Zavrieť

Porady

predaj prenajímanej súkromnej nehnuteľnosti

Zdravím všetkých Poraďákov, prosím Vás o pomoc:
Fyzická osoba vlastní nehnuteľnosti, ktoré sú na LV zapísané pod jeho rodným číslom, nikdy neboli zaradené do podnikania. Je zároveň SZČO, ktorá tieto nehnuteľnosti sčasti prenajíma na základe zmluvy o nájme nebytových priestorov (fakturuje nájomné - príjmy zaradené v §6 ods.1) a sčasti využíva ako kancelárske priestory pre vlastné podnikanie. Chce tieto nehnuteľnosti predať svojej s.r.o., v ktorej je jediným spoločníkom. (multifunkčný podnikateľ :-)
Nie je mi celkom jasné, či sa tieto nehnuteľnosti chápu ako obchodný majetok alebo nie, a či sa príjem z ich predaja bude oslobodený od dane (vlastní ich viac ako 5 rokov)?
Ďalej je to komplikované s tým, že časť pozemkov pod týmito budovami je zapísaná na jeho rodné číslo, ďalšia časť na jeho IČO a sú aj také, ktoré figurujú pod jeho s.r.o. Ako sa bude postupovať pri predaji týchto pozemkov?
Ďakujem za každú radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

    ? ego.mc
    Ak nehnuteľnosti nemal zaradené do OM, tak ich predá ako súkromná osoba. Len mi nie je jasné, ako ich mohol prenajímať ako SZČO, keď ich nemal zaradené do OM.
    Pozemky predá podľa LV: tam, kde je vlastník súkromná osoba - ako súkromná osoba, tam kde je SZČO - ako SZČO.

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    časť citátu:
    szonja Pozri príspevok
    ..................
    Ďalej je to komplikované s tým, že časť pozemkov pod týmito budovami je zapísaná na jeho rodné číslo, ďalšia časť na jeho IČO a sú aj také, ktoré figurujú pod jeho s.r.o. Ako sa bude postupovať pri predaji týchto pozemkov?
    Ďakujem za každú radu.
    SZČO sa v KN zapisuje s osobnými údajmi. Ak KN zapísal pod IČO-om, urobil chybu. Ďalej viď v téme http://www.porada.sk/t78195-kupa-pozemku-v-ju.html od prísp. 9.

    szonja je offline (nepripojený) szonja

    szonja
    Pozrela som sa do LV, pod svojim IČOm má evidované iba stavby zaradené do obchodného majetku. Mne ale ide hlavne o tie budovy, ktoré vlastní ako súkromná osoba, ale má z nich príjmy ako SZČO a teraz ich chce predať. Berú sa ako obchodný majetok, teda týka sa ich podmienka 5 rokov "vyradenia" z obchodného majetku?

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    szonja Pozri príspevok
    Pozrela som sa do LV, pod svojim IČOm má evidované iba stavby zaradené do obchodného majetku. Mne ale ide hlavne o tie budovy, ktoré vlastní ako súkromná osoba, ale má z nich príjmy ako SZČO a teraz ich chce predať. Berú sa ako obchodný majetok, teda týka sa ich podmienka 5 rokov "vyradenia" z obchodného majetku?
    Ak nemal majetok zaradený v DM, príjem z prenájmu je podľa §6 ods.3 a nie ods.1(zo živnosti). Alebo takto, buď mal DM zaradiť do evidencie a príjem by bol zo živnosti(§6/1), alebo majetok nebol zaradený do DM a príjem z prenájmu by bol príjmom FO-občana(§6/3). Prepáč, ale ťažko radiť, ak to nie je ani ryba ani rak. Mala by si sa rozhodnúť, čo s tým. Máš dve možnosti.
    1/ Spätne zaradiť majetok od kedy sa prenajímal, podať dodatočné výkazy o majetku a záväzkoch s tým, že nemal uplatnené odpisy. Môže si za tie roky uplatniť aj odpisy, musí však podať dodatočné aj DP.
    2/ Podať dodatočné DP a príjmy z prenájmu zaradiť podľa §6/3. V tejto variante "vyskoči" preplatok odvodov do SP a ZP. Stačí predložiť dodatočný výpis z DP do SP a vykonať dodatočné ročné zúčtovanie ZP.
    Osobne by som volila 1. možnosť. Príjem z predaja nebude oslobodený od dane, do zdaniteľných výdavkov si však uplatní celú výšku zostatkovej ceny majetku(prípadne jej časť, ak sa rozhodne si uplatniť odpisy).
    Naposledy upravil Marína : 26.08.08 at 09:04

    szonja je offline (nepripojený) szonja

    szonja
    Ja viem, že príjmy z prenájmu neboli zaradené správne, ale som to tak prevzala. No asi bola chyba, že som neskúmala začiatky, a pokračovala v tom. Je to SZČO, ktorá sama nevie, čo všetko má a na ktorej svojej firme. Každopádne ti ďakujem za odpoveď.

    predaj prenajímanej súkromnej nehnuteľnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.