Zavrieť

Porady

Film Bathory

- tak ako sa vam videl tento film, co si o tom myslite? ....
- co vravite na nove vykreslenie postavy Batoricky?
Usporiadat
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Bola som na ňom v sobotu..mne sa to páčilo.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
diabol4 diabol4

diabol4 je offline (nepripojený) diabol4

Báthorička láme rekordy v kinách, podľa vyjadrení nemenovaného média. Film je krásny, no podľa mňa zbytočne dlhý (boj.scény). Je to typický jakubiskovský štýl (pierka, holuby, cirkus ...) Oceňujem myšlienku, nakoľko historické filmy sú vždy zaujímavým obohatením a dnes už aj zriedkavosťou.
0 0
kitky kitky

kitky je offline (nepripojený) kitky

COGITO ERGO BOOM
premiko Pozri príspevok
- tak ako sa vam videl tento film, co si o tom myslite? ....
- co vravite na nove vykreslenie postavy Batoricky?
Pre mna skvely film.
Keby sme chceli, mozme vychytavat chybicky.Urcite by sa ich zopar naslo.
Jakubisko je svojsky reziser a nie kazdemu sa jeho " halucinacie " pacia.
Mne velmi imponuje, ze zostal verny samemu sebe a nedovolil si z tohoto silneho pribehu urobit krvavy thriler.To ocenujem najviac.
Aj jeho videnie pribehu sa mi paci.A v zaverecnej emotivne vyspickovanej scene rehabilitoval aj Thurza. :-) Aj vdaka famoznemu Rodenovi.
Skvele obrazky,Jakubisko je vynikajuci vytvarnik, vyborna kamera, herci, hudba.
Tesme sa z toho.Prajem si, aby sme dobre veci dokazali ocenit aj doma.
0 0
lorelei lorelei

lorelei je offline (nepripojený) lorelei

Ja som ho videla dnes. Tak klobuk dolu. Silny zazitok, a nadherne spracovanie. Velmi sa mi pacilo aku dal s nadhladom podobu tejto legende. Je to presne tak ako tam hovori. Legendu si moze kazdy pisat a vysvetlit po svojom. Hrad, kastiel a aj podzemne chodby - najdene stoja dodnes, takze zaklad je. A to ostatne, kto vie, aka bola skutocnost. Ale Jakubisko je PAN JAKUBISKO a PAN REZISER. Vsetky filmy, ktore ma su vo svete zname, je nadherne mat takeho cloveka ako reprezentanta slovenskej kultury vobec.
Nemam slov na opis tohto zazitku z filmu. Nadhera.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Ano, da sa iba suhlasit. Zatial som nevidel priemerny film od jakubiska a tesim sa na jeho dalsie.

Trocha ma zamrzela ale reportaz zo sucasnych Cachtic. Turisti, ktorych sa tam (logicky) dnes hrnie ovela viac sa prechadzaju iba po zpustnutej zrucanine bez akehokolvek servisu. Pritom sa to predsa dalo cakat. Napr. Formanov film o Mozartovi - Amadeus masivne zdvihol zaujem ludi v podstate na celom svete o vaznu hudbu na tri roky. Film Titanic umoznil putovnej vystave vylovenych autentickych predmetov z lode zarabat slusne peniaze.

Keby sa na to dokazali pripravit, investovane peniaze by sa im skoro vratili spat. Keby ta zrucanina bola aspon nejako pekne zakonzervovana - ako napr. hrad v Hainburgu, 8 km za rakuskou hranicou... Nuz co, nie su peniaze, teda peniaze su, ale inde...
0 0
littleboy littleboy

littleboy je offline (nepripojený) littleboy

Film Bathory je dokazom toho, ze aj genialita tvorcu sa nakoniec vzdy premietne do Gausovej krivky. Myslim si ze vrchol Jakubiskovej tvorby bol v obdobi od sfilmovania Tisicrocnej vcely, cez Parinbabu po Sedim na konari a je mi dobre a to predovsetkym vdaka hudbe Petra Hapku, ktora davala jeho filmom prave ten genialny treti rozmer, ktory mi v Bathorycke zufalo chybal. Som zvedavy ako budu na film reagovat "cudzinci", pre ktorych bol tento film vyrobeny predovsetkym. Pokial ho pre zlozitost historickych suvislosti, pripadne len povrchnej znalosti legendy ako takej vydrzia dopozerat az dokonca, tak okrem toho ze nebudu chapat co tym chcel basnik povedat, si urcite vsimnu aj podozrivu podobu mnohych scen a postav napr. z filmov Dracula alebo Meno ruze. Takze pre mna je Bathory miernym sklamanim, nie vsak takym ako pri predposlednom Jakubiskovom "velkofilme" Nejasna sprava o konci sveta.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Samozrejme, ze pre cudzincob to nebude taky magnet, ked k tomu pribehu nemaju ziadnu vazbu. To je to iste, ako my sa tiez nezblaznime z Pearl Harbor, je logicke, ze Americania to prezivaju inak...
0 0
kitky kitky

kitky je offline (nepripojený) kitky

COGITO ERGO BOOM
littleboy Pozri príspevok
Film Bathory je dokazom toho, ze aj genialita tvorcu sa nakoniec vzdy premietne do Gausovej krivky. Myslim si ze vrchol Jakubiskovej tvorby bol v obdobi od sfilmovania Tisicrocnej vcely, cez Parinbabu po Sedim na konari a je mi dobre a to predovsetkym vdaka hudbe Petra Hapku, ktora davala jeho filmom prave ten genialny treti rozmer, ktory mi v Bathorycke zufalo chybal. Som zvedavy ako budu na film reagovat "cudzinci", pre ktorych bol tento film vyrobeny predovsetkym. Pokial ho pre zlozitost historickych suvislosti, pripadne len povrchnej znalosti legendy ako takej vydrzia dopozerat az dokonca, tak okrem toho ze nebudu chapat co tym chcel basnik povedat, si urcite vsimnu aj podozrivu podobu mnohych scen a postav napr. z filmov Dracula alebo Meno ruze. Takze pre mna je Bathory miernym sklamanim, nie vsak takym ako pri predposlednom Jakubiskovom "velkofilme" Nejasna sprava o konci sveta.


Pri vsetkej ucte, zaoberat sa tym, ci svet pochopi Bathory a ako hlboko, je take iste ako ked laik rozobera kde je vrchol Jakubiskovej tvorby.
Pre nas ma tento film slovenske parametre a to je na tomto filme to najdolezitejsie.
Svet nie je lepsi ani horsi ako my.To nas len nase chabe historicke sebavedomie neustale nuti nad tym premyslat.
Mozno o niekolko desatroci na tom budeme lepsie.
0 0
Mackovka Mackovka

Mackovka je offline (nepripojený) Mackovka

Čo hovoríte na nižšie uvedenú reakciu na premiéru, ktorú som si prečítala? Ja som film nevidela ale reakcia je od človeka, ktorého názory zatiaľ vždy sedeli, tak neviem, čo si myslieť:

Dočkali sme sa teda „historického veľkofilmu“, ktorý je však, žiaľbohu, skôr „hysterickým sci-fi“; jeho dej je rovnako realistický ako kolieskové korčule na nohách mnícha Petra (Polívka) zo 16. storočia. Hlavní partneri filmu vyrobili minimálne neslovenský a výrazne protikresťanský produkt s podtextom všetko naopak. Nič netušiaci divák nezbadá, že dej filmu sa odohráva zväčša na Slovensku, s takým pojmom sa v ňom nestretnete, hovorí sa len o „Upper Hungary“, teda o „Hornom Maďarsku“. Nič netušiaci divák si však všimne, že slovo „katolík“ sa vo filme používa ako nadávka a zakladateľ slovenskej luteránskej cirkvi Juraj Turzo (vo filme „Thurzo“), uhorský palatín v rokoch 1609 – 1616, sa v celom filme vytrvale označuje za bastarda. Dobrí sú tak akurát sedmohradskí kalvíni, ktorí však v skutočnosti, na rozdiel od filmu, nebojovali proti Turkom, ale popri Turkoch s kresťanskou Viedňou. O Turzovej manželke Alžbete Coborovej, v skutočnosti jednej z najvzdelanejších žien vtedajšieho Uhorska, sa na konci filmu píše nepravda, vraj zomrela ako chudobná. V skutočnosti majetkovú pozostalosť po mužovi a synovi previedla pod Oravský komposesorát, ktorý fungoval až do roku 1945. Na druhej strane Alžbeta Bátorička, vystupujúca v slovenskom znení filmu dôsledne ako Erzsebet, (rovnako aj ostatné postavy sa v zásade menujú maďarsky, resp. anglicky - kráľ Mathias, Nádašdy je Ferenc, jeho syn Pál, atď.), sa stala vraždiacou sväticou. Keďže ide o Jakubiskovu fikciu, nedá sa s tým vlastne nič robiť. Iba čím skôr pripraviť seriózny dokument o Jurajovi Turzovi, aby pri 400. výročí jeho ustanovenia za palatína (2009) ho aspoň naša verejnosť nepoznala len ako neuveriteľného darebáka, nenásytného smilníka a chrapúňa, teda vlastne „bastarda“. Komu takýto veľkofilm poslúži? Historickej pravde nie, nanajvýš ďalšiemu prekrúcaniu našich dejín a pomaďarčovaniu uhorskej histórie.
0 0
Nadena Nadena

Nadena je offline (nepripojený) Nadena

Tento film je niečo medzi sci-fi a nevydarenou komédiou. Čo sa týka historických pojmov, pre režiséra ostali veľkou neznámou.
Film nemá žiadnu hodnotu - ak tak len finančnú, navyše je dlhý, nemá konca. Keby som vedela, nedám za lístok ani korunu.
0 0
kitky kitky

kitky je offline (nepripojený) kitky

COGITO ERGO BOOM
Mackovka Pozri príspevok
Čo hovoríte na nižšie uvedenú reakciu na premiéru, ktorú som si prečítala? Ja som film nevidela ale reakcia je od človeka, ktorého názory zatiaľ vždy sedeli, tak neviem, čo si myslieť:

Dočkali sme sa teda „historického veľkofilmu“, ktorý je však, žiaľbohu, skôr „hysterickým sci-fi“; jeho dej je rovnako realistický ako kolieskové korčule na nohách mnícha Petra (Polívka) zo 16. storočia. Hlavní partneri filmu vyrobili minimálne neslovenský a výrazne protikresťanský produkt s podtextom všetko naopak. Nič netušiaci divák nezbadá, že dej filmu sa odohráva zväčša na Slovensku, s takým pojmom sa v ňom nestretnete, hovorí sa len o „Upper Hungary“, teda o „Hornom Maďarsku“. Nič netušiaci divák si však všimne, že slovo „katolík“ sa vo filme používa ako nadávka a zakladateľ slovenskej luteránskej cirkvi Juraj Turzo (vo filme „Thurzo“), uhorský palatín v rokoch 1609 – 1616, sa v celom filme vytrvale označuje za bastarda. Dobrí sú tak akurát sedmohradskí kalvíni, ktorí však v skutočnosti, na rozdiel od filmu, nebojovali proti Turkom, ale popri Turkoch s kresťanskou Viedňou. O Turzovej manželke Alžbete Coborovej, v skutočnosti jednej z najvzdelanejších žien vtedajšieho Uhorska, sa na konci filmu píše nepravda, vraj zomrela ako chudobná. V skutočnosti majetkovú pozostalosť po mužovi a synovi previedla pod Oravský komposesorát, ktorý fungoval až do roku 1945. Na druhej strane Alžbeta Bátorička, vystupujúca v slovenskom znení filmu dôsledne ako Erzsebet, (rovnako aj ostatné postavy sa v zásade menujú maďarsky, resp. anglicky - kráľ Mathias, Nádašdy je Ferenc, jeho syn Pál, atď.), sa stala vraždiacou sväticou. Keďže ide o Jakubiskovu fikciu, nedá sa s tým vlastne nič robiť. Iba čím skôr pripraviť seriózny dokument o Jurajovi Turzovi, aby pri 400. výročí jeho ustanovenia za palatína (2009) ho aspoň naša verejnosť nepoznala len ako neuveriteľného darebáka, nenásytného smilníka a chrapúňa, teda vlastne „bastarda“. Komu takýto veľkofilm poslúži? Historickej pravde nie, nanajvýš ďalšiemu prekrúcaniu našich dejín a pomaďarčovaniu uhorskej histórie.
Ja len tolko , ze toto je HRANY FILM a nie DOKUMENT.
Co je dovolene filmu, nie je dovolene dokumentu.
Tym je povedane vsetko.
Je to typicky Jakubiskov rukopis.Neciti ako dokumentarista.
Niekedy je lepsie chodit do kina nezatazeny historickymi vedomostami.

Este dovetok. Pan Tkáč, ktory je autorom recenzie, je zaroven autorom V znameni leva - o rodine Turzovcov.
Jeho postoj je preto taky, aky je.
To by ale nemalo znizovat hodnotu Jakubiskovho filmu.
Ludia predsa nejdu do kina na dokumentarny film, ktory mapuje vtedajsiu historiu.
Idu na film rezisera, ktrory vidi svet cez vlastnu optiku.

O historii by sme tiez mohli viest nekonecne debaty.
Staci si uvedomit ako sa prekruca sucasnost a co vsetko z nej a s akym podtonom sa objavi v analoch.
Ta skutocna pravda je vacsinou niekde inde .
Pokial historici cerpaju len z oficialnych zdrojov, nedivala by som sa na to tak striktne.
Naposledy upravil kitky : 26.07.08 at 14:23
0 0
dominika dominika

dominika je offline (nepripojený) dominika

Je to Jakubiskov rukopis.

A je hanba pre Slovákov, keď klamstvá idú do sveta.
0 0
premiko premiko

premiko je offline (nepripojený) premiko

- no vsak hlavny poradca filmu bol madarsky historik ....
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

chudák Jakubisko, drel ako kôň a teraz vy takto!
Aj tak sa na ten film veľmi teším, hoci tam nie je ani Hapkova hudba ani Bátoričku nevolajú Betka
0 0
kitky kitky

kitky je offline (nepripojený) kitky

COGITO ERGO BOOM
premiko Pozri príspevok
- tak ako sa vam videl tento film, co si o tom myslite? ....
- co vravite na nove vykreslenie postavy Batoricky?

A tebe sa ako videl? ....zakladatel temy.
0 0
Kazu Kazu

Kazu je offline (nepripojený) Kazu

kitky Pozri príspevok
Ja len tolko , ze toto je HRANY FILM a nie DOKUMENT.
Co je dovolene filmu, nie je dovolene dokumentu.
Tym je povedane vsetko.
Je to typicky Jakubiskov rukopis.Neciti ako dokumentarista.
Niekedy je lepsie chodit do kina nezatazeny historickymi vedomostami.
Vďaka kitky. Nevedela som to. Teraz viem, že naň nemusím byť zvedavá, lebo mám radšej také, čo je bližšie k tomu dokumentu.
0 0
kitky kitky

kitky je offline (nepripojený) kitky

COGITO ERGO BOOM
Kazu Pozri príspevok
Vďaka kitky. Nevedela som to. Teraz viem, že naň nemusím byť zvedavá, lebo mám radšej také, čo je bližšie k tomu dokumentu.
Niet nad vlastne poznanie.To mi ver.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Mackovka Pozri príspevok
Čo hovoríte na nižšie uvedenú reakciu na premiéru, ktorú som si prečítala? Ja som film nevidela ale reakcia je od človeka, ktorého názory zatiaľ vždy sedeli, tak neviem, čo si myslieť:

Dočkali sme sa teda „historického veľkofilmu“, ktorý je však, žiaľbohu, skôr „hysterickým sci-fi“; jeho dej je rovnako realistický ako kolieskové korčule na nohách mnícha Petra (Polívka) zo 16. storočia. Hlavní partneri filmu vyrobili minimálne neslovenský a výrazne protikresťanský produkt s podtextom všetko naopak. Nič netušiaci divák nezbadá, že dej filmu sa odohráva zväčša na Slovensku, s takým pojmom sa v ňom nestretnete, hovorí sa len o „Upper Hungary“, teda o „Hornom Maďarsku“. Nič netušiaci divák si však všimne, že slovo „katolík“ sa vo filme používa ako nadávka a zakladateľ slovenskej luteránskej cirkvi Juraj Turzo (vo filme „Thurzo“), uhorský palatín v rokoch 1609 – 1616, sa v celom filme vytrvale označuje za bastarda. Dobrí sú tak akurát sedmohradskí kalvíni, ktorí však v skutočnosti, na rozdiel od filmu, nebojovali proti Turkom, ale popri Turkoch s kresťanskou Viedňou. O Turzovej manželke Alžbete Coborovej, v skutočnosti jednej z najvzdelanejších žien vtedajšieho Uhorska, sa na konci filmu píše nepravda, vraj zomrela ako chudobná. V skutočnosti majetkovú pozostalosť po mužovi a synovi previedla pod Oravský komposesorát, ktorý fungoval až do roku 1945. Na druhej strane Alžbeta Bátorička, vystupujúca v slovenskom znení filmu dôsledne ako Erzsebet, (rovnako aj ostatné postavy sa v zásade menujú maďarsky, resp. anglicky - kráľ Mathias, Nádašdy je Ferenc, jeho syn Pál, atď.), sa stala vraždiacou sväticou. Keďže ide o Jakubiskovu fikciu, nedá sa s tým vlastne nič robiť. Iba čím skôr pripraviť seriózny dokument o Jurajovi Turzovi, aby pri 400. výročí jeho ustanovenia za palatína (2009) ho aspoň naša verejnosť nepoznala len ako neuveriteľného darebáka, nenásytného smilníka a chrapúňa, teda vlastne „bastarda“. Komu takýto veľkofilm poslúži? Historickej pravde nie, nanajvýš ďalšiemu prekrúcaniu našich dejín a pomaďarčovaniu uhorskej histórie.
Ale ved to najkrajsie na historii a sucasne aj na umeni je to, ze kazdy si z nej (neho) zoberie to svoje ...
0 0
m.majling m.majling

m.majling je offline (nepripojený) m.majling

Creative webdesign and programming freelancer. ...viac
hmm bol som na tom ,, bolo to zaujimave. mozno by som to skratil o 20 minut ale ked to bereme z hladiska narocnosti aj ked investicia do filmu bola velka. celkovy dojem bol dobry ,, treba si to pozriet. pravdou je ze som v kine snad este nevidel tolko ludi ako na tomto filme,, a to to davaju v BA 4 x za den tusim
dobre hodnotenia najdete tu csfd.cz je tpo cesko slovenska filmova databaza a ked sa neviete rozhodut ci pozerat alebo nie ,, overte si film oplati sa pozerat nad 60%
0 0
krajanová krajanová

krajanová je offline (nepripojený) krajanová

mne sa to páčilo, bola som na tom dokonca 2x -raz s mužom,
raz s kamarátkami.
Odhliadnuc od pár typických jakubiskových scén, celkom ma to oslovilo.
Herci podľa mňa podali dobrý výkon až na DEANU, zdala sa mi miestami preumelkovaná.
Intrigiy, láska, peniaze, túžba po moci - celkom ako z dnešných čias, kto má veľa chce ešte viac ide za tým aj cez mŕtvoly.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať