Zavrieť

Porady

Zrieknutie sa nároku na nevyčerpanú dovolenku

Prajem všetkým dobrý deň a prosím o radu.
Zamestnanec dal výpoveď k 1.8.2008. Zamestnávateľ s jeho odchodom súhlasí iba v tom prípade že mu nepreplatí nevyčerpanú dovolenku a chce dať zamestnancovi podpísať prehlásenie kde sa zamestnanec tejto dovolenky zriekne . Má na to zamestnávateľ právo ? Podľa mňa nie.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    ada1602 Pozri príspevok
    Prajem všetkým dobrý deň a prosím o radu.
    Zamestnanec dal výpoveď k 1.8.2008. Zamestnávateľ s jeho odchodom súhlasí iba v tom prípade že mu nepreplatí nevyčerpanú dovolenku a chce dať zamestnancovi podpísať prehlásenie kde sa zamestnanec tejto dovolenky zriekne . Má na to zamestnávateľ právo ? Podľa mňa nie.
    Na dovolenku je právny nárok na základe zákonníka práce. Je to podľa mňa vydieranie, ktoré by zamestnanec nemal akceptovať.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    ada1602 Pozri príspevok
    Prajem všetkým dobrý deň a prosím o radu.
    Zamestnanec dal výpoveď k 1.8.2008. Zamestnávateľ s jeho odchodom súhlasí iba v tom prípade že mu nepreplatí nevyčerpanú dovolenku a chce dať zamestnancovi podpísať prehlásenie kde sa zamestnanec tejto dovolenky zriekne . Má na to zamestnávateľ právo ? Podľa mňa nie.
    Zamestnanec sa nemôže zriecť dovolenky, je to jeho zákonný nárok.

    Výpoveď nemôže zamestnávateľ podmieňovať, je to jednostranný právny akt. On nemá čo súhlasiť alebo nesúhlasiť - zamestnanec jednoducho dá výpoveď a PP po uplynutí VD skončí a hotovo.

    Jara je offline (nepripojený) Jara

    Jara
    Chobot Pozri príspevok
    Zamestnanec sa nemôže zriecť dovolenky, je to jeho zákonný nárok.

    Výpoveď nemôže zamestnávateľ podmieňovať, je to jednostranný právny akt. On nemá čo súhlasiť alebo nesúhlasiť - zamestnanec jednoducho dá výpoveď a PP po uplynutí VD skončí a hotovo.
    Súhlasím, až na to, že nejde vlastne asi o výp. dobu ale o dohodu o skončení PP, keď chce odísť k 01.08, tak sa má zriecť dovolenky. Ale takéto vydieranie...

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Jara Pozri príspevok
    Súhlasím, až na to, že nejde vlastne asi o výp. dobu ale o dohodu o skončení PP, keď chce odísť k 01.08, tak sa má zriecť dovolenky. Ale takéto vydieranie...
    TO nám musí upresniť ada1602, či ide teda o výpoveď alebo dohodu, lebo pôvodnej napísala :" Zamestnanec dal výpoveď k 1.8.2008."

    ada1602 je offline (nepripojený) ada1602

    ada1602
    Želám všetkým pekný deň a ďakujem za Vaše ohlasy.Jedná sa o výpoveď podanú zamestnancom zamestnávateľovi dohodou , nakoľko vo firme kde chalan pracuje sú biedne platy a je živiteľ rodiny z toho čo zarobí nevyžijú, našiel si lepšie platené miesto. Zamestnávateľ s výpoveďou súhlasiť môže alebo nemusí to viem/ je tam výpovedná lehota aj v tomto prípade/, tu však súhlas s výpoveďou podmienil nepreplatením dovolenky. V mzdovej oblasti sa veľmi nevyznám preto som žiadala skúsených o pomoc. Ešte raz Vám všetkým ďakujem .

    Jara je offline (nepripojený) Jara

    Jara
    Čiže je jasné, že zamestnanec chce výpoveď dohodou a zamestnavateľ to podmienil nevyplatením dovolenky. Protizákonne...

    tigrik81 je offline (nepripojený) tigrik81

    tigrik81
    Prajem pekny den. Chcela by som sa aj ja informovat ci ja ako zamestnanec sa mozem zriect nevycerpanej dovolenky / i jeho preplatenia/ dobrovolne v pripade ze dostanem od zamestnavatela vypoved dohodou. Dakujem

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    tigrik81 Pozri príspevok
    Prajem pekny den. Chcela by som sa aj ja informovat ci ja ako zamestnanec sa mozem zriect nevycerpanej dovolenky / i jeho preplatenia/ dobrovolne v pripade ze dostanem od zamestnavatela vypoved dohodou. Dakujem
    AK by si sa ho zriekla, bude to podľa ZP neplatné.
    Zamestnanec sa nemôže zriecť svojich práv, a napokon, čo by ho k tomu tak viedlo?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    tigrik81 Pozri príspevok
    Prajem pekny den. Chcela by som sa aj ja informovat ci ja ako zamestnanec sa mozem zriect nevycerpanej dovolenky / i jeho preplatenia/ dobrovolne v pripade ze dostanem od zamestnavatela vypoved dohodou. Dakujem
    "zriecť" sa môžeš len tak, že ti zamestnávatel vykáže na dni keď si bol v práci čerpanie dovolenky.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    tigrik81 Pozri príspevok
    Prajem pekny den. Chcela by som sa aj ja informovat ci ja ako zamestnanec sa mozem zriect nevycerpanej dovolenky / i jeho preplatenia/ dobrovolne v pripade ze dostanem od zamestnavatela vypoved dohodou. Dakujem
    Výpoveď dohodou náš ZP nepozná. Buď skončíš PP dohodou, alebo výpoveďou.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.