Zavrieť

Porady

Dovoz auta z USA

Môže mi niekto poradiť.Pri dovoze/zakúpení/ auta z USA sme zaplatili clo a 16% DPH v Nemecku.Ako môžme dostať peniaze späť???? a či tu nie sme povinní zaplatiť DPH znovu???
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Sfing je offline (nepripojený) Sfing

    Sfing
    hm... To je dost zlozite. Od 1.1.05 mal zacat platit zakon o dovoze aut z EU. Cize nemalo sa platit ziadne DPH. Lenze zakon zacal naplno platit az od 1.3.05 cize teraz je uz platny. Pokial mas auto teraz na nemeckých znackach tak v tom nevidim problem. A co sa týka dane co si zaplatil v nemecku tak tu uz nedostanes bo si ju zplatil tam a auto si uz prepisal v nemecku. Pokial ides teraz auto prihlasit v SR tak dan uz platit nebudes bo je to auto z nemecka a nie z USA. Ovsem ak mas auto nahlasene v Nemecku.....

    Marian je offline (nepripojený) Marian

    Marian
    Mám takmer skalopevný pocit, že k tejto dani sa spätne nedostaneš. Ale môžeš byť kľudná, ak máš doklad o zaplatení DPH v Nemecku, Slováci ju už druhý raz nebudú po Tebe chcieť. Mimochodom, nenapísala si či si platiteľ DPH, či je možné u tohto typu auta DPH vôbec uplatniť na odpočet. Teda či je vlastne o čo sa snažiť.

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    Ak ste auto doviezli do nemecka a následne na slovensko... hmmm.. je diskutabilné, či ste mali v nemecku zaplatiť DPH. Jedine ako ju dostať naspäť je, že sa zaregistrujete ako platcovia v nemecku a budete si nárokovať o vrátenie.

    erik1 je offline (nepripojený) erik1

    erik1
    Marian
    Mám takmer skalopevný pocit, že k tejto dani sa spätne nedostaneš. Ale môžeš byť kľudná, ak máš doklad o zaplatení DPH v Nemecku, Slováci ju už druhý raz nebudú po Tebe chcieť. Mimochodom, nenapísala si či si platiteľ DPH, či je možné u tohto typu auta DPH vôbec uplatniť na odpočet. Teda či je vlastne o čo sa snažiť.
    ako vyzerá doklad o zaplatení DPH? Stačí iba faktúra, na ktorej je to rozpísané?

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    valientova
    Naozaj mi nikto nevie poradiť????Môžem sa nejak dostať k DPH zaplatenému v Nemecku?
    Mám za to, že prvé prekročenie hranice EÚ je miestom dodania tovaru, t.j. Nemecko. Keby sa bolo bývalo auto doviezlo v inom colnom režime, mohla sa daň odviesť na Slovensku.
    Podľa mňa existuje len možnosť uplatniť žiadosť o vrátenie DPH v Nemecku (ak existuje v nemeckom zákone niečo také ako u nás, t.j. vrátenie DPH zahraničným osobám - náš § 56 zákona o DPH alebo inštitút daňového zástupcu) a to asi exituje nakoľko zákony o DPH členských krajím vychádzajú z rovnakých princípov. Ale bez znalosti nemeckého zákona sa nepohneš. Možno poradí náš DÚ ako postupovať.

    Marian je offline (nepripojený) Marian

    Marian
    To Erik1

    to neviem, treba sa opýtať policajtov, aký doklad akceptujú pri prihlasovaní dovezeného auta.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    To Erik a Marian
    DPH je vyčíslena na doklade o preclení (JCD?) v Nemecku.

    Marian je offline (nepripojený) Marian

    Marian
    To AVO

    To je v poriadku, ale podľa toho, čo sa mi dostalo do uší, tak policajti chcú buď potvrdenie od DÚ alebo bohviečo iné. Pochybujem, že by sa vyznali v nemeckom JCD. Tipoval by som, že treba ísť s nemeckým JCD na slovenský DÚ a tí vystavia niečo, čomu môže porozumieť aj slovenský policajt. Stále predpkladám, že hovoríme o "novom aute" podľa zákona o DPH.

    Marian je offline (nepripojený) Marian

    Marian
    To AVO:

    to je v poriadku. Ale podľa toho, čo sa mi dostalo do uší, policajti pri prihlasovaní chcú potvrdenie o zaplatení DPH od DÚ. Pochybujem, že by sa vyznali v nemeckom JCD. Podľa mňa to bude fungovať tak, že treba prísť s nemeckým JCD na DÚ a oni vydajú niečo, čomu porozumie aj slovenský policajt. Ale berte to s určitou dávkou rezervy, lebo toto mám len z rádia Jerevan. A ešte - stále predpokladám, že ide o "nové auto" podľa zákona o DPH.

    Marian je offline (nepripojený) Marian

    Marian
    To AVO:

    to je v poriadku. Ale podľa toho, čo sa mi dostalo do uší, policajti pri prihlasovaní chcú potvrdenie o zaplatení DPH od DÚ. Pochybujem, že by sa vyznali v nemeckom JCD. Podľa mňa to bude fungovať tak, že treba prísť s nemeckým JCD na DÚ a tam vydajú niečo, čomu porozumie aj slovenský policajt. Ale berte to s určitou dávkou rezervy, lebo toto mám len z rádia Jerevan. A ešte - stále predpokladám, že ide o "nové auto" podľa zákona o DPH.

    Marian je offline (nepripojený) Marian

    Marian
    To AVO:

    to je v poriadku. Ale podľa toho, čo sa mi dostalo do uší, policajti pri prihlasovaní chcú potvrdenie o zaplatení DPH od DÚ. Pochybujem, že by sa vyznali v nemeckom JCD. Podľa mňa to bude fungovať tak, že treba prísť s nemeckým JCD na DÚ a tam vydajú niečo, čomu porozumie aj slovenský policajt. Ale berte to s určitou dávkou rezervy, lebo toto mám len z rádia Jerevan. A ešte - stále predpokladám, že ide o "nové auto" podľa zákona o DPH
    Zaujimala by ma jedna vec. Zili ste alebo zijete v USA a auto ste tam nejaky cas uzivali alebo ste ho len v usa kupili ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.