Zavrieť

Porady

Zlatý susedia

Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu.

Bývame v 3posch. bytovke na druhom poschodí, bytovka má asi 30rokov je z panelu. Problém je, keď silnejšie prší, tak mám doma fontánu, preteká mi to všetko dnu z trubiek cez špáry, steká mi to po stenách až na parkety. Máme 3 balkóny ,tak v troch izbách mám už pomali plesnivé steny a v zime ani nehovorím sú stále mokré a čierno-biele. Už som bola za susedmi niekoľko krát,ukázala som im tie steny,povedali že oni už tie balkóny spádovali pred 12 rokmi, že to nieje ich chyba a oni nič s tým robiť nemôžu.

Mám poisťovňu UNIQA(z TatraBanky k Hypotéke-povinné), nahlásila som škodu 14.7 (e-mailom), kde som sa dočítala, že do 5dní ma budú kontaktovať a riešiť udalosť. Nik sa neozval....tak som im 18. 7 zavolala, že ako to budeme riešiť, tá slečna mi povedala, že moje hlásenie bolo už 17.7 zamietnuté, písomne mi nič neprišlo. To je zaujimavý postup, však? Asi štandard.

Prosím Vás o radu, na koho sa obráťiť, aby sa to už vyriešilo, veď tu žijeme s našími detmi (6 a 3r.), to vplýva na ich aj naše zdravie.

Ďakujem za všetký príspevky vopred.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

    lubica_02
    Tvoje problémy je potrebné riešiť cestou správcu domu. Nakoľko sa aj balkóny opravujú z FO a zatekanie z obvodového plášťa domu / pravdepodobne praskliny a vypadanie tmelau v staku panelov - možno dilatácia /, je potrebné riešiť pretmelením - tieto problémy však musí vedieť správca - sused to nevyrieši. Prípadne oznám problémy zastupcovi domu. Alebo Ste SVB ?

    Pititka je offline (nepripojený) Pititka

    Pititka
    Ahoj Ľubica, v prvom rade sa chcem poďakovať, že si zareágovala.
    Správca o tom vie......lebo môj manžel je správcom, síce len krátku dobu, ale zatiaľ nevieme, nepoznáme riešenie. Preto som chcela vedieť, ako sa takáto situácia rieši.

    Dakujem.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    tvoj manzel je spravca? ne zastupca vlstvikov bytov?

    mate s niekym podpisanu zmluvu o sprave bytov alebo vytvorene spolocenstvo vlastnikov bytov?

    lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

    lubica_02
    Správny postup je:
    - oznámenie problémov zástupcovi vlastníkov alebo správcovi alebo predsedovi SVB
    - správca - predseda SVB osloví dodávateľské f. na obhliadku a vypracovanie cenových ponúk
    - správca alebo predseda SVB zvolá schôdzu alebo zhromaždenie,
    predloží problémy, ktoré treba riešiť , zároveň vlastníci - zhromaždenie vyjadruje stanovisko hlasovaním / výber dodávateľa,teda odsúhlasenie prác /
    - vlastník je povinný na čas nevyhnutný sprístupniť byt na odstránenie vzbniknutých závad a porúch
    všetko sa samozrejme riadi v zmysle zmluvy o výkone správy alebo stanovami SVB

    Pititka je offline (nepripojený) Pititka

    Pititka
    takže,.... manžel je správcom našej bytovky,máme zmluvu s vlastníkmi.
    ďakujem za radu....idem to ukázať manželovi, lebo 2.8 máme domovú schôdzu.
    Ešte raz ďakujem. Marta

    Centrum je offline (nepripojený) Centrum

    Dôchodkyňa, pracovne stále aktívna. Pred nástupom na dôchodok v rôznych ekonomických funkciách, vedúca ek.odboru, fin. riad., ekonom ...viac Centrum
    zlatí susedia !!!

    Pititka je offline (nepripojený) Pititka

    Pititka
    Chcem sa spýtať, z Fondu údržby a opráv(FO), dám urobiť vonkajšie plášte panelu a balkóny, dá sa z FO zaplatiť aj moje steny v byte? Alebo len tie rohy, ktoré sú poškodené?

    Keďže poisťovňa moju žiadosť zamietla,zatečenie z búrkovej činnosti, nespadá do poistenia.

    Ďakujem za rady.

    majkii je offline (nepripojený) majkii

    majkii
    Pititka Pozri príspevok
    Chcem sa spýtať, z Fondu údržby a opráv(FO), dám urobiť vonkajšie plášte panelu a balkóny, dá sa z FO zaplatiť aj moje steny v byte? Alebo len tie rohy, ktoré sú poškodené?

    Keďže poisťovňa moju žiadosť zamietla,zatečenie z búrkovej činnosti, nespadá do poistenia.

    Ďakujem za rady.
    V prvomrade si treba pozrieť zákon o vlastníctve bytov, je aj tu na porade v úplnom znení. Tam sa dopracuješ k §10 odsek 3) kde máš definované na čo sa prostriedky z FPÚaO môžu použiť. "Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií.

    Z toho vyplýva, že opravy stien zatečením po búrke (živelná pohroma) v tvojom byte nemožno použiť prostriedky FPÚaO. To čo popisuješ je poistná udalosť a voči živelnej pohrome sa zvyčajne poisťuje, tak nerozumiem akú poistku si vlastne uzavrela. Načo platiť poistku, keď nezahŕňa živelnú udalosť.

    peton je offline (nepripojený) peton

    peton
    Asi myslela poistku, ktorú platia ako dom. V tom prípade je jasné, že zatečenie do bytu do poistky nespadá. Treba použiť poistku domácnosti ak je uzatvorená.
    Pititka - skutočne poriadne naštudujte zákon, tak ako vám poradil Majkii, pretože ak ste správca vlastníci vám neodpustia žiadny lapsus, a zbytočne sa môžete dostať do problémov. A tiež nie celkom rozumiem tomu vášmu vzťahu - manžel a správca.

    Pititka je offline (nepripojený) Pititka

    Pititka
    Ešte raz sa Vám chcem všetkým poďakovať za rady.

    Takže tú poistku som zrušila a založila novú a tam spadajú aj tie moje steny. (to bola povinná poistka k Hypo úveru-narýchlo,čiže nevíhodne).
    Lenže teraz musím čakať na novú búrkovú činnosť.
    Na domovej schôdzi sme sa dohodli, že balkóny dám spravit z FúaO. A steny cez poistku. Musím povedať, že mi to dalo práce.....

    peton: môj manžel má Firmu na správcovanie bytoviek,zatiaľ to robí iba pre našu bytovku. Ja mu len vypomáham....
    Ďakujem Marta

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.