Zavrieť

Porady

Užitkové auto z CZ

Dobrý deň poraďáci.Prosím Vás o rada,keďže môj prípad som v predchádzajúcich príspevkoch nenašla.SZČO kúpil z českého autobazáru AVIU r.v.1998 za 163.500,--Kč,DPH nie je vo faktúre.Ako mám postupovať pri účtovaní a vypísaní daňového priznania?Takýto prípad mám prvý krát a nechcem urobiť chybu.Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Michelle22 je offline (nepripojený) Michelle22

    Michelle22
    Ak som to správne pochopila,riadne auto zaúčtujem a dám ho do majetku firmy.DPH si uplatní a základ dane bude odpisovať?

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Michelle22 Pozri príspevok
    Ak som to správne pochopila,riadne auto zaúčtujem a dám ho do majetku firmy.DPH si uplatní a základ dane bude odpisovať?
    Účtovanie je jedna vec. Účtujte podľa podmienok zaradenia automobilu do používania.

    Píšete:
    Michelle22 Pozri príspevok
    SZČO kúpil z českého autobazáru AVIU r.v.1998 za 163.500,--Kč,DPH nie je vo faktúre.
    Na základe toho, že DPH nie je na faktúre sa môžeme domnievať:
    - že sa jedná o uplatnenie osobitnej úpravy,
    - že sa jedná o intrakomunitárne dodanie.
    Obe riešenia by mali byť uvedené na faktúre a to aj uplatnenie osobitnej úpravy aj oslobodenie od dane z dôvodu dodania automobilu do iného ČŠ.

    Overte o čo sa jedná. Pri osobitnej úprave nezdaňujete nadobudnutie tovaru, pri intrakomunitárnej dodávke áno.

    Michelle22 je offline (nepripojený) Michelle22

    Michelle22
    Vo faktúre je uvedený §66odst. zo zákona 235/2004 a že sa jedná o slobodenie od dane.Znamená to,že nemá právo na odpočet DPH? Nerozumiem,veď kúpil úžitkové vozidlo.Som z toho blázon,nehnevajte sa ale tomu vôbec nerozumiem.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Michelle22 Pozri príspevok
    Vo faktúre je uvedený §66odst. zo zákona 235/2004 a že sa jedná o slobodenie od dane.Znamená to,že nemá právo na odpočet DPH? Nerozumiem,veď kúpil úžitkové vozidlo.Som z toho blázon,nehnevajte sa ale tomu vôbec nerozumiem.
    § 66? Ten sa týka vývozu. Intrakomunitárneho dodania sa týka § 64? Pozreli ste si to správne?

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Michelle22 Pozri príspevok
    Vo faktúre je uvedený §66odst. zo zákona 235/2004 a že sa jedná o slobodenie od dane.Znamená to,že nemá právo na odpočet DPH? Nerozumiem,veď kúpil úžitkové vozidlo.
    Keby sa jednalo o intrakomunitárne nadobudnutie, t.j. oslobodenie dodávky z dôvodu dodania do iného ČŠ vzniká Vám v tuzemsku daňová povinnosť a zároveň aj právo na odpočítanie dane (úžitkové vozidlo, podnikanie, zdaňovaná činnosť).

    Michelle22 je offline (nepripojený) Michelle22

    Michelle22
    §66 je uvedený na faktúre z českého autobazáru.Poprosím o jednoduchšie vysvetlenie,lebo mám z toho španielsku dedinu.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Jana Acsová Pozri príspevok
    Keby sa jednalo o intrakomunitárne nadobudnutie, t.j. oslobodenie dodávky z dôvodu dodania do iného ČŠ vzniká Vám v tuzemsku daňová povinnosť a zároveň aj právo na odpočítanie dane (úžitkové vozidlo, podnikanie, zdaňovaná činnosť).
    Doplním:
    Jedná sa o intrakomunitárne dodanie. Predpokladám, že dodávateľ je "plátcem" dane v ČR. Obchod teda spĺňa definíciu nadobudnutia tovaru v tuzemsku z iného čl. štátu §11.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.