Zavrieť

Porady

Inventarizácia

Prosím Vás, neviete mi poradiť? Treba robiť inventarizáciu na konci roka s nulovým zostatkom aj napríklad bankového účtu, ak firma žiadny bankový účet nemá a ani nikdy nemala?
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Polly404 Pozri príspevok
Prosím Vás, neviete mi poradiť? Treba robiť inventarizáciu na konci roka s nulovým zostatkom aj napríklad bankového účtu, ak firma žiadny bankový účet nemá a ani nikdy nemala?
Čo nemáš, to nevieš ani inventarizovať.
0 0
Polly404 Polly404

Polly404 je offline (nepripojený) Polly404

To si myslím aj ja, ale na DÚ mi povedali, že podľa zákona treba inventarizovať aj to, čo nemám a do súpisu dať nulový zostatok.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Polly404 Pozri príspevok
To si myslím aj ja, ale na DÚ mi povedali, že podľa zákona treba inventarizovať aj to, čo nemám a do súpisu dať nulový zostatok.
Chcel by som vidieť takú inventarizačnú zápisnicu, v ktorom sa píše o niečom čo nie je.
0 0
Polly404 Polly404

Polly404 je offline (nepripojený) Polly404

Teraz váham, či urobiť spätne k 31.12.07 takú inventarizáciu, nakoľko mi to príde nelogické. Ale na druhej strane, čo ak to bude kontrola vyžadovať?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Polly404 Pozri príspevok
Teraz váham, či urobiť spätne k 31.12.07 takú inventarizáciu, nakoľko mi to príde nelogické. Ale na druhej strane, čo ak to bude kontrola vyžadovať?
Skôr by som napísal iba toľko, že podnikateľský subjekt počas r. 2007 nemal založený bežný účet v žiadnej banke.
0 0
renatan renatan

renatan je offline (nepripojený) renatan

Pokiaľ by som aj mala založený účet, tak pokiaľ budem mať ku dňu inventarizácie nulový stav, tak nebudem robiť inventarizáciu ani zápis. Tam sa predsa uvádza, čo je obsahom účtu a pokiaľ na ňom nič nieje, tak sa neinventarizuje.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Polly404 Pozri príspevok
Teraz váham, či urobiť spätne k 31.12.07 takú inventarizáciu, nakoľko mi to príde nelogické. Ale na druhej strane, čo ak to bude kontrola vyžadovať?
Ja som sa doposiaľ nestretla zo žiadnym predpisom , aby som inventarizovala to čo nemám . Však ak firmá má zriadený bežný účet pre jej podnikateľskú činnosť , tak ho musí mať aj v SW a na konci roka si vytlačí všetky inventarizácie v čom sú aj existujúce BU , pokiaľ ich firma má .
Ak zriadenie takýchto účtov resp.účtu nemá , tak nemá čo tlačiť a inventarizovať .
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

V zákone o účtovníctve predsa nieje napísané, že inventarizujeme čo nemáme. Ak nebudem mať napr. budovu, tak do zápisu dám, Budovy - nemám zostatok, bohužiaľ... Keď všetko, tak asi by tam malo byť v zákone uvedené, že pri inventarizácii postupujeme podľa účtov účtovnej osnovy...
0 0
Polly404 Polly404

Polly404 je offline (nepripojený) Polly404

Tiež si myslím, že je nelogické inventarizovať niečo, čo nemám.
0 0
Polly404 Polly404

Polly404 je offline (nepripojený) Polly404

Tak som volala na iný DÚ a tam mi zase pani povedala, že podľa nej by sa nemala robiť inventarizácia toho, čo nemláme, ale malo by to byť uvedené v poznámkach, ktoré sú súčasťou ročnej uzávierky. Ako to vyriešiť s podnikateľmi účtujúcimi v JÚ mi nevedela povedať (nakoľko tí poznámky neodovzdávajú). A keď som sa spýtala, či sa toho môžem držať, tak hneď cúvla, vraj to je len jej domnienka a ona len zastupuje kolegyňu a mám si zavolať o 2 týždne, keď už bude kolegyňa späť v práci.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
ZÁKON 431/2002 Z.z.z 18. júna 2002 o účtovníctve v platnom znení


INVENTARIZÁCIA
§ 29

(1) Inventarizáciou overuje účtovná jednotka, či stav majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov v účtovníctve zodpovedá skutočnosti.

Mne z toho vychádza to, že inventarizujem iba existujúce zložky majetku. Totiž čo nemám, nie je súčasťou majetku.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Polly404 Pozri príspevok
Tak som volala na iný DÚ a tam mi zase pani povedala, že podľa nej by sa nemala robiť inventarizácia toho, čo nemláme, ale malo by to byť uvedené v poznámkach, ktoré sú súčasťou ročnej uzávierky. Ako to vyriešiť s podnikateľmi účtujúcimi v JÚ mi nevedela povedať (nakoľko tí poznámky neodovzdávajú). A keď som sa spýtala, či sa toho môžem držať, tak hneď cúvla, vraj to je len jej domnienka a ona len zastupuje kolegyňu a mám si zavolať o 2 týždne, keď už bude kolegyňa späť v práci.
Ak ste nenašli svoju odpoveď na Porade a ani na príslušnom Daňovom úrade , kde ste telefonovali ...poradím Vám , stránka www.drsr.sk zadajte si tam písomný dotaz , zaškrtnite možnosť zaslať odpoveď listom na Vašu adresu a budete mať doklad .

Aj napriek tomu svoje stanovisko nemením , ak nemám zriadený bežný účet na podnikanie ,neúčtujem o ňom a ani nemôžem vlastne o "ničom" účtovať , tak nemôžem vykonať inventarizáciu .
0 0
Polly404 Polly404

Polly404 je offline (nepripojený) Polly404

Napísala som na DRSR. Teraz čakám na odpoveď. Dám vedieť, čo odpísali. Pekný deň vám všetkým prajem.
0 0
Polly404 Polly404

Polly404 je offline (nepripojený) Polly404

Ahojte, tak som dnes dostala odpoveď z DRSR. Som rada, že aj oni si myslia, že je nelogické inventarizovať niečo, čo nemám.
"Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 29 ods. 1 zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov inventarizáciou overuje účtovná jednotka, či stav majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov v účtovníctve zodpovedá skutočnosti.
Z uvedeného vyplýva, že ak účtovná jednotka nemá ceniny alebo bankový účet (tzn. nemá takýto majetok), nerobí jeho inventarizáciu.

Odbor služieb pre verejnosť"
0 0
Polly404 Polly404

Polly404 je offline (nepripojený) Polly404

Ak mám k 31.12. Stav pohľadávok a záväzkov 0-Sk, tak podľa tohto netreba robiť inventarizáciu pohľadávok a záväzkov, však? Chcem sa len uistiť.
0 0
jaja99 jaja99

jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

My napr. máme bankový účet, ktorý na konci roka vykazuje nulový zostatok - teda ho inventarizujeme. Účet sa používa len na príjem dotácií a aj prípadný príjem sa po obdržaní celý prevádza na bežný účet. Poplatky sú zrážané podľa zmluvy z iného účtu.
Ide tiež o JÚ.
Iná je situácia, keď účet neexistuje - nie je čo inventarizovať.
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Polly404 Pozri príspevok
Ak mám k 31.12. Stav pohľadávok a záväzkov 0-Sk, tak podľa tohto netreba robiť inventarizáciu pohľadávok a záväzkov, však? Chcem sa len uistiť.
Treba.
Teória :Inventarizáciou zisťujeme skutočný stav majetku a porovnávame ho s účtovným stavom. Poznáme inventúru fyzickú a dokladovú.
Praktická aplikácia teórie : Pohľadávky, (záväzky) : účtovný stav 0,- Sk - z hlavnej knihy,311, (321),prípadne prijaté a poskytnuté preddavky,účty ostatných pohľadávok a záväzkov, zamestnanci, poistné, dane, skutočný stav z knihy došlých a odoslaných faktúr, z výsledkov odoslaných, doručených potvrdených zostatkov medzi jednotlivými obchodnými partnermi. V JÚ z Evidencie pohľadávok a záväzkov, a potvrdených zostatkov.

K inventúre BÚ s nulovým zostatkom : Účtovný stav z účtovníctva, =0,- Sk, fyzický stav - výpis BÚ z banky s konečným stavom 0,- Sk.

Inventúru robím len u tých položiek, ktoré som v priebehu roka používala, prípadne, kde sa mi stav, nenulový, od 1.1. bežného roka nezmenil. Ak niečo nemám, neevidujem to, ani neinventarizujem.
Príklady : budova, odpísaná, evidovaná - inventarizujem.(trieda 0 má P.S.)
Budova prenajatá(ja som si ju prenajala) neevidujem.
Nemám BÚ - neinventarizujem. Mám nulový zostatok - inventarizujem.
Naposledy upravil Dav : 16.09.08 at 08:08
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Dobrý večer prajem,vedeli by ste mi prosím poradiť ,ako si mám napísať štandardný text k odsúhlasenej položke účtu z účt.rozvrhu?
Niečo ako účtovný zostatok na účte súhlasí so skutočnosťou..???Alebo niečo v takom zmysle?Pomôžete mi prosím pekne-aké máte vetičky..?Ďakujem moc
0 0
Kika69 Kika69

Kika69 je offline (nepripojený) Kika69

erika_H Pozri príspevok
Dobrý večer prajem,vedeli by ste mi prosím poradiť ,ako si mám napísať štandardný text k odsúhlasenej položke účtu z účt.rozvrhu?
Niečo ako účtovný zostatok na účte súhlasí so skutočnosťou..???Alebo niečo v takom zmysle?Pomôžete mi prosím pekne-aké máte vetičky..?Ďakujem moc
Ja píšem napr. dokladová inventúra (účet 321) bola odsúhlasená so saldokontom záväzkov na účte dodávateľov a súhlasí s účtovným stavom alebo
-dokladová evidencia súhlasí s účtovným stavom.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Kika69 Pozri príspevok
Ja píšem napr. dokladová inventúra (účet 321) bola odsúhlasená so saldokontom záväzkov na účte dodávateľov a súhlasí s účtovným stavom alebo
-dokladová evidencia súhlasí s účtovným stavom.
Dakujem moc.a môžem to napísať aj do časti - výsledky podľa § 30 odst. 3 písm.b) a c)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať