Zavrieť

Porady

Zhrnutie SZCO

Dobrý deň,

prezeral som stránky tochto fóra hodnú chvíľku a chcel by som si utvrdiť niektoré informácie pretože by som chcel začať podnikať ako SZČO spolu s kamaratom, ktorý je vysokoškolák.

Takže:

1. Je študent teda neplatí odvody do SP resp. môže si určiť pokiaľ je študent vymeriavací základ 0 ?
2. Odvody do SP neplatí ani on ani ja prvý rok ?
3. ZP musí platiť tak isto on ako aj ja ? Od kedy ?
4. Zakladáme obchod teda najlepšie by bolo riešenie Združenie podnikateľov ?
Ak áno tak čo všetko k tomu potrebujem keďže zmluvu mám tú som si tu našiel teda vzor a ako potom zapisovať elektrinu, vodu, všetky energie a berie sa Združenie tak isto ako SZČO teda na odvody to vpliv mať nebude ?
5. Nechcem byť platca DPH teda na začiatku určite nie. Aký veľký je základ aby som musel byť platca DPH
Za odpovde veľmi ďakujem veľmi mi pomôžu v ďaľšej činnosti.
Naposledy upravil Pavol Hantsok : 27.07.08 at 12:01
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    ... by som chcel začať podnikať ako SZČO spolu s kamaratom, ktorý je vysokoškolák.

    Takže:

    1. Je študent teda neplatí odvody do SP resp. môže si určiť pokiaľ je študent vymeriavací základ 0 ?
    2. Odvody do SP neplatí ani on ani ja prvý rok ?

    Odvody do SP budete platiť najskôr od 1.7.2009 a to vtedy, ak za rok 2008 dosiahnete príjem (hrubý, bez odpočítania výdavkov) vyšší ako 12-násobok min. mzdy platnej k 1.1.2009, čiže pôjde o sumu cca 100000 Sk.

    Je pritom jedno, či SZČO je alebo nie je vysokoškolák.

    3. ZP musí platiť tak isto on ako aj ja ? Od kedy ?

    ZP: vysokoškolák neplatí preddavky, vy áno. Podstatné nie sú preddavky ale ročné zúčtovanie a to budete podávať po skončení roka 2008. Vysokoškolák ak bude mať vymeriavací základ do približne 64000 Sk/12 x počet mesiacov podnikania, nebude za rok 2008 platiť žiadne zdr. poistenie
    Velmi pekne dakujem moc ste mi pomohol.

    Vyplinulo mi z toho ze ak nebudem platca DPH tak jedine co ma v danom momente ked zacnem podnikat bude zaujimat je zalozit zivnost, zdruzenie a rozbehnut obchod odvody do SP a ZP ma budu zaujimat az po skonceni roku 2008 ?

    Ľubica 025 je offline (nepripojený) Ľubica 025

    Ľubica 025
    Keď budete mať v ruke živnostenský list, choďte sa nahlásiť do SP, že sa stávate SZČO, vyplníte tam jeden formulár.
    Odvody do SP budete platiť najskôr od 1.7.2009 a to vtedy, ak za rok 2008 dosiahnete hrubý príjem vyšší ako 12-násobok min. mzdy platnej k 1.1.2009.
    Takisto je potrebné zájsť so živnostenským listom do ZP.
    Do ZP by si mal odvádzať mesačné preddavky vo výške 1134,- Sk.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Ľubica 025 Pozri príspevok
    Keď budete mať v ruke živnostenský list, choďte sa nahlásiť do SP, že sa stávate SZČO, vyplníte tam jeden formulár.
    Odvody do SP budete platiť najskôr od 1.7.2009 a to vtedy, ak za rok 2008 dosiahnete hrubý príjem vyšší ako 12-násobok min. mzdy platnej k 1.1.2009.
    Takisto je potrebné zájsť so živnostenským listom do ZP.
    Do ZP by si mal odvádzať mesačné preddavky vo výške 1134,- Sk.
    Do SP nie je potrebné, do ZP áno, pri začatí živnosti.

    P.S. SP totiž v takýchto prípadoch, ak začínajúci szčo z vlastnej iniciatívy ide to ohlásiť, dosť často urobia registráciu szčo na dobrovoľného platiteľa, o čom szčo ani "nevie", aj keď podpíše RLFO.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    ... ani do ZP netreba chodiť. Živnostenský úrad vybaví všetko za živnostníka, stačí dať v ohlásení živnosti "X" do príslušného okienka .

    Ľubica 025 je offline (nepripojený) Ľubica 025

    Ľubica 025
    Čo sa týka združenia, v ňom treba uviesť, kto bude poverený viesť účtovníctvo za spoločnosť ty, alebo tvoj spoločník + uviesť číslo účtu. So zmluvou o združení treba ísť na daňový úrad, kde vám už povedia bližšie informácie.

    arven je offline (nepripojený) arven

    arven
    Pavol Hantsok Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    prezeral som stránky tochto fóra hodnú chvíľku a chcel by som si utvrdiť niektoré informácie pretože by som chcel začať podnikať ako SZČO spolu s kamaratom, ktorý je vysokoškolák.

    Takže:

    1. Je študent teda neplatí odvody do SP resp. môže si určiť pokiaľ je študent vymeriavací základ 0 ?
    2. Odvody do SP neplatí ani on ani ja prvý rok ?
    3. ZP musí platiť tak isto on ako aj ja ? Od kedy ?
    4. Zakladáme obchod teda najlepšie by bolo riešenie Združenie podnikateľov ?
    Ak áno tak čo všetko k tomu potrebujem keďže zmluvu mám tú som si tu našiel teda vzor a ako potom zapisovať elektrinu, vodu, všetky energie a berie sa Združenie tak isto ako SZČO teda na odvody to vpliv mať nebude ?
    5. Nechcem byť platca DPH teda na začiatku určite nie. Aký veľký je základ aby som musel byť platca DPH -za posledných 12 kalendárnych mesiacov nasledujúcich po sebe nesmiete presiahnuť obrat 1.500.000,- Sk (POZOR ! nie za kalendárny rok! )
    Za odpovde veľmi ďakujem veľmi mi pomôžu v ďaľšej činnosti.
    Odpoveď v texte.
    Ďakujem. Pochopil som to teda tak, že do ZP ani do SP ísť nemusím lebo všetko potrebné za mňa spraví živnostenský úrad ? Čo sa týka združenia tak to má výhodu v tom, že keď platím inkaso platím ho ako združenie nie ako SZČO. Teda hlavne kôly tomu to tak chcem a aj nájomná zmluva by znela na združenie nie na nás oboch.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Pavol Hantsok Pozri príspevok
    Ďakujem. Pochopil som to teda tak, že do ZP ani do SP ísť nemusím lebo všetko potrebné za mňa spraví živnostenský úrad ? Čo sa týka združenia tak to má výhodu v tom, že keď platím inkaso platím ho ako združenie nie ako SZČO. Teda hlavne kôly tomu to tak chcem a aj nájomná zmluva by znela na združenie nie na nás oboch.
    Podčiarknuté prosím vysvetliť .
    ked platim elektrinu, vodu, plyn, atd. ako platcu uvediem podnikatela teda jedneho z nas dvoch alebo zdruzenie podnikatelov ?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Pavol Hantsok Pozri príspevok
    ked platim elektrinu, vodu, plyn, atd. ako platcu uvediem podnikatela teda jedneho z nas dvoch alebo zdruzenie podnikatelov ?
    Uvedieš toho, kto je poverený s vedením účtovníctva. Táto osoba musí byť aj na DÚ nahlásená.

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    takéto poverenie je súčasťou zmluvy o občianskom združení FO
    super. Dakujem vsetkym velmi mi to pomohlo uz sa na vsetko pracuje do dvoch tyzdnov je obchod otvoreny a hladina radosti u mna stupa aj ked viem ze s tym bude este veeelmi vela roboty no tesim sa na nu. Este raz Dakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.