Zavrieť

Porady

Dobropis

Prajem pekný deň,
potrebujem poradiť ohľadom dobropisu, ktorý chcem po mne firma, ktorej sme v r. 2006 vykonali práce. Po dohode sme vystavili FA aj na práce, ktoré sme mali dokončiť v r. 2007. Teraz za nevykonanie niektorých prác chcú dobropis k tejto FA za rok 2006. Sme platci DPH. Čo s tým dobropisom? Bude potrebné opravné daňové priznanie aj DP z DPH? Ide o čiastku cca 100tis. bez DPH.
Poraďte.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana G. je offline (nepripojený) Jana G.

    Jana G.
    Ešte doplním, že sme teraz dostali toto oznámenie listom a sa mi niečo zdá, že dobropis sa robí v čase zistenia t.j. môžem ho robiť aj o ňom účtovať v r. 2008? A nebude to mať vplyv na r. 2006?
    Alena Šimová
    podľa mňa to nie je správne, že ste vystavili faktúru aj na nevykonané práce. Podľa mňa to vychádza na dodatočné DPH aj daň z príjmu. Dobropis v roku 2008 by bol v poriadku vtedy, ak by ste teraz dali zľavu z ceny, prípadne uznali reklamáciu na zle vykonané práce.

    Jana G. je offline (nepripojený) Jana G.

    Jana G.
    Má ešte niekto iný názor? Poraďte, alebo máte všetci dovolenku?
    Prosím,

    Ďakujem.

    Jana G. je offline (nepripojený) Jana G.

    Jana G.
    Napadla ma jedna vec mi napadla. Vlastne v opravnom DP a DP DPH ja si vlastne budem znižovať základ dane, vlastne budem chcieť vrátenie dane z DU. Urobím dobropis pre partnera, kde sa odvolám na číslo FA a ja si vlastne iba upravím zisk, ktorý je síce schválený ale nie je z roku 2006 rozdelený je ponechaný na účte 428 , t.j. úprava nevýznamých chýb čo vlastne povoľuje aj zákon - keď zvyšujem základ dane som povinná urobiť opravné
    keď ponižujem základ dane môžem urobiť opravné.
    Opravte ma ak sa mýlim. Nemám sa s kým poradiť a dnes ani na DU.
    Ďakujem za rady veľmi pekne. Vypínam PC a idem domov.
    Alena Šimová
    dá sa to tak urobiť, ak ide o nevýznamné chyby, účtuje sa na príslušných účtoch, v tomto prípade účt. skupina 6. Významné chyby sa účtujú na účtoch 428. Ale na DPh mi aj tak vychádza dodatočné daňové priznanie

    Jana G. je offline (nepripojený) Jana G.

    Jana G.
    Alenka, ďakujem za radu - pomohlo mi to.
    Vrátim sa k DPH. Večer som si ešte v zákone DPH trošku vyjasnila tento problém. Vlastne ide o opravu základu dane pre DPH. A uprava sa urobí v daňovom priznaní v tom období, kedy sa vystavil doklad o oprave t.j. dobropis. Takže urobím dobropis 7/2008 a DPH si upravím v tomto DP.
    Opravte ma ak to takto nie je.
    Ďakujem.
    Alena Šimová
    súhlasím, ak ide o opravu základu dane, ktorý môže byť napr. pri vrátení plnenia alebo jeho časti, zľavy z ceny, zľavy z dôvodu odobratého množstva tovarov, ale v tomto prípade ide podľa mňa o chybu a tá by mala ísť na dodatočné DP. Možno by však bolo dobré podať otázku na drsr.

    Jana G. je offline (nepripojený) Jana G.

    Jana G.
    Alenka, tu išlo o dohodu Fa urobiť konečnú v 11/06 ale s tým, že časť služby, ktorá bola vyfakturovaná ale nedokončená sa dohodlo, že sa urobí na jar 2007. Neurobilo sa to a teraz prišiel list, že to máme tú časť dobropisovať. Keby som to vo FA uviedla ako čiastočné zrušenie dodávky v zmysle § 25 odst.1,2 zákona DPH, možno by mi to prešlo. Čo myslíš?
    Alena Šimová
    čiastočné zrušenie dodávky to asi nebude, podľa mňa je to vtedy, ak sa napr. vráti časť tovaru. Ale ešte uvažujem nad tým, že v tomto prípade ide o čiastočné dodanie služby a tam je daňová povinnosť najneskôr vtedy, kedy má byť zaplatené. Najprv treba pozrieť zmluvu, aké sú tam podmienky fakturácie. Či mesačne dokončené práce alebo pri dodaní časti diela,atď.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.