Zavrieť

Porady

Film Bathory

- tak ako sa vam videl tento film, co si o tom myslite? ....
- co vravite na nove vykreslenie postavy Batoricky?
Usporiadat
Bastian Bastian

Bastian je offline (nepripojený) Bastian

misomiso Pozri príspevok
Ano, da sa iba suhlasit. Zatial som nevidel priemerny film od jakubiska a tesim sa na jeho dalsie.

Trocha ma zamrzela ale reportaz zo sucasnych Cachtic. Turisti, ktorych sa tam (logicky) dnes hrnie ovela viac sa prechadzaju iba po zpustnutej zrucanine bez akehokolvek servisu. Pritom sa to predsa dalo cakat. Napr. Formanov film o Mozartovi - Amadeus masivne zdvihol zaujem ludi v podstate na celom svete o vaznu hudbu na tri roky. Film Titanic umoznil putovnej vystave vylovenych autentickych predmetov z lode zarabat slusne peniaze.

Keby sa na to dokazali pripravit, investovane peniaze by sa im skoro vratili spat. Keby ta zrucanina bola aspon nejako pekne zakonzervovana - ako napr. hrad v Hainburgu, 8 km za rakuskou hranicou... Nuz co, nie su peniaze, teda peniaze su, ale inde...
Nie je to problém iba Čachtíc. Je to problém celého Slovenska. A nepomôžu ani novučičké nádherné hotely postavené slovenskými špekulantmi...

Španieli ktorí boli u mňa na návšteve boli ohúrení krásou slov. hôr. A len sa čudovali, že to je tak málo využité. Poviem Vám iba pár nepríjemných skúseností... Pre ich malé dieťa im v hoteli nemohli dať mlieko, lebo nemali. Na diaľnici sme sa chceli občerstviť na pumpe. Na otázku aké bagety majú v ponuke, odpovedala pani pumpárka že také aké sú tam vyložené. Pritom som ju pekne poprosil a na bagetách to nebolo napísané... Keď som ju poprosil o pohár pre malého na mlieko, tak mi povedala, že si musím kúpiť nápoj... inak vraj nemôže dať. Keď sme odchádzali, tak som ešte začul ako hovorí kolegovi: "Idem sa vysrať". Pritom to bola nie najmladšia pani. No čakal by som trocha slušnejšie správanie...
Pravdaže ani v jednej reštaurácii či pizzerii neprinesie čašník tanier aj pre dieťa ak mu neobjednáte jedlo. V zahraničí je normálne, ak si sadnú rodičia a objednajú si 2 pizze, tak prinesú tanier aj pre dieťa. Na Slovensku to normálne nie je - skúste si napr. sadnúť na pizzu s dieťaťom v Slimáku... A ešte jedno obľúbené miesto v BA. Reštaurácia na zlatých pieskoch - parádne porcie, jedlo sa dá jesť, len klasika - obsluha je na hovno. Keď na nás zaštekal čo chceme, tak som olutoval, že som ich tam zobral. Keď nám podával jedlo tak povedal: "To je bez toho oného"... Tá moja návšteva mala taký pocit, že Slovensko nie je ešte objavené. Čo je určite pravda, lebo pre zviditelnenie Slovensko robí veľmi málo. Ale čo z toho keď sem aj prídu turisti, keď nakoniec zažijú takéto správanie?

Čo už - Slovensko je nádherná krajina len správanie ľudí je tu veľmi zvláštne.
0 0
shureido shureido

shureido je offline (nepripojený) shureido

Bola som na filme, zabavila som sa na vynálezoch mnícha Pavla - co mi obcas pripomínalo Da Vinciho vynálezy....ale pobavila som sa. Jednine co mi asi fakt vadilo, že v celom filme je priveľa "neslovenských" mien a názvov. Cely čas som si nevedela zvyknúť na Erzebeht.. (proste pre mna je to stále Alžbeta)....a to mi kazilo celý dojem. Inak zaujímavé.
0 0
bobino38 bobino38

bobino38 je offline (nepripojený) bobino38

m.majling Pozri príspevok
hmm bol som na tom ,, bolo to zaujimave. mozno by som to skratil o 20 minut ale ked to bereme z hladiska narocnosti aj ked investicia do filmu bola velka. celkovy dojem bol dobry ,, treba si to pozriet. pravdou je ze som v kine snad este nevidel tolko ludi ako na tomto filme,, a to to davaju v BA 4 x za den tusim
dobre hodnotenia najdete tu csfd.cz je tpo cesko slovenska filmova databaza a ked sa neviete rozhodut ci pozerat alebo nie ,, overte si film oplati sa pozerat nad 60%
Ty asi patríš k mladším ročníkom, keď ideš na film, podľa toho koľko ma film percent na csfd.cz, však?:-)..pozri si poriadne kto tam hodnotenia píše a koľko percent aké filmy majú, potom reálne zhodnoť či už film, alebo samotné percentá. Sú tam filmy, ktorým by som nedal 20 percent a oni figuruju so 70timi a naopak, 100 ludí , sto názorov...stránka je tak maximálne dobrá na opis filmu, profil hercov a nejaké tie ukážky filmu.
0 0
premiko premiko

premiko je offline (nepripojený) premiko

-

- hej stymi % sledovanosti ma to tiez pobavilo
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Bastian Pozri príspevok
Nie je to problém iba Čachtíc. Je to problém celého Slovenska. A nepomôžu ani novučičké nádherné hotely postavené slovenskými špekulantmi...

Španieli ktorí boli u mňa na návšteve boli ohúrení krásou slov. hôr. A len sa čudovali, že to je tak málo využité. Poviem Vám iba pár nepríjemných skúseností... Pre ich malé dieťa im v hoteli nemohli dať mlieko, lebo nemali. Na diaľnici sme sa chceli občerstviť na pumpe. Na otázku aké bagety majú v ponuke, odpovedala pani pumpárka že také aké sú tam vyložené. Pritom som ju pekne poprosil a na bagetách to nebolo napísané... Keď som ju poprosil o pohár pre malého na mlieko, tak mi povedala, že si musím kúpiť nápoj... inak vraj nemôže dať. Keď sme odchádzali, tak som ešte začul ako hovorí kolegovi: "Idem sa vysrať". Pritom to bola nie najmladšia pani. No čakal by som trocha slušnejšie správanie...
Pravdaže ani v jednej reštaurácii či pizzerii neprinesie čašník tanier aj pre dieťa ak mu neobjednáte jedlo. V zahraničí je normálne, ak si sadnú rodičia a objednajú si 2 pizze, tak prinesú tanier aj pre dieťa. Na Slovensku to normálne nie je - skúste si napr. sadnúť na pizzu s dieťaťom v Slimáku... A ešte jedno obľúbené miesto v BA. Reštaurácia na zlatých pieskoch - parádne porcie, jedlo sa dá jesť, len klasika - obsluha je na hovno. Keď na nás zaštekal čo chceme, tak som olutoval, že som ich tam zobral. Keď nám podával jedlo tak povedal: "To je bez toho oného"... Tá moja návšteva mala taký pocit, že Slovensko nie je ešte objavené. Čo je určite pravda, lebo pre zviditelnenie Slovensko robí veľmi málo. Ale čo z toho keď sem aj prídu turisti, keď nakoniec zažijú takéto správanie?

Čo už - Slovensko je nádherná krajina len správanie ľudí je tu veľmi zvláštne.
Presne tak. Cakame dost dolezitu zahranicnu navstevu, a budeme sa musiet o nich trocha postarat. Tak vyberame program, nejaky tem hrad, jaskynu a tak. Najvacsi stres mam z toho, kde ich zobrat jest. Obycajne v takychto pripadoch si robim vopred prieskum a beriem navstevy iba do overenych podnikov. Ale clovek si aj tak niekedy nepomoze, mozes tam ist den vopred a nakoniec aj tak bude mat sluzbu iny casnik alebo kuchar... Keby tak chceli nieco nakupvat (co isto nebudu) ze by sme sa pochvalili novymi nakupnymi centrami - tie mame teraz modernejsie ako oni. Uplne nahhorsie by vsak bolo, ak by nahodou potrebovali k lekarovi...
0 0
bobino38 bobino38

bobino38 je offline (nepripojený) bobino38

Ide o to, že všetko je v ľuďoch a nie je to tým, či ste na Slovensku alebo niekde v Taliansku:-)...vždy sa nájde miesto kde sú ku Vám nie takí ako by ste chceli a nájde sa miesto, kde by ste ostali naveky z dôvodu prijemnosti obsluhy alebo z iného prijemneho pocitu...je to len v ľudoch. Asi sa Vám nikdy na dovolenke v inej krajine nestalo, že Vás okašlali alebo inak neprijemne prekvapili.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

bobino38 Pozri príspevok
Ide o to, že všetko je v ľuďoch a nie je to tým, či ste na Slovensku alebo niekde v Taliansku:-)...vždy sa nájde miesto kde sú ku Vám nie takí ako by ste chceli a nájde sa miesto, kde by ste ostali naveky z dôvodu prijemnosti obsluhy alebo z iného prijemneho pocitu...je to len v ľudoch. Asi sa Vám nikdy na dovolenke v inej krajine nestalo, že Vás okašlali alebo inak neprijemne prekvapili.
Stalo sa mi to aj inde, ale pointa je v tom, ze v civilizovanych krajinach sa to stava vynimocne. Zatial, co ked som ja v Taliansku, Francuzsku, alebo hoci v Dansku, tak idem do hociktorej restauracie, a nemusim riesit, ci mi z toho nebude zle, alebo ci mi casnik nahodou nevynada. Ak sa take nahodou stane, tak potom je to zazitok na cely zivot, lebo sa to stava zriedka. U nas je to bohuzial trocha naopak. Kvoli overenej restauracii som ochotny spravit aj 80 km obchadzku a referencie o dobrych skusenostiach zo slovenskych podnikov sa stavaju pomerne dost castou temou na rozhovor, ked sa stretneme so znamymi. Taka informacia, kde sa da na slovensku dobre najset ma cenu zlata. Bohuzial velmi casto su to informacie, ktore sa rychlo menia.
0 0
kitky kitky

kitky je offline (nepripojený) kitky

COGITO ERGO BOOM
Bol by velky problem drzat sa temy?
0 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

Tak ja pokračujem v téme - film sa mi páčil. Ako človek bez akýchkoľvek historických vedomostí (teda nie že by ma to nezaujímalo, ale v škole dejepis prebiehal dosť deprimujúcim spôsobom a odvtedy som sa históriu nenaučila mať rada, aj keď by som veľmi chcela) som pochytila historickú líniu a... paráda. Čiže nepotrebujem rozoberať, či sa tí herci správali, tak ako sa správali skutoční ľudia v tej dobe. Aj keď som niekedy nestíhala sledovať ucelenú scénu (vlastne niektoré okamihy by som si potrebovala vychutnať dlhšie z pohľadu diváka) celkový pocit z filmu bol super. Krásne kostýmy, intrigy, ľudská hlúposť... nič mi nechýbalo.
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Súhlasím s Iriskou. Je veľmi ťažko povedať, čo je pravda a čo legenda či mýtus. História sa rokmi dosť zamotá... Podľa dostupných článkov som sa ale na nete dočítala, že Jakubisko konzultoval s historikmi a že sa najviac približuje pravde. Film sa mi ale páči, aj keď si myslím, že jedinečný a skvelý Jakubisko sa celkom pochopí až po treťom pozeraní. Takže ešte 2x si ho určite pozriem / s odstupom času/, aby som si ho vychutnala. Taký skvelý a jedinečný je len Jakubisko. Mne jeho filmy sedia a tak mi sadol aj tento. Som veľmi rada, že sa zase vráti na Slovensko a bude zase NÁŠ...
0 0
kukurička kukurička

kukurička je offline (nepripojený) kukurička

Ja som tiež včera bola na tento film a myslím si, že bol veľmi dobre spracovaný. Hrozná doba, veľa intríg a podrazov. Trochu mi vadilo, že sa titulky-časové a miestne rozhrania neuvádzali po slovensky a možno by som ešte našla pár vecí, ktoré mi vadili, ale to aj tak môj celkový dojem na film nemení.
0 0
AnnaK AnnaK

AnnaK je offline (nepripojený) AnnaK

Bola som na filme ešte pred týždňom a bola som rada, že som ho videla.
Čo sa týka konzultácie s historikmi neviem. Navštívila som pred nedávnom (ešte pred natáčaním filmu Bathory) štátny archív v Bytči - čo je sídlo palatína Turzu. Pani riaditeľka je oddaná svojej práci a históriu skutočne ovláda. Na jej rozprávanie nikdy nezabudnem. Držala som v ruke okrem iných aj dokumenty, ktoré písali palatín Turzo aj Bátoryčka. Boli to listy síce palatína, ale pritom normálneho chlapa milovanej manželke. Grófka Bátoryčka bola aj v skutočnosti vraj krásna žena. Ale to jej písmo bolo skutočne ako keby ho naškrábala mačka. Z dobových dokumentov naozaj vyplýva, že mala sadistické sklony. To, že sa kúpala v krvi je ale samozrejme z medicínskeho hľadiska nemožné. Od popravy ju zachránilo jej vysoké postavenie a pomohol jej vraj aj samotný Turzo.
Takže sa priznám, že počas sledovania filmu mi občas hlavou prebleskli myšlienky, čo by vlastne mohla byť skutočnosť a čo je Jakubiskova vízia. Ale napriek tomu je dobré, že tento film natočil a dokonca aj to, že ho natočil podľa svojho. Nie je to dokument, je to hraný film a hlavne Jakubiskov film, občas aj vtipný (prvé kolieskové korčule). Aj keď je z filmu zrejmé, že bol točený myslím že v pôvodnej anglickej verzii, uvedomme si, že ho natočil Slovák. A ak bude mať aspoň malý úspech aj v zahraničí, bude sa možno trošku viac hovoriť aj o Slovensku. Mimochodom, mne sa herečka Anna Frielová ako Erszebet veľmi páčila. A celkom by sa mi páčilo, keby bol jej príbeh taký aj v skutočnosti, ako ho vyrozprával Jakubisko. A ešte si aj tak myslím, že film dá viac nám, ktorí predsa len žijeme tu a práve preto, že poznáme históriu.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

AnnaK Pozri príspevok
To, že sa kúpala v krvi je ale samozrejme z medicínskeho hľadiska nemožné.
Preco? Myslis, kvoli zrazanlivosti?
0 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

Film sa mi veľmi páčil, hlavne bol dobre zvládnutý po technickej stránke. Predstavovala som si trošku inak priebeh filmu, ale bolo to dobré. Tiež som rada, že som ho videla a som rada, že máme film, na ktorý je profesionálne zvládnutý.
0 0
Hanka Perka Hanka Perka

Hanka Perka je offline (nepripojený) Hanka Perka

Ja som na tomto filme bola včera. Mne osobne sa to páčilo, ale niektorý hovoria že film sa im nepáčil kôli tomu že ona bola úplne iná . Ale podľa mňa nemôžu hovoriť o tom aká bola a aká nie pretože nikto nevie aká v skutočnosti bola.Ale veľmi sa mi to páčilo.Ten ohň ,fakle sviečky, holuby,krv to všetko tomu dodalo ten správny šmrnc a to sa mi na tom páčilo.
0 0
lulu74 lulu74

lulu74 je offline (nepripojený) lulu74

Bathoryčku som videla včera a je to veľmi dobre urobený film, oplatilo sa Jakubiskovi do toho investovať toľko času a peňazí, zanecháva silný dojem. Popis doby na mňa samozrejme pôsobil depresívne, ale taká to bola doba, kvapka krvi (ani liter) tam v podstate nikoho nemohla vyviesť z miery tam sa iné zverstvá na dennom poriadku páchali. Nuž som veľmi rada že som sa narodila do tejto doby a do tejto krajiny. Vďaka Bohu.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

lulu74 Pozri príspevok
Bathoryčku som videla včera a je to veľmi dobre urobený film, oplatilo sa Jakubiskovi do toho investovať toľko času a peňazí, zanecháva silný dojem. Popis doby na mňa samozrejme pôsobil depresívne, ale taká to bola doba, kvapka krvi (ani liter) tam v podstate nikoho nemohla vyviesť z miery tam sa iné zverstvá na dennom poriadku páchali. Nuž som veľmi rada že som sa narodila do tejto doby a do tejto krajiny. Vďaka Bohu.
Mas pocit, ze dnes sa zije bezpecnejsie? Staci pozriet televizne noviny. Myslim, ze sanca, ze zomries inak ako prirodzenou smrtou je dnes vyssia, ako vtedy. Treba brat do uvahy aj to, ze film (ci uz je pravdivy, alebo nie) sa odohrava okolo jednej postavy, ktora vosla do dejin prave vrazdenim (ci uz opravnene, alebo nie). Teda je to trocha vypichnute miesto z kontextu celkovej krajiny a doby.
0 0
arcibaldt arcibaldt

arcibaldt je offline (nepripojený) arcibaldt

ja to vidim tak ze natocil ROZPRAVKU PRE HALLMARK ake na tej stanici chodia takmer denne...skoro nic viac, nic menej.....osobne som dost sklamany, slabe dialogy v slovenskej verzii, malo Jakubiska-film je pre mna malo "haluzny"...chcelo to viac dymu, dazda, slnka, vody...J.J.zostali tusim uz len sviecky....moj nazor...
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
Mne ten film kvôli časovej zaneprázdnenosti stále uniká. Dúfam, že sa naň skoro budem môcť pozrieť.
Ten jej vzťah s Caravaggiom je historický fakt? Keď som si pozerala obrázky z filmu, niektoré mi tuším aj pripomínali jeho obrazy. Akoby sa Jakubisko inšpiroval jeho tvorbou.
Ale to len tak na okraj. O filme môžem diskutovať až ho uvidím.
0 0
AnnaK AnnaK

AnnaK je offline (nepripojený) AnnaK

Ešte niečo k filmu. Neboli ste prekvapení, nechýbala vám na konci filmu pesnička Katky Knechtovej Muoj bože? V rozhovore s ňou som čítala, že vraj sa Jakubiskovcom zdala nakoniec priveľmi roková. Mne osobne táto pesnička rokovo vôbec neznie. Skôr si myslím, že mali obavy z toho, že v zahraničí by pesnička v staroslovienčine veľmi nevyznela. Inak v Čechách je film taký obľúbený, že má samostatnú internetovú stránku.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať