Zavrieť

Porady

Sociálny fond

Dobrý deň,
čítam si príspevky ohľadne sociálneho fondu - jeho tvorbu a čerpanie. Ešte doteraz som ho netvorila. Teraz budem mať zamestnanca v pracovnom pomere. Spravím mzdu za mesiac 08/2008 - výplata bude v septembri. V septembri z hrubej mzdy napr. 9000,- 0,6% bude tvorba SF. T.j. 54,- Sk. Túto sumu dám ako VPD - tvorba sociálneho fondu /VOZD/ a zaevidujem v knihe SF ako príjem. Ak budem z neho čerpať zamestnancovi, v knihe SF bude výdaj-čerpanie. A v peňažnom denníku tiež niečo účtujem pri čerpaní?
Ďakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Kristína je offline (nepripojený) Kristína

    Kristína
    Podľa nových postupov účtovania v JÚ platných od 1.1.2008 môžete postupovať podľa § 7 bod 3):
    (3) Tvorba a čerpanie sociálneho fondu11) sa účtuje v knihe sociálneho fondu ako prírastok a úbytok sociálneho fondu. Ak prostriedky sociálneho fondu nie sú uložené na osobitnom účte v banke, tvorba sociálneho fondu sa účtuje v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. e) šiesteho bodu. Ak prostriedky sociálneho fondu sú uložené na osobitnom účte v banke, tvorba sociálneho fondu sa účtuje v peňažnom denníku ako finančná operácia v priebehu roka podľa § 4 ods. 6 písm. e) šiesteho bodu.
    Čerpanie sociálneho fondu sa účtuje podľa § 4 ods. 6 písm. g).

    Ejo je offline (nepripojený) Ejo

    Ejo
    Takže ak nemám založený osobitný účet, tak stačí k 31.12. daného roku interným dokladom vytvoriť SF /0,6% z hrubých miezd/? Ale tú sumu musím skutočne uložiť na účet /napr. na podnikateľský/? Tak to pojde cez výpis, nie? Čo je výhodnejšie? Účtovať priebežne alebo ku konca roka?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Ejo Pozri príspevok
    Takže ak nemám založený osobitný účet, tak stačí k 31.12. daného roku interným dokladom vytvoriť SF /0,6% z hrubých miezd/? Ale tú sumu musím skutočne uložiť na účet /napr. na podnikateľský/? Tak to pojde cez výpis, nie? Čo je výhodnejšie? Účtovať priebežne alebo ku konca roka?
    Áno, stačí ID z v rámci uzáv. operácii zaúčtovať tvorbu SF. Mať osobitný účet SF v banke nie je potrebný.

    Ejo je offline (nepripojený) Ejo

    Ejo
    Interný doklad je nepeňažný pohyb. Ak vytvorím a vložím peniaze do SF, ide o peňažný pohyb /na základe VPD alebo VB/ a ako VOZD, nie? Ako účtujete VY?

    Ejo je offline (nepripojený) Ejo

    Ejo
    Alebo je to tak, že ak mám na účte určitú čiastku peňazí napr. 50.000,- z toho je napr. 5000,- patrí do SF, ktorý je vedený v knihe SF? Vtedy je mi jasné, že ku koncu roku ide o interný doklad- takto si ho vytvorím.

    Kristína je offline (nepripojený) Kristína

    Kristína
    Ejo Pozri príspevok
    Interný doklad je nepeňažný pohyb. Ak vytvorím a vložím peniaze do SF, ide o peňažný pohyb /na základe VPD alebo VB/ a ako VOZD, nie? Ako účtujete VY?
    Ide o uzávierkový interný doklad, v rámci ktorého sa účtuje o SF v peňažnom denníku.
    Inak v priebehu roka účtujete iba v rámci knihy SF tak, ako je to uvedené v § 7 bod 3) nových postupov účtovania.

    Gong je offline (nepripojený) Gong

    :-) Gong
    Ahojte poradáci, prosím vás o radu v nasledovnom probléme. Som na materskej od mája 2008, šéfka sa mi rozhodla zo SF prispieť 10000Sk k narodeniu dieťaťa. Môžu sa tieto peniaze použiť ako čerpanie zo SF? Ja si ich musím zdaniť? Ako na to? Ide o FO, platca DPH.
    Ďakujem

    aknelh je offline (nepripojený) aknelh

    aknelh
    Ahojte, myslím si dobre, keď si myslím, že SZČO bez zamestnanca nevytvára sociálny fond?

    Gong je offline (nepripojený) Gong

    :-) Gong
    Gong Pozri príspevok
    Ahojte poradáci, prosím vás o radu v nasledovnom probléme. Som na materskej od mája 2008, šéfka sa mi rozhodla zo SF prispieť 10000Sk k narodeniu dieťaťa. Môžu sa tieto peniaze použiť ako čerpanie zo SF? Ja si ich musím zdaniť? Ako na to? Ide o FO, platca DPH.
    Ďakujem
    Ahoj na moju otázku mi nevie nik poradiť?

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Nakukni do Drak-a, máte ho predplateného . DPH s tým nemá nič spoločného. Ty si máš sama zisťovať to, čo má ovládať vaša mzdová účtovníčka? To je smutné.

    sonka1 je offline (nepripojený) sonka1

    sonka1
    Kristína Pozri príspevok
    Ide o uzávierkový interný doklad, v rámci ktorého sa účtuje o SF v peňažnom denníku.
    Inak v priebehu roka účtujete iba v rámci knihy SF tak, ako je to uvedené v § 7 bod 3) nových postupov účtovania.
    Ahojte, tak som sa aj ja už domotala s týmto SF, že som nenašla konkrétnu odpoved, či ID (bez penazi), alebo VPD (peňažný)
    Takže:
    v priebehu roka účtujem v knihe SF,
    január príjem SF 300
    február Príjem ST 350
    a tak ďalej .
    Na konci roka urobím interný doklad iba ako výdavok - sociálny fond? To znamená, že peniaze mám stále v tej istej pokladni ako účtujem výdavky.

    Tinika je offline (nepripojený) Tinika

    Tinika
    Dobrý deň, práve sa tiež trápim zo SF. Mám otázku, ako sa to účtuje?
    Ide mi hlavne o doklad.

    1. Tvorba SF - VOZD, výdavkový doklad z pokladne
    2. Príjem do SF - zaevidovaný v knihe SF cez ID
    3. Čerpanie SF - VNZD, výdavkový doklad?

    A ako si zaevidujem záväzok voči zamestnancovi v knihe SF, aby som pri čerpaní zo SF tento záväzok znížila? Tento závazok navyšujem vždy o sumu, o ktorú som tvorila SF?
    PR. tvorba SR 100,- záväzok voči zam. 100,-. Ďalší mesiac tvorba SF 150,- a záväzok zvýšim o 150,-?


    A ešte k tomu, mzdy za 12/07 sa počítali v 01/08, čiže aj tvoriť SF som mohla až v 01/08. Je to ok?
    Prosím o radu, aby som to už pochopila. ďakujem veľmi pekne
    Naposledy upravil Tinika : 24.11.08 at 17:12

    rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

    Som jedna z vás rodina1
    Tinika Pozri príspevok
    Dobrý deň, práve sa tiež trápim zo SF. Mám otázku, ako sa to účtuje?
    Ide mi hlavne o doklad.

    1. Tvorba SF - VOZD, výdavkový doklad z pokladne
    2. Príjem do SF - zaevidovaný v knihe SF cez ID
    3. Čerpanie SF - VNZD, výdavkový doklad?

    A ako si zaevidujem záväzok voči zamestnancovi v knihe SF, aby som pri čerpaní zo SF tento záväzok znížila? Tento závazok navyšujem vždy o sumu, o ktorú som tvorila SF?
    PR. tvorba SR 100,- záväzok voči zam. 100,-. Ďalší mesiac tvorba SF 150,- a záväzok zvýšim o 150,-?


    A ešte k tomu, mzdy za 12/07 sa počítali v 01/08, čiže aj tvoriť SF som mohla až v 01/08. Je to ok?
    Prosím o radu, aby som to už pochopila. ďakujem veľmi pekne
    Dobrý deň, aj mňa by zaujímala odpoveď na túto otázku. Odpovie niekto? Ďakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.