Zavrieť

Porady

Koeficientovať ?

Ahojte poraďáci.
Rada by som Vás poprosila o pomoc. Súkromník použil v júli auto na súkromné účely - išiel do Chorvátska. Cestou si nakúpil benzín v MR aj v Chorvátsku. Tento benzín (keďže podľa evidencie - práve tento benzín použili na súkromné účely) mám dať mimo základ dane aj s DPH ? Alebo to zaúčtujem do ZD, uplatním DPH a môžem sa hlásiť na DÚ u správkyne, aby mi určila koeficient ? Robí sa to teraz, alebo až keď budem robiť štvrťročný výkaz?
Rada by som Vás poprosila, kto mi vie poradiť, čo s tým benzínom - ako ho účtovať - či to chápem správne a treba použiť ten § 50 - pomerné odpočítanie DPH. Vopred Vám veľmi pekne ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    alicacka Pozri príspevok
    Ahojte poraďáci.
    Rada by som Vás poprosila o pomoc. Súkromník použil v júli auto na súkromné účely - išiel do Chorvátska. Cestou si nakúpil benzín v MR aj v Chorvátsku. Tento benzín (keďže podľa evidencie - práve tento benzín použili na súkromné účely) mám dať mimo základ dane aj s DPH ? Alebo to zaúčtujem do ZD, uplatním DPH a môžem sa hlásiť na DÚ u správkyne, aby mi určila koeficient ? Robí sa to teraz, alebo až keď budem robiť štvrťročný výkaz?
    Rada by som Vás poprosila, kto mi vie poradiť, čo s tým benzínom - ako ho účtovať - či to chápem správne a treba použiť ten § 50 - pomerné odpočítanie DPH. Vopred Vám veľmi pekne ďakujem.
    Auto je zaradené do obchodného majetku?
    DPH z PHL natankované v zahrančí, resp. v inom členskom štáte nemôžeš uplatniť na vstupe.

    alicacka je offline (nepripojený) alicacka

    alicacka
    Ako to najlepšie vyriešiť? Prosím poraďte. Ešte som také nikdy nemala. Na bločku z Chorvátska je 22% DPH, ak tomu dobre rozumiem. Ale keď hovoríš, že nemôžem uplatniť DPH, tak ako to riešiť?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    alicacka Pozri príspevok
    Znamená to, že ich môžem vyhodiť a hotovo?
    Veď išlo o súkromnú jazdu, ak som dobre pochopil. Ak ide o auto zaradené do obchodného majetku, tak nevyhadzovať. Totiž v evidencii by si nevedela vykriť kilometre. Keď ide o súkromné auto používané na podnikanie, tak môžeš.

    Ak auto je v majetku, a odpisuje sa, tak na konci roka si nezabudni krátiť odpis v pomere služobné km/súkromné km.

    alicacka je offline (nepripojený) alicacka

    alicacka
    Ešte by som odpovedala na tvoju otázku - áno, auto je v obchodnom majetku, práve o to ide. Predpokladám ale, že to že použili auto na túto cestu, a tieto bločky mi dali, tak s tým asi niečo chcú - t.j. dať do výdavkov - aj keď NZD. Možno by bolo lepšie, keby som to vôbec nedávala do účtovníctva ?

    alicacka je offline (nepripojený) alicacka

    alicacka
    Vďaka za odpoveď. Ale s tými bločkami teraz čo mám robiť? Len ich zaúčtovať do VNZD v korunách a hotovo?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    alicacka Pozri príspevok
    Ako to najlepšie vyriešiť? Prosím poraďte. Ešte som také nikdy nemala. Na bločku z Chorvátska je 22% DPH, ak tomu dobre rozumiem. Ale keď hovoríš, že nemôžem uplatniť DPH, tak ako to riešiť?
    Ak je auto v majetku SZČO a účtuješ o nákupe PHM na súkromné účely, potom ich nákup aj s dph bude výdavkom neovplyvň. základ dane.

    alicacka je offline (nepripojený) alicacka

    alicacka
    Ide mi o to, že zák o DPH hovorí, že ak použije odpisovaný majetok, pri ktorom si uplatnil celé DPH pri nákupe, tak sa pri použití na iný účel ako podnikanie, musí použiť § 50. Tak to teraz nechápem.Viete mi niekto poradiť ako postupovať?

    alicacka je offline (nepripojený) alicacka

    alicacka
    No, ja by som to tiež veľmi rada vyriešila len tak, že to nedám do ZD a vec je vybavená. Ale keď som si prečítala § 50, tak som sa zhrozila. Tak prosím Vás podeľte sa o skúsenosti, ak máte v takejto oblasti.

    alicacka je offline (nepripojený) alicacka

    alicacka
    Myslím, že zajtra zavolám na DÚ Banská Bystrica. Som z toho jeleň a bola by som rada, keby som to vedela vyriešiť čo najskôr. Nerada nechávam veci na poslednú chvíľu. So získanými informáciami sa rada s Vami podelím, lebo viem podľa seba, aká som rada, keď mi niekto pomôže v núdzi.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.