Zavrieť

Porady

DPH pri dovoze

Ahojte, chcela by som Vás poprosiť o informáciu týkajúceho sa dovozu tovaru z tretieho štátu. Sme platcami DPH v SR. Objednali sme si pod našim IČ DPH tovar z Číny. Dodávateľovi sme na základe predfaktúry za tovar zaplatili a následne bol tento tovar odoslaný priamo z Číny nášmu odberateľovi do ČR. Tento náš odberateľ je rovnako platcom DPH v ČR. Uvedený tovar bol prepravený prepravnou spoločnosťou a neprechádzal cez územie SR. Uvedený odberateľ tovar preclil vo svojom mene, ale nebola mu vymeraná na colnici DPH.
V Českej republike nemáme daňového zástupcu.

1. Vyplýva nám nejaká povinnosť k DPH z titulu dovozu tovaru, ak tento neprechádzal územím SR? Tento dovoz tovaru mám zahrnúť do § 48 ods.3?
Akým spôsobom správne vysporiadať DPH v zmysle zákona o DPH?
2. Uvedený tovar, ktorý bol priamo dodaný z Číny do Českej republiky, potrebujeme odberateľovi fakturovať, zahrniem toto dodanie tovaru do § 43?
A následne si český odberateľ uplatní samozdanenie?
Ďakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Lienočka Pozri príspevok
    Ahojte, chcela by som Vás poprosiť o informáciu týkajúceho sa dovozu tovaru z tretieho štátu. Sme platcami DPH v SR. Objednali sme si pod našim IČ DPH tovar z Číny. Dodávateľovi sme na základe predfaktúry za tovar zaplatili a následne bol tento tovar odoslaný priamo z Číny nášmu odberateľovi do ČR. Tento náš odberateľ je rovnako platcom DPH v ČR. Uvedený tovar bol prepravený prepravnou spoločnosťou a neprechádzal cez územie SR. Uvedený odberateľ tovar preclil vo svojom mene, ale nebola mu vymeraná na colnici DPH.
    V Českej republike nemáme daňového zástupcu.

    1. Vyplýva nám nejaká povinnosť k DPH z titulu dovozu tovaru, ak tento neprechádzal územím SR? Tento dovoz tovaru mám zahrnúť do § 48 ods.3?
    Akým spôsobom správne vysporiadať DPH v zmysle zákona o DPH?
    Nedošlo k zdaniteľnému plneniu na území SR ( tuzemska ) .
    2. Uvedený tovar, ktorý bol priamo dodaný z Číny do Českej republiky, potrebujeme odberateľovi fakturovať, zahrniem toto dodanie tovaru do § 43?
    A následne si český odberateľ uplatní samozdanenie?
    Konzultujte postup s českým daňovým poradcom.

    Ďakujem za odpovede.
    Zvýraznené v texte.

    Takéto obchody treba daňovo riešiť vopred.

    Lienočka je offline (nepripojený) Lienočka

    Lienočka
    1. Vyplýva nám nejaká povinnosť k DPH z titulu dovozu tovaru, ak tento neprechádzal územím SR? Tento dovoz tovaru mám zahrnúť do § 48 ods.3?
    Akým spôsobom správne vysporiadať
    DPH v zmysle zákona o DPH?

    Nedošlo k zdaniteľnému plneniu na území SR ( tuzemska ) .
    2. Uvedený tovar, ktorý bol priamo dodaný z Číny do Českej republiky, potrebujeme odberateľovi fakturovať, zahrniem toto dodanie tovaru do § 43?
    A následne si český odberateľ uplatní samozdanenie?
    Konzultujte postup s českým daňovým poradcom.

    Je to komplikovaný prípad, ale vedenie si postavilo hlavu, že to pošlú takto a teraz to mám vyriešiť.

    Kedže nedošlo k ZP na území SR, neuvediem to v danovom priznaní DPH?

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Lienočka Pozri príspevok
    1. Vyplýva nám nejaká povinnosť k DPH z titulu dovozu tovaru, ak tento neprechádzal územím SR? Tento dovoz tovaru mám zahrnúť do § 48 ods.3?
    Akým spôsobom správne vysporiadať DPH v zmysle zákona o DPH?
    Nedošlo k zdaniteľnému plneniu na území SR ( tuzemska ) .
    2. Uvedený tovar, ktorý bol priamo dodaný z Číny do Českej republiky, potrebujeme odberateľovi fakturovať, zahrniem toto dodanie tovaru do § 43?
    A následne si český odberateľ uplatní samozdanenie?
    Konzultujte postup s českým daňovým poradcom.

    Je to komplikovaný prípad, ale vedenie si postavilo hlavu, že to pošlú takto a teraz to mám vyriešiť.

    Kedže nedošlo k ZP na území SR, neuvediem to v danovom priznaní DPH?
    V DP to neuvádzate.

    Predajte tovar pred jeho preclením. Preclenie nech si urobí český odberateľ.

    Lienočka je offline (nepripojený) Lienočka

    Lienočka
    benka Pozri príspevok
    V DP to neuvádzate.

    Predajte tovar pred jeho preclením. Preclenie nech si urobí český odberateľ.

    Práve takto nejako som to chcela, predať pred predclením. Mám aj kopie ich JCD, že to prišlo do ČR a prešlo colnicou.
    Je to nejaký špeciálny režim, ktorý musím uviesť na faktúre? Neviete pôjde to do ČR bez DPH? Do ktorého § to zahrnúť, 43 to asi nie je?

    Lienočka je offline (nepripojený) Lienočka

    Lienočka
    Ďakujem za link. Aspoň viem, že nie som sama. Je mi to trochu jasnejšie. Ale neviete mi poradiť? Faktúru za tento tovar do ČR mám vystaviť bez DPH, a na aký § sa odvolať? Ďakujem za odpoveď.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Lienočka Pozri príspevok
    Ďakujem za link. Aspoň viem, že nie som sama. Je mi to trochu jasnejšie. Ale neviete mi poradiť? Faktúru za tento tovar do ČR mám vystaviť bez DPH, a na aký § sa odvolať? Ďakujem za odpoveď.

    Takýto predaj nie je predmetom dane v zmysle §2, nakoľko nedochádza k dodaniu tovaru v tuzemsku.
    Tovar nikdy nebol na území SR, o trojstranný obchod sa takisto nemôže jednať.
    Faktúrujete mimo DPH. Zdokladujte si tento obchod aby bolo jasné, že ste to predali pred preclením.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.