Zavrieť

Porady

poskytnuté preddavky a kurz

Mám problém. Poskytujem preddavky v JU z devízového účtu a účtujem ich kurzom NBS dňom poskytnutia. Nie som si istá, či je to správne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

    KvetkaK
    Je to správne, účtuje sa kurzom NBS kedy nastal účtovný prípad, čiže keď bol preddavok uhradený z účtu.
    Alena Šimová
    asi ma mýli veta v Cenigovej, ktorá hovorí:
    314 - poskytnuté preddavky v cudzej mene sa prepočítavajú na slovenskú menu:
    B - kurzom účtovného ocenenia peňažných prostriedkov cudzej meny vedených na bankovom účte, ak bol preddavok poskytnutý z devízového účtu, pritom možno použiť priemerný kurz alebo kurz určený metódou FIFO.

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    účtuje v JÚ, nie v PÚ, takže účet 314 sa nepoužije.
    § 24 ods. 3 zákona o účtovníctve - použije sa kurz NBS
    Alena Šimová
    a keby sa účtovalo v podvojnom účtovníctve, môže byť pri poskytnutí zálohy použitý kurz NBS? a nie je to náhodou odst. 2?

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    V § 24 ods.2 sa hovorí o oceňovaní majetku a záväzkov ku dňu zostavenia účtovnej závierky, prípadne ku dňu, ked je vyhlásený konkurz.
    V ods. 6 je napísané, že ods. 2 sa nepoužije pri prijatých alebo poskytnutých preddavkoch ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účt. záv.

    V prípade, že poskytla preddavok v cudzej mene z devízového účtu, sa postupuje ako som vyššie spomínala, podľa ods. 3
    Naposledy upravil babenko1 : 14.07.08 at 13:16

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    áno, ale vzťahuje sa to na majetok a záväzky.
    Citujem:
    2/ Ak tento zákon neustanovuje inak, majetok a záväzky vyjadrené v cudzej mene prepočítava účtovná jednotka na slovenskú menu kurzom vyhláseným NBS platným ku dňu uskutočnenia účt. prípadu....

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    teraz pletieš jablká s hruškami, ak chceš jeho ocenenie, postupuješ podľa ods. 2, ak ide o ich úhradu postupuješ podľa ods. 3
    Alena Šimová
    ale ten odstavec hovorí o nákupe a predaji cudzej meny - teda ak kúpim valuty alebo ich predám - v hotovosti.

    KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

    KvetkaK
    Alena Šimová Pozri príspevok
    ale ten odstavec hovorí o nákupe a predaji cudzej meny - teda ak kúpim valuty alebo ich predám - v hotovosti.
    Naozaj už pletieš jedno cez druhé. Ty platíš preddavky z devízového účtu, čiže tu nejde o valuty ale devízy. Použiješ kurz NBS.
    Alena Šimová
    ak mi niekto vie potvrdiť, alebo vyvrátiť nasledovné. Máme teraz audítora a ten mi tvrdí, že pri pokladni musím postupovať metódou fifo a aj na devízovom účte. Neviete povedať, či má pravdu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.