Zavrieť

Porady

Materská 2010

Dobrý deň, manželka je teraz v 5. týždni tehotenstva. Od 03/2008 si založila živnosť a platila dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Od 01.07.2009 už platí všetky odvody do sociálnej poisťovne povinne. Moja otázka je, ako zvýšiť materskú na maximum? Podľa toho, čo som sa dočítal v príspevkoch, jediná možnosť je ukončiť pred pôrodom živnosť a na pár dní sa zamestnať s maximálnym vymeriavacim základom... Ale neviem, keď predpokladaný pôrod je máj 2010, či bude rozhodujúce obdobie na určenie výšky materskej rok 2009, či 2010??? Či má zrušiť živnosť k 30.11.2009 a od 01.12.2010 do 31.12.2010 sa zamestnať, alebo si nechať živnosť až napr. do konca marca a zamestnať sa v apríli 2010???? Ďakujem všetkým sa radu.
Usporiadat
mamina h. mamina h.

mamina h. je offline (nepripojený) mamina h.

este jedna otazka, soc. poistivni musime tuto zmenu nahlasit do 8 dni od zmeny, ale kedze este nie je ukonceny mesiac, tak jej tam nevieme potvrdit vyplatu za jul (posledny odpracovany mesiac), nakolko nebola zamestnana v minulom roku, len v tomto, cize poslem to na dvakrat: najprv len ziadost a nasledne zaciatkom dalsieho mesiaca potvrdenie o prijme ?
dakujem za nazor
0 0
vieraaaa vieraaaa

vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

micus Pozri príspevok
Dobrý deň,

prosím o radu. Ako sa vypočítava výška materskej? Na materskú by som mala nastúpiť koncom roku 2010 (december). U toho istého zamestnávateľa pracujem od roku 2008, ale na mesiac pred materskou by som sa chcela zamestnať u iného zamestnávateľa s vyšším platom (vo výške maximálneho vymeriavacieho základu pre výpočet materskej). Ktoré obdobie berie sociálna poisťovňa ako rozhodujúce pri výpočte výšky materskej? Obdobie 2009, 2010, alebo iba z posledného zamestnania? Čím viac to hľadám a zisťujem, tým sa to viac zamotáva, a na stránke soc. poisťovne to tiež nie je jednoznačne vysvetlené . Počula som, že je možné mať týmto spôsobom (zmenou zamestnávateľa) vyššiu materskú, ale neviem, či to ešte platí a teda, či má vôbec význam meniť zamestnávateľa.

Ďakujem za odpoveď
Pokiaľ zmeníš zamestnávateľa, bude sa vymeriavací základ pre výpočet materskej dovolenky počítať z tohto nového zamestnania.
5 0
Ingrid G. Ingrid G.

Ingrid G. je offline (nepripojený) Ingrid G.

mamina h. Pozri príspevok
este jedna otazka, soc. poistivni musime tuto zmenu nahlasit do 8 dni od zmeny, ale kedze este nie je ukonceny mesiac, tak jej tam nevieme potvrdit vyplatu za jul (posledny odpracovany mesiac), nakolko nebola zamestnana v minulom roku, len v tomto, cize poslem to na dvakrat: najprv len ziadost a nasledne zaciatkom dalsieho mesiaca potvrdenie o prijme ?
dakujem za nazor
Zmenu nahlasuješ SP na registračnom liste fyzickej osoby - konkrétne zmenu - začiatok materskej dovolenky. K vykonaniu tejto zmeny nepotrebuješ vedieť výšku výplaty za júl.

Pravdepodobne nemáš jasno v určení rozhodného obdobia, z Tvojej otázky som pochopila, že zamestnankyňa do vašej firmy nastúpila v priebehu tohto roka- vtedy je rozhodné obdobie od vzniku PP do 30.6.2010.
K žiadosti o materské priložíš potvrdenie zamestnávateľa v ktorom uvedieš vymeriavacie základy od vzniku PP do 30.6. Samozrejme toto platí len v prípade ak vznikol PP v období január až jún 2010.

