Zavrieť

Porady

vyučtovanie tepla pre znevýhodnené byty

Hlavná kontrolórka mesta mi napísala, že nemám nárok na 20% zľavu, o ktorú som požiadala, pretože to neodsúhlasila nadpolovičná vätšiná vlastníkov.
Môj byt je nachladnajší na bytovke. Spoluvlastnici bytového domu nesúhlasia zo zateplaním, vraj si to mám urobiť na vlastné náklady. Prosím poraďte mi, čo mám robiť?
Usporiadat
nelly1810 nelly1810

nelly1810 je offline (nepripojený) nelly1810

akú nízku teplotu máte v byte?v lete v zime?a na ktorom poschodí bývate?
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
nelly1810 nelly1810

nelly1810 je offline (nepripojený) nelly1810

ako ,nerozumiem tomu ,čo majú ostatní nájomníci s vaším bytom?!
0 0
Polis Polis

Polis je offline (nepripojený) Polis

nelly 1810 - ostatní najomníci (vlastníci) majú s vašim bytom veľa (celou bytovkou) doporučejem Ti preštudovať zákon 182/.....a temy na porade tam sa dozvieš viac...
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

mm.sl Pozri príspevok
Hlavná kontrolórka mesta mi napísala, že nemám nárok na 20% zľavu, o ktorú som požiadala, pretože to neodsúhlasila nadpolovičná vätšiná vlastníkov.
Môj byt je nachladnajší na bytovke. Spoluvlastnici bytového domu nesúhlasia zo zateplaním, vraj si to mám urobiť na vlastné náklady. Prosím poraďte mi, čo mám robiť?
A o akú zľavu si žiadala?

V zmysle akého zákona?

Aké sú podmienky na poskytnutie tejto zľavy?
0 0
mm.sl mm.sl

mm.sl je offline (nepripojený) mm.sl

bývam na prízemi pod nevykurovanými pivnicami a v zime musím nosiť ponošky aj tak ma oziabe v obyvačke mám aj bva koberce teplotu nemeram ale každa návšteva ktora ku mne prijde sa sťažuje, že ju ozibe aj keď jej dám obuť teple papuče.


edit: nad pivnicami
Naposledy upravil mm.sl : 30.07.08 at 17:14 Dôvod: moja chyba
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
mm.sl Pozri príspevok
bývam na prízemi pod nevykurovanými pivnicami a v zime musím nosiť ponošky aj tak ma oziabe v obyvačke mám aj bva koberce teplotu nemeram ale každa návšteva ktora ku mne prijde sa sťažuje, že ju ozibe aj keď jej dám obuť teple papuče.
Pod pivnicami?

Prepáč.
0 0
mm.sl mm.sl

mm.sl je offline (nepripojený) mm.sl

v jednej relacii som počula, že keď uvediem zákon 630/2005 vtedy mám možnosť získať až 20% zľavu, o ktorú som aj požiadala. Poradili to jednej pani preto, lebo majitelia bytov nesúhlasili zo zateplením spodnej česti bytu, ktorú tvoria pivničné stropy.
0 0
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

mm.sl Pozri príspevok
v jednej relacii som počula, že keď uvediem zákon 630/2005 vtedy mám možnosť získať až 20% zľavu, o ktorú som aj požiadala. Poradili to jednej pani preto, lebo majitelia bytov nesúhlasili zo zateplením spodnej česti bytu, ktorú tvoria pivničné stropy.
Ja som si myslel, že si požiadala o zľavu z nájomného podľa obč. zákonníka, ak byt nepĺňa technické a hygienické požiadavky.

Teda ide o korekčné keoficienty a nie zľavu. Na koeficienty máš nárok ak máte vykonávane meranie a rozúčtovanie tepla podľa pomerových meradiel a za predpokladu, že ste sa ako vlastníci na schôdzi nedohodli inak. Toto ti mal správca automaticky zohľadniť vo vyučtovaní, ak sa tak nestalo treba podať reklamáciu dokonca si myslím, že môžeš žiadať spätne až za 3 roky
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

mm.sl Pozri príspevok
v jednej relacii som počula, že keď uvediem zákon 630/2005 vtedy mám možnosť získať až 20% zľavu, o ktorú som aj požiadala. Poradili to jednej pani preto, lebo majitelia bytov nesúhlasili zo zateplením spodnej česti bytu, ktorú tvoria pivničné stropy.
majkii ti už stručne napísala, o čo teda ide. Ja ti to trochu rozvediem.

V zmysle toho zákona majú niektoré byty, ktoré majú nevýhodnú polohou, nárok na úpravu nameranej spotreby podľa zákonom daných koeficientov. Tieto koeficienty sú dané takto:

Doporučené koeficienty ki zohľadňujúce nepriaznivú polohu miestnosti v objekte rozpočítavania:

miestnosť s dvoma vonkajšími stenami (rohová miestnosť) 0, 90
miestnosť s dvoma vonkajšími stenami, z ktorých jedna smeruje na sever alebo východ 0, 82
tretia stena susediaca s vonkajším prostredím 0, 93
najvyššie podlažie plochá strecha 0, 80
najvyššie podlažie pod nevykurovanou, neupravenou povalou 0, 85
najnižšie podlažie nad terénom, nevykurovanou pivnicou 0, 80



V podstate na tvoj byt by sa mohol uplatniť koeficient 0,80. Ale to je za predpokladu, že máte pomerové merače tepla. A nie celá spotreba sa prepočíta, ale len tá, ktorá sa nameria pomerovým meračom (PM). Neviem, či máte digitálne alebo odparovacie alebo či vôbec máte. Ak nemáte pomerové merače, nie je čo uplatniť.

Príklad: máš 2 izby, v 1. nameral PM 17 dielikov, v 2. izbe 13 dielikov. SPolu by to bolo 30, ale to sa prenásobí koeficientom 0,8, teda pri rozpočítaní nákladov sa u teba bude považovať spotreba 24 dielikov.

Tieto koeficienty by ste mali mať zo zákona, pokiaľ sa majitelia bytov nedohodli inak - § 7 ods. 6:
(6) Rozdiel nákladov spotrebnej zložky a nákladov určených náhradným spôsobom podľa odsekov 4 a 5 sa rozpočítava medzi konečných spotrebiteľov podľa indikovaných údajov pomerových rozdeľovačov tepla alebo určených meradiel tepla s použitím korekcií, ktoré zohľadňujú nepriaznivú polohu miestnosti bytu alebo nebytového priestoru konečného spotrebiteľa podľa prílohy č. 2, ak sa koneční spotrebitelia nedohodnú podľa osobitného predpisu 6) inak, alebo metódou, ktorá priamo zohľadňuje nepriaznivú polohu miestnosti. Spotrebná zložka pre jedného konečného spotrebiteľa sa určí v pomere súčtu korigovaných indikovaných údajov pomerových rozdeľovačov tepla alebo určených meradiel tepla konečného spotrebiteľa k celkovému súčtu korigovaných indikovaných údajov v objekte rozpočítavania podľa vzorca....

Takže nie mesto musíš osloviť, ale správcu vašej bytovky a spýtať sa, či uplatnil pri výpočte tepla tieto koeficienty. Možno sú už uplatnené, len ty o tom nevieš. Dá sa to aj z vyúčtovania vyčítať, ale musela by si vedieť, koľko si mala nameranú spotrebu na jednotlivých PM.

Ak ich správca neuplatnil, treba sa spýtať prečo - možno bola schôdza, kde sa dohodlo inak. Treba po tom pátrať. My to nevieme.
0 0
mm.sl mm.sl

mm.sl je offline (nepripojený) mm.sl

Spoločnosť, ktorá nám robila vyúčtovanie jej vlastníkom bolo mesto, ale skrachovala s niekoľko miliónovým dlhom, pričom z nás mala vždy len zisk a je teraz v konkurze. O zľavu som požiadala už v roku 2005 avšak mi nikto neodpovedal, zo zdravotných dôvodov som sa tomu už nevenovala a preto som si aj teraz požiadala o tieto zľavy a preto mi aj odpovedala hlavná kontrolórka mesta.
Máme pomerové merače avšak preto, že mám malý prijem sme faktickí celú zimu šetrili tak sme ani veľa neminulý. 2 roky dozadu sa zateplila severozápadná strana ,a na jar juhovýchodná strana bytovky ostáva len juhozápadná strana bytovky teda lepšie povedané nášho vchodu, vedľajší vchod sa odpojil pretože mesto neprispievalo do fondu oprav za byt ktorého je vlastníkom v našom vchode. Môj byt teda nie je zateplený od pivníc a tiež zo juhozápadnej strany.
0 0
nelly1810 nelly1810

nelly1810 je offline (nepripojený) nelly1810

a kam sa dá poslať tá reklamácia?
mám ju dať správcovi?
0 0
mm.sl mm.sl

mm.sl je offline (nepripojený) mm.sl

Ja som ju poslala na firmu ktorá robí vyučtovanie,a ktorej som platila za energe, lebo tak bolo povedané v relacii.
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

Dobrý deň!
Chcem sa opýtať, či vo vyúčtovaní tepla mi bude uplatňovaní koeficient - miestnosť s dvoma vonkajšími stenami (rohová miestnosť) 0, 90, ak sa jedná o miestnost, ktorá je len čiastočne spoločná s ďalším bytom z vedľajšieho vysunutého vchodu. Prakticky je naša izba kritá druhov stenou len nejakých 1-2 m z 5-tich m a ešte nevykurovaná lódžia.

Ako sa to posudzuje, keď je druhá stena je len čiastočne vonkajšia?

Na schôdzi sme sa dohodli na uplatňovaní koeficientov podľa prílohy vo vyhláške.

Máte s takýmto prípadom niekto skúsenosti?
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Ak ste si odsúhlasili použitie vyhodnotenie PRVN podľa vyhlášky 630/2005 aj s použitím prílohy č. 2 tak bude uplatnená. Neviem čo má s týmspojená lodžia. Či máte merač PRVN na lodžii? Predsa vyhodnotenie PRVN sa robí na základe stavu na PRVN. Vysunutá stena by sa malo udávať pre vyhodnocovateľa podľa m. Ale možno tu je niekto kto má s týmto aj praktické skúsenosti. U nás nie sú také steny.
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

Ešte pre upresnenie-možno zrozumiteľnejšie:
- máme izbu s lódžiou, druhá vonkajšia stena tejto izby je odkrýtá vonkajšiemu prostriediu iba čiastočne- iba časť izby a lódžia susedia so stenou ďalšieho vchodu. Preto ma zaujímalo, že či sa to berie pri vyúčtovaní tepla podľa PRVN ako miestnosť s dvoma vonkajšími stenami.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

K tomu sa Ti najpresnejšie vyjadrí ten čo robí podklady pre vyhodnocovateľa PRVN. Príp. firma čo Vám urobí vyhodnotenie.
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

Lotarka Pozri príspevok
Dobrý deň!
Chcem sa opýtať, či vo vyúčtovaní tepla mi bude uplatňovaní koeficient - miestnosť s dvoma vonkajšími stenami (rohová miestnosť) 0, 90, ak sa jedná o miestnost, ktorá je len čiastočne spoločná s ďalším bytom z vedľajšieho vysunutého vchodu. Prakticky je naša izba kritá druhov stenou len nejakých 1-2 m z 5-tich m a ešte nevykurovaná lódžia.

Ako sa to posudzuje, keď je druhá stena je len čiastočne vonkajšia?

Na schôdzi sme sa dohodli na uplatňovaní koeficientov podľa prílohy vo vyhláške.

Máte s takýmto prípadom niekto skúsenosti?
Som toho názoru, že ak to mate odsúhlasené podľa vyhlášky, tak by to malo byť s koeficientom.
0 0
evula0 evula0

evula0 je offline (nepripojený) evula0

Predtým, než si začneš niečo uplatňovať, je potrebné si prečítať zápisnicu zo schôdze SVB, v ktorej bolo schválené rozúčtovanie nákladov na kúrenie v súvislosti s uplatňovaním pomerových meračov tepla.Ak bolo schválené bez koeficientov a v byte máš "dovolené" teploty, ďaľšie kroky sú bez nádeje na úspech. Ak nemáte pomerové merače, tak už vôbec nie je o čom hovoriť.
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

Zdravím!
Vraciam sa k môjmu problému teda otázke o posúdení, či aj čiastočne vonkajšia jedna stena izby sa považuje za vonkajšiu stenu z pohľadu uplatnenia kofecientu polohy miestnosti vo vyúčtovaní tepla s PRVN, samozrejme odsúhlasené vlastníkmi podľa prílohy vyhlášky. (Trochu zložité, ale hádam všetko v jednej vete)

Po zisťovaní u správcu sa vo vyúčtovaní f. Ista takáto stena považuje za vonkajšiu. Samozrejme správca dodal, že si my vlastníci môžme určiť iný koeficient na túto miestnosť - my neodborníci!?

Dúfam, že to pomôže aj iným a odporúčam, aby sa to prejednalo priamo na schôdzi, kde si vlastníci tieto koeficienty odsúhlasujú, aby medzi nimi nevznikali rozbroje, ako to pravdepodobne teraz nastane u nás.
0 0
evula0 evula0

evula0 je offline (nepripojený) evula0

Akékoľvek upravovanie skutočných(vypočítaných) nákladov na teplo podľa údajov meračov a m2 použitím dodatočných koeficientov považujem za umelý zásah. Veď malo by sa platiť za spotrebované teplo cez vykurovacie telesá a nie za výhodnejšiu alebo nevýhodnejšiu polohu bytu.Používanie koeficientov(v doporučenej hodnote a priemere nezohľadňujúcom konštrukčné osobitosti bytového domu) len kriví skutočné náklady a považujem ho za nešťastnú(i keď zákonnú) možnosť.
Pri dohode vlastníkov o spôsobe účtovania takéto zvýhodnenie vyvoláva nedorozumenia a nakoniec zostane spokojná silnejšia skupina a nespokojný zvyšok.Ak by sa nepoužili koeficienty, zostal by len ojedinele nespokojenec.
Každý byt svojou polohou má výhody alebo nevýhody a nikto neprišiel na nápad pri predaji nevýhodnejšieho mu prispieť ostatnými susedmi alebo pri dobrom predaji niečo rozdeliť aj ostatným.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať