Zavrieť

Porady

Ako zaúčtovať?

Dobrý deň! Rekonštruovali sme administratívnu budovu. Potrebný materiál sme si kúpili sami a odovzdali ho firme, ktorá budovu rekonštruovala. Rekonštrukcia bola vykonaná neodborne a materiál bol tým pádom znehodnotený. Prácu sme reklamovali a navrhlo sa riešenie, že firma rekonštrukciu zopakuje, materiál kúpime ešte raz a vyfakturujeme im ho, keďže pôvodný materiál bol znehodnotený ich vinou. Ako tento vyfakturovaný materiál zaúčtovať? Nákup tohto tovaru ( pôvodného, aj nového ) sme zaúčtovali do nákladov - opravy. Mohol by mi prosím niekto poradiť so zaúčtovaním tejto situácie?
Ďakujem
Naposledy upravil Eva99 : 20.04.05 at 09:51
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    "Zadaniu" nie celkom rozumiem. Uvádzaš, že ide o rekonštrukciu budovy, ale nakúpený materiál ste zaúčtovali do nákladov na opravy. A neviem, či ide o PÚ alebo JÚ. Ak ide naozaj do rekonštrukciu, tak prvý nákup materiálu by mal ísť na účet 042 (PÚ) alebo do výdavkov neovplyvňujúcich daň (obstaranie dlhodobého majetku v JÚ). Opätovný nákup materiálu, ktorý vyfakturujete, by som dal na 112/321 (211) (PÚ) alebo nákup tovaru (JÚ), predaj stavebnej firme 311/112 resp. predaj tovaru v (JÚ), rekonštrukčné práce vykonané firmou tiež na 042, po prevzatí a zaradení rekonštruovanej budovy do používania potom preúčtovať 021/042. Ak by naozaj šlo len o opravu, prvý nákup materiálu na nejakú analytiku k 501, resp. nákup materiálu v PÚ, ostatné zostáva. A faktúru za opravu od stavebnej firmy na 511 (alebo prev.réžia v JÚ). Dúfam, že z tohoto si niečo použiteľné vyberieš, ak Ti niekto neuvedie iný spôsob.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    andrej_rv
    "Zadaniu" nie celkom rozumiem. Uvádzaš, že ide o rekonštrukciu budovy, ale nakúpený materiál ste zaúčtovali do nákladov na opravy. A neviem, či ide o PÚ alebo JÚ. Ak ide naozaj do rekonštrukciu, tak prvý nákup materiálu by mal ísť na účet 042 (PÚ) alebo do výdavkov neovplyvňujúcich daň (obstaranie dlhodobého majetku v JÚ). Opätovný nákup materiálu, ktorý vyfakturujete, by som dal na 112/321 (211) (PÚ) alebo nákup tovaru (JÚ), predaj stavebnej firme 311/112 resp. predaj tovaru v (JÚ), rekonštrukčné práce vykonané firmou tiež na 042, po prevzatí a zaradení rekonštruovanej budovy do používania potom preúčtovať 021/042. Ak by naozaj šlo len o opravu, prvý nákup materiálu na nejakú analytiku k 501, resp. nákup materiálu v PÚ, ostatné zostáva. A faktúru za opravu od stavebnej firmy na 511 (alebo prev.réžia v JÚ). Dúfam, že z tohoto si niečo použiteľné vyberieš, ak Ti niekto neuvedie iný spôsob.
    Andrej súhlasím s tebou, ale ak im to uhradia v rámci reklamácie, tak by to mal byť ako materiál nákup aj predaj, podľa toho či účtuje spôsobom A alebo B.

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    Hmm. tak je to rekonštrukcia či oprava? Mali ste na ten majetok vytvorenú rezervu? A je dôležité, či je to PÚ alebo JÚ... ako vyššie uviedol andrej

    Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

    Eva99
    Dakujem krasne za pomoc, ide o PU. Vcera som to trosku domotkala, povodny material mam na 042 a iba ten novy na 511. Zistovala som to a vraj by to malo byt 315 (311) / 642. Neuctujem cez sklad.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Podľa mňa ten nový materiál by mal byť na 501, účet 511 patrí medzi služby. A predaj tak, ako uvádzaš.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.