Zavrieť

Porady

delenie nákladov medzi manželmi SZČO

Dobrý deň,

prosím radu ohľadne delenia nákladov medzi manželmi SZČO. Vlastnia spolu nebytové priestory, ktoré si vložila do podnikania manželka a využívala ich na 100 %. Teraz si založil živnosť aj manžel a urobil si tam kanceláriu na vykonávanie svojej podnikateľskej činnosti.
Je možné nejakým zápisom na konci účtovného obdobia rozdeliť výšku odpisov na polovicu, aby si ich každý dal do nákladov? / priestory momentálne využívajú v pomere 1/2 a 1/2 /
Prípadne mi prosím poraďte, čo mám s tým robiť.

ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Viď ZoDP §24 ods.3)
    (3) Hmotný majetok a nehmotný majetok, ktorý je v spoluvlastníctve, odpisuje každý zo spoluvlastníkov zo vstupnej ceny, a to pomerne podľa výšky spoluvlastníckeho podielu.
    Komentár k ods.3:
    ods. 3 – Odpisovanie hmotného majetku a nehmotného majetku v spoluvlastníctve viacerých vlastníkov. Často sa stáva, že za účelom výstavby alebo obstarania majetku sa spojí viacero osôb s cieľom financovať spoločný projekt. Ak na obstaraní hmotného alebo nehmotného majetku sa zúčastní viacero vlastníkov, má každý z nich právo uplatňovať odpisy z pomernej časti obstarávacej ceny, a to v závislosti od toho akou sumou sa podieľal na obstaraní spoločnej veci, t.j. veci v spoluvlastníctve. Každý zo spoluvlastníkov odpisuje zo vstupnej ceny pomerne podľa výšky spoluvlastníckeho podielu, t.j. v tom pomere, v akom hradil náklady na obstaranie majetku.
    Naposledy upravil Marína : 22.08.08 at 19:07

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Ja by som len k uvedenému dotazu len toľko , pokiaľ manželia podnikajú , má každý svoj živnostenský list a nebytové priestory , ktoré nadobudli v rámci BSM spoločne , a tieto v čase podnikania užívajú , doporučujem okrem iného napísať Dohodu o spoločnom užívaní nebytových priestorov na účel vykonávania podnikateľskej činnosti a v tejto dohode si ošetriť okrem odpisov aj spotrebu energií , plynu , vody ,poplatkov dani z nehnuteľnosti ,smetné ,udržiavanie priestorov , prípadné iné poplatky z oblasti BOZP,PO atď .

    Proste v jednom priestore sídlia dve firmy .
    Mne uvedenú dohodu poradil inšpektor z NIP pri kontrole kvôli niečomu inému , ale okrem toho to bude slúžiť aj ako doklad pre daňovú kontrolu , že ako si delia výdavky na prevádzku spoločného priestoru .

    Ešte by som Marínu doplnila : pozrite Zo DzP § 24 odst.5 , § 25 odst. 1 písm.d

    Manželia si rozdelia odpisy 50:50 a na konci roka , si v rámci účtovných uzávierkových operácii tieto zaúčtujú do prevádzkovej réžie .
    Naposledy upravil Zita5 : 22.08.08 at 11:35

    delenie nákladov medzi manželmi SZČO

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.