Zavrieť

Porady

Ako získa dobrovoľne nemocensky poistený čo najvyššie dávky?

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Príspevok podávajúci návod ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba pri čo najnižšom poistnom získa čo najvyššie nemocenské dávky, nájdete tu:

http://mihal.blog.sme.sk/clanok.asp?cl=68021&bk=89307
Naposledy upravil Jozef Mihál : 10.11.06 at 14:01
Usporiadat
Patula6 Patula6

Patula6 je offline (nepripojený) Patula6

Prosim o radu ak som na PN pocas celych 9mesiacou mam narok na vyssiu matersku?ak si platim dobrovolne nemocenske ca 3r a pred PN som bola riadne zamestnana?ci je dobre si platit aj pocas PN?ako to je prosim poradte...
0 0
leozka leozka

leozka je offline (nepripojený) leozka

Som 31 ročná žienka, vydatá, 2 deti, manžel ...viac
No a tie peniaze by museli byť aj riadne vyplatené,z toho maxima by zamestnávateľ odviedol nemocenské do soc. poisť?Ale musela by si popri PN platiť aj DNP 26.týždňov pred pred porodom, alebo už nie?A od uzavretia nového PP /u toho istého zamestnávateľa/ keby nastúpila na PN mala by ju už max. al. až neskor, ďakujem zatiaľ, Xanti, veľmi mi to pomohlo
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

leozka Pozri príspevok
No a tie peniaze by museli byť aj riadne vyplatené,z toho maxima by zamestnávateľ odviedol nemocenské do soc. poisť?Ano.
Ale musela by si popri PN platiť aj DNP 26.týždňov pred pred porodom, alebo už nie?A od uzavretia nového PP /u toho istého zamestnávateľa/ keby nastúpila na PN mala by ju už max. al. až neskor, ďakujem zatiaľ, Xanti, veľmi mi to pomohlo
No asi sa nerozumieme. Môžeš byť zamestnaná v pohode u svojho zamestnávateľa do pôrodu.

Týžden pred nástupom na materskú dáš po dohode zo zamestnávateľom výpoved. On ťa nasledujúci deň príjme a dá Ti max. VZ. O tri dni nastúpiš na materskú a tá ti bude vyrátaná z toho posledného pracovného pomeru. Teda z maxima.
0 0
leozka leozka

leozka je offline (nepripojený) leozka

Som 31 ročná žienka, vydatá, 2 deti, manžel ...viac
Aha! A to nevadí že len týždeň pred porodom?No dobre, takže Prac.zmluvu spíšu ako predchádzajúcu /HM minimálna/ , ale pripíše tam aj špeciálne prémie, al. do zmluvy nie, len ich vyplatí?Bude potrebovať sestra aj nejaké potvrdenia, napr. výpl. pásku? Nebude to podozrivé, že dostane také vysoké prémie tak zrazu?Dik
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

leozka Pozri príspevok
Aha! A to nevadí že len týždeň pred porodom?No dobre, takže Prac.zmluvu spíšu ako predchádzajúcu /HM minimálna/ , ale pripíše tam aj špeciálne prémie, al. do zmluvy nie, len ich vyplatí? Ano vyplatí, a zaplatí z tej sumy odvody . Bude potrebovať sestra aj nejaké potvrdenia, napr. výpl. pásku? Nebude to podozrivé, že dostane také vysoké prémie tak zrazu? Prečo by malo? Mnoho žien takto dostáva prémie, prilepšenie k odchodu na materskú Dik
V texte
0 0
leozka leozka

leozka je offline (nepripojený) leozka

Som 31 ročná žienka, vydatá, 2 deti, manžel ...viac
Diky, už som to pochopila, pojdem jej hneď zavolať, bude rada, ešte raz ďakujem za trpezlivosť a rady, veľmi si to vážim, pa
0 0
leozka leozka

leozka je offline (nepripojený) leozka

Som 31 ročná žienka, vydatá, 2 deti, manžel ...viac
Ale ešte by som chcela vedieť, ako sa presne potom vypočíta materská z toho maxima, koľko bude dostávať?
0 0
leozka leozka

leozka je offline (nepripojený) leozka

Som 31 ročná žienka, vydatá, 2 deti, manžel ...viac
A zamestnávateľ bude mať s tým asi vybavovačky, čo? Pri skončení PP musí zamestnanca odhlásiť za soc. a zdrav. poisť . A čo ešte? A potom pri uzavretí nového PP zasa prihlásiť.Čo z toho bude mať on, asi nič, však, dúfam, že bude taký ochotný a spraví to.Sestra hovorila že aj tak im chcel meniť zmluvy, asi kvoli zvýšeniu min.mzdy. Mohla by PP ukončiť aj o 3 týždne, al. ako bude chcieť on? Na čo by sa mohol zamestnávateľ vyhovoriť, ak by jej s tým nechcel pomocť, bude to preňho rad vybavovačiek....Poraďte ak máte s tým nejaké skúsenosti, ďakujem
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

leozka Pozri príspevok
A zamestnávateľ bude mať s tým asi vybavovačky, čo? Ano. Pri skončení PP musí zamestnanca odhlásiť za soc. a zdrav. poisť . Ano. A čo ešte? A potom pri uzavretí nového PP zasa prihlásiť. Ano.
Čo z toho bude mať on, asi nič, však, dúfam, že bude taký ochotný a spraví to.Sestra hovorila že aj tak im chcel meniť zmluvy, asi kvoli zvýšeniu min.mzdy. Mohla by PP ukončiť aj o 3 týždne, al. ako bude chcieť on? Sestra by mala ukončiť pracovný pomer pár dní pred nástupom na materskú. On by ju mal pár dní pred nástupom prijať nazad . Na čo by sa mohol zamestnávateľ vyhovoriť, ak by jej s tým nechcel pomocť, bude to preňho rad vybavovačiek....Poraďte ak máte s tým nejaké skúsenosti, ďakujem
Nemôže tvoja sestra dostať jedne odmeny na začiatku tehotnosti, a potom zase min. preto sa to mení tesne pred nástupom na materskú.
Ja ti to neviem ináč vysvetliť.
0 0
leozka leozka

leozka je offline (nepripojený) leozka

Som 31 ročná žienka, vydatá, 2 deti, manžel ...viac
Ďakujem, už mi je to jasné, dik za Tvoj čas.Potom sa ozvem ako to dopadlo...
0 0
Patula6 Patula6

Patula6 je offline (nepripojený) Patula6

Prosim o radu ak som na PN pocas celych 9mesiacou mam narok na vyssiu matersku?ak si platim dobrovolne nemocenske ca 3r a pred PN som bola riadne zamestnana?ci je dobre si platit aj pocas PN?ako to je prosim poradte...
0 0
danasv danasv

danasv je offline (nepripojený) danasv

AHOJTE. nedockala som sa odpovede v MD 2010 tak sa skusim opytat este aj tu.
Poprosila by som o potvrdenie alebo vyvratenie "mojej teorie" v takomto pripade. Dakujem dopredu velmi pekne:
Zena,ktora caka baby v auguste 2010 - ma plat vyssi ako je max. VZ- teda nad 1084€. tym padom je jasne ze v tomto si nijako viac nepomoze, dostane maximalnu moznu matersku-nepotrebuje byt DNPO. Kezde baby sa ma narodit uz v auguste- cas na ovplyvnenie vysky materskej nemaju.

Jedna sa mi vsak o to, ci by nestalo za hriech dobrovolne sa nemocensky pripoistit teraz aby neskor - po MD mohla cerpat vyhody z PN resp.OCR z DNP. je to mozne?
Ake su tam vlastne podmienky? vycitala som ze musi byt opat splnena podmienka aby si platila 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti , a rovnako musi byt nemocensky poistena v období vzniku dočasnej pracovnej neschopnosti .
Znamena to ze ak by sa teraz prihlasila ako DNPO a platila by si z max. VZ nemocenske poistenie do nastupu na MD(pocas MD bude toto za nu platit stat- ak sa nemylim) bude mat po uplynuti danych 270dni narok na cerpanie PN a OCR? Podla mojich vypctov ak by sa ako DNPO prihlasila 2.2.2010 a platila by si z MAx. VZ odvody do nastupu na MD- t.j. do 4.7.2010-bolo by to 153dni a potom pocas MD by tieto odvody platil stat to by bolo dalsich priblizne 180dni) mala by po skonceni MD splnenu podmienku poistenia 270dni a po ukonceni MD by teoreticky mala mat narok na cerpanie PN resp OCR. MD sa ukonci niekedy zaciatkom jauara 2011, kedy by si teoreticky mohla VZ zaklad znizit na minimum alebo teda pokracovat v max VZ aby mohla vyhody max PN resp OCR cerpat aj v roku 2012...... mam pravdu? alebo je tam este nieco co som nepostrehla? dakujem este raz krasne.
0 0
landsoft landsoft

landsoft je offline (nepripojený) landsoft

Dobry den, chcel by som sa Vas spytat, ako tu pisete , že ked chce aby mala nastavajuca mamička co najvyššiu matersku, ta jej stačí, ak napríklad aj pár dní pred nástupom na matersku ukonči jeden PP a následne uzatvorí nový PP v ktorom si dohodne aby mala najvyšši možny VZ teda cca 1080 EUR, ci pri tomto nedochadza k problemom v socialnej poistovni že sa zrazu menia sumy a dochadza k niekedy aj enormnemu narastu vo výške materskej. Ono je to sice asi v medziach zákona ale nie je to zo strany socialnej poistovne viac kontrolovane popripade aj sankcionovane ???
0 0
Ľaľa Ľaľa

Ľaľa je offline (nepripojený) Ľaľa

Prosím poradiť. Od roku 2005 do 31.12.2009 zamestnanec. Od 1.1.2010 uchádzač o zamestnanie. Do 30.6.2010 má nárok na príspevok-podporu v nezamestnanosti. Keď sa od 1.7.2010 prihlási na DNP z minimálnym VZ, v prípade, že by trebárs od 10.7.2010 ostal PN, bude mať nárok na nemocenské dávky z min. VZ? Ďakujem.
0 0
Zuzana172 Zuzana172

Zuzana172 je offline (nepripojený) Zuzana172

Dobry den, tiez potrebujem poradit. DNP si platim cca 15 mesiacov z nim. VZ.Od 09.02. do 17.02.2010 somPN-chripka a chcela by som poziadat o vyplatenie prislusnej davky . Aky je postup a ktore tlacivo z tych ktore som dostala od lekara mam dorucit na SP a do kolko dni od vzniku narokuje treba poziadat. Dakujem
0 0
s_ally s_ally

s_ally je offline (nepripojený) s_ally

Dobrý deň, skúsim poprosiť o radu aj v tejto téme, keďže možno má bližšie k mojej otázke....
Som na rodičovskej dovolenke a chcela by som sa prihlásiť na dobrovoľne nemocenské poistenie. Zaujímalo by ma aký príjem je relevantný pre výšku vymeriavacieho základu.Príjem počas RD, čo je v mojom prípade 256Eur+prídavky, alebo môj príjem pred MD, čo je viac ako je vymeriavací základ? .....a v tom prípade bude pre mňa DNP bezpredmetné. ďakujem
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

s_ally Pozri príspevok
Dobrý deň, skúsim poprosiť o radu aj v tejto téme, keďže možno má bližšie k mojej otázke....
Som na rodičovskej dovolenke a chcela by som sa prihlásiť na dobrovoľne nemocenské poistenie. Zaujímalo by ma aký príjem je relevantný pre výšku vymeriavacieho základu.Príjem počas RD, čo je v mojom prípade 256Eur+prídavky, alebo môj príjem pred MD, čo je viac ako je vymeriavací základ? .....a v tom prípade bude pre mňa DNP bezpredmetné. ďakujem
Nerozumiem otázke? S akým zámerom sa chceš prihlásiť na DNP- čerpanie OČR na dieťa počas RD,alebo následná MD alebo PN?
OĆR môžeš čerpať hneď ako sa prihlásiš na DNP-ale prvých 26 týždňov len z min VZ-307,7€ až potom z takého aký si si zvolila. PN až po uplynutí 270 dní poistenia.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

L-M Pozri príspevok
Nerozumiem otázke? S akým zámerom sa chceš prihlásiť na DNP- čerpanie OČR na dieťa počas RD,alebo následná MD alebo PN?
OĆR môžeš čerpať hneď ako sa prihlásiš na DNP-ale prvých 26 týždňov len z min VZ-307,7€ až potom z takého aký si si zvolila. PN až po uplynutí 270 dní poistenia.
Opravím ťa. Nemôže čerpať OCR zo sumy aká je uvedená. Lebo minimálny VZ je vo výške 319,58 €.

Suma 307,70 € je suma minimálnej stanovenej mzdy na rok 2010.
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Xanti Pozri príspevok
Opravím ťa. Nemôže čerpať OCR zo sumy aká je uvedená. Lebo minimálny VZ je vo výške 319,58 €.

Suma 307,70 € je suma minimálnej stanovenej mzdy na rok 2010.
ˇ
Jasné , ďakujem za opravu. :-)
0 0
norikal norikal

norikal je offline (nepripojený) norikal

Po akej dobe sa vyplaca DNPO s PN.ky?Myslela som si ze treba platit min. 270 a az potomalekamaratka si plati od augusta a uz ma narok aj pri Pn.ke na vyplacanie aj s DNPO.Dakujem za odpoved.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať