Zavrieť

Porady

Oprava plochej strechy

Dobrý deň!

Prosím Vás o Vaše prípadné skúsenosti s opravou plochej strechy. Naša strecha je v havarijnom stave (iba 1 vchod). Sme 45-bytová 3-vchodová (každý vchod vysunutý) bytovka v správe mestskej spoločnosti. Na fonde opráv má náš vchod podľa mojich odhadov okolo 60.tisíc k 31.5.2008. Máme vypísanú žiadanku na opravu strechu - celoplošnú. Vraj na oslovenie firiem pre potreby cenovej ponuky potrebujeme súhlas nadpolovičnej väčšiny- je to tak?
Prosím Vás:
- aká je približná cena opravy - bez zateplenia ale aj so zateplením?
- máte niekto skúsenosti s firmou v BB-kraji, ktorá by takúto opravu urobila s dlhšou dobou splatnosti, alebo na splátky? Alebo aspoň, s ktorými firmami máte dobré skúsenosti .
- naša mesačná tvorba je okolo 9 tis. mesačne na jeden vchod-má niekto skúsenosti s vybavením úveru okolo 200. tis.-kde?

Ďakujem za Vaše rady a skúsenosti!
Usporiadat
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

To nikto nemá skúsenosti s týmto problémom? Alebo niesú práve takí prihlásení!
Prosím, najdite si čas a napíšte!
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Lotarka Pozri príspevok
To nikto nemá skúsenosti s týmto problémom? Alebo niesú práve takí prihlásení!
Prosím, najdite si čas a napíšte!
odpoviem ti heslovite:

1/ áno na opravu nadpolovičná vačšina, na úver však 2/3inová rozhoduje
2/ tri vchody predpokladám tak 600m2 plochy strechy
3/ 60 tisíc na fonde je pramálo, Vaša tvorba fondu je nízka
4/ tých 600m2 vyjde tak 300-350tis, podľa ďalších nákladov naviac-šachty
výťahov,atiky atď... to je cena samozrejme bez zateplenia
5/ s úverom nemám skúsenosti, /riešili sme všetko zatiaľ chvalabohu bez úverov/ vyhodené peniaze,
na úrokoch a iných zbytočných poplatkoch... radšej by ste mali urýchlene zvýšiť príspevok
do fondu min. na 20,-sk /m2...ale to už je zrejme neskoro, takže o úvere ti napíše možno niekto
iný
Naposledy upravil Halli : 25.07.08 at 13:59
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

Lotarka Pozri príspevok
To nikto nemá skúsenosti s týmto problémom? Alebo niesú práve takí prihlásení!
Prosím, najdite si čas a napíšte!
Môžem pridať vlastnú skúsenosť, ale tá je už 15 rokov stará. Vtedy nás oprava asi 1 300 m2 strechy stala do 500 000 Sk.
Boli aj nižšie ponuky, ale vybrali sme si vtedy pomerne drahý nemecký material a oplatilo sa, lebo doteraz máme s tým pokoj.
Tým chcem povedať to, aby ste venovali patričnú pozornosť aj výberu materiálu, nielen firme.
0 0
jozka56 jozka56

jozka56 je offline (nepripojený) jozka56

Moje info. Bytovka 4-podlažná, dva vchody, 24 majiteľov, SVB, strecha do 500 m2, oprava strešného plášťa systémom Fatrafol v cene 520tisíc SK, doba realizácie 7 dní. V zime horné byty teplejšie o 3 stupne. Platby do GEO fondu vyše 2 rokov 25,22 SK za 1 m2.jozka. Zateplenie strechy a plášťa bytovky riešime 9-ročným úverom.
Naposledy upravil jozka56 : 25.07.08 at 22:04
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

Tých 60. tis. je len jeden z troch vchodov.Aj oprava sa týka, len jedného vchodu. Do fondu platíme 10,-/m2 - to sme zvyšovali minulý rok. Peniaze sa minuli na vyregulovanie a merače.
Problém je ten, že to zateká a možno aj bude možná celoplošná oprava už tento rok - záleží od podmienok dodávateľa a hlavne financí, ale neverím, že najdeme kvalitného dodávateľa, ktorý by nám urobil zateplenú strechu na splátky, lebo úver sa u nás pravdepodobne neschváli. Je problém, že aj keď sme 3-vchody, dohoda je, každý si bude čerpať vlastné financie. Takže je pravdepodobne nemožné vybaviť úver na zateplenú strechu iba na jeden vchod.
V nedeľu je domová schôdza - tam sa rozhodneme, či obyčajnú opravu alebo so zateplením. No pravdepodobne budeme musieť počkať aj budúci rok - kedy bude dostatok financí aj na zateplenú (rátam okolo 150.tis). Len neviem ako doriešime to terajšie zatekanie - lebo opätovne plátať strechu už nechceme.

Mám z toho hlavu v smútku, neviem, ako sa to dorieši - dúfam, že to neskončí tak, že opravíme tento rok strechu bez zateplenia.

Píšte prosím, ešte vaše skúsenosti!
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Prečo máte FO po vchodoch ? Veď takto rozčlenený FO by mal slúžiť len na opravy zariadení a spol. častí len vo vchode. Strecha je spoločná časť celého domu a na opraave by sa mali podieľať všetci. Čo ak opravíte Vašu časť strechy a zatekať bude ďalej, lebo závada je v časti strechy z druhého vchodu. Kto bude potom opravovať opakovane ? Myslím, že ak nájdete dodávateľa na opravu jednej sekcie strechy, nebude vám chcieť dať ani záruku na vykonanú prácu.
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

Fond opráv u správcu sa vedie spolu na 3 vchody, ale potom si to domovník člení osobitne ako to mali voľakedy, kým sa nespojili, lebo vstupy mali rôzne.
Vchody sú vysunuté,bočné steny sa stretávajú- sú spoločné len na 2-3 metroch, takže oprava jedného vchodu je možná. Aká je bežná cena za m2 zateplenej strechy?
0 0
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

U nás je strecha doslova nočná mora a to preto, že sa nerobila komplexne. Urobilo sa síce celkové zateplenie plochy strechy 10 cm a viac izolanu čo je fajn, ale neorobila sa oprava vyustení vzduchotechniky, oprava striešok strojovní a pod. Dodatočne sa musela zvyšovať atika, potom lepiť striešky strojovní, teraz najnovšie potrebujeme vymeniť niektoré vetracie hlavice, cez ktoré zažína zatekať a stále niečo.

Pred tromi rokmi sme boli v rovnakej situácií ako si teraz, nemali sme dosť financií na fonde, tvorba fondu bola žalostná, strecha tiekla a tak sme sa rozhodli rýchlo a zle. Preto radšej dôkladne zvážte, či radšej strechu neurobit komplexne aj so zateplením a opravou vyustení vzduchotechniky

Dnes by som navrhol radšej strechu provizórne polepiť, zvýšiť tvorbu fondu, tak, aby v budúcom roku bolo na komplexnú opravu strechy.
Alebo je druhá možnosť nie nereálna - dohodnite sa na mimoriadnom vklade do fondu každý po 10 -15 tis.- a opravte strechu v najbližšom období.
Inak zateplenie strechy jednoznačne odporúčam.
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

Problém je, že reálna možnosť zvýšenia tvorby fondu opráv je žiadna. vlany s tým bol problém a po protikampany medzi susedmi proti meračom, na ktoré sa minuli skoro všetky peniaze to je teraz nemožné.Tak ako aj úver.
čo sa týka kompletnej opravy - ako som písala, aj keď sme 3 vchody, oprava strechy 1 vchodu je možná, lebo každý vchod je stavaní tzv. samostatne. Je veľmi nepravdepodobné, že stav iného vchodu ovplyvňuje našu strechu. (ale ja nie som odborník - to je iba môj názor).
Provizórne lepenie pár m2 tu už bolo a stále to zatečie, to môžne do takejto opravy investovať každý druhý mesiac. Zostáva mi dúfať, ak si ovšem neodsúhlasí väčšina opravu bez zateplenia, že na budúci rok si na to našetríme a suseda vydrží zatekanie. Čo by som ja na jej mieste nebrala.
Je to uzavretý kruh. Možno by bolo najlepšie, aby som sa tak neiniciovala a nechala susedu, nech si to dá zaplátať.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Ja by som skôr uvažovala o kompletnej opraave strechy aj so všetkými klampiarskymi prvkami,zateplením strechy a kvalitným povrchovým materiálom. Skúsila by som nájsť dodávateľa, ktorý by pristúpil na splátkový kalendár a navrhla by som jednorázové vklady a zmenila platbu do FO, minimálne na 20Sk/m2 .
Aj keď ste tri vchody spojene len časťou strechy a steny, je strecha spoločná. Sú to len vaše vnútorné dohody? alebo máte v zmluve o výkone správy presne vyšpecifikované spol. časti a zariadenia, ktoré podliehajú investíciám zo spoločného FO a z vchodových FO.
Neviem si predstaviť ako to u Vás funguje a či je to v zmysle zákona čisté.
Naposledy upravil lubica_02 : 26.07.08 at 13:06
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

Bývam tu len dva roky. Fond opráv predtým správca viedol každý vchod osobitne. Ešte predtým ako sme sa nasťahovali sa fond opráv zlúčil do jedného s tým, že vlastníci sa dohodli, ale pravdepodobne len ústne, ani neviem, či je to v nejakej zápisnici zo schôdzi uvedené, že si to budú ďalej domovníci (v našom vchode domovník nie je) stále deliť a že každý vchod si bude míňať len vlastné peniaze.
Uvidíme, ako sa vlastne na schôdzi dohodneme, či obyčajnú opravu alebo zo zateplením a podľa toho veľa záleží. Lebo ak najdeme dodávateľa, ktorý pristúpi na splátkový kalendár, tak obyčajnú opravu môžme robiť ešte tento rok, ale zateplenú až niekedy o rok. Keď odhadujem, že obyčajná oprava vydá okolo 100.tis a so zateplením najmenej 170. Neviem, ako to chodí, koľko % by chcel dodávateľ hneď. Dúfam, že mi s tým správca pomôže a osloví správne, ale aj zodpovedné firmy. Dúfam, že ľudia pochodpia je záleží aj od materiálu a od serióznosti firmy a nebudú chcieť len lacnotu.
A čo sa týka zvýšenia na 20Sk alebo jednorázové vklady, v našom vchode býva veľa dôchodcov a ľudia z vedľajších vchodov nebudú prispievať viac preto, lebo mi nemáme na strechu. To si ľudia neuvedomia, že by mali viac peňazí a viac by sa okolo činžiaku porobilo. A v konečnom dôsledku by ušetrili.
Lámem si tu hlavu a v rodine mám z toho peklo, lebo sa vraj nemám tak angažovať, a nakoniec aj tak budem najhoršia len ja. Poznám to už z toho zvyšovania na 10Sk/m2 a vyregulovania, no aj tak mi to nedá.

Koľko je taká zvyčajná priemerná cena za m2 zateplenej strechy, môžu byť tie moje odhady?
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Ak použijete materiál strednej kvality / len na vysprávku a prekrytie celej plochy strechy vo vašom vchode /, mohol by výjsť 1 m2 na 300 - 350 Sk.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Lotarka Pozri príspevok
Bývam tu len dva roky. Fond opráv predtým správca viedol každý vchod osobitne. Ešte predtým ako sme sa nasťahovali sa fond opráv zlúčil do jedného s tým, že vlastníci sa dohodli, ale pravdepodobne len ústne, ani neviem, či je to v nejakej zápisnici zo schôdzi uvedené, že si to budú ďalej domovníci (v našom vchode domovník nie je) stále deliť a že každý vchod si bude míňať len vlastné peniaze.
Uvidíme, ako sa vlastne na schôdzi dohodneme, či obyčajnú opravu alebo zo zateplením a podľa toho veľa záleží. Lebo ak najdeme dodávateľa, ktorý pristúpi na splátkový kalendár, tak obyčajnú opravu môžme robiť ešte tento rok, ale zateplenú až niekedy o rok. Keď odhadujem, že obyčajná oprava vydá okolo 100.tis a so zateplením najmenej 170. Neviem, ako to chodí, koľko % by chcel dodávateľ hneď. Dúfam, že mi s tým správca pomôže a osloví správne, ale aj zodpovedné firmy. Dúfam, že ľudia pochodpia je záleží aj od materiálu a od serióznosti firmy a nebudú chcieť len lacnotu.
A čo sa týka zvýšenia na 20Sk alebo jednorázové vklady, v našom vchode býva veľa dôchodcov a ľudia z vedľajších vchodov nebudú prispievať viac preto, lebo mi nemáme na strechu. To si ľudia neuvedomia, že by mali viac peňazí a viac by sa okolo činžiaku porobilo. A v konečnom dôsledku by ušetrili.
Lámem si tu hlavu a v rodine mám z toho peklo, lebo sa vraj nemám tak angažovať, a nakoniec aj tak budem najhoršia len ja. Poznám to už z toho zvyšovania na 10Sk/m2 a vyregulovania, no aj tak mi to nedá.

Koľko je taká zvyčajná priemerná cena za m2 zateplenej strechy, môžu byť tie moje odhady?
Ja som za riešenie ako radil/a majkii... nutné opraviť a komplexne zatepliť, opraviť. Vôbec by som neuvažovala na čiastkovej oprave. Čiastkové je len čiastkové.
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Je veľmi nepravdepodobné, že stav iného vchodu ovplyvňuje našu strechu. (ale ja nie som odborník - to je iba môj názor).
Provizórne lepenie pár m2 tu už bolo a stále to zatečie, to môžne do takejto opravy investovať každý druhý mesiac.

Tak na toto Ti odpoviem, že je veľmi pravdepodobné, že stav strechy iného vchodu ovplyvňuje vašu strechu. Môžete mať akokoľvek dobre spravenú časť strechy, voda si vždy nájde cestu a spravidla tam, kde by si to najmenej čakala. Niekedy je problém aj na úplne opačnom konci strechy a ver tomu, že to vôbec nepreháňam. Preto som za názor, že ak sa má robiť niečo so strechou tak v celom jej rozsahu a komplexne. Čiastkové riešenia nemajú význam a stoja peniaze - často zbytočne vyhodené. Je to samozrejme tiež aj o materiáloch, kvalite prác dodávateľa atď.
S majkiim plne súhlasím čo sa týka mimoriadneho vkladu, veď je to predsa havarijný stav, tak by nemali ostatní vlastníci ostať v tejto veci ľahostajní a niečo spraviť. Držím palce.
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Bývam tu len dva roky. Fond opráv predtým správca viedol každý vchod osobitne. Ešte predtým ako sme sa nasťahovali sa fond opráv zlúčil do jedného s tým, že vlastníci sa dohodli, ale pravdepodobne len ústne, ani neviem, či je to v nejakej zápisnici zo schôdzi uvedené, že si to budú ďalej domovníci (v našom vchode domovník nie je) stále deliť a že každý vchod si bude míňať len vlastné peniaze.

Toto delenie tiež nie je celkom kóšer. Súhlasil by som v tom prípade, že jestvuje FPOaÚ v zmysle zákona (čiže na opravy a údržbu spol. priestorov väčšieho charakteru) a nejaký príspevok (FO vchodový) na jednotlivé vchody, z ktorého by sa platili útraty týkajúce sa výlučne toho vchodu napr. oprava zvoncov, poštových schránok a pod. čiže drobné záležitosti.


A čo sa týka zvýšenia na 20Sk alebo jednorázové vklady, v našom vchode býva veľa dôchodcov a ľudia z vedľajších vchodov nebudú prispievať viac preto, lebo mi nemáme na strechu.

Strecha je spoločným majetkom všetkých vlastníkov, a ľudia si to musia uvedomiť, že každý má svoj podiel strechy. Teraz švihnem: čo ak práve na pomyslenom podieli strechy frflajúceho vlastníka dôchodcu je diera, cez ktorú voda zateká úplne do iného vchodu? Preháňam ďalej. Ako sa bude tváriť frflajúci dôchodca, keď mu predložím doklady na preplatenie všetkých škôd, spojených so zatekaním, lebo svoj podiel strechy nedal opraviť resp. na opravu neprispel?
Ľudia si musia uvedomiť, že dobrá strecha je najzákladnejší základ každého domu či už bytového alebo rodinného.
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

Ešte v piatok som volala domovníkovi z vedľajšieho vchodu, či nechcú opraviť strechu: vraj ju tam nemajú takú havarijnú a že nie. Čo tu bývam, tak jediná spoločná akcia vo všetkých 3vchodoch boli tie merače, lebo vyregulovať to ináč nešlo.
Dúfam, že ak sa rozhodneme pre zateplenú strechu, možno sa o rok vedľajšie vchody pridajú - to je len moje zbožné želanie.

Aj keď sme vysunuté oddelené vchody, tak nám hrozí tá situácia, že zlá strecha nad iným vchodom ovplyvňuje našu?

To všetko o tých mimoriadnych vkladoch a zvýšení tvorby fondu sa pekne povie, ale tu je to veľmi ťažké zrealizovať. To nestačí jeden človek. Ale za skúsenie dám iba ohováranie a zazeranie susedov.

Dám vedieť ako sme sa rozhodli!
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Tak nejako to funguje všade ako u Vás - kto nechce nepochopí..
Držím palce, aby Ste to vyriešili čo najlepšie a aby ste sa na seba len usmievali.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

No neviem ale aj my máme FO ktorý si platí každý chod sám. Ale skôr ako sme sa rozdelili tak sme sa dohodli, že každý vchod si riadi svoje výdaje sám. Množstvo financií však nesmie klesnúť pod 30 000.- Sk na jeden vchod.
Na spoločných veciach (strecha) sa podielame spoločne podľa podielu veľkosti bytov v jednotlivých vchodoch.
Pri takýchto veciach sa hlasuje ako keď ide o jeden FO spoločný pre tri vchody. Nadpolovičná väčšina alebo 2/3 vačšina všetkých majiteľov bytov.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Áno Orim takto byto malo fungovať, ak si viac vchodové domy chcú rozdeliť FO a tým si aj viac šetria spoločné zariadenia.
0 0
Karas Milan Karas Milan

Karas Milan je offline (nepripojený) Karas Milan

Milí ODBORNÍCI na opravu plochých (pevných) striech. Budem opakovať :AXIOMA - Príroda nie je blbec , nerobí viac , ako musí = voda NETEČIE hore kopcom. Preto treba vstať od počítača a vyjsť na strechu. Tam sa pozrieť : A, kde sú vpuste (do zvodových potrubí - obyčajne blízko stredu strechy jedného vchodu) B, kde sú hrebene (obyčajne na rozhraní vchodov) C, použiť pri hľadaní závady strechy AXIOMU
lubica_02 Pozri príspevok
1, Ak použijete materiál strednej kvality / len na vysprávku a prekrytie celej plochy strechy vo vašom vchode /, mohol by výjsť 1 m2 na 300 - 350 Sk.
Elena Navrátilová Pozri príspevok
2, Vôbec by som neuvažovala na čiastkovej oprave. 2a, Čiastkové je len čiastkové.
peton Pozri príspevok
3, Je veľmi nepravdepodobné, že stav iného vchodu ovplyvňuje našu strechu. (ale ja nie som odborník - to je iba môj názor).
4, Provizórne lepenie pár m2 tu už bolo a stále to zatečie, to môžne do takejto opravy investovať každý druhý mesiac.

5, Tak na toto Ti odpoviem, že je veľmi pravdepodobné, že stav strechy iného vchodu ovplyvňuje vašu strechu. opačnom konci strechy a ver tomu, že to vôbec nepreháňam. 6, Preto som za názor, že ak sa má robiť niečo so strechou tak v celom jej rozsahu a komplexne. 7, Čiastkové riešenia nemajú význam a stoja peniaze
8, mimoriadneho vkladu, veď je to predsa havarijný stav,
Lotarka Pozri príspevok
9, vraj ju tam nemajú takú havarijnú 10, Dúfam, že ak sa rozhodneme pre zateplenú strechu, možno sa o rok vedľajšie vchody pridajú
1, myslím , ťe je to dobrý odhad 2, Zlá úvaha - nebola si na tej streche 2a, Ale aj závady môžu byť čiastkové 3, 5, PETON , kedže nie si ODBORNÍK najprv si svoj názor vyjasni sám so sebou a až keď ho budeš mať jasný , napíš ho OSTATNÝM. 4, Nebol si na tejto streche (ak si ešte nerealizoval opravu strechy podľa tvojho názoru , buď zatiaľ vo svojich vyjadreniach menej kategorický) 6, 8, detto ako 4, 7, MAJÚ niekedy význam a môžu stáť zlomok nákladov (záleží skutočne od stavu strechy - ale panelákovej by som sa nebál) 9, možno ani vaša nie je havarijná 10, pomerne neobvyklé riešenie - urobiť schodíky na streche , ale dá sa . Len treba začať aspoň 1 meter za hrebeňom Teraz riešenia MEDZI HREBEŇMI : X, 1 šikovný chlap+1 sud (gumoasfaltu) + sklotkanina = pozatierať (min 2x) praskliny a všetky (aspoň vadné) spojové miesta ( STRECHA - atika / strojovňa / vetračka - gumoasfaltový náter musí byť súvislo napojený na omietku ap.) . Toto možno podľa stavu strechy robiť pár rokov - do konečného riešenia Y, Podobne sa dá fľakovať lepenkou (bubliny prerezať a vypáliť) Z, KONEČNÉ riešenie - zatepliť a hydroizoláciu ťahať aj cez atiku (možno za 6 týždňov poviem realizačnú cenu). A k 1, ešte pridám celkový odhad :
slavica Pozri príspevok
odpoviem ti heslovite:
2/ tri vchody predpokladám tak 600m2 plochy strechy
4/ tých 600m2 vyjde tak 300-350tis, podľa ďalších nákladov naviac-šachty
výťahov,atiky atď... to je cena samozrejme bez zateplenia
Ale BEZ ZATEPLENIE by som to nerobil. Ka Mil
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať