Zavrieť

Porady

musí alebo nemusí platiť

Súkromné auto v podnikaní. Musí alebo nemusí zaplatiť daň z motorových vozidiel.
Ja viem , že táto téma tu bola rozoberaná milión krát. Ale skoro vo všetkých prípadoch sa píše že musí. My sme nášmu zamestnancovi takto preplácali náhrady za jazdu a nebola zaplatená DzMV a prešli sme kontrolou. Ani nám nič nedali doplatiť. Proste to bolo v poriadku. A v jedných novinách som čítala článok s nejakým riaditeľom daňového úradu ( ak si dobre spomínam tak to bolo z BB) a tiež povedal, že v takomto prípade sa nemusí platiť DzMV. (pýtali sa ho na prípad SZČO a jeho vlastné súkromné auto).
Tak ako to teda je?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    berry Pozri príspevok
    Súkromné auto v podnikaní. Musí alebo nemusí zaplatiť daň z motorových vozidiel.
    Ja viem , že táto téma tu bola rozoberaná milión krát. Ale skoro vo všetkých prípadoch sa píše že musí. My sme nášmu zamestnancovi takto preplácali náhrady za jazdu a nebola zaplatená DzMV a prešli sme kontrolou. Ani nám nič nedali doplatiť. Proste to bolo v poriadku. A v jedných novinách som čítala článok s nejakým riaditeľom daňového úradu ( ak si dobre spomínam tak to bolo z BB) a tiež povedal, že v takomto prípade sa nemusí platiť DzMV. (pýtali sa ho na prípad SZČO a jeho vlastné súkromné auto).
    Tak ako to teda je?
    A aká je konkrétna otázka, v príspevku uvádzate aj zamestnanca aj SZČO?

    berry je offline (nepripojený) berry

    berry
    Či sa musí platiť daň z motorových vozidiel pri preplácaní paušalnych náhrad za súkromné motorové vozidlo.
    1. za zamestnanca (jeho súkromné auto)
    2. SZČO (svoje súrkromne auto)
    V oboch prípadoch som tu našla veľa príspevkov , kedy sa "musí" platiť DzMV

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    berry Pozri príspevok
    Či sa musí platiť daň z motorových vozidiel pri preplácaní paušalnych náhrad za súkromné motorové vozidlo.
    1. za zamestnanca (jeho súkromné auto)
    2. SZČO (svoje súrkromne auto)
    V oboch prípadoch som tu našla veľa príspevkov , kedy sa "musí" platiť DzMV
    V obidvoch prípadoch je odpoveď áno, MV podlieha dani z MV - ak sú použité v súvislosti s podnikaním.

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    berry Pozri príspevok
    Či sa musí platiť daň z motorových vozidiel pri preplácaní paušalnych náhrad za súkromné motorové vozidlo.
    1. za zamestnanca (jeho súkromné auto)
    2. SZČO (svoje súrkromne auto)
    V oboch prípadoch som tu našla veľa príspevkov , kedy sa "musí" platiť DzMV
    Aby ste boli v obraze. Daň z motorových vozidiel pri úhrade cestovných výdavkov zamestnancovi pri použití vozidla, v ktorom je zapísaný ako vlastník je platná od 1.1.2008. Takže ak ste v roku 2007 neplatili za zamestnancov daň z MV postupovali ste správne.
    Záleží na tom aký konkrétny príklad bol uvedený v novinách, na ktorý ste reagovali - mohol byť aj správny.

    SAIVI je offline (nepripojený) SAIVI

    SAIVI
    Denda Pozri príspevok
    Aby ste boli v obraze. Daň z motorových vozidiel pri úhrade cestovných výdavkov zamestnancovi pri použití vozidla, v ktorom je zapísaný ako vlastník je platná od 1.1.2008. Takže ak ste v roku 2007 neplatili za zamestnancov daň z MV postupovali ste správne.
    Záleží na tom aký konkrétny príklad bol uvedený v novinách, na ktorý ste reagovali - mohol byť aj správny.
    ....ak je zamestnanec, ktorý vystavuje cestovný príkaz v TP zapísaný ako vlastník

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    SAIVI Pozri príspevok
    ....ak je zamestnanec, ktorý vystavuje cestovný príkaz v TP zapísaný ako vlastník
    Áno zamestnanec, zamestnávateľ (rozumej podľa Zákona o cestovných náhradách) sám sebe nehradí náhradu za použitie motorového vozidla, ak by tam bol napísaný ako vlastník.
    Naposledy upravil Denda : 04.07.08 at 09:04 Dôvod: doplnenie písmenka
    snáď milá osôbka Ingrid Ondruskova
    Som majiteľkou vozidla, manžel je SZČO a používa ho na svoj biznis. V januári 2009 by mal zaplatiť DzMV za celý rok 2008. Okrem toho ja ako zamestnanec potrebujem pre úplne inú firmu
    urobiť na tom istom aute niekoľko služ.ciest-ako to bude z daňou?
    Podľa mňa nijako, lebo už raz zaplatená bude.

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    Ingrid Ondruskova Pozri príspevok
    Som majiteľkou vozidla, manžel je SZČO a používa ho na svoj biznis. V januári 2009 by mal zaplatiť DzMV za celý rok 2008. Okrem toho ja ako zamestnanec potrebujem pre úplne inú firmu
    urobiť na tom istom aute niekoľko služ.ciest-ako to bude z daňou?
    Podľa mňa nijako, lebo už raz zaplatená bude.
    V prípade, že ste zapísaná ako vlastník , DzMV uhradí zamestnávateľ. Jeho povinnosťou nie je skúmať použitie Vášho motorového vozidla inými osobami. Plní si povinnosti, ktoré mu vyplývajú zo zákona.

    nadenka2 je offline (nepripojený) nadenka2

    nadenka2
    Ja by som si chcela potvrdit, ak pouzije zamestnanec sukromne auto na sluzobne ucely, musi byt jeho majitel? Alebo moze pouzit aj auto svojej manzelky, kde je ako majitel v TP zapisana ona?

    KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

    KvetkaK
    nadenka2 Pozri príspevok
    Ja by som si chcela potvrdit, ak pouzije zamestnanec sukromne auto na sluzobne ucely, musi byt jeho majitel? Alebo moze pouzit aj auto svojej manzelky, kde je ako majitel v TP zapisana ona?
    Zamestnanec môže na služobné cesty použiť aj auto, kde nieje uvedený ako majiteľ.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    nadenka2 Pozri príspevok
    Ja by som si chcela potvrdit, ak pouzije zamestnanec sukromne auto na sluzobne ucely, musi byt jeho majitel?
    ...zákon o CN hovorí "iné vozidlo ako vozidlo zamestnávateľa". Z textu je zrejmé, že iné, t.j. vlastné, manželkine, susedove, kamarátove len nie zamestnávateľa.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Všeobecne však je potrebné ešte podotknúť, že použitie iného vozidla ako vozidla zamestnávateľa je možné po jeho predchádzajúcom súhlase. Zamestnávateľ musí súhlasiť s použitím iného vozidla. Na základe toho následne dôjde k vyúčtovaniu náhrad.

    Jajina je offline (nepripojený) Jajina

    Jajina
    Prosím viete mi poradiť s nasledujúcimi dvoma prípadmi :

    1. zamestnanec "B" použije na pracovné účely auto vo vlastnictve zamestnanca "A" .

    2. zamestnanec "B" použije na pracovné účely auto vo vlastníctve súkromnej osoby,ktorá nie je zamestnancom

    vzniklo mi to z dôvodov :

    1. zamestnanec A je syn majitela firmy a požičiava auto na pracovné účely iným zamestnancom B

    2. zamestnanec A (syn) nebol zamestnancom celý rok aj napriek tomu sa auto využívalo počas celého roka.

    Otázky:
    - kedy je potrebné zaplatiť daň MV ? (predpokladám len v prípade 1.)
    - aj napriek tomu že nie je povinnosť platit DMV, môžem dať do nákladov paušálné výdavky v prípade 2 ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.