Zavrieť

Porady

DPH-začiatočník

Dobrý deň,
začínam s DPH v JÚ. Pri platcu DPH spočítam DPH z faktúr vyšlých, mesačných uzávierok a odpočítam DPH z došlých faktúr a pokladničných blokov a tak mi vyjde daňová povinnosť?

A ako je to pri nákupe materiálu alebo tovaru z MR a na pokladničnom bloku je maďarská daň? Tuto ako postupovať?

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Ejo Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    začínam s DPH v JÚ. Pri platcu DPH spočítam DPH z faktúr vyšlých, mesačných uzávierok a odpočítam DPH z došlých faktúr a pokladničných blokov a tak mi vyjde daňová povinnosť? Základný princíp funguje tak, ako píšeš.

    A ako je to pri nákupe materiálu alebo tovaru z MR a na pokladničnom bloku je maďarská daň? Tuto ako postupovať? S maďarskou DPH nič neurobíš. Ak si ty na Slovensku platiteľom, a dodávateľ z Maďarska tiež, tak ti mal predať tovar bez ich DPH.

    Ďakujem

    Ale ako prvé ti odporúčam preštudovať zákon o DPH, nakoľko z tvojho zadania mám dojem, že si to predstavuješ veľmi jednoducho. Totiž sú napríklad prípady, keď z dodávateľských faktúr sa môže uplatniť dph iba čiastkovo, alebo vôbec.

    Link na zákon:
    http://www.porada.sk/f91-zakon-o-dan...j-hodnoty.html
    Naposledy upravil Zoltán Kovács : 17.07.08 at 14:06

    Ejo je offline (nepripojený) Ejo

    Ejo
    Dobrý deň. Podnikateľ prijíma tržby aj formou stravných lístkov. Tieto /vo vačšom množstve/ vracia spoločnosti, ktorej patria. Oni vystavia faktúru na odmenu, ktorú odpočítajú z hodnoty všetkých stravných lístkov, ktoré odovzdá. Je vyčíslená aj DPH. Má platiteĺ nárok na odpočet z tejto faktúry?
    Ďakujem

    Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

    Lucinka23
    Prosím Vás, SZČO v rámci tržieb nahodil omylom veľkú tržbu, čo samozrejme nevystornoval. Tvrdí že sa to nedá. Keďže som teraz dorobila DPH vďaka mylne nahodenej tržbe mu vychádza vysoká daňová povinnosť DPH.

    Momentálne sa so mnou háda, že je možné to odrátať a poznačiť tam, že šlo o mylnú tržbu.
    Nestretla som sa ešte s tým ale zdá sa mi to blbosť. Myslím, že jedine to mal vystornovať, čo podľa mňa musí ísť pri každom type ERP.

    Ďakujem

    linko1 je offline (nepripojený) linko1

    :-) linko1
    Lucinka23 Pozri príspevok
    Prosím Vás, SZČO v rámci tržieb nahodil omylom veľkú tržbu, čo samozrejme nevystornoval. Tvrdí že sa to nedá. Keďže som teraz dorobila DPH vďaka mylne nahodenej tržbe mu vychádza vysoká daňová povinnosť DPH.

    Momentálne sa so mnou háda, že je možné to odrátať a poznačiť tam, že šlo o mylnú tržbu.
    Nestretla som sa ešte s tým ale zdá sa mi to blbosť. Myslím, že jedine to mal vystornovať, čo podľa mňa musí ísť pri každom type ERP.

    Ďakujem
    ˇ

    stornovať sa dá na každej pokladni , ale ešte pred dennou uzávierkou, potom to už nejde...

    Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

    Lucinka23
    ďakujem za reakciu, hovorila som mu presne to isté, no takže bude musieť platiť

    ešte raz ďakujem

    srska je offline (nepripojený) srska

    srska
    Lucinka23 Pozri príspevok
    ďakujem za reakciu, hovorila som mu presne to isté, no takže bude musieť platiť

    ešte raz ďakujem
    tovar od zákazníka sa dá aj vrátiť nie?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.