Zavrieť

Porady

Vrátená platba

Ahojte, potrebujem súrnu radu. Ako by ste zaúčtovali tento prípad:
Za vedenie krúžku nám omylom uhradili na prijímový účet väčšiu sumu ako mali. Peniaze sme spolu s ostatnými previedli na výdavkový účet. (Zatiaľ všetko jasné).
A teraz. Z výdavkového účtu sme im nadbytočnú čiastku vrátili späť (platby prevodom). Na akú položku to zaúčtovať, alebo čo by ste s tým robili vy?
Za rýchle rady .ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    anika je offline (nepripojený) anika

    anika
    Príjem na výdavkový účet strana DAl -637032
    vrátenie chybnej platby výdavkový účet strana DAl +637032.
    Ja by som to riešila takto plus a mínus rovná sa O.

    kunkelovaa je offline (nepripojený) kunkelovaa

    kunkelovaa
    Chýba mi info, ako si účtovala prijatie tých darovaných prostriedkov. Nedá sa práve tam upraviť suma nesprávne prevedených peňazí o mylnú platbu, prípadne tie nesprávne peniaze zaúčtovať rovnakým zápisom, ako pri prijatí len so znamienkom mínus?

    blazonko je offline (nepripojený) blazonko

    blazonko
    Dobre anika, ale problém, je v tom, že peniaze mi prešli cez mesto, čiže ich musím zaúčtovať ako klasickú dotáciu.

    blazonko je offline (nepripojený) blazonko

    blazonko
    kunkelovaa Pozri príspevok
    A čo tak dotáciu s mínusom??
    Aj nad tým som rozmýšľala, lenže potom ti nebude sedieť suma dotácií s tým, čo má mesto. Fukla som to len tak do nákladov a na položku, aká mi prišla.

    AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

    AntekaK
    Ahojte,
    ako účtujete preplatok z ročného zúčtovania zdravotného postenia za rok 2007, prostriedky pripísali na účet 10/2008. Účtujeme to ako výnosy a odvedieme to do príjmov, alebo znižujeme náklady na zákonné poistenie v tomto roku a prostriedky zostanú? Ďakujem.

    adi11 je offline (nepripojený) adi11

    adi11
    My máme tiež preplatok RZZP za rok 2007, dám to na príjem RP 292027 alebo vratky 292017

    kvet je offline (nepripojený) kvet

    kvet
    AntekaK Pozri príspevok
    Ahojte,
    ako účtujete preplatok z ročného zúčtovania zdravotného postenia za rok 2007, prostriedky pripísali na účet 10/2008. Účtujeme to ako výnosy a odvedieme to do príjmov, alebo znižujeme náklady na zákonné poistenie v tomto roku a prostriedky zostanú? Ďakujem.
    Ahoj,
    z účtovného hľadiska, preplatok na poistnom z RZZP sa zaúčtuje do výnosov bežného obdobia v období, v ktorom je vrátaná príslušná suma.
    Z rozpočtového hľadiska, keďže preplatok na poistnom z RZZP za rok 2007 je vrátený až v nasledujúcom rozpočtovom roku, t.j. v roku 2008, nie je možné použiť ustanovenie o vzájomnom započítaní príjmov a výdavkov. Tzn., že preplatok na poistnom organizácie z RZZP sa musí prijať ako rozpočtový príjem a následne previesť zriaďovateľov. Preplatok na poistnom z RZZP (za zamestnávateľa) sa zatriedi na podpoložku EK 292017 - Vratky. Ešte upozorním, že je potrebné rozlišovať, či ide o preplatok na poistnom z RZZP zamestnanca alebo organizácie (zamestnávateľa).
    Pre lepšiu názornosť uvádzam dva príklady (účtovanie závisí od spôsobu, kto vykonal RZZP, preplatok bol alebo nebol kompenzovaný s bežným poistným a pod.):

    Pr. č. 1: zamestnávateľovi bol poukázaný príslušnou ZP preplatok na poistnom z RZZP za organizáciu vo výške 1000 Sk (t.j. RZZP vykonal napr. iný zamestnávateľ, alebo sám poistenec).
    - predpis pohľadávky 1000 Sk MD 336 / D 648
    - príjem preplatku na príjmový rozpočtový účet 1000 Sk MD 223+EK (292017) / 336
    - predpis prevodu príjmov zriaďovateľovi 1000 Sk MD 588 / D 351
    - odvod príjmov zriaďovateľovi 1000 Sk MD 351 / D 223 bez RK.

    Pr. č. 2: zamestnávateľ vykonal svojmu zamestnancovi RZZP, ktorého výsledkom bol celkový preplatok vo výške 1400 Sk, z toho preplatok na poistnom zaplatený zamestnancom vo výške 400 Sk a preplatok na poistnom zaplatený zamestnávateľom vo výške 1000 Sk. Zamestnávateľ preplatok zamestnancovi vo výške 400 Sk vyplatil z vlastných prostriedkov v najbližšom výplatnom termíne. V mesiaci október príslušná ZP poukázala zamestnávateľovi na príjmový rozpočtový účet preplatok na poistnom z RZZP v celkovej sume 1400 Sk.
    - predpis zúčtovania poistného, z toho:
    a) preplatok zamestnanec 400 Sk MD 336 / D 331
    b) preplatok zamestnávateľ 1000 Sk MD 336 / D 648
    - vyplatenie preplatku zamestnancovi spolu s bežnou mzdou (účtujeme ako mylná platba) 400 Sk MD 331 / D 222+RK (napr. EK 637032)
    - príjem preplatku na príjmový rozpočtový účet 1400 Sk, z toho:
    a) preplatok zamestnanec 400 Sk (účtujeme ako mylná platba) MD 223+EK (292027) / D 336
    b) preplatok zamestnávateľ 1000 Sk MD 223+EK (292017) / D 336
    - prevod preplatku zamestnanca na výdavkový rozpočtový účet (t.j. zúčtovanie mylnej platby) 400 Sk MD 261 / D 223+EK (292027) a MD 222+RK (napr. EK 637032) / D 261
    - predpis prevodu príjmov zriaďovateľovi 1000 Sk MD 588 / D 351
    - odvod príjmov zriaďovateľovi 1000 Sk MD 351 / D 223 bez RK.

    AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

    AntekaK
    Kvet veľmi pekne ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď. Prajem pekný a úspešný deň.

    ivetaj je offline (nepripojený) ivetaj

    ivetaj
    blazonko Pozri príspevok
    Ahojte, potrebujem súrnu radu. Ako by ste zaúčtovali tento prípad:
    Za vedenie krúžku nám omylom uhradili na prijímový účet väčšiu sumu ako mali. Peniaze sme spolu s ostatnými previedli na výdavkový účet. (Zatiaľ všetko jasné).
    A teraz. Z výdavkového účtu sme im nadbytočnú čiastku vrátili späť (platby prevodom). Na akú položku to zaúčtovať, alebo čo by ste s tým robili vy?
    Za rýchle rady .ďakujem
    no ja si práve myslím, že sa tie peniaze mali vrátiť z príjmového účtu a nie až z výdavkového.

    MILKA58 je offline (nepripojený) MILKA58

    MILKA58
    Potrebovala by som poradiť. Sme RO zriadená obcou. Na príjmový účet nám platia rodičia školné. To účtujem ako 223 AE/318. Prišli mi ale na tento účet aj peniaze za stravné, ktoré potrebujem presunúť na potravinový účet a hlavne, aby mi suma nenavýšila príjmy. Mám to vraj urobiť ako mylnú platbu s mínusom. Mohol by mi niekto napísať ako to mám urobiť a keď dám príjem 223.637032, na strane D aký účet? Za každú radu veľmi pekne ďakujem.

    asma je offline (nepripojený) asma

    asma
    skúste do prijat na 223 MD a 261 D, ked to poslete na úcet ŠJ tak 261 MD a 223 D. Najlepšie by ale bolo aby vam na prijmovy účet chodili len financie za režie a na potraviny na úcet ŠJ - ak sa vam to neda - skúste zadať pre rodičov ako hlavny účet ŠJ kde rodičia pošlu celu sumu a veduca ŠJ vam sumu, ktora patri na prijmovy účet posle jedenkrat za mesiac a takto to mate jednoduchšie a čisté

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.