Zavrieť

Porady

rozdelenie združenia

Jano, Fero, Paľo boli účastníkmi združenia. Každý mal rovnaký podiel. Jano a Fero sa rozhodli vystúpiť zo združenia a ukončiť aj svoju podnikateľskú činnosť ako SZČO k 30.06.2008. Paľo v podnikaní pokračuje. Všetok majetok z ktorého by museli vrátiť DPH predali Paľovi. Po daňovom vysporiadaní im zostane majetok v súkromnom vlastníctve a neuhradené záväzky. Pohľadávky nemajú.
No a tu končí moja "fantázia" a žiaľ aj vedomosti. Môžu majetok a záväzky v rovnakej hodnote previesť na Paľa - ten majetok využije v podnikaní? Bol to majetok využívaný na podnikanie /oni ho síce nepredajú takže nemajú príjem/ ale čo daň z príjmu? Nemajú už potom žiadnu povinnosť? Paľo prevezme aj záväzky a keď ich uhradí budú to VNZD?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Myslím, že si mi kvôli tomu volala.
    Podľa mňa za združenie sa podáva DPH priznanie a ak bola odpočítaná DPH z majetku združenia - treba aj DPH vysporiadať v poslednom zdaňovacom období združenia. Tým bude majetok z pohľadu DPH vysporiadaný.
    Ak združenie prestáva byť platiteľom DPH, registráciu strácajú - mali by zrušiť registráciu všetci účastníci združenia.

    Účastníci združenia sa majetkovo vysporiadajú - malo by to byť upravené v zmluve o združení. Určite však existuje kombinácia peňažného i nepeňažného plnenia.
    toto vyrovnanie sa však už netýka DPH.

    Združenie podáva daňové priznanie - tiež by malo byť určené posledné zdaňovacie obdobie.

    SZČO, ktorý pokračuje v podnikaní, bud nadobudne majetok odplatne alebo bezodplatne....tu už aj moja fantázia končí. Bez konkrétnych údajov, termínov, poznania zmluvy o združení neviem pokračovať.

    Dúšava je offline (nepripojený) Dúšava

    Dúšava
    Už je to nejaký čas, čo som účtovala združenie, ale skúsim popátrať v pamäti. Urobila sa inventúra zásob, spísala sa celková, potom sa rozdelila podľa percent zo zmluvy o združení a spísali sa dve inventúry, každá presne na druh tovaru, čo si kto vzal. A ten čo končil, to celé potom odpredal tomu pokračujúcemu. Drobný majetok, čo mal nejakú hodnotu - rovnako. Investičný majetok vždy patril konkrétnej osobe, nebol spoločný. Odpísaný bol pasé, neodpísaný si niečo odpredali navzájom, a zostatok ten čo nepokračoval, nedoodpisoval. Pohľadávky a záväzky si tiež rozdelili podľa zmluvy a ten čo končil, to dodanil ako pri ukončení živnosti. To sú tie osobitné dva riadky v daň. priznaní.
    DPH sa vyriešila odpredajom, priznanie sa ale ešte podávalo, to mi určil daňový úrad. Dve nasledujúce obdobia, ale boli nulové, lebo tie odpredaje riešili ku dňu skončenia.

    rozdelenie združenia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.