Možno by bolo dobré, keby si upresnila dátum vzniku PP zamestnankyne.
Naposledy upravil Ingrid G. : 21.07.10 at 17:06
2 0
mamina h. mamina h.

mamina h. je offline (nepripojený) mamina h.

Ingrid G. Pozri príspevok
Zmenu nahlasuješ SP na registračnom liste fyzickej osoby - konkrétne zmenu - začiatok materskej dovolenky. K vykonaniu tejto zmeny nepotrebuješ vedieť výšku výplaty za júl.

Pravdepodobne nemáš jasno v určení rozhodného obdobia, z Tvojej otázky som pochopila, že zamestnankyňa do vašej firmy nastúpila v priebehu tohto roka- vtedy je rozhodné obdobie od vzniku PP do 30.6.2010.
K žiadosti o materské priložíš potvrdenie zamestnávateľa v ktorom uvedieš vymeriavacie základy od vzniku PP do 30.6. Samozrejme toto platí len v prípade ak vznikol PP v období január až jún 2010.

Možno by bolo dobré, keby si upresnila dátum vzniku PP zamestnankyne.
Dakujem Ingrid, volala som medzitym na SP, povedali mi, ze potrebuju len 2 veci:
1. Ziadost o materske
2. Potvrdenie zamestnavatela o zamestnancovi na ucely platenia naroku na nemoc. davku
Je mozne, ze by mi zabudli povedat o tom registracnom liste?

Plat ma mamicka do 16.7. a povedali mi, ze ano (tak ako hovoris), ze tam napiseme len plat za jun, a ze jul ich nezaujima, tym padom splnime oznamovaciu podmienku 8-ich dni. ale nehovorila mi to 2x presvedcivo
0 0
Ingrid G. Ingrid G.

Ingrid G. je offline (nepripojený) Ingrid G.

mamina h. Pozri príspevok
Dakujem Ingrid, volala som medzitym na SP, povedali mi, ze potrebuju len 2 veci:
1. Ziadost o materske
2. Potvrdenie zamestnavatela o zamestnancovi na ucely platenia naroku na nemoc. davku
Je mozne, ze by mi zabudli povedat o tom registracnom liste?

Plat ma mamicka do 16.7. a povedali mi, ze ano (tak ako hovoris), ze tam napiseme len plat za jun, a ze jul ich nezaujima, tym padom splnime oznamovaciu podmienku 8-ich dni. ale nehovorila mi to 2x presvedcivo
Možno si volala s pracovníčkou na odd. nemocenských dávok a tá naozaj potrebuje len žiadosť o materské a potvrdenie zamestnávateľa ...

Oznamovacia povinnosť o začiatku materskej sa robí na registračnom liste FO (ako zmena) a toto sa rieši na odd. register fyzických osôb. Po skončení materskej dovolenky máš ako zamestnávateľ ďalšiu oznamovaciu povinnosť a to - zmena - koniec materskej dovolenky. Zároveň urobíš prerušenie poistenia z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky.

Pozri si informáciu SP, konkrétne povinnosti zam-teľa písm. d/ a nájdeš tam aj info, že sa tak robí na registračnom liste FO.
http://www.socpoist.sk/zamestnavatel/1384s
Naposledy upravil Ingrid G. : 22.07.10 at 10:32
3 0
mamina h. mamina h.

mamina h. je offline (nepripojený) mamina h.

Ingrid G. Pozri príspevok
Možno si volala s pracovníčkou na odd. nemocenských dávok a tá naozaj potrebuje len žiadosť o materské a potvrdenie zamestnávateľa ...
presne tak ako hovoris, mala si pravdu, velmi pekne ti dakujem, poslala by som ti bod, ale neda sa mi
uz som to uspesne vybavila
0 0
mimaemma mimaemma

mimaemma je offline (nepripojený) mimaemma

momentálne na MD
Ahojte poraďáci, chcem sa spýtať z akého VZ sa mi bude počítať prípadná PN, OĆR v roku 2011.
Momentálne som na MD, mám max. materskú ( vďaka poraďákom) tento rok som mala do 1.3 platby z maxima, od 1.3 mám platby z minima, do 22.11. som oslobodená od platenia.
Rozmýšľam nad tým, že by som si dobrovoľné poistenie ponechala a využila ho na bud. rok, len neviem ako by sa rátal VZ. Poradí niekto skúsený?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

mimaemma Pozri príspevok
Ahojte poraďáci, chcem sa spýtať z akého VZ sa mi bude počítať prípadná PN, OĆR v roku 2011.
Momentálne som na MD, mám max. materskú ( vďaka poraďákom) tento rok som mala do 1.3 platby z maxima, od 1.3 mám platby z minima, do 22.11. som oslobodená od platenia.
Rozmýšľam nad tým, že by som si dobrovoľné poistenie ponechala a využila ho na bud. rok, len neviem ako by sa rátal VZ. Poradí niekto skúsený?
výpočet nájdeš v § 54 a 55 ... tu sú - http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-...2009-a.html#54

Ale treba sledovať zmeny v zákone ... predpokladám, že od nového roku nejaké budú ... (hádam niektoré diery, na ktoré JM roky upozorňoval, budú zaplátané )
0 0
weiby weiby

weiby je offline (nepripojený) weiby

Dobrý deň, veľmi pekne by som poprosila o radu. Na budúci týždeň nastupujem na materskú (z titilu rizikového tehotenstva po ukončení 32TT, čiže 8 týždňov pred termínom pôrodu). Materskú si chcem uplatniť:
- z titulu predchádzajúceho zamestnania (toho času som PN v ochrannej lehote po ukončení zamestnania) a súčasne aj
- z titulu dobrovoľného poistenia (vďaka poradákom!!!)
materskú by som teda mala mať vypočítavanú z maxima...
ak som správne pochopila DNP by som si odo dňa nástupu na materskú nemala platiť (ale súčasne ju ani neodhlasovať).
Moja otázka znie:
Ak by mi prvý syn zostal chorý, mala by som z titulu DNP súčasne pri poberaní materskej nárok aj na ošetrovné? Ak nie ako by to bolo po ukončení materského, t.j. po tých zákonom stanovených 28 týždňoch - teda počas RP (to by sa potom DNP muselo pokračovať v platení, neviem či som to správne pochopila, alebo nepochopila vôbec )) ) ?????
Vopred veľmi pekne ďakujem za odpovede, weiby
0 0
mimaemma mimaemma

mimaemma je offline (nepripojený) mimaemma

momentálne na MD
Katy a R Pozri príspevok
výpočet nájdeš v § 54 a 55 ... tu sú - http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-...2009-a.html#54

Ale treba sledovať zmeny v zákone ... predpokladám, že od nového roku nejaké budú ... (hádam niektoré diery, na ktoré JM roky upozorňoval, budú zaplátané )
Ďakujem za odpoveď, z par. mi ale nie je jasné, či sa má započítavať aj obdobie kedy poistné neplatím (teraz na MD 28 týždňov) poradíš ešte?
0 0
Ta_tiana Ta_tiana

Ta_tiana je offline (nepripojený) Ta_tiana

Ahojte, prave idem zo socialnej poistovne, kde opat nebol nikto ochotny. menila som trvaly pobyt a chcela som to nahlasit kvoli plateniu DNP. pani za okienkom mi povedala, ze to staci ustne a ze ona to zmeni v PC. to mi vsak nestacilo, tak som si na internete vyplnila tlacivo Registracny list FO, zaskrtla policko "zmena" a tam som vypisala novu adresu. doniesla som to uz ofucanej pani na potvrdenie, ktora sa rozculovala, ze ci jej neverim. verim-neverim, chcem doklad o hlaseni zmeny. ani to neskontrolovala, tak neviem ci je to dobre a ci som to vyplnila spravne, ked som zaskrtla "zmenu". poradi mi niekto? Vdaka, Tana
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

mimaemma Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď, z par. mi ale nie je jasné, či sa má započítavať aj obdobie kedy poistné neplatím (teraz na MD 28 týždňov) poradíš ešte?

cit..
(6) Z rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu sa vylučujú obdobia, za ktoré poistenec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie a obdobia prerušenia povinného nemocenského poistenia.

... takže vypočítaj si priemer z tohto roku ... samozrejme treba vylúčiť dobu poberania materského ..
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pre vašu informáciu: DNP sa nechystáme meniť.
1 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

Jozef Mihál Pozri príspevok
Pre vašu informáciu: DNP sa nechystáme meniť.
Pán Mihál, potešujúca správa, hlavne pre nás, čo plánujeme ďalšie bábo a platíme už niekoľko rokov DNP.
0 0
ady23 ady23

ady23 je offline (nepripojený) ady23

Dobrý deň,chcela by som Vás poprosiť o radu. Od roku 1993 do 10.12.2008 som bola nepretržite zamestaná, od 11.12.2008-31.10.2009 evidovaná na úrade práce a od 1.11.2009 som SZČO. Teraz od 1.7.2010 si platím povinné odvody z VZ 412 eur a zároveň od 7.7.som sa prihlásila na DNP z min.VZ. Keďže plánujeme materskú, chcem sa opýtať:
1. Predpokladám, že, keby som otehotnela a termín pôrodu by bol v priebehu roku 2011 rozhodujúce obdobie pre výpočet materskej by bolo od 1.7.-31.12.2010. Preto sa chcem opýtať, aby som mala max. materskú, asi som spravila chybu s tým min.VZ, a preto by som chcela odobriť či urobím správne. Ak zrušim napr. k 31.7. DNP a od 1.8. sa nanovo prihlásim s rozdielom povinného VZ a max. VZ čo je 704,75eur? A po polroku zmením na min.VZ? 2. Ak by som som náhodou už teraz bola tehotná, možno 1týž., tiež by ste volili tento postup? Mýli ma tých 270 dní, lebo v uvedenom prípade by to bolo natesno, aby mi náhodou niečo nechýbalo keď zruším a nanovo sa prihlásim. Mám možnosť sa aj zamestnať pre max.materskú, ak by to bolo potrebné. 3. Ako je to v prípade, keď sa mi od 1.7.2011 budú meniť povinné odvody (predpokladám, že povinnosť platiť ich budem mať) a trebárs termín nástupu na materskú bude niekedy07,08...., ako to ovlyvní rozhod. obdobie, či bude stále platiť to v bode 1 ? Ďakujem veľmi pekne za radu. Možno je aj iná možnosť o akej neviem.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Jozef Mihál Pozri príspevok
Pre vašu informáciu: DNP sa nechystáme meniť.
Skvelá novinka,
a ako zapadá do plánov o odvodovom bonuse? Mám pocit, že to sa vylučuje, kedže pri OB sa neráta ani len s nemocenským poistením.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

ady23 Pozri príspevok
Dobrý deň,chcela by som Vás poprosiť o radu. Od roku 1993 do 10.12.2008 som bola nepretržite zamestaná, od 11.12.2008-31.10.2009 evidovaná na úrade práce a od 1.11.2009 som SZČO. Teraz od 1.7.2010 si platím povinné odvody z VZ 412 eur a zároveň od 7.7.som sa prihlásila na DNP z min.VZ. Keďže plánujeme materskú, chcem sa opýtať:
1. Predpokladám, že, keby som otehotnela a termín pôrodu by bol v priebehu roku 2011 rozhodujúce obdobie pre výpočet materskej by bolo od 1.7.-31.12.2010. áno, ale len z povinného NP, z DNP podla toho, kedy sa poslednýkrát prihlásiš a či stihne uplynut 26týžd. do nástupu na MD. Ak by si sa už neodhlásila, tak z DNP bude RO 7.7.-31.12.2010. Preto sa chcem opýtať, aby som mala max. materskú, asi som spravila chybu s tým min.VZ, a preto by som chcela odobriť či urobím správne. Môže sa postupovať aj takto, začať platiť z minima, len potom treba po zistení tehotenstva sa odhlásiť a nanovo prihlásiť z rozdielu najneskôr do 8tt, lepšie do 6tt, ak by si na mD nastupovala skôr ako 6týž.pred PTP. Ak zrušim napr. k 31.7. DNP a od 1.8. sa nanovo prihlásim s rozdielom povinného VZ a max. VZ čo je 704,75eur? A po polroku zmením na min.VZ? aj tak sa dá 2. Ak by som som náhodou už teraz bola tehotná, možno 1týž., tiež by ste volili tento postup? tehotná v 1tt s najväčšou pravdepodobnosťou byť nemôžeš, lebo sa tehotenstvo ráta od prvého dna poslednej menštr.!!!!!(pozor na to), t.j. ked dôjde k skutočnému otehotnenniu napr. 14dní od prvého dna poslednej menštr. tak si vlastne už v 2tt, ked otehotnieš a ani netušíš, že sa to podarilo. Ak by si bola tehotná už teraz (napr. v 4-5tt), nestihneš pravedpodobne ani 270dní, bolo by to natesno. Mýli ma tých 270 dní, lebo v uvedenom prípade by to bolo natesno, aby mi náhodou niečo nechýbalo keď zruším a nanovo sa prihlásim. Rátajú sa aj dni už ukončeného DNP do tých 270. Mám možnosť sa aj zamestnať pre max.materskú, ak by to bolo potrebné. 3. Ako je to v prípade, keď sa mi od 1.7.2011 budú meniť povinné odvody (predpokladám, že povinnosť platiť ich budem mať) a trebárs termín nástupu na materskú bude niekedy07,08...., ako to ovlyvní rozhod. obdobie, nijako či bude stále platiť to v bode 1 ? Ďakujem veľmi pekne za radu. Možno je aj iná možnosť o akej neviem.
to zamestnanie budeš mať ako istotu, ak by sa s dNP predsalen niečo zmenilo (aj ked p. Mihál píše, že sa neplánuje), len tých 270dní treba stihnúť.
Naposledy upravil brčko : 26.07.10 at 15:00
2 0
ady23 ady23

ady23 je offline (nepripojený) ady23

brčko Pozri príspevok
to zamestnanie budeš mať ako istotu, ak by sa s dNP predsalen niečo zmenilo (aj ked p. Mihál píše, že sa neplánuje), len tých 270dní treba stihnúť.
ďakujem brčko za odpoveď, takže ak som správne pochopila, zmením DNP k tomu 1.8.2010 a moje RO z DNP bude od 1.8.2010-31.12.2010, po polroku zmením na najnižší VZ. Ale nechápem, prečo ho mám potom zase rušiť a obnoviť na vyšši VZ, keď zistím, že som tehotná, keď by bolo mojo RO rok 2010? Trošku mám teraz v tom chaos.
0 0
ady23 ady23

ady23 je offline (nepripojený) ady23

ady23 Pozri príspevok
ďakujem brčko za odpoveď, takže ak som správne pochopila, zmením DNP k tomu 1.8.2010 a moje RO z DNP bude od 1.8.2010-31.12.2010, po polroku zmením na najnižší VZ. Ale nechápem, prečo ho mám potom zase rušiť a obnoviť na vyšši VZ, keď zistím, že som tehotná, keď by bolo mojo RO rok 2010? Trošku mám teraz v tom chaos.
pardon za otázku, ešte raz som si to prečítala a pochopila
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Xanti Pozri príspevok
Skvelá novinka,
a ako zapadá do plánov o odvodovom bonuse? Mám pocit, že to sa vylučuje, kedže pri OB sa neráta ani len s nemocenským poistením.
... veď neplaš..... Odvodový bonus neprichádza tak rýchlo do úvahy. Určite nie od nového roku..
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať