Zavrieť

Porady

Jednoduché alebo podvojné účto

Ahojte, chystám sa robiť účtovníctvo kamárátovi živnostníkovi a neviem sa rozhodnúť, či mu robiť v jednoduchom alebo podvojnom účtovníctve. PÚ sa mi zdá byť prehľadnejšie, ale na druhej strane je drahšie... Viete mi prosím poradiť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Misicka21 je offline (nepripojený) Misicka21

    Miška Misicka21
    Tak ako píšeš to je podľa mňa podvojné je lepšie, ale keď má malé obraty tak mu kľudne stačí účtovať v jednoduchom, je menej práce.

    zuzkadzugi je offline (nepripojený) zuzkadzugi

    zuzkadzugi
    ale v čom je menej práce, moc sa mi to nezdá...pravdupovediac sa viem v JÚ riadne zamotať v tom peňažnom denníku...
    účtuješ síce iba v peňažnom denníku, ale aj tak musíš mať knihu faktúr, zásob atď....

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    choď hneď na PU, drahšie-hm, kamarátovi to môžeš robiť za cenu JU, uľahčíš si prácu do budúcnosti, ak
    a) bude mať väčší obrat, viac dokladov
    b) stane sa platiteľom DPH
    c) založí sro a bude chcieť svoje podnikanie "preniesť" do nej.
    Výhoda JU je podľa mňa len v prípade, ak má vysoké zásoby, alebo neplatičov!!

    VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

    VladoaKatka
    KEJKA Pozri príspevok
    Výhoda JU je podľa mňa len v prípade, ak má vysoké zásoby, alebo neplatičov!!
    ... a horšie na tom už nemôže byť, ak má súčasne oboje.

    pupavqa je offline (nepripojený) pupavqa

    pupavqa
    a koľko by si cca pýtala za účto v BA, kde je pár bločkov spotreby do mesiaca, faktúry za telefón, plyn, nájom..., asi 5 vystavených faktúr, náhrady za PL...taký malý podnikateľ, čoskoro sa stane platcom DPH...

    zuzkadzugi je offline (nepripojený) zuzkadzugi

    zuzkadzugi
    keď má cca 30 dokladov mesačne a bude platcom DPH + poradenstvo, dala by som okolo 2.000 Sk

    VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

    VladoaKatka
    pupavqa Pozri príspevok
    a koľko by si cca pýtala za účto v BA, kde je pár bločkov spotreby do mesiaca, faktúry za telefón, plyn, nájom..., asi 5 vystavených faktúr, náhrady za PL...taký malý podnikateľ, čoskoro sa stane platcom DPH...
    Si tu krátko, určite si neprešla všetky rubriky, témy. Treba hľadať, ale čo tak si pozrieť na začiatok napr.:

    http://www.porada.sk/t71171-cennik-u...ok-2008-a.html

    Kazu je offline (nepripojený) Kazu

    Kazu
    pupavqa Pozri príspevok
    Ahojte, chystám sa robiť účtovníctvo kamárátovi živnostníkovi a neviem sa rozhodnúť, či mu robiť v jednoduchom alebo podvojnom účtovníctve. PÚ sa mi zdá byť prehľadnejšie, ale na druhej strane je drahšie... Viete mi prosím poradiť?
    Hm, jednoduché, podvojné? Závisí aj od toho ako si predstavuje platiť dane. Netrúfla by som si to za neho rozhodnúť, ale informovala by som ho o výhodách a nevýhodách obidvoch spôsobov a nech sa rozhodne on. Lebo keď na neho v marci vyblafneš daňovú povinnosť, môže ho prekotiť.

    Jednoduché alebo podvojné účto

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.