Zavrieť

Porady

Čerpanie dovolenky a uzatvorenie nového PP

Ahojte poraďáci,
so zamestnávateľom som rozviazala PP k 30.09.2008. Celý september si čerpám dovolenku. Avšak od 02.09.2008 by som chcela nastúpiť k novému zamestnávateľovi na TPP. Je možné v rámci dovolenky pracovať inde na 8,5 hod denne a ako je to potom s odvodmi a prihláškou a odhláškou v soc. poisťovni? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Alčalča Pozri príspevok
    Ahojte poraďáci,
    so zamestnávateľom som rozviazala PP k 30.09.2008. Celý september si čerpám dovolenku. Avšak od 02.09.2008 by som chcela nastúpiť k novému zamestnávateľovi na TPP. Je možné v rámci dovolenky pracovať inde na 8,5 hod denne a ako je to potom s odvodmi a prihláškou a odhláškou v soc. poisťovni? Ďakujem.
    Môžeš mať kľudne aj 2 pracovné pomery a v tom druhom pracovať, kým v prvom čerpáš dovolenku. Len si treba odsledovať, aby si si neuplatnila nezdaniteľnú časť mzdy u oboch. Môžeš to len u jedného.

    inuš je offline (nepripojený) inuš

    inuš
    Áno, je to možné. Je možné mať súčasne uzatvorených viac pracovných pomerov. Nový Zteľ ťa prihlási do SP, ZP. Odvody platíš z oboch PP.

    Alčalča je offline (nepripojený) Alčalča

    Som baba z veľkomesta Alčalča
    To znamená, že v ZP aj SP budem prihlásená 2x? Toto mi nebolo dosť jasné. Keď pracujem u viacerých zamestnávateľov, nie je tam problém s množstvom odpracovaných hodín za mesiac?

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Alčalča Pozri príspevok
    To znamená, že v ZP aj SP budem prihlásená 2x? Toto mi nebolo dosť jasné. Keď pracujem u viacerých zamestnávateľov, nie je tam problém s množstvom odpracovaných hodín za mesiac?
    Sociálnu a zdravotnú poisťovňu nezaujíma, koľko hodín do mesiaca odrobíš, ich zaujíma vymeriavací základ.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Ak by napr. tvoj VZ (obvykle HM) z oboch prac.pomerov presahoval 30219,-, tak by zamestnávatel v PP s nižším VZ mal odviesť nemocenské poistenie "za zamestnanca" len z rozdielu do 30219,-. Inak budeš mať ty, ako zamestnanec v SP preplatok na nem.poistení. To neplatí za zamestnávatela, pre neho platí maximum pre NP 30219 bez ohladu na tvoj VZ v druhom PP.
    Maximálny VZ z dôchokového poistenia a poistenia v nezam. je tuším 80584,-, takže toto predpokladám nepresiahneš.

    No prakticky ako sa to robí, poradiť neviem. Robila to však kolegyna, ktorá mala dva PP, no obe firmy robila sama.

    Alčalča je offline (nepripojený) Alčalča

    Som baba z veľkomesta Alčalča
    Ako sa potom rieši preplatok v SP, keďže sa nerobí ročné zúčtovanie?

    Alčalča je offline (nepripojený) Alčalča

    Som baba z veľkomesta Alčalča
    A co by sa stalo, keby som si jednoducho pri mojom novom zamestnávateľovi nedala odvod do SP za nemoc. poistenie, nakolko by mi prijem v kazdom prac. pomere presahoval sumu 30 219,- ? Je to mozno hlupa otazka, ale u noveho zamestnavatela budem robit i mzdy a zatial je to pre mna v takychto specifickych pripadoch velka neznama.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Alčalča Pozri príspevok
    A co by sa stalo, keby som si jednoducho pri mojom novom zamestnávateľovi nedala odvod do SP za nemoc. poistenie, nakolko by mi prijem v kazdom prac. pomere presahoval sumu 30 219,- ? Je to mozno hlupa otazka, ale u noveho zamestnavatela budem robit i mzdy a zatial je to pre mna v takychto specifickych pripadoch velka neznama.
    Mala by si však dodržať nasledovné:

    § 138 zákona o sociálnom poistení
    (19) Ak poistenec vykonáva viacero činností zamestnanca, poradie povinností platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti pre zamestnanca sa určuje výškou jeho vymeriavacieho základu, pričom sa postupuje od vymeriavacieho základu najvyššieho k vymeriavaciemu základu najnižšiemu. Ak je výška vymeriavacích základov zamestnanca rovnaká, prednostná povinnosť platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti pre zamestnanca sa viaže na vymeriavací základ dosiahnutý u toho zamestnávateľa, u ktorého poistenie zamestnanca vzniklo skôr. Ak zamestnanec súčasne vykonáva aj činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, poistné na nemocenské poistenie a poistné na dôchodkové poistenie sa platí vždy prednostne z vymeriavacieho základu dosiahnutého z výkonu činnosti zamestnanca. Ak poistenec vykonáva zárobkovú činnosť a súčasne je dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba alebo dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti, poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti sa platí vždy prednostne z vymeriavacieho základu dosiahnutého z výkonu zárobkovej činnosti. Ak poistenec vykonáva viacero zárobkových činností a súčasne je dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba alebo dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti, poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti sa platí vždy prednostne z výkonu viacerých zárobkových činností; na poradie povinnosti platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti z výkonu viacerých zárobkových činností prvá veta až tretia veta platia rovnako.


    A výhodnejšie pre teba by bolo neplatiť poistné za zamestnanca u starého zamestnávatela.


    VZ pre NP zamestnanca v novom zamestnaní (aj ked nulový by bol iba za mesiac september) ti ovplyvní výšku prípadnej nemoc.dávky až do konca roku 2009 (rozhod.obdobie pre výpočet nem.dávok v r.2009 bude obdobie od začiatku PP do 31.12.08). Pre výpočet nem.dávky sa berie VZ zamestnanca a nie zamestnávatela.

    Alčalča je offline (nepripojený) Alčalča

    Som baba z veľkomesta Alčalča
    To znamena, ze ked sa nedohodnem so mzdarkou v mojom terajsom zamestnani, tak budem musiet u noveho zamestnavatela podat opravny mesacny vykaz a ziadost? A vtedy sa mi bude pocitat VZ u noveho zamestnavatela na nemocenske davky do konca r. 2009 v spravnej vyske?

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Alčalča Pozri príspevok
    To znamena, ze ked sa nedohodnem so mzdarkou v mojom terajsom zamestnani, tak budem musiet u noveho zamestnavatela podat opravny mesacny vykaz a ziadost? podla mna nezáleží na dohode, ale na výške VZ a na zákone o soc.poistení A vtedy sa mi bude pocitat VZ u noveho zamestnavatela na nemocenske davky do konca r. 2009 v spravnej vyske?
    Aha, trochu som to v predchádzajúcom príspevku asi zamotala. prepáč!

    Ak by si mala:
    - v novom PP VZ napr. 30219 a
    - v starom PP napr. 28000,-,
    tak by sa nem. poistenie za zamestnanca malo platiť iba v novom PP. Tak tomu aspon rozumiem.

    Ako som však pozrela lepšie tvoj príspevok, tak v každom z oboch PP bude tvoja HM za september nad 30219,-? Ak je to tak, podla mna, v mesiaci september 2008 budeš mať rovnako vysoké VZ pre NP v oboch PP (predpokladám, že sa zohladnuje VZ a nie hrubá mzda, aj ked treba brať do úvahy príp. aj maximum pre dôch.poist. a poist.v nezam.), tak prednostne sa odvádza nem.poistenie v PP, ktorý vznikol skôr, teda v pôvodnom PP.? V novom zamestnaní za zamestanca by sa nem.poist.nemalo platiť.? Tak ako píšeš. Alebo z dôvodu VZ aj pre dôch.poistenie v prac.pomere s vyššou hrubou mzdou???

    Ak bude tvoj PP trvať aj v oktobri, tak to platí aj za oktober. Ak pôvodný PP trvať nebude, tak počítaš poistenie ako každému inému pracovníkovi.

    žeby s tým nemal niekto skúsenosť???
    Naposledy upravil brčko : 11.08.08 at 12:10 Dôvod: v zátvorke + otázniky

    Alčalča je offline (nepripojený) Alčalča

    Som baba z veľkomesta Alčalča
    V septembri budem v starej firme cerpat cely mesiac dovolenku, takze VZ budem mat vyssi ako 30 219,- Sk. V novej firme budem riadne zamestnaná, takze tak isto VZ bude maximalny. Ide mi len o to, ci ma nemoze SP nahanat za to, ze som nemala z mojho noveho PP odvedene nemoc. poi?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.