Zavrieť

Porady

Ako získa dobrovoľne nemocensky poistený čo najvyššie dávky?

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Príspevok podávajúci návod ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba pri čo najnižšom poistnom získa čo najvyššie nemocenské dávky, nájdete tu:

http://mihal.blog.sme.sk/clanok.asp?cl=68021&bk=89307
Naposledy upravil Jozef Mihál : 10.11.06 at 14:01
Usporiadat
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
rausona Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím, potrebujem poradiť. Od októbra 2009 som prihlásená na DNP z max. VZ. Snažím sa otehotnieť. Má význam znížiť si po polroku od prihlásenia sa na DNP - t. j. od apríla 2010 sumu na min. z VZ? Koľko musí vlastne DNP trvať, ak chcem z neho čerpať materskú alebo PN? Ďakujem za odpoveď, určite je Vás tu niekoľko, čo sa v tejto problematike vyznáte viac než ja. Ďakujem!
Viď môj príspevok č.217 - nie, netreba nič znižovať, zostaň prihlásená z maxima. Ak si nemala v minulosti iné ukončené nemocenské poistenie, musíš byť prihlásená a aj odplatiť 270 dní v posledných 2 rokoch.
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

platí sa DNP aj počas PN? Myslím tým už neplatenú PN po 52. týždňoch maródky.
0 0
barborienka barborienka

barborienka je offline (nepripojený) barborienka

Dobry den, chcela by som vas poprosit, ci by ste mi neporadili - konecne sa mozem obratit na niekoho kto mi poradi poriadne Pocas mojho tehotenstva som si zacala platit dobrovolne nemocenske poistenie v max. vyske (na dobru radu pani pri okienku), pricom mi na vyplatenie max. sumy materskeho chybalo asi 11 dni (pani mi podala informaciu, ze potrebny pocet poistenych dni je ku dnu porodu, nie odchodu na matersku dovolenku) - no je to moja chyba, nevzdelanost sa neospravedlnuje, len skoda tolkych tisicok, zratat dni som si samozrejme vedela .. teda narok na materske mi vznikol, v najnizsej sume. teraz som na rodicovskom prispevku, vdaka za vami pridane tlacivo na zvysenie, uz som ho poslala .. no ale dalsie prekvapenie - zase moja chyba, ze som sa neinformovala poriadne, neodhlasila som sa ako dobrovolne nemocensky poistena osoba, po naroku na materske si ho musim hradit sama (naivne som si myslela ze tento stat sa postara do konca mojej materskej dovolenky .. haha..) cize za mesiace oktober november a december som si odviedla DNP v max. vyske (samozrejme pod hrozbou exekucie )) ) kedze nebyvam v mieste trv.pobytu, poslala som mamu po tlacivo na znizenie sumy poistneho. prisla s tym ze tuto zmenu mozem spravit iba raz za rok. no a na Vas mam otazku: keby som v tomto roku ostala tehotna, pricom od februara by som si odvadzala v najnizsej sume, z akeho zakladu by sa mi ratala vyska materskeho??? (narazam teraz na stat z podmienok: spravidla za posledny kalendarny rok .. alebo takeho cosi..) Kedze dalsie dieta by sme mali radi v case, ked nan budeme financne pripraveni, dalsia otazka na Vas kedy najblizsie mam teda zvysit sumu poistneho na max. aby mi to vyslo?? myslim ze tam netreba 270 ale menej dni ... a posledna otazka: Ako sa potom tieto dni rataju, ked sa niekto odhlasi a prihlasi - pre pripad, ze by sa nam podarilo cakat babenko skor ako dokazem urobit zmenu Velka vdaka. S pozdravom Barbora
0 0
Airam25 Airam25

Airam25 je offline (nepripojený) Airam25

Múdrosť musíš hľadať,hlúposť príde sama. ...viac
Pekny neskory vecer.Chcela by som sa spytat-co by mohla podniknut moja svagrina aby dostala vobec nejaku davku-16.1.2010 jej skonci rodicovsky prispevok.Kedze si od narodenia dietata(16.1.2007) neplatila dobrovolne poistenie v nezamestnanosti,viem ze nebude mat narok na podporu v nezamestnanosti.Pred nastupom na matersku bola SZCO,ale kedze posledne 2mesiace nezaplatila nemocenske poistenie-materske nedostala a poberala od narodenia dietata RP. Zivnost zrusila k 2.7.2009. DNP nema.
Pomohlo by jej od 18.1.2010 sa prihlasit na DNP s nejakym VZ a hned od tohto dna poziadat OCR-ku na dcerku? A po skonceni 10dni OCR sa ist zaevidovat na UP
Alebo sa od 18.1.2010 zaevidovat na UP a prihlasit sa na dobrovolne poistenie v nezamestnanosti?? Ako dlho by ho musela platit aby jej vznikol narok na davku v nezamestnanosti?? Najst si pracu sa jej nepodari.Dakujem za pomoc
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

barborienka Pozri príspevok
Dobry den, chcela by som vas poprosit, ci by ste mi neporadili - konecne sa mozem obratit na niekoho kto mi poradi poriadne Pocas mojho tehotenstva som si zacala platit dobrovolne nemocenske poistenie v max. vyske (na dobru radu pani pri okienku), pricom mi na vyplatenie max. sumy materskeho chybalo asi 11 dni (pani mi podala informaciu, ze potrebny pocet poistenych dni je ku dnu porodu, nie odchodu na matersku dovolenku) - no je to moja chyba, nevzdelanost sa neospravedlnuje, len skoda tolkych tisicok, to je ozaj škoda zratat dni som si samozrejme vedela .. teda narok na materske mi vznikol, v najnizsej sume. teraz som na rodicovskom prispevku, vdaka za vami pridane tlacivo na zvysenie, uz som ho poslala .. no ale dalsie prekvapenie - zase moja chyba, ze som sa neinformovala poriadne, neodhlasila som sa ako dobrovolne nemocensky poistena osoba, po naroku na materske si ho musim hradit sama (naivne som si myslela ze tento stat sa postara do konca mojej materskej dovolenky .. haha..) cize za mesiace oktober november a december som si odviedla DNP v max. vyske (samozrejme pod hrozbou exekucie )) ) kedze nebyvam v mieste trv.pobytu, poslala som mamu po tlacivo na znizenie sumy poistneho. prisla s tym ze tuto zmenu mozem spravit iba raz za rok no oklamali tvoju mamku, raz za 6 mesiacov sa dá urobiť zmena. no a na Vas mam otazku: keby som v tomto roku ostala tehotna, pricom od februara by som si odvadzala v najnizsej sume, z akeho zakladu by sa mi ratala vyska materskeho??? z VZ z roku 2009 čiže u teba z maxima ak by bol nástup na materskú v roku 2010 aj keby si od februára platila z minima (narazam teraz na stat z podmienok: spravidla za posledny kalendarny rok .. alebo takeho cosi..) Kedze dalsie dieta by sme mali radi v case, ked nan budeme financne pripraveni, dalsia otazka na Vas kedy najblizsie mam teda zvysit sumu poistneho na max. aby mi to vyslo?? myslim ze tam netreba 270 ale menej dni treba tak, aby si stihla platiť DNP z maxima 26týždnov, čiže najneskôr v 8 týždni tehotenstva ... a posledna otazka: Ako sa potom tieto dni rataju, ked sa niekto odhlasi a prihlasi nerozumiem otázke.- pre pripad, ze by sa nam podarilo cakat babenko skor ako dokazem urobit zmenu Velka vdaka. S pozdravom Barbora
v texte
0 0
Patula6 Patula6

Patula6 je offline (nepripojený) Patula6

Dobry den prajem p.Mihal platim si dobrovolne nemocenske uz 3 r momentalne som tehotna ale zrejme pojdem na ryzikove ako je to potom mam narok na vyssiu matersku ci nie?ako by to bolo najlepsie urobit aby som mala narok na vyssiu matersku?Dakujem...
0 0
jelka25 jelka25

jelka25 je offline (nepripojený) jelka25

Dobrý deň,
od 04.01.2008 som ako doktorandka platila vsetky odvody ako DNP z minimalnej mzdy. Doktorandske studium som ukoncila 30.09.2009 a od 01.10.2010 som evidovana ako zamestnanec.

Vznikli mi 2 druhy poistenia- DNP (z minimalnej mzdy hradeny viac ako 2 roky) +zamestnavatel (hradeny 115 dni, tu mam vyssi vymeriavaci zaklad).

Od 25.01.2010 som na materskej. Pracovnicka soc. poistovne mi poskytla informacie:
1. nemam narok na materske
2. mam si podat odlhlasku z DNP (co som bohuzial už urobila),
3. neviem, ci stacilo podat ziadost o materske iba zamestnavatelovi, nakolko mam od pracovnicky SP protichodne informacie o dvoch - citujem "kladenkach", nie ziadostiach, a v uplnom zavere mi povedala, ze mam podat odhlasku a uz nic nerobit.

Vobec mi nie je jasne, z coho sa mi ma materska pocitat.

Prosim poradte. Ďakujem.
0 0
Bogica Bogica

Bogica je offline (nepripojený) Bogica

Prosím o radu: dcéra bola DNP od 22.12.2008 do 30.9.2009. PN jej vznikla 26.10.2009-čiže v ochrannej lehote. Podmienky nároku na nemocenské splnila, avšak SP nemocenské vypočítala podľa § 57- z pravdepodobného VZ a nie z r. 2008. Rozhodnutie som napadla, avšak ústredie SP pôvodné rozhodnutie potvrdilo s odôvodnením, že "nárok na nemocenské sa posudzuje ku dňu vzniku dôvodu na poskytnutie nemocenského a navrhovateľke vznikol dôvod dňa 26.októbra 2009 v rámci ochrannej lehoty po zániku jej nemoc. poistenia t.j. dňa 1.okt.2009, nebola pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenského nemocensky poistená vôbec, t.zn., že nemocenské poistenie DNP jej už nepretržite netrvalo."
Neviem súhlasiť s týmto výrokom, rozhodnutie je konečné ale je mi ľuto, že miesto maxima dostala minimálne nemocenské. Alebo ja sa mýlim a má SP pravdu? Môžem ešte niečo podniknúť v tejto veci?
Naposledy upravil Bogica : 29.01.10 at 08:50 Dôvod: zatiaľ žiadna reakcia
0 0
leozka leozka

leozka je offline (nepripojený) leozka

Som 31 ročná žienka, vydatá, 2 deti, manžel ...viac
Dobrý večer.Potrebovala by som, aby ste mi poradili v tejto otázke:
Sestra zistila, že je v 8.týždni tehotenstva.Je zamestnaná dlhodobo - má min.mzdu.Momentálne je na PN-ke, lebo mala komplikácie, je možné, že do konca materskej bude PN.Chcela by som jej poradiť, ako si zvýšiť materskú na maximum. Predpokladaný termín porodu je 8. september 2010.Čo by ste jej poradili?Má sa ísř prihlásiť na DNP vo výške max.VZ - jej HM= jej VZ pre DNP?Alebo ako sa to ráta?Bude ešte splňať podmienky, aby získala max. materskú a aká vysoká je vlastne max.možná materská?Prosím poraďte mi, aké by bolo najlepšie možné riešenie a koľko by musela platiť na DNP, možte napísať nejaký vzorec na výpočet? Ďakujem aj za ňu všetkým, ktorí pomožu.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

leozka Pozri príspevok
Dobrý večer.Potrebovala by som, aby ste mi poradili v tejto otázke:
Sestra zistila, že je v 8.týždni tehotenstva.Je zamestnaná dlhodobo - má min.mzdu.Momentálne je na PN-ke, lebo mala komplikácie, je možné, že do konca materskej bude PN.Chcela by som jej poradiť, ako si zvýšiť materskú na maximum. Predpokladaný termín porodu je 8. september 2010.Čo by ste jej poradili?Má sa ísř prihlásiť na DNP vo výške max.VZ - jej HM= jej VZ pre DNP?Alebo ako sa to ráta?Bude ešte splňať podmienky, aby získala max. materskú a aká vysoká je vlastne max.možná materská?Prosím poraďte mi, aké by bolo najlepšie možné riešenie a koľko by musela platiť na DNP, možte napísať nejaký vzorec na výpočet? Ďakujem aj za ňu všetkým, ktorí pomožu.
... už je neskoro na DNP ... a ukončiť PP asi nechce ..?
0 0
leozka leozka

leozka je offline (nepripojený) leozka

Som 31 ročná žienka, vydatá, 2 deti, manžel ...viac
prosím, ak niekto viete, možte mi pomocť?Chcela by som jej čo najskor dať vedieť,aby sa vedela zariadiť a neprešvihla to...
0 0
leozka leozka

leozka je offline (nepripojený) leozka

Som 31 ročná žienka, vydatá, 2 deti, manžel ...viac
A keby ukončila PP?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

leozka Pozri príspevok
prosím, ak niekto viete, možte mi pomocť?Chcela by som jej čo najskor dať vedieť,aby sa vedela zariadiť a neprešvihla to...
Leozka už ti KatyR odpovedala.

Na DNP je veľmi neskoro, na to aby mohla mat materskú z DNP musí platiť DNP 270 dní. Čo je 9 mesiacov, a kedže porodí o 7 tak to nestihne. Hm?

Nedá sa urobiť skoro nič. Jedine sa dohodnúť zo zamestnávateľom, skončiť pracovný pomer, uzavrieť nový s vyšším maximálnym VZ a ísť na PN a potom na materskú. Vtedy bude materská maximálna.
0 0
leozka leozka

leozka je offline (nepripojený) leozka

Som 31 ročná žienka, vydatá, 2 deti, manžel ...viac
Ďakujem za rady, tú druhú správu som odoslala a nevšimla som si, že mi už KatyR odpovedala.Dúfam, že som nikoho neurazila, ďakujem moc za rady, ahojte
0 0
leozka leozka

leozka je offline (nepripojený) leozka

Som 31 ročná žienka, vydatá, 2 deti, manžel ...viac
A ešte ak možem:Aká by bola jej max. materská?Celkom tomu nerozumiem, prečo po ukončení PP by sa mohla prihlásiť na DNP v max. výške a dostávala by max.materskú, keď nespĺňa 270 dní do nástupu na materskú?Prepáčte že otravujem, ale nejako nie som v obraze, ďakujem..
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

leozka Pozri príspevok
Ďakujem za rady, tú druhú správu som odoslala a nevšimla som si, že mi už KatyR odpovedala.Dúfam, že som nikoho neurazila, ďakujem moc za rady, ahojte
NIč sa nestalo. Pekný večer.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

leozka Pozri príspevok
A ešte ak možem:Aká by bola jej max. materská?Celkom tomu nerozumiem, prečo po ukončení PP by sa mohla prihlásiť na DNP v max. výške a dostávala by max.materskú, keď nespĺňa 270 dní do nástupu na materskú?Prepáčte že otravujem, ale nejako nie som v obraze, ďakujem..
Tým sa myslí to, že skončí pracovný pomer dajme tomu 28.1.2010. A o d1.2.2010 jej vznikne nový pracovný pomer kde jej dá zamestnávateľ maximálny VZ. A tým pádom má aj PN aj materskú maximálnu.

No lebo ak má ukončené poistenie tak to sa priráta k DNP. A maximum by dostávala len v prípade, že by si DNP platila 26 týždnov. Ak by to nestihla tak materská by bola z minima.
0 0
Ella11 Ella11

Ella11 je offline (nepripojený) Ella11

Ja sa opýtam mimo tému, lebo stále neviem ako si mám poradiť.
Som na materskej, mohla by som si privyrobiť na dohodu. Len som sa nedozvedela na 100%, že môžem robiť na dohodu a byť aj dôch. poistená štátom. O dieťa sa starám sama, aj by som sa počas práce na dohodu - to je podmienka SP. Len neviem, že ked začnem takto na dohodu robiť a zamestnávateľ ma príhlási v SP, či aj oni to budú chápať tak ako ja a či budú nejako zisťovať, že sa naozaj sama starám o dieťa. Pomôžte, poraďte mi, ďakujem...
0 0
leozka leozka

leozka je offline (nepripojený) leozka

Som 31 ročná žienka, vydatá, 2 deti, manžel ...viac
ahojte.To by si musela hľadať nové zamestnanie, alebo si to myslela, aby sa dohodla s tým istým zamestnávateľom aby jej zvýšil VZ/tomu zas nerozumiem/ a uzavrel nanovo PP.Ako by mu to mala podať aby tomu rozumel neviem, lebo ja som z toho jeleň.., ďakujem
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

leozka Pozri príspevok
ahojte.To by si musela hľadať nové zamestnanie, alebo si to myslela, aby sa dohodla s tým istým zamestnávateľom aby jej zvýšil VZ Ano presne tak som to myslela /tomu zas nerozumiem/ a uzavrel nanovo PP. Ano presne tak, nanovo PP. Vysvetlím.Ako by mu to mala podať aby tomu rozumel neviem, lebo ja som z toho jeleň.., ďakujem
Vlastne je to myslené tak, že vznikne nový pracovný pomer. Kde môže zamestnávateľ dať do pracovnej zmluvy tú istú sumu ako má zamestnanec teraz. Ale kedže by šlo o pár dní. Tak by dal špeciálne prémie aby dosiahli výšku 1084,55 € mesačne spolu s platom. A tak je PN a materská rátaná z max. VZ., 1084,55 €
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať