Zavrieť

Porady

Ako na nich?

Máme taký problém. Pri poslednom vyúčtovaní sme mali vysoký nedoplatok za elektrickú energiu v spoločných priestoroch (po prepočte cca 700 kWh!!! na bytovku - 22 bytov). Máme senzorové svetlá tak tam problém nebude, skôr mám podozrenie na mrazáky v pivniciach. Ako na týchto ľudí zatlačiť aby sa nepriživovali na ostatných? S OSBD sme túto vec konzultovali - dokonca sme museli obísť dôverníčku (nemá záujem to riešiť - asi sama má mrazák), ale čo z toho keď aj na schôdzi niektorí odmietajú ukázať pivnicu. Máme si zniesť aj my mrazák do pivnice a vytešovať sa, alebo mám sa párkrát pohrať s ističom a pokaziť im mrazáky alebo je legálnejšia cesta?
Odsťahovať sa mi nechce.
Ďakujem za rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Braňo je offline (nepripojený) Braňo

    Braňo
    Myslím, že je jednoduché odkontrolovať, či v prípade vypnutého svetla na chodbe sa elektromer točí alebo netočí. A potom zaujať stanovisko na spoločnej schôdzi.Myslím, že 700 KWh len na svietenie je skutočne veľa.

    duves je offline (nepripojený) duves

    Niekto duves
    Rozhodne si treba ujasnit kolko je vas tych bez mrazakov a dohodnut sa na spolocnom postupe. Podla mna nebude riešenie "zniest tam mrazak tiež", lebo kazdy mozete mat rozny typ s roznou spotrebou. Take riesenie nebude dlhodobe.

    adi11 je offline (nepripojený) adi11

    adi11
    Tiež sa chcem opýtať čo s takými nájomníkmi, čo majú nulovú spotrebu teplej a studenej vody, že sa s tým nedá nič robiť? Pritom celý rok ju používajú.Prečo by mali druhí za nich platiť. Je to všetko zlá legislatíva ? alebo sa dá niečo cez právnika s nimi spraviť.

    majkii je offline (nepripojený) majkii

    majkii
    a nebudete mať na tie hodiny aj výťáh? 700 kwh zas nie je na svetlo málo, ale na mrazák to nevyzerá. môj starší mrazák ma spotrebu 2 kw za 24 hod čo za rok je cca 730 kwh. tak neviem.
    A aký vysoky ste teda mali nedoplatok za elektrinu? pri prepočte na sk mi to vychýdza cca 190 Sk na byt za rok, čo je zanedbateľné.

    Jara je offline (nepripojený) Jara

    Jara
    No teda tak to je šokujúce, čo ľudí všetko nenapadne. Ale je dobrý nápad pokaziť tam ističe, kto sa vyzná nech to urobí a tie mrazáky berú do bytov... Ja si myslím, že keď sa im pokazí mäso čo tam majú a prídu o zásoby, tak si to hádam rozmyslia a nebudú sa priživovať ako si písala...

    carolain je offline (nepripojený) carolain

    carolain
    Jara Pozri príspevok
    No teda tak to je šokujúce, čo ľudí všetko nenapadne. Ale je dobrý nápad pokaziť tam ističe, kto sa vyzná nech to urobí a tie mrazáky berú do bytov... Ja si myslím, že keď sa im pokazí mäso čo tam majú a prídu o zásoby, tak si to hádam rozmyslia a nebudú sa priživovať ako si písala...
    Lenže potom budu mať v priestoroch tmu .

    Nepíšu či majú pivnice vo vlastníctve, ale predpokladám že nie, ako je možné že tam máte zásuvky, mi máme v pivnici len svetlo.

    Jara je offline (nepripojený) Jara

    Jara
    Kto pokazí ten istič tak si vezme baterku...

    Veď nejaký fígeľ musí byť aj na takých, ktorí sú prefíkaní, nie? Ak to robia oni a nemajú chrbtovú kosť a ešte sa môžu kľudne dívať susedom do očí, tak ako inak ich potrestať? Nech aspoň prídu o to, čo tam mrazia... No potom asi treba aj plynovú masku lebo keď to v takých horúčavach začne smrdieť...

    Asi by ste mali ísť na nejaký pobyt cez víkend a ich vytrestať...

    GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

    GABRIELA
    My sme dali urobiť špeciálnu revíziu elektriky a po dohode s revíznikom, dal do správy , že spoločné priestory nesmú mať zásuvky , len vypínače, že tam nesmú byť žiadne elektrické spotrebiče. Dal sa oznam, že sa vykoná následná kontrola a čo nebude odstránené , bude zlikvidované počas tejto následnej kontroly aj so zápisom. A je pokoj. Odporúčam každý mesiac odpísať elektromery v spoločných priestoroch a hneď budete vedieť či sa niekde niekto nepripojil.

    cojaviem je offline (nepripojený) cojaviem

    cojaviem
    majkii
    Bývame v bytovke kde nieje výťah, z toho vyplýva že chladnička resp mrazák. (spotreba cca 220kWh/rok).
    carolain & GABRIELA
    My sme žiadali o revíziu ale pivnice sú OV a cca 1/3 ľudí nechce otvoriť pivnice.

    Ja viem, že cca 190 sk na byt nie je veľa, ale ide mi o to chrapúňstvo. Ak to robí 3 roky koľko ušetril? Sa im hádam nebudeme skladať? Keby to bol niekto v núdzi, tak nie je problém, ale dotyčný (mám tušenie kto) netrpia núdzou. A Dôverníčka nechce mať v bytovke nepriateľov tak sedí ticho. No hnus.

    cojaviem je offline (nepripojený) cojaviem

    cojaviem
    Ešte som rozmýšľal, čo keby revízny technik prepočítal príkon a dal istič tak aby len tak tak zdržal svetlo vo všetkých pivniciach? To znamená Ak dá namiesto 10A ističa iba 1A tak chladničky hneď vyhodia ističe.

    Ide mi ešte o jednu vec, veď ak sa pripojili na staré vedenie (čo ono aj je) môže preťažením vzniknúť požiar - čisto teoreticky.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.