Zavrieť

Porady

Sociálny fond - nevyčerpané prostriedky

Prosím o radu. FO zamestnávala v roku 2004 2 zamestancov. Tvorila SF. Rušila jednu zo svojich činností a so zamestnancami ukončila pracovný pomer. Účtujem v JU a neviem čo z prostriedkami, ktoré sa odvádzali na SF. Podnikateľský účet mala FO tiež v tej istej banke kde aj účet SF ale podnikateľský zrušila a chce zrušiť aj SF. Ako prosím postupovať viete mi poradiť ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    atka4 je offline (nepripojený) atka4

    atka4
    Ak sa nemýlim, aspoň v PÚ je to tak, ak zrušíš zostatok na účte SF do príjmov ovplyvňujúcich základ dane. ( tvorba bola účtovaná ako náklad ovplyvňujúci ZD)

    dara je offline (nepripojený) dara

    dara
    No tiež si myslím, že by to tak bolo správne. Ja by som to spravila takto:

    Zrušenie:
    Výdavok z účtu ako výdaj peňazí cez priebežnú položku
    V podkladnič príjem peňazí cez priebežnú položku
    A cez ID, ktorého prílohou bude BV a doklad o zrušení "Ostatný zdaniteľný príjem".
    Je to takto správne ?

    dara je offline (nepripojený) dara

    dara
    Jarka robím jednoduché účtovníctvo chcem sa uistiť, že môj postup, ktorý by som volila pri zaúčtovaní je správny a či neporušujem zákon, keď tie prostriedky sa nevyčerpali.

    Jara je offline (nepripojený) Jara

    Jara
    Zákon o soc. fonde 152/94 hovorí síce o povinnom čerpaní no neviem či si niečo čerpala alebo nie, ale to nebola Tvoja otázka. Ak si nemala čas čerpať len si ho vytvorila a firma sa rozpadla tak urob ako bolo povedané, mala si ho vo výdavkoch a teraz v príjmoch a je to OK

    dara je offline (nepripojený) dara

    dara
    No nečerpala som. FO podniká ďalej ale v inej oblasti a nemá zamestnancov. Takže to nebolo ani kedy vyčerpať. Myslíš teda, že môj postup účtovania bude správny ?

    alex1 je offline (nepripojený) alex1

    alex1
    Chcem zrušiť účet SF vedený v banke. Môžem postupovať nasledovne?

    Účtujem v JU. Peniaze prevediem na BU. Tvorbu aj čerpanie môžem robiť cez nepeňažné operácie? Alebo musím mať aspoň nejakú pokladňu? Ako to najpšie vyriešiť, aby som nemusela mať účet?

    zuzanar je offline (nepripojený) zuzanar

    zuzanar
    Ja tvorím SF - v pokladni. Mám nato zvlášť pokladňu. Účet v banke nie je povinný. Urobila by som výber peňazí z banky do pokladne sociálneho fondu a pokračovala ďalej.

    alex1 je offline (nepripojený) alex1

    alex1
    Ja nechcem mať peniaze fyzicky. Môžem tie peniaze previesť na BU a vytvoriť pokladňu vlastným vkladom a ďalej ju tvoriť nepeňažnými operáciami cez ID?

    Jara je offline (nepripojený) Jara

    Jara
    Ak nechceš mať tie peniaze fyzický tak bolo potrebné a spravodlivé pri rušení zamestnávania zamestnancov tieto prerozdeliť a zdaniť. To znamená v y č e r p a ť.
    Ale stretla som sa aj s podnikateľom, ktorý odmietol vyplatiť peniaze zamestnancom alebo im prispievať na stravu. Jednoducho povedal, že tvoriť ak sa musí tak nech ho tvorím /vtedy musel byť aj podúčet v banke/, ale nikdy sa nečerpal, lebo vraj to sú jeho prostriedky. Nepresvedčila som ho a tak to zostalo tak a neviem či to aj dodnes len netvori... Há,há,há ...

    alex1 je offline (nepripojený) alex1

    alex1
    nechcem SF vyčerpať, chcem len zrušiť účet v banke aby som neplatila také poplatky. Preto sa pýtam či to môžem účtovať tak, ako uvádzam v príspevku 11.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.