Zavrieť

Porady

PU farského úradu

Dobrý deň,

dnes som sa prvý-krát registrovala na porade. Často som tu našla dobré rady ohľadom účtovníctva všeobecne. Oslovili ma aby som robila účtovníctvo farskému úradu. Aj k tejto téme so tu čo-to našla.

Vie mi ale niekto vysvetliť praktický význam prechodu z JU na PU po prijatí dotácie zo ŠR? A je po prijatí dotácie farský úrad povinný viesť stále PU, alebo po určitej dobe musí znova prejsť na JU?

Určite budem mať aj viacero otázok k účtovníctu tohoto typu, no zatiaľ ma poteší každá reakcia.

Vopred ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    bezradná je offline (nepripojený) bezradná

    knihomol I. stupňa bezradná
    martinach Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    dnes som sa prvý-krát registrovala na porade. Často som tu našla dobré rady ohľadom účtovníctva všeobecne. Oslovili ma aby som robila účtovníctvo farskému úradu. Aj k tejto téme so tu čo-to našla.

    Vie mi ale niekto vysvetliť praktický význam prechodu z JU na PU po prijatí dotácie zo ŠR? A je po prijatí dotácie farský úrad povinný viesť stále PU, alebo po určitej dobe musí znova prejsť na JU?

    Určite budem mať aj viacero otázok k účtovníctu tohoto typu, no zatiaľ ma poteší každá reakcia.

    Vopred ďakujem
    Ahoj, praktický význam prechodu ti asi nevysvetlím. Ja som riešila tento problém vlani(rok 2007) - prakticky som robila prechod teraz v marci, pred podaním DP. Už aj ja som sa stretla s názorom, že vraj sa dá prejsť aj spätne na JU, ale veľmi tomu neverím. Skúsim si prehľadať nejaké materiály, čo keby náhodu predsa.

    martinach je offline (nepripojený) martinach

    martinach
    Ono o tom návrate do JU som sa nikde v zákone zatiaľ nedočítala (možno zle čítam). Tento týždeň som sa s tým začala trápiť a v podstate to zatiaľ celkom zvládam. Je pravda, že to ešte nie je až také náročné.

    Ale tento rok má zas farský úrad prijať dotáciu na opravu kostola a neviem ako sa s tým budem pasovať. Kostol ani faru nemá vedenú v účtovníctve, teda v majetku. Keď sa už bude tá dotácia čerpať, má to byť technické zhodnotenie, alebo len opravy? (ako môžem zhodnocovať, prípadne opravovať to čo nemám v majetku)?

    Ak by som to mala zaradiť, potom ako stanovím hodnotu? Znalca si FU asi nedovolí..

    JanaKop je offline (nepripojený) JanaKop

    JanaKop
    Ahojte. Môžete prejsť naspäť z PU do JU na základe zákonu o účtovníctve 431/2002 Z.Z. §9 odsek 3

    (3) Prechod zo sústavy jednoduchého účtovníctva do
    sústavy podvojného účtovníctva je povinný, ak úttovn
    á jednotka nespĺňa podmienky ustanovené v odseku
    2 pre účtovanie v sústave jednoduchého účtovníctva.
    Prechod zo sústavy jednoduchého účtovníctva do sústavy
    podvojného účtovníctva a zo sústavy podvojného
    účtovníctva do sústavy jednoduchého účtovníctva sa
    uskutočňuje vždy len k prvému dňu účtovného obdobia
    nasledujúceho po účtovnom období, v ktorom úč-
    tovná jednotka zistila skutočnosti, ktoré sú dôvodom
    na zmenu účtovnej sústavy.

    čiže ak v roku 2008 dostala účt. jednotka dotáciu a v roku 2009 nedostane žiadnu, tak v roku 2010 môže prejsť na JU



    Pekný deň

    bezradná je offline (nepripojený) bezradná

    knihomol I. stupňa bezradná
    Ďakujem, z jednej strany si potešila, ale keď sa nad tým zamýšľam - ja asi neprejdem. Keď už som konečne spracovala ten prechod, mám softver na PU a nemôžem vedieť či ešte niekedy v budúcnosti budú žiadať dotáciu, tak si myslím, že nemá veľký význam skákať z jedneého systému do druhého. A mne sa zdá PU omnoho prehľadnejšie než JU.

    martinach je offline (nepripojený) martinach

    martinach
    Janka ďakujem za usmernenie.

    Bezradná - asi zmýšľame podobne, lebo mne sa to zdá tiež zvláštne meniť rok po roku systém účtovníctva.

    A stále nechápem praktický význam toho prechodu z JU do PU. Predsa aj v JU môžem sledovať prijaté prostriedky a ich použitie.

    Čo si myslíte o tom majetku???

    victoria je offline (nepripojený) victoria

    victoria
    Jediny vyznam prechodu z JU na PU pri poskytnuti dotacie je iba kvoli ministerstvu a kvoli tomu aby si vedeli vsetky naklady teda vydavky pekne odkontrolovat na zaklade vedenia samostatnej analytickej evidencie, ktoru oni skoro vo vsetkych podmienkach na poskytnutie dotacii, grantov a inych prispevkov pozaduju.

    martinach je offline (nepripojený) martinach

    martinach
    Ahoj Bezradná,
    keďže som len nováčik tak ma ešte nepustí písať súkromné správy.
    Tiež som uvažovala nad takýmto postupom, ale som si istejšia keď počujem (čítam) viac názorov od ľudí s bohatšími skúsenosťami ako sú tie moje.
    To tech. zhodnotenie pravdepodobne presiahne hodnotu 30tis. a malo by sa tiež odpisovať. Má to byť zaradené v tej odp.skupine v akej by bola nehnuteľnosť?

    Chcem sa ešte trochu ospravedlniť všetkým čo mi radíte, že nereagujem na vaše správy rýchlejšie, ale mám obmedzený prístup k internetu (zatiaľ). To len, aby ste si to nevysvetľovali ako nezáujem.

    martinach je offline (nepripojený) martinach

    martinach
    Keď tak rozmýšľam o tom ministerstve, tak mi nedá nepovedať si názor.
    Zo zákona som pochopila (a aj s väčšiny príspevkov čo som na porade čítala ohľadom účta far. uradov), že far. úrad by mal prejsť na PU v roku nasledujúcom po roku v ktorom prijal dotáciu.
    Ak teda prijal dotáciu v roku napr. 2006 a v tomto roku ju aj použil, tak aj jej prijatie a použitie si musel odsledovať a zaúčtovať v sústave JU. Rok 2006 bol uzavretý v JU. V roku 2007 prejde do sústavy PU a nemá veľmi čo sledovať (čo sa dotácie týka). Akurát nejaké tie odpisy, ak išlo o dotáciu na obstaranie alebo rekonš. DHM.
    V podstate tým chcel básnik povedať, že sa mi to stále zdá (aj keď už poznám dôvod) také trochu prenasledovanie ľudí, ktorí musia to účtovníctvo viesť.

    bezradná je offline (nepripojený) bezradná

    knihomol I. stupňa bezradná
    Máš úplnú pravdu. Ale mne ešte asi v r. 94-95, keď som začínala s účtovníctvom povedala jedna múdra pani: " Len nezačni hľadať logiku a zmysel v nelogických zákonoch."

    Ináč v tej súkromnej správe som nepísala nič také, čo by sa nedalo zverejniť, takže to skúsim prekopírovať:

    "Ahoj!
    TAk sa mi vidí, že riešiš tie isté problémy ako ja. Mne známa poradila, že mám založiť kartu IM v nulovej hodnote a nové náklady na rekonštrukcie mám brať ako technické zhodnotenie. Veď z praktického hľadiska je to obhájitelné. Ten kostol má určite viac ako 40 rokov, takže odpísaný by už bol. Ja som mala tento problém s budovou fary. Vlani som to dala na 042 a stále to tam ešte mám, lebo ešte aj v tomto roku prebiehali rekonštrukčné práce.Ku koncu tohto roku ho presuniem na 021 a začnem odpisovať. "

    Pekný víkend!

    martinach je offline (nepripojený) martinach

    martinach
    Ahoj,
    ja som si svoju súkromnú správu prečítala, len tebe som nemohla poslať súkr. správu.
    Čo hovoríš na odpisovanie toho tech. zhodn. str.1?

    007gituska je offline (nepripojený) 007gituska

    007gituska
    je potrebné si ujasniť:
    - kto je vlastník, príp. správca. všetko musí byť riadne doložené
    - kto je príjemcom dotácie

    martinach je offline (nepripojený) martinach

    martinach
    - kto je valstníkom to neviem (predpokladám, že cirkev ako taká - nie farský úrad v danej obci, ten bude asi len v pozícií správcu)
    - príjemcom dotácie je spomínaný farský úrad

    bezradná je offline (nepripojený) bezradná

    knihomol I. stupňa bezradná
    martinach Pozri príspevok
    - kto je valstníkom to neviem (predpokladám, že cirkev ako taká - nie farský úrad v danej obci, ten bude asi len v pozícií správcu) - príjemcom dotácie je spomínaný farský úrad

    Vlastníkom je vždy farnosť - je to samostatný právny subjekt. Preto má každá farnosť pridelené vlastné IČO ako aj DIČ.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.