. Lenže netuším akú nemocenskú by som v takom prípade dostala. Oplatí sa mi vôbec sa dobrovoľne prihlásiť a zaplatiť? Ďakujem za rady.
No podľa mňa sa Ti
neoplatí prihlásiť na DNP, nakoľko budeš v ochrannej lehote 42 dní od posledného poistenia. A to pokryje tých 28 dní neplateného voľna. Takže v prípade PN počas neplateného voľna by si mala nárok na 55% z VZ zo mzdy.
0 0
nuta nuta

nuta je offline (nepripojený) nuta

Nie som si istá, myslím že na neplatené voľno sa podľa zákona teraz najnovšie nevzťahuje tá ochranná lehota 42 dní?????
Poradí niekto ako to teraz je??!
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

nuta Pozri príspevok
Nie som si istá, myslím že na neplatené voľno sa podľa zákona teraz najnovšie nevzťahuje tá ochranná lehota 42 dní?????
Poradí niekto ako to teraz je??!
V podstate pri DNP stačí sa poistiť z minima 319,58 eur, a zaplatí sa za mesiac 14 eur, ak neplatí to čo som napísala vyššie tak PN v prípade neplateného voľna budeš mať vo výške 55% z VZ z DNP.
Viac sa Ti neoplatí dať, nakoľko prvých 26 týždňov by si aj tak mala len z minima.
Ale zase, neplatené voľno neni ukončené poistenie takže podľa toho všetkého neni ani nárok na marodku z DNP nakoľko nebude splnená podmienka 270 dní poistenia.

Mne tam stále vychádza, že je tam ochranná lehota. Ale zaujíma to aj mňa.
0 0
malenka3 malenka3

malenka3 je offline (nepripojený) malenka3

Dobrý deň, prosím Vás o radu. Chcem sa opýtať na maximálnu materskú. V súčasnej dobe som na rodičovskej dovolenke (poberám rodičovský príspevok) – do práce by som však mala nastúpiť 11.09.2010 – do zamestnania, v ktorom som pracovala už pred nástupom na materskú dovolenku. Na materskú som nastúpila v roku 2007.
Avšak som otehotnela – som v 5. týždni, t.z. že by som si chcela začať platiť DNP z maxima. Do plánovaného pôrodu (05.04.2011) by som splnila podmienku platenia DNP 26. týždňov, avšak nie podmienku 270 dni. Rada by som vedela, či sa do tohto obdobia zarátava aj obdobie, keď som bola na rodičovskej dovolenke, keďže zamestnanie stále trvá, alebo či by som musela ukončiť zamestnanie (výpoveď). V sociálnej poisťovni mi radili, že by som musela dostať výpoveď, pretože inak by nebola splnená podmienka 270 dní DNP – tzn . že v prípade výpovede by sa mi dni sčítali z obdobia prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky + dni DNP. Týmto by som mala dostatok dní.
Názory zamestnancov v SP sa však líšili, pretože druhá pani mi vravela, aby som zamestnávateľa uhovorila, nech mi výpoveď nedáva, pretože by sa mi vraj dni z obdobia prerušenia povinného nemocenské postenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky nebrali do úvahy. Takže teraz neviem čo robiť. Prosím Vás o radu – dá sa ešte v mojom prípade niečo urobiť, aby som získala maximálnu materskú? Alebo ako spravím najlepšie. Prosím Vás, ak mi viete niekto poradiť, budem Vám nesmierne vďačná
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

malenka .. skús uhovoriť zamestnávateľa, aby ti dal čo najvyšší plat aspoň do konca tohto roka ...
Na súbeh materského z dvoch poistení je už neskoro...
0 0
malenka3 malenka3

malenka3 je offline (nepripojený) malenka3

Katy a R Pozri príspevok
malenka .. skús uhovoriť zamestnávateľa, aby ti dal čo najvyšší plat aspoň do konca tohto roka ...
Na súbeh materského z dvoch poistení je už neskoro...
Ďakujem za odpoveď, ale neviem či pochodím, pretože aj kolegyňa, kt. som mala zastúpiť je tehotná a na MD pôjde o cca. 2 mesiace skôr ako ja, tak neviem, či si ma vôbec bude chcieť ešte držať v PP. Ak som správne pochopila z diskusii, tak je ešte možnosť za niekde inde zamestnať s vyšším príjmom aspoň do konca roka 2010? Nerozumiem celkom tomu, čo je ten súbeh poistení. Bola som v SP, ale prišla som z tade viacej zblbnutá ako som bola predtým.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Zatial existuje ešte jedna možnosť - pár dní pred koncom roka ukončiť pracovný pomer so zamestnávatelom a uzatvoriť nový. K pôvodnej mzde vyplatiť odmenu do max. VZ. (prepočítať na počet kal.dní trvania prac.pomeru do konca roka 2010). Nástup na materskú máš v roku 2011, VZ bude obdobie od vzniku nového prac.pomeru do konca roku 2010.

Od 1.1.2011 sa chystajú zmeny v zákone o SP ...
0 0
malenka3 malenka3

malenka3 je offline (nepripojený) malenka3

veronikasad Pozri príspevok
Zatial existuje ešte jedna možnosť - pár dní pred koncom roka ukončiť pracovný pomer so zamestnávatelom a uzatvoriť nový. K pôvodnej mzde vyplatiť odmenu do max. VZ. (prepočítať na počet kal.dní trvania prac.pomeru do konca roka 2010). Nástup na materskú máš v roku 2011, VZ bude obdobie od vzniku nového prac.pomeru do konca roku 2010.

Od 1.1.2011 sa chystajú zmeny v zákone o SP ...
Ďakujem za odpoveď. Mohol by byť potom nový PP u iného zamestnávateľa uzatvorený aj na dobu určitú - napr. do 31.12.2010 - povedzme napr. 1 mesiac(december)? A potom do nástupu na MD by som bola evidovaná na úrade práce. Alebo musí byť na dobu neurčitú príp. so skúšobnou lehotou?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Nemusí ísť o nového zamestnávatela...

Je výhodnejšie zostať u starého zamestnávatela, aby prac. pomer trval aj počas poberania materského. Odvody do SP platiť nebude. (dúfam, že s tebou potom "nevypečie", lebo počas skúšobnej doby môže skončiť prac. pomer aj keď si tehotná. Ochranná doba (zatial) je 5 mesiacov - nárok na materské by si mala.
0 0
malenka3 malenka3

malenka3 je offline (nepripojený) malenka3

veronikasad Pozri príspevok
Nemusí ísť o nového zamestnávatela...

Je výhodnejšie zostať u starého zamestnávatela, aby prac. pomer trval aj počas poberania materského. Odvody do SP platiť nebude. (dúfam, že s tebou potom "nevypečie", lebo počas skúšobnej doby môže skončiť prac. pomer aj keď si tehotná. Ochranná doba (zatial) je 5 mesiacov - nárok na materské by si mala.
Problém je ale v tom, že kolegyňa, kt. som mala nahradiť nastupuje na MD dovolenku o cca. 2 mesiace skôr ako ja, takže budem asi dosť prebytočná na tých pár mesiacov a predpokladám skôr, že mi dá výpoveď už teraz v septembri, keď nastúpim do práce. Tento týždeň sa s ním mám stretnúť, takže neviem ešte, čo zamýšľa, takže chcem byť aj ja trošku pripravená. Preto ma zaujímala aj tá možnosť platenia si DNP.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

S DNP radšej už nepočítaj, p. Mihál pripravuje zmeny ...

Ak by si si našla nového zamestnávatela, postup môže byť rovnaký ako v predch. príspevku (uzatvorenie nového prac.pomeru pred koncom roka, max. VZ riešiť formou odmeny), od 1.1. PN-ka (ak máš rizikové tehotenstvo).

Súčasný zamestnávatel ti nemôže dať ako tehotnej výpoveď, iba ak máš prac.pomer na dobu určitú, končí dohodnutým dňom (nečítala som všetky tvoje príspevky).
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

veronika, ja som pochopila, že len ak pôjde o súbeh ... a ešte aj v takom prípade - v budúcom roku budú platiť prechodné ustanovenia ..... (ono to tak rýchlo nejde)

http://www.porada.sk/1461748-post1454.html
http://www.porada.sk/1460841-post1449.html
0 0
malenka3 malenka3

malenka3 je offline (nepripojený) malenka3

Ďakujem Vám za rady. Takže myslíte, že má ešte význam prihlásiť sa na DNP a ukončiť PP dohodou, aby sa mi zrátali dni z DNP+obdobia prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky, len v tom prípade splním podmienku 270 dní. Samostatne DNP by som už nesplnila. Neverím totiž tomu, že sa so zamestnávateľom dohodnem a náhradné zamestnanie veľmi vo výhľade nemám žiadne.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

čo bude platiť v budúcom roku nevie nikto - lebo p. minister mieni, p. premierka mení. A konečné slovo budú mať aj tak poslanci pri schvalovaní novely zákona o sociálnom poistení.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať