Zavrieť

Porady

Denny student, fulltime praca

Dobry vecer,

som denny student vysokej skoly, pracujuci v hlavnom pracovnom pomere. Chcel by som vediet, ci mozem poziadat o navratenie dani z prijmu.

Dakujem

Miro
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    miroslav.kosut Pozri príspevok
    Dobry vecer,

    som denny student vysokej skoly, pracujuci v hlavnom pracovnom pomere. Chcel by som vediet, ci mozem poziadat o navratenie dani z prijmu.

    Dakujem

    Miro
    Máš podpísané u zamestnávateľa Vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov ? Robíš celý rok ?
    Dakujem za bleskovu odpoved

    Odpovedat na otazku c.1 neviem. Je toto vyhlasenie sucastou pracovnej zmluvy ?
    (mzdu mam zdanovanu, t.j dostavam tych cca 75 % hrubej mzdy)

    Pracujem od 2. januara tohto roku.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    miroslav.kosut Pozri príspevok
    Dakujem za bleskovu odpoved

    Odpovedat na otazku c.1 neviem. Je toto vyhlasenie sucastou pracovnej zmluvy ?
    (mzdu mam zdanovanu, t.j dostavam tych cca 75 % hrubej mzdy)

    Pracujem od 2. januara tohto roku.
    Vyhlásenie nie je súčawsťou pracovnej zmluvy, podpisuje sa pri nástupe do zamestnania. V praxi to znamená, že z hrubej mzdy ti zamestnavateľ stiahne odvody do zdravotnej a socialnej poisťovne, odpočíta mesačnú nezd.časť základu dane /v r.2008 = 8208sk/ a zdaní len rozdiel sadzbou 19 %.

    Ak nemáš podpísané Vyhlásenie, odpočíta z hrubej mzdy odvody a rozdiel ti zdaní.
    O nič však neprídeš - do 15.2. nasl. kal. roka môžeš požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania dane, kde si uplatníš ročnú nezd.časť základu dane a stiahnutý preddavok na daň sa ti cestou zamestnávateľa vráti.

    Alebo si môžeš podať do 31.3.2009 daňové priznanie sám a DU ti preplatok dane vráti.
    Na vyplatnej paske vidim odpocitanych spominanych 8202 Sk. Ak som spravne pohopil, ide o prvu moznost - mam podpisane vyhlasenie. Mam aj v tomto pripade narok na vratenie ?

    Nie som zbehly v tejto oblasti
    Naposledy upravil miroslav.kosut : 19.08.08 at 21:35

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    miroslav.kosut Pozri príspevok
    Na vyplatnej paske vidim odpocitanych spominanych 8202 Sk. Ak som spravne pohopil, ide o prvu moznost - mam podpisane vyhlasenie. V tomto pripade mam narok na vratenie ?

    Nie som zbehly v tejto oblasti
    Vzhľadom k tomu, že si zamestnaný od 2.1., v tomto prípade sa ti už žiadna daň nevráti, iba ak by si mal životné poistenie alebo doplnkové dôchodkové sporenie, môžeš si ešte uplatniť zníženie daňového základu max. o 12 tis. ročne
    Dakujem velmi pekne za Vasu odpoved. Nikto mi to nevedel povedat isto. Prajem prijemny vecer.

    Denny student, fulltime praca

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